Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενική διαφάνεια


Recommended Posts

Αύριο έχω προγραμματισμένο ραντεβού στον γυναικολόγο.

Γνωρίζεται αν θα κάνω και αυχενική?

(μου είχε πει ότι τις μετρήσεις για την αυχενική θα τις κάνει αυτός και θα με στείλει σε εργαστήριο για τις μικροβιολογικές)

Σε πια βδομάδα κάνουν την αυχενική? αλλού διάβασα στην 11 αλλού στην 13!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ θα την κάνω 21 Μαϊου, θα είμαι 12 εβδομάδων και 2 ημερών περίπου.

Πήγα την περασμενη Παρασκευή και κλείσαμε ραντεβού για την αυχενική στο ιατρείο του.

Όποτε ίσως είναι λίγο νωρίς ακόμα :wink:

 

Είμαστε πολύ κοντά εμείς kazolina :)

uAq4.jpgMqhPp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα την κάνω 21 Μαϊου, θα είμαι 12 εβδομάδων και 2 ημερών περίπου.

Πήγα την περασμενη Παρασκευή και κλείσαμε ραντεβού για την αυχενική στο ιατρείο του.

Όποτε ίσως είναι λίγο νωρίς ακόμα :wink:

 

Είμαστε πολύ κοντά εμείς kazolina :)

'

 

 

ναι όντως είμαστε σχεδόν μαζί!

δεν με πειράζει και να σας πω την αλήθεια θέλω να γίνει σε δυο εβδομάδες που θα είναι και λίγο πιο μεγάλο!

 

πολύ αναγούλα πάντως ρε παιδιά!

δεν ήμουν έτσι την προηγούμενη φορά!

Link to comment
Share on other sites

εγω δε θυμαμαι ποτε την εκανα ,θυμαμαι μονο πως εκανα τη βλακεια κ δε πηγα την ιδια μερα στο μικροβιολογικο για την αιματολογικη κ επρεπε να την ξανακανω για να ειναι την ιδια μερα η μετρηση..δενειχα καταλαβει καλα κ την πατησα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγώ γύρω στην 12η με 13η εβδομάδα την έκανα και μόλις βγήκα από το ιατρείο πήγα αμέσως για αιματολογικές εξετάσεις γιατι έτσι έπρεπε μου είπε ο γιατρός. Την ίδια μέρα που γίνεται η μέτρηση μέσω υπερήχου πρέπει να γίνονται και οι αιματολογικές εξετάσεις! :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω έκανα αυχενική την τετάρτη που μας περάσε ήμουν 12 εβδομάδων και 3 ημερών. Η εξάταση γίνεται καλύτερα μετάξυ 11-13 εβδομάδας με καλύτερο διαστημα την 12 απο ότι μου είπε ο γιατρος μου. Πάντως εμένα έκανε τον υπέρηχο στο ιατρείο του και το αποτέλεσμα ήταν 1.6mm που μου είπε πως είναι καλό και δεν χρειάζεται να κάνω την papp-A, γιατι στις 18 εβδομάδες θα κάνω το Atest. Μου είπε πάντως πως αν θέλω μόνο και μόνο για να μην έχω άγχος να παω στο iaso να κάνω και την αιματολογική. Υπάρχουν και άλλες κοπέλες που ο γιατρός τους δεν τις παρέπεμψε για papp-A? Μήπως λόγω της ηλικίας μου (28)?

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω έκλεισα ραντεβούν να κάνω αυχενική και pappa στην 12η εβοδομάδα. Θα μου πάρουν και αίμα δηλαδή γιατί δεν μου είπαν κάτι; Φαντάζομαι δεν χρειάζεται να είσαι νηστικιά ε;;;

Link to comment
Share on other sites

κανονικά με το που σου κάνει την εξέταση της αυχενικής διαφάνειας πρέπει αμέσως να πας να δώσεις και αίμα και δεν χρειάζεται να είσαι νηστική :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Και εγω στην 12η εκανα την αυχενικη και αμεσως μετα μου πηραν αιμα μετα απο 3 μερες ειχα και τα αποτελεσματα απο τις αιματολογικες ...

 

Πολλοι γιατροι στην αυχενικη λενε και το φυλο του παιδιου ..

 

Καλα αποτελεσματα .. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ την έκανα 12 και μία. Εχω ακούσει ότι αν είναι αγόρι στο λένε στην αυχενική. Ισχύει; Εμένα μου είπε ο γιατρός κατά 60% ότι είναι αγόρι.

 

Aν έχει καλή θέση το αγόρι το λένε στην αυχενική. Και μένα τότε μου το είπαν :D

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Δεν μου το είπε με ποσοστό. Μού είπε απλά πως έχει ένδειξη φύλου και οταν του ζήτησα να μου πει μου είπε πως είναι αγόρι. Κάποιες εβδομάδες μετά και σίγουρα πριν την εξέταση Β επιπέδου, το είδα και μόνη μου στον υπέρηχο. Ο μικρός είχε τέτοια θέση που φαινόταν ολοκάθαρα!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

τελικά δεν χρειάστηκε να κάνω αυχενική......παλινδρόμησε......δεν ακούγαμε καρδούλα και για 2η φορά υποβλήθηκα σε απόξεση!

 

Λυπάμαι πολύ γιαυτό που σου έτυχε και μάλιστα για 2η φορά...νομίζω πως ότι και να πω τώρα θα είναι λίγο :cry:

Εύχομαι σύντομα να γίνεις κι εσύ μανούλα και σου εύχομαι για την επόμενη εγκυμοσύνη ό,τι καλύτερο και κάθε ευτυχία!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

kazolina μην στεναχωριέσαι. Και εμένα η πρώτη μου κύηση ήταν παλλίνδρομη. Και μετά τα κατάφερα. Η ξαδέλφη μου μάλιστα έκανε και αυτή δύο παλλίνδρομες. Τώρα είναι έγκυος στην 11η εβδομάδα για τρίτη φορά και ελπίζει να πάνε όλα καλά. Μην χάνεις την πίστη σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...