Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δίκλινο, τρίκλινο ή τετράκλινο?


mimika

Recommended Posts

Ολες οι απαντησεις σας ηταν κατατοπιστικοτατες!

 

Να' στε καλα βρε κοριτσια γιατι εμεις οι νεες μανουλες καμια φορα αισθανομαστε πολυ αγχωμενες και πελαγωμενες.

Οσα και να ξερει κανει αν δεν εχει αναλογη εμπειρια δε λεει τιποτα!!!

 

Βιzeli πως ηταν στο τρικλινο?

Εγω θελω να παω σε μονοκλινο σαν πρωτη γεννα αντε το πολυ σε δικλινο αλλα ο γιατρος μου μας ειπε οτι ειναι τσαμπα λεφτα και οντως ειναι πανακριβα. (Πανω απο 3.500 € το μονοκλινο χωρις τα... παρελκομενα, χωρια και η αμοιβη γιατρου κλπ, κλπ, κλπ......)

Ουτε να γεννησει δε μπορει κανεις με την ησυχια του!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ θα πάω ή σε δίκλινο ή και τρίκλινο αλλά σίγουρα στο ΓΕΝΕΣΙΣ... Μονόκλινο δε λέει είναι πάρα πολλά τα λεφτά άσε που δε μου αρέσει και η μοναξιά θέλω μπλα-μπλα εγώ :oops:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι το μπλα-μπλα αλλα τι γινεται οταν θελεις λιγη ησυχια?

 

Μια φιλη μου ηταν σε τρικλινο πρωτη γεννα, ηταν πρησμενη απο την καισαρικη ηθελε λιγη ησυχια και μπαινοβγαιναν συνεχεια συγγενεις απο τις αλλες κοπελες. Ετυχε να ειμαι εκει και πραγματικα ειχε αρκετη φασαρια.

Αφου μια-δυο φορες δεν μπορουσε ουτε να θηλασει η καημενη.

Link to comment
Share on other sites

Nικη,ρωτα εχουν και μονοκλινα απο την πισω πλευρα μηπως ειναι πιο φθηνα.παντως εγω ηθελα μονοκλινο γιατι ηταν καισαρικη και ειμαι και λιγο ως πολυ κακομαθημενη .εξαρταται που θα τυχεις στο δικλινο.καποια αλλη φορα που μπηκα σε δικλινο κοντεψαμε να πιαστουμε μαλλι με μαλλι με την διπλανη.στο τελος εφυγα βεβαια γιατι δεν γινοταν αλλο.απλα σκεφτομαι οτι δουλευα και δουλευω απο τις 6 τα ξημερωματα ας εχω αυτην την πολυτελεια για τον εαυτο μου..

Link to comment
Share on other sites

Αααα ναι στην καισαρική (αν προκύψει, ελπίζω όχι) θα μπω σε μονόκλινο αλλά αν γεννήσω φυσιολογικά και είμαι καλά είναι πεταμένα λεφτά μωρέ ...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστέυω ότι είναι ανάλογα με το τί θα σου τύχει στο θάλαμο. Αν έχεις καμιά σπαστικιά όλο σουτ και σουτ...άσε! Εμείς είχαμε μία που δεν ήθελε κόσμο στο δωμάτιο. Ok ώρες-'ωρες γίνεται χαύρα Ιουδαίων στο θάλαμο γιατί από 3 άτομα να έχει επίσκεψη η κάθε μία γεμίζει ο θάλαμος με 12 άτομα!!! :shock::shock:

Και στο Ιασώ τουλάχιστον ήταν πολύ ελαστικοί με τις επισκέψεις. Αλλά τί να κάνεις να πείς σε ολους βγείτε έξω τώρα???Αν δε θες κόσμο πάρε μονόκλινο!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι άλλο αρνητικό στα τρίκλινα είναι ότι μοιράζεσαι μία τουαλέτα και γίνεται μάχη για το ποιά θα μπει για μπάνιο 8)

Αλλά να πούμε και ένα θετικό ότι αν πετύχεις σωστή παρέα μπορεί να κάνεις και πολύ καλή φίλη και να περάσεις πολύ όμορφα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης κάτι άλλο αρνητικό στα τρίκλινα είναι ότι μοιράζεσαι μία τουαλέτα και γίνεται μάχη για το ποιά θα μπει για μπάνιο 8)

Αλλά να πούμε και ένα θετικό ότι αν πετύχεις σωστή παρέα μπορεί να κάνεις και πολύ καλή φίλη και να περάσεις πολύ όμορφα.

 

Γιαυτό στο ΙΑΣΩ τουλάχιστον το 4κλινο είναι καλύτερο από το 3κλινο έχει δύο τουαλέτες είναι δύο δωμάτια που έχουν βγάλει τις πόρτες και τα χωρίζουν με αυτά τα μεγάλα παραβάν. Επειδή εμένα είχε γεννήσει η αδελφή μου και οι ξαδέλφες είχα εικόνα και άποψη και έτσι πήρα 4κλινο και τις 2 μέρες ήμουν μόνη μου στην δική μου μεριά.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαλλον ειναι θεμα τυχης το που θα πεσεις μου φαινεται! :?

 

Απο τη διπλανη σου στο θαλαμο μεχρι τις μαιες που φερνουν τα μωρα! Αλλο αγχος απο κει μη σου τυχει καμια στριμμενη!

 

Παντως οπως και να το κανουμε αν υπαρχουν τα χρηματα πας σε ενα μονοκλινο και ξεμπερδευεις. Ουτε πολλα πολλα ουτε φασαριες ουτε ασχετες επισκεψεις. (και ΟΛΟΔΙΚΗ σου τουαλετα!!!!!πολυ σημαντικο!)

 

Δε φτανουν ολοι οι δικοι μας συγγενεις και φιλοι που θα παρελασουν για να μας δουν?

Δεν ειναι αρκετα κουραστικα ολα αυτα απο μονα τους?

Η γεννα, το μωρο, οι επισκεψεις, τα σουρτα φερτα.....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά αυτό που μου έχει μείνει (μιας και συζητάμε για μαιευτήρια) είναι η μάσα!!!! Τί ωραία φαγητά ήταν αυτά????Πρωϊνό-δεκατιανό-μεσημεριανό-βραδυνό σε δισκάκι... :D:D

Θυμάμαι όταν πήγα σπίτι από το μαιευτήριο πόσο μου κακοφάνηκε που έπρεπε να φτιάξω κάτι για να φάω....Κορίτσια χαρείτε τις ωραίες μέρες του μαιευτηρίου!!!!! :D:D

Link to comment
Share on other sites

Έχει το Ιασώ 4κλινα???

 

Εγώ όταν πηγα να γεννήσω πήρα 3κλινο, επειδή η επόμενη επολιγή που μου είπαν ήταν 6κλινο, στο οποίο ήταν τα κρεβάτια χωρισμένα ανα 3 με παραβάν. Αυτό δεν το επέλεξα γιατί θα είχε αρκετή φασαρία

 

Εγώ ευτυχώς ήμουν από τις τυχερές όσοο αναφορά την συγκατοίκηση. Και τα 2 κορίτσια στο δωμάτιο ήταν πολύ καλά, μιλάγαμε και μου λέγαν και συμβουλές διότι ήταν και οι 2 μαμάδες.

 

Εγώ την τουαλέτα άρχισα να την χρησιμοποιώ από την 2η μέρα και μετά λόγω καισαρικής. Μάλιστα μπάνιο έκανα την 3η μέρα και ένιωθα και απαίσια αλλά δυστυχώς δεν μπορουσα νωρίτερα γιατί είχα τον ορό αγκαλιά..φυσικά με βοήθησε η μητέρα μου γιατί και πάλι μόνη μου δεν μπορούσα να κάνω πολλές κινήσεις.

 

Κορίτσια να ξέρετε και εσείς να πάρετε μαντιλάκια καθαρισμού για το πρόσωπο, και γενικά καλλυντικά που δεν χρειάζεσαι τουαλέτα να τα χρησιμοποιήσεις. Εάν κάνεις καισαρική την πρώτη μέρα δεν μπορείς να σηκωθείς για τέτοιες πολυτέλειες (έχεις και τον καθετήρα) οπότε χρειάζεσαι στεγνό καθάρισμα όπωσδηποτε!!

 

Επίσης ωραία τα φαγητά που λέτε, αλλά εάν κάνεις καισαρική την 1η μέρα την βγάζεις με τσάι και νερό, ενώ την 2η με νερόβραστο κοτόπουλο και φιδέ :cry: ! Οι επόμενες μέρες ήταν πραγματικά το κάτι άλλο, αν και δεν μπορούσα να τα φάω όλα όσα φέρναν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω παντως σε δυο ωρες μετα τη γεννα κατα τις 8 το βραδυ, ετρωγα και μαλιστα ειχα και μια πεινα...δεν παιζοταν!Απο το πρωι ειχα να φαω!

Το πρωτο μπανιο μου το εκανα την αλλη μερα το πρωι αλλα φυσικα ειχα απο διπλα τη μανουλα μου γιατι μονη μου δεν ενιωθα ανετα.

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νίκη + Βαγγέλης Don't worry! Kαπως θα τα καταφέρουμε. Εμένα περισσότερο με αγχώνει τι θα κάνω με το μωρό όταν το φέρω σπίτι . Δεν έχω πιάσει στη ζωή μου βρέφος γιατί πάντα όποτε μου το έδειναν στα χέρια φοβόμουν ότι δεν θα το πιάσω καλά, οτι μπορει να του κάνω κάτι κακό καταλάθος. Ας είναι καλά η μαμά και η πεθερά γι'αυτές τις περιπτώσεις.

Τα πιστοποιητικά που σου έγραψα τα ζητούν στη συγκεκριμένη κλινική.

Οσό για τις τιμές η διαφορά στην τιμή ανάμεσα σε τρίκλινο και μονοκλινο Β θέσεις είναι 950 ευρω, δηλαδή δεν είναι παρα πολύ μεγάλη, αλλά σε όλη την κλινική έχουν μόνο απ'όσο θυμάμαι μόνο 4-5 μονόκλινα οπότε όποιος προλάβει. Πριν από κανένα μήνα είχα πάει να μου δείξουν τα δωμάτια, τις αίθουσες τοκετών και νομίζω ότι ρώτησα τα πάντα.

Μου έκαναν εντύπωση οι ώρες επισκέψεων, είναι σχεδόν όλη μέρα 10.30-15.30 και 17.30-21.30.

Link to comment
Share on other sites

Αααα ναι στην καισαρική (αν προκύψει, ελπίζω όχι) θα μπω σε μονόκλινο αλλά αν γεννήσω φυσιολογικά και είμαι καλά είναι πεταμένα λεφτά μωρέ ...

 

Νικη μηπως εχεις ρωτησει τελευταια ποσο κοστιζει στο Γεννεσις?Η Ελενα μου ειπε πριν τρεις μηνες εδωσε 2.000.

B8xkp2.png 4MTZp2.png
Link to comment
Share on other sites

φυσιολογικός τοκετός/ καισαρική τομή. Με ΙΚΑ έχουν διαφορετικές τιμές γιατί νομίζω ότι η Κ.Τ. θεωρείτε κανονική επέμβαση απο το ΙΚΑ.

 

Α καταλαβα!!! Ευελπιστω να κανω φ.τ αλλα αν δεν σου κανει κοπο πες μου κ για τα δυο ποσο κανουν.

Ευχαριστω!!!

B8xkp2.png 4MTZp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε Φ.Τ (εως 4 μέρες)3β-1175ευρω, 2β-1350, 2λουξ 1650, 1β-2100,

1α-2450, σουιτα 3500. Σε Κ.Τ (5 μέρες) είναι από 75-150 ευρώ ακριβότερα. Επιπλέον 130 για νεογνολόγο,αναισθησιολόγο. Τα φάρμακα αναισθησίας ανάλογα με την περίπτωση. Μήπως ξέρετε πόσο περίπου ζητούν οι μαιευτήρες?

Link to comment
Share on other sites

φυσιολογικός τοκετός/ καισαρική τομή. Με ΙΚΑ έχουν διαφορετικές τιμές γιατί νομίζω ότι η Κ.Τ. θεωρείτε κανονική επέμβαση απο το ΙΚΑ.

 

Έτσι είναι τα πράγματα.

Στον φυσιολογικό τοκετό σου καλύπτει κάποιο ποσοστό για τρίκλινο δωμάτιο και πάνω το ΙΚΑ.

Ακριβώς τιμή δεν θυμάμαι.

Στο διαβαλκανικό ήμουν και εγώ δε τρίκλινο, εννοείτε ότι δεν έχει καμία σχέση με το μονόκλινο.

Εγώ και η διπλανή μου όποτε είχαμε επισκέψεις πηγαίναμε στην καφετέρια για να μην ενοχλούμε.

Η Τρίτη όμως ρε παιδιά δεν καταλάβενε τίποτα. Περνούσε όλο της το σόι να την δει, της φέρνανε φαγητά, σούπες και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε.

Όταν τελείωνε το επισκεπτήριο, έκαναν τάχα ότι έφευγαν και ξαναγυρνούσαν. Με ενοχλούσε αφάνταστα να αναπνέει το μωράκι μου τα χνώτα όλων αυτών που ήταν στο δωμάτιο.

Φυσικά μονίμως είχα ένα παράθυρο ανοιχτό, και δεν τόλμησε κανείς να παραπονεθεί.

Όμως είναι τόσο λίγες η μέρες στην κλινική ( άσχετα που σου φαίνεται αιώνας μέχρι να γυρίσεις στο σπιτάκι σου) και νιώθεις έτσι και αλλιώς τρισευτυχισμένη, που δεν αξίζει να χαλαστείς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...