Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εγκυμοσύνη μετά από καισαρική


BILL

Recommended Posts

Τελικα ΠΟΣΟΥΣ μηνες πρεπει να περιμενει καποια? Και οταν καποια λεει πχ 18 εννοει οτι 18 μηνες μετα γεννησε, ή εμεινε εγκυος???

 

κοιτα...οπως καταλαβες ο καθε γιατρος λεει τα δικα του!!!!

εμενα μου ειπε για ενα χρονο απο την στιγμη που γεννησα με τιποτα!!!!

οσο και γερη να ειναι η μητρα σου γιατι να την ταλαιπωρησεις;;;;ετσι και αλλιως εχεις ενα μωρακι που θελει ολη την προσοχη σου!!!

αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν υπαρχουν γυναικες ειτε γιατι το ηθελαν ειτε γιατι εγινε καταλαθος που εμειναν εγκυος γρηγοροτερα και ολα πηγαν καλα!!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


επι του θεματος, ε? (γεννησα με κτ και θελω να δω ποσο πρεπει να περιμενω για τη δευτερη, μια και οι δυο μου γιατροι διαφωνουν)..........

 

 

επί του θέματος λοιπόν

  • κανονικά πρέπει να αποφύγεις εκγυμοσύνη το πρώτο εξάμηνο (αλλά και να μείνεις δεν χάθηκε και ο κόσμος, μην το κάνεις αν δεν "τύχει"), από το εννιάμηνο και μετά είναι καλύτερα (9 + 9 = 18 μήνες μεταξύ των τοκετών)
  • αν ενδιαφέρεσαι να γεννήσεις φυσιολογικά μετά την καισαρική σου πρέπει να περιμένεις 18 μήνες από τον πρώτο τοκετό μέχρι να μείνεις έγκυος (18 + 9 = 27 μήνες διαφορά μεταξύ των δύο τοκετών)
  • παρ' όλα αυτά το ασφαλέστερο είναι να ζητήσεις από το γιατρό σου να μετρήσει ηπερηχογραφικά το πάχος της ουλής στη μήτρα σου πρωτού μείνεις έγκυος (όχι εγυμοσύνη αν είναι κάτω απο 3 χιλιοστά, ιδανικά πάνω από έξι)

ελπίζω να βοήθησα φιλιά :D

Link to comment
Share on other sites

παντως αν αποφασισω να κανω 2ο θα κανω τα παντα να κανω vbac γιατι προτιμω να πονεσω για να φερω το παιδι μου στον κοσμο παρα να ποναω γιατι εκανα μια εγχειρηση.οπως και να το κανεις αυτο ειναι η καισαρικη.το μονο καλο ειναι οτι ο γιατρος μου εκανε πλαστικη στην τομη δεν ειχα ουτε ενα ραμμα και πλεον δε φαινεται καν η τομη!!!μην αγχωνεστε καθολου γιατι οσο και να πονεσεις πιστευω οτι ολα ξεχνιουνται.εκτος απο την κακια πεθερα!!!!;)

 

οταν η ''εγχειρηση''γινεται για να φερεις στο κοσμο τη ζωη σου το θαυμα σου γερο και δυνατο δεν νομιζω οτι κανεις κατι κακο.....!!!!και δεν πονας γιατι εκανες μια εγχειρηση πονας γιατι γεννησες με διαφορετικο τροπο ναι ειναι αληθεια αλλα γεννησες!!!!

και τωρα με την επισκληριδιο μπορεις να δεις το μωρο σου απο την πρωτη ανασα του και τα ξεχνας ολα....ακομα και τους πονους που θα ερθουν μετα απο την ''εγχειρηση'' γιατι θα πονας [λιγο η'πολυ]γιατι γεννησες!!!!!!

και μετα ολα θα ξεχαστουν και θα κανεις και δευτερο και τριτο.......!!!!

σου ευχομαι πραγματικα να γεννησεις το δευτερο παιδακι σου με φτ και να πανε ολα καλα!!!!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Καλημέρα σας θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω γέννησα τον Ιούλιο δυο εβδομάδες νωρίτερα από την πητ λόγω προβλήματος που είχε το μωρο μου και δυστυχώς δεν τα κατάφερε θέλω όσο τίποτα άλλο να ξανάμεινε έγκυος ο γιατρός μου είπες στο 9μηνο αλλά εμενα μου φαίνεται βουνό βέβαια στην επίσκεψη που πήγα στο40 ήμερο μου είπε ότι εσωτερικά και εξωτερικά μια χαρά ένας άλλος γιατρός μου είπε στο εξάμηνο. Όταν ρώτησα για επιπλοκες αν μείνω έγκυος νωρίτερα το μόνο που μου είπε ήταν για την μήτρα που εχει πληγή έμεινε καμία νωρίτερα έγκυος να μου δώσει τα φώτα της

Επεξεργάστηκαν by Ηλεκτρα29
[email protected]
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Ηλεκτρα29 είπε:

Καλημέρα σας θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω γέννησα τον Ιούλιο δυο εβδομάδες νωρίτερα από την πητ λόγω προβλήματος που είχε το μωρο μου και δυστυχώς δεν τα κατάφερε θέλω όσο τίποτα άλλο να ξανάμεινε έγκυος ο γιατρός μου είπες στο 9μηνο αλλά εμενα μου φαίνεται βουνό βέβαια στην επίσκεψη που πήγα στο40 ήμερο μου είπε ότι εσωτερικά και εξωτερικά μια χαρά ένας άλλος γιατρός μου είπε στο εξάμηνο. Όταν ρώτησα για επιπλοκες αν μείνω έγκυος νωρίτερα το μόνο που μου είπε ήταν για την μήτρα που εχει πληγή έμεινε καμία νωρίτερα έγκυος να μου δώσει τα φώτα της

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας.

Λυπούμαστε πολύ για αυτή σας την απώλεια ... :-(

Οποιαδήποτε μαρτυρία και να λάβετε από άλλο μέλος, δεν μπορεί να αντικαταστήσει την σύσταση του γιατρού σας.

Εάν αμφισβητείτε αυτή την σύσταση που σας δόθηκε, θα είναι καλό να στραφείτε σε άλλο επαγγελματία, έτσι ώστε να επιβεβαιώσετε ή να διαψεύσετε την αμφισβητούμενη σύσταση. 

Οποιαδήποτε απάντηση και να λάβετε, είτε θετική είτε αρνητική, δεν αποτελεί στατιστική, αλλά αντίθετα είναι επικίνδυνο να βγάλετε συμπέρασμα μέσα από αυτήν.

 

pex_thankyou_small.png.ee4cdb8126019fd277594de00b23230a.png

 

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

On 21/11/2018 at 1:19 ΜΜ, Ηλεκτρα29 είπε:

Καλημέρα σας θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω γέννησα τον Ιούλιο δυο εβδομάδες νωρίτερα από την πητ λόγω προβλήματος που είχε το μωρο μου και δυστυχώς δεν τα κατάφερε θέλω όσο τίποτα άλλο να ξανάμεινε έγκυος ο γιατρός μου είπες στο 9μηνο αλλά εμενα μου φαίνεται βουνό βέβαια στην επίσκεψη που πήγα στο40 ήμερο μου είπε ότι εσωτερικά και εξωτερικά μια χαρά ένας άλλος γιατρός μου είπε στο εξάμηνο. Όταν ρώτησα για επιπλοκες αν μείνω έγκυος νωρίτερα το μόνο που μου είπε ήταν για την μήτρα που εχει πληγή έμεινε καμία νωρίτερα έγκυος να μου δώσει τα φώτα της

 

Συνήθως λένε περίπου 1 χρόνο, για να θρέψει η τομή. Ο κίνδυνος είναι να ανοίξει κυριολεκτικά η μήτρα, με ολέθρια αποτελέσματα για μαμά και παιδί.

Link to comment
Share on other sites

 Καλημερα,λυπαμαι που περασες αυτη τη δυσκολη κατασταση και σε καταλαβαινω πόσο γρηγορα θελεις να ξεκινησεις παλι την προσπαθεια.γεννησα κι εγω τον ιουλιο με καισαρικη  και ο δικος μου γιατρος θεωρει απαγορευτικο να ξαναπροσπαθησω πριν τον χρονο για δευτερο μωρακι.καλυτερα λιγο περισσοτερο αναμονη παρα ασχημα αποτελεσματα για μαμα και μωρακι.σου ευχομαι τα καλυτερα.

 

Link to comment
Share on other sites

On 21/11/2018 at 1:19 ΜΜ, Ηλεκτρα29 είπε:

Καλημέρα σας θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω γέννησα τον Ιούλιο δυο εβδομάδες νωρίτερα από την πητ λόγω προβλήματος που είχε το μωρο μου και δυστυχώς δεν τα κατάφερε θέλω όσο τίποτα άλλο να ξανάμεινε έγκυος ο γιατρός μου είπες στο 9μηνο αλλά εμενα μου φαίνεται βουνό βέβαια στην επίσκεψη που πήγα στο40 ήμερο μου είπε ότι εσωτερικά και εξωτερικά μια χαρά ένας άλλος γιατρός μου είπε στο εξάμηνο. Όταν ρώτησα για επιπλοκες αν μείνω έγκυος νωρίτερα το μόνο που μου είπε ήταν για την μήτρα που εχει πληγή έμεινε καμία νωρίτερα έγκυος να μου δώσει τα φώτα της

Λυπάμαι πολυ Ηλεκτρα μου γι αυτο που περασες!! Κι εγω δυστυχώς τον Μαρτιο γεννησα με καισαρικη και το εχασα το μωρο μου! Εμένα ο γιατρός που μου έκανε την καισαρικη μου έλεγε ενα χρονο το λιγότερο να περιμενω! Βέβαια εγω απο τοτε εχω επισκεφθεί άλλους πέντε γιατρούς για να βρω κάποιον να εμπιστευτώ, αλλοι λέγανε χρονο, αλλοι εξάμηνο δεν έβγαλα άκρη!! Μια φιλη μου έμεινε τρεις μήνες μετα απο καισαρικη, εντάξει ο γιατρός της δεν ενθουσιάστηκε αλλα δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα!! Εγω βέβαια δεν θελω να ρισκάρω τιποτα μετα απο αυτο που πέρασα οπότε θα περιμενω λίγους μήνες ακομα! Καταλαβαίνω απόλυτα πως νιωθεις Ηλεκτρα μου!! Υπομονή καλή μου!! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...