Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΗ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΖΩΑ


Recommended Posts

Σημερα τω πρωι ειχα παει σε μια μεγαλη παιδικη χαρα στην γλυφαδα.ειχε αρκετο κοσμο με πολλα παιδακια γιατι ειχε καλη μερα.αφησα τα παιδια να παιζουν και κατσαμε σε ενα τραπεζι να παρουμε εναν καφε. μετα απο λιγο ειδα καποιους γονεις μετα παιδια τους να εχουν μαζι τους σκυλια. μετα απο λιγο και αλλους.η παιδικη χαρα ειναι με γκαζον και τα παιδια κυλιουνται κατωδεν ειναι σωστο να πηγαινουν εκει τα σκυλια να κανουν ακαθαρσιες και να γεμιζουν τριχες τα παιδια μας που πανε να παιζουν.ρωτησα αυτην που μας εφερε καφε και μας ειπε οτι δεν επιτρεπετε και οτι εχει βαλει και ταμπελα στην πορτα που φευγωντας δεν ειδα.δεν ηθελα να κανω επεισωδιο και το σταματησα εκει.ομως αλλη φορα δεν νομιζω να το αφησω ετσι.νομιζω δεν επιτρεπετε σε τετειους χωρους ζωα.ξερετε κατι?

θωμας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν γνωριζω νομικα τι ισχυει :D

μπορω να πω την γνωμη μου ομως σαν μαμα και σαν ιδιοκτητρια σκυλου

 

Πιστευω οτι ειναι υποχρεωση μας οταν πηγαινουμε καπου τα σκυλια μας αν τυχει και λερωσουν να τα μαζεψουμε.

αν θες την προσωπικη μου γνωμη δεν θα με πειραζε αν πηγαινα καπου τον μικρο μου και υπηρχαν ζωα γιατι πιστευω οτι η επαφη που εχει ενα παιδι με τα ζωα ειναι παααααρα πολυ συμαντικη.

αν λοιπον οι μεν ιδιοκτητες ζωων μαζευουν τις ακαθαρσιες, γιατι να μην ειναι στον ιδιο χωρο παιδια και ζωα?

γιατι να μην χαρουν τα παιδια την παρεα των ζωων?

αυτα ειναι προσωπικα θεματα ομως και ξαναλεω εγω απλα την γνωμη μου εκφραζω :D

και μια παρεθεση, ποτε δεν επαθα το παραμικρο μεγαλωνοντας απο μωρο παρεα με σκυλο-γατα

ποτε δεν επαθε κατι ο γιος μου....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν επιτρεπεται βαση νομου...

Και γενικα αγαπω τα ζωα....

Ομως κατα την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου αποψη ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ αυτο... εχεις μεγαλο δικιο Θωμα... Αν ειναι ΠΟΤΕ δυνατον !!!

Αλλα το εχω ξαναπει, μερικοι ανθρωποι... δεν σκεφτονται...

Link to comment
Share on other sites

αγαπω πολυ τα ζωα εχω μεγαλωσει μαζι τους εγω και τα παιδια μου.και μαλιστα εχουμε πολυ καλυτερη σχεση απο αλλους. ο πατερας μου εχει κοτουλες και ενα αρνακι και τα παιδια παιζουν μαζι.αλλα δεν θελω εκει που θα κιλυθει και θα παιζει το παιδι μου να εχει κανει τις ακαθαρσιες ενα ζωακι. εγω παντως δεν εχω δει καποιν να μαζευει τις ακαθαρσιες απο τα ζωα του μεχρι τωρα. τα πιο πολα οπου εχει χωμα πανε και τα κανουν.

θωμας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΙ αυτο που λεει η Βικυ ειναι σωστο... γιατι υπαρχουν και καποιοι που τα φοβουνται και ειναι ψυχολογικη βια να ερχεται κατα πανω σου ενα σκυλακι για παραδειγμα, οσο χαρωπο κι αν ειναι !

Link to comment
Share on other sites

οι λογοι που ποτε δεν βγαζω το σκυλο μου εξω χωρις λουρι

 

1)πολυ σωστα οπως ειπες αν καποιος φοβαται δεν εχω δικαιωμα να τον ταραξω

2)ποτε δεν ξερω πως θα αντιδρασει το σκυλι μου σε καποιον που απο τον φοβο του μπορει να το τρομαξει

3)νοιαζομαι παααρα πολυ για αυτο και το να το χτυπησει ενα αμαξι η να του επιτεθει καποιο αλλα σκυλι ειναι απλα εφιαλτες !

 

το να μαζεψω τις ακαθαρσιες του ειναι υποχρεωτικο....αν τα εκανε σπιτι μου κατω θα τα αφηνα?

 

εκνευριζομαι ομως οταν το παω βολτα και μιλαμε για σκυλι 3κιλων και με αντιμετωπιζουν σαν να χω βγαλει κανεναν φονια......

μαμαδες τραβανε υστερικα τα παιδια τους.....

Link to comment
Share on other sites

Θωμά σε ποια ακριβώς τα πήγες ;;; στην πλατεία Καραισκάκη;;;

 

Εμείς ετοιμαζόμαστε τώρα για Βάρκιζα και εκεί έχει σκυλιά αλλά εχω προσέξει ότι δεν πάνε μέσα στην παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι πως λεγεται ειναι στον κεντρικο δρομο τον διπλο οπως ανεβαινεις απο παραλια και πας για λ.βουλιαγμενης αριστερα ενα τριγωνο με καφε μεσα μεγαλο.εκει κοντα γινετε και η λαικη.

θωμας

Link to comment
Share on other sites

Δεν παω ΠΟΤΕ τα σκυλια μου βολτα οπουδηποτε μπορει να υπαρει καποιος που θα ενοχληθει δικαιως ή αδικως.....

 

Δεν αφηνω ποτε τα σκυλια μου χωρις λουρι για τον ιδιο - παραπανω λογο - καθοτι υπαρχουν πολλοι που εχουν δικαιες ή αδικες φοβιες..

 

προτιμω να τα παιρνω μαζι μου στο βουνο και να τα ξαμολαω εκει και αυτα περναε καλυτερα μακρυα απο δυσαρεστες καταστασεις γι αυτα....

και δεν εχω και κανεναν στο κεφαλι μου να με σκοτιζει....

 

ευτυχως εχω μαθει τα παιδια μου να συνηπαρχουν με τα σκυλιά καθότι θεωρω σωστοτερο μεγαλωμα με ζωα παρα χωρις... το γιατι μπορουν να σας το εξηγησουν καλυτερα απο μενα, ψυχολογοι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν γνωριζω νομικα τι ισχυει :D

μπορω να πω την γνωμη μου ομως σαν μαμα και σαν ιδιοκτητρια σκυλου

 

Πιστευω οτι ειναι υποχρεωση μας οταν πηγαινουμε καπου τα σκυλια μας αν τυχει και λερωσουν να τα μαζεψουμε.

αν θες την προσωπικη μου γνωμη δεν θα με πειραζε αν πηγαινα καπου τον μικρο μου και υπηρχαν ζωα γιατι πιστευω οτι η επαφη που εχει ενα παιδι με τα ζωα ειναι παααααρα πολυ συμαντικη.

αν λοιπον οι μεν ιδιοκτητες ζωων μαζευουν τις ακαθαρσιες, γιατι να μην ειναι στον ιδιο χωρο παιδια και ζωα?

γιατι να μην χαρουν τα παιδια την παρεα των ζωων?

αυτα ειναι προσωπικα θεματα ομως και ξαναλεω εγω απλα την γνωμη μου εκφραζω :D

και μια παρεθεση, ποτε δεν επαθα το παραμικρο μεγαλωνοντας απο μωρο παρεα με σκυλο-γατα

ποτε δεν επαθε κατι ο γιος μου....

 

Συμφωνώ και σ'αυτό και σε όλα τα παρακάτω που έγραψες. Το ίσιο ακριβώς κάνουμε και αισθανόμαστε κι εμείς.

Link to comment
Share on other sites

δεν θυμαμαι πως λεγεται ειναι στον κεντρικο δρομο τον διπλο οπως ανεβαινεις απο παραλια και πας για λ.βουλιαγμενης αριστερα ενα τριγωνο με καφε μεσα μεγαλο.εκει κοντα γινετε και η λαικη.

 

ξέρω ποια λές!!!

Αυτή ήταν η πρώτη πρωτότυπη ξύλινη παιδική χαρά που εγκαινιάστηκε στη Αθήνα εν έτη περίπου 1982(αν θυμάμε καλά), επί δημαρχείας Σπονδυλίδη , το καμάρι της Γλυφάδας!!!

Η επόμενη ήταν της Ανω Γλυφάδας στην πλατεία Καραισκάκι!!!

 

Τι να πω, φύλακας χρειάζεται σε όλες και πόρτα να κλείνει και τα βράδια να κλειδώνει κιόλας!!! αφού δεν καταλαβαινουν ότι πρέπει να μαζεύουν τις ακαθαρσίες των σκυλιών του και χρειάζονται "βούρδουλα" και συνεχή επίπληξη!!!

Link to comment
Share on other sites

επίσης μην ξεχνάμε ότι παντού υπάρχουν τα καημενούλια τα αδέσποτα.

 

παντως όποια παιδική χαρά δεν είναι περιφραγμένη, και δεν κλειδώνει το βράδυ,

 

όμως είναι επικίνδυνη περισσότερω λόγω πχ συριγγων και αιχμηρών αντικειμένων, ασυντήρητων παιχνιδιών, που βρίσκονται εκεί ή προφυλακτικών παρά του θέματος των σκυλιών- θεωρώ το θέμα δευτερεύων, σε σχέση δηλαδή με την ασφάλεια, αλλά καταλαβαίνω και συμφωνώ με το ότι είναι απαράδεκτο να πάει κάποιος το σκυλο του σε χώρο που είναι παιδική χαρά.

 

εγώ δεν πηγαίνω ποτέ με την σκυλίτσα μου σε χώρο που παίζουν τα παιδιά, έχω την τύχη να είμαι κοντά σε πάρκο που είναι πολύ και για σκυλιά.

- και το επισκέπτονται μια χαρά που και πού γονείς και παιδιά - για να δουν τα σκυλιά :) (το γνωρίζουν και δεν κυλιούνται στο πάτωμα 8) )

παραπέρα υπάρχει παιδική χαρά περιφραγμένη, όποιος θέλει αποκλειστικά αυτό, δηλ. παιδική χαρά πηγαίνει εκεί και είναι όλοι ευχαριστημένοι.

 

βρίσκω καλή την λύση που υπάρχει στην Αγ. παρασκευή, όπου υπάρχει παιδική χαρά περιφραγμένη, και δεν μπορούν να μπουν αδέσποτα και σκυλιά, νομίζω έχει φύλακα,

 

και στην άλλη πλευρά έχει ένα πάρκο που μπορούν να πάνε και σκυλιά και παιδιά.

 

μακαρι να γίνει περιφραξη παντού στις παιδικές χαρές, με ψηλό φράκτη, και λουκέτο μετά τις 8 - 9.

για προστασία απο βανδαλισμούς, και άλλες επικινδυνότητες.

 

αφού η κοινωνία δεν είναι έτοιμη απο μόνη της να τα προστατεύει αυτά έτσι είναι.

 

όμως δειτε και αυτό το θέμα προσεκτικά....

.....

σε αμμοδόχους, ... πάνε και κάνουν κακάκια τους οι γάτες, δεν ξέρω αν το έχετε προσέξει, κάτι που είναι πρόβλημα φαντάζομαι σε όλους τους παιδικούς σταθμούς και παιδικές χαρές.

 

εκεί είναι απο όσα ξέρω ιατρικά, πολύ πιο επικίνδυνο να κολλήσει κάτι ένα παιδάκι,

απο κάπου αλλού

μιάς και σίγουρα το ποσοστό των γατών, που είναι αδέσποτες και μη εμβολιασμένες και μη αποπαρασιτωμένες, ..... είναι πολύ μεγαλύτερο!!!

και οι αρρώστιες των γατών πχ, η γνωστή που είναι και επικίνδυνη το τοξόπλασμα, για εγγύους, είναι πιο επικίνδυνες απο ότι ξέρω,

σε σχέση με τους σκύλους.

 

για αυτό, όταν παίζουν σε αμμοδόχο τα παιδιά σας,.... να το κοιτάτε αυτό πολύ καλά και πάντα να πλένουν τα χέρια τους...

στον σκύλο δεν υπάρχει κάποια τέτοια αρρώστια... απο όσο με είχε ενημερώσει ο κτηνίατρος....

 

αλλά επειδή δεν είμαι κτηνίατρος, θα εκτιμήσω κάθε νεότερη πληροφόρηση επι του θέματος.!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εχουμε χασει την επαφη μας με την φυση και τα ζωα

και οτι ο τροπος ζωης μας μας εχει κανει να μας ενοχλουν αυτα.

Μας ενοχλουν ακομα και τα πουλια και βαζουμε cd στα μπαλκονια για να μην κατσει κανενα.... (για να μην αναφερθω στα καρφια που βλεπω σε καταστηματα και εκκλησιες...)

θα συμφωνησω με την Μαρια Στυλιανακη στο οτι υπαρχουν πολυ πιο ασχημα πραγματα σε μια αφυλακτη παιδικη χαρα η παρκο απο ενα ζωο.

δεν ειμαι κτηνιατρος η κατι τετοιο απλα επειδη παντα ειχα ζωα (μεγαλωσα παρεα με ενα λυκοσκυλο και ποοοολλα αλλα ζωακια) εχω βρεθει κοντα τους σε πολλες ασθενειες

(το χειροτερο περιστατικο ηταν μια σκυλιτσα με τυφο :cry: )

ποτε δεν επαθα το παραμικρο και απο οσο ξερω το τοξοπλασμα μπορει να το παθεις και με μαρουλι .....

σορυ αν ειμαι εκτως θεματος ....

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν αυτοι που αγαπουν τα ζωα να σεβαστουν και αυτους που δεν τα θελουν..... για οπονδηποτε λογο.

Το ιδιο συμβαινει και στη θαλασσα.. καποιοι πανε και μπαινουν αγκαλια με το σκυλακι τους εκει που κολυμπανε τα παιδια μας και αφηνουν και τις ακαθαρσιες στην παραλια..

Αν εγω θελω να μεγαλωσω το παιδι μου μακρυα απο τα ζωα ειναι δικαιωμα μου οπως ειναι και δικαιωμα του καθενος να κανει το αντιθετο.. Και οπως εγω δεν επιβαλλω σε κανεναν να μην εχει σκυλο, θεωρω πως δεν πρεπει να μου επιβαλλουν και μενα να ερχομαι σε επαφη αν δεν το θελω..

Αν ο υπευθυνος της παιδικης χαρας κανει "ξουτ" στο αδεσποτο θα φυγει. Αν ομως κανει σε ενα που εχει αφεντικο μαλλον θα παρεξηγηθει..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απλα να σε ενημερωσω οτι δεν απαγορευει κανενας νομος τα σκυλια σε μη οργανομενες παραλιες.

ενω στις οργανομενες ισχυει οτι οριζει ο ιδιοκτητης.

ο σκυλος δεν αφηνει ακαθαρσιες στο νερο οι ανθρωποι ομως το κανουν :shock:

το ευχαριστο ειναι οτι σιγα σιγα ξενοδοχεια (5αστερων ως τωρα) εχουν αρχισει και δεχονται σκυλακια.

φιλικα παντα :D

Link to comment
Share on other sites

Biky εισαι σιγουρη για αυτο με τις παραλίες??? 100% σιγουρη?????

 

Τωρα μια που ειπαμε παραλιες...

Μου ηρθε στο μυαλό η εξης κατασταση.......

 

Ωραιωτατη αμουδερή παραλια, πολυς κοσμος παιδακια κολυμπανε στα ρηχα μαμαδες φωναζουν "Νικολακηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηη οχι στα βαθεια παιδι μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

 

και ξαφνικα !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ερχεται η κατασκηνωση με 200 παιδια να πλατσουριζουν μεσα στο νερο........

Πειτε μου εσεις τωρα ΤΙ ειναι πιο.... ανθυγειηνο....

τα..... καταλοιπα απο τα παιδια που αναποφευκτα αφηνουν ή οι οποιες τριχες απο τον καρα-εμβολιαζμενο σκυλο.......

Link to comment
Share on other sites

Σε οργανωμένη ή μη παραλία απαγορεύεται να μπει το σκυλί στη θάλασσα. Τώρα πως είναι δυνατόν να το επιτρέπουν στην παραλία και να το απαγορεύουν στη θάλασσα... μόνον εδώ. Όσο για αυτό είμαι σίγουρη, γιατί πάω κάθε καλοκαίρι σε νησί και μέχρι πριν 1 μήνα ήμουν και μαμά σκύλου.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ερώτημα συναδέλφου κατά πόσον οι σκύλοι επιτρέπεται να μπαίνουν στη θάλασσα ο σύλλογος επικοινώνησε με τη Διεύθυνση ΚΑΦΕ του Υπουργείου (που είναι η αρμόδια διεύθυνση για τα μικρά ζώα) και δημοσιεύουμε την απάντηση μιας και είναι μια ερώτηση που πολλοί ιδιοκτήτες μας έχουν κάνει.

 

Σε οργανωμένες παραλίες ισχύει ο εσωτερικός κανονισμός δηλ αν αυτός που εκμεταλλεύεται την παραλία το απογορεύει τότε απαγορεύεται να μπαίνουν στη θάλασσα τα ζώα.

 

Σε μη οργανωμένες παραλίες δεν υπάρχει νομοθεσία που να απαγορεύει την είσοδο των ζώων στη θάλασσα και συνεπώς επιτρέπεται

 

Το δανειζομαι απο φορουμ κτηνιατρικου συλλογου

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω οτι ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα σε διακοπες ειμαι τυχερη? :D

τι να σας πω για τους νομους στην ελλαδα..... αλλος λεει ετσι αλλος αλλιως ! σε νησι ιονιου οπου παω καθε καλοκαιρι σε οργανωμενες και μη πλαζ ολοι αυτο μου χουν πει οτι δεν απαγορευεται...

και σε ξενοδοχειο 5αστερων οταν ρωτησα αν μπορω να παρω και το σκυλακι μου μου απαντησαν οτι δεν υπαρχει ουσιαστικα νομος που να το απαγορευει,ειναι στο χερι του καθε ιδιοκτητη και ολτι ναυτοι δεν εχουν προβλημα...

εγω θα σας περιγραψω αλλο περιστατικο ειμαι σε παραλια χωρις τον σκυλο μου καποιο αλλο ζευγαρι εχουν ενα σκυλακι το οποιο παιζει με καμια 10 παιδια

ξαφνικα ερρχεται μια μαμα απο το πουθενα οτι εννοχλειτε λεει....

μετα απο καυγα το ζευγαρι περνει το σκυλακι και φευγει....

τα 10 παιδακια που παιζαν μαζι του κλαινε και στεναχωριουντε.....

ποιος ειναι ο περιεργος? απλα ρωτω......

οσο για μενα αν αντιμετωπιζα μια τετοια κατασταση δεν θα μουν εγω αυτη που θα εφευγε :twisted:

Link to comment
Share on other sites

το έχω ψάξει όσο πάει.

υπάρχει νόμος του 70 κάτι,

που απαγορεύει το να μπεί κάθε ζώο στην θάλασσα,

 

ο οπόιος έχει γίνει για να μην πηγαίνουν οι βοσκοί τα πρόβατα και γίδια στην θάλασσα , ειδικά σε τουριστικές περιοχές. (φαντάζομαι έγινε καθώς ο τουρισμός είχε τα πάνω του)

 

αυτός ο νόμος δεν διαχωρίζει τα κατοικίδια (οικόσιτα) ζώα απο τα άλλα (πρόβατα),

και προφανώς είχε στόχο τα πρόβατα - τότε οικόσιτοι σκύλοι δεν υπήρχαν τόσοι με την σημερινή έννοια.

 

αυτός ο νόμος ισχύει ακόμα

σε σχέση με την θάλασσα,

 

υπάρχει παραπληροφόρηση για αυτό τελείως, ακόμα και απο τον κτηνιατρικό σύλλογο.

 

το είχα ψάξει και το ποσό του προστίμου ανέρχεται στα 5.000.000 δραχμές αν θυμαμαι καλά έτσι γράφει το ΦΕΚ.

και όντως την κλήση στην κόβει το λιμενικό.

 

και εγώ πολλά χρόνια είχα την εντύπωση ότι σε παραλίες ανοργάνωτες πχ στην χ παραλία κάποιου νησιού, ότι δεν υπάρχει νόμος που το απαγορεύει

 

μέχρι που ενα καλοκαιρι,

σε απομακρυσμένη παραλία μακριά απο παιδιά και ανθρώπους ή τουριστική περιοχή, είχα μπεί με την σκυλίτσα μου, (μπανιαρισμένη κτλ κτλ)

στην κρήτη, ήρθε μετά απο μένα ένα ζευγάρι.

(πριν δεν ήταν κανείς άλλος στην παραλία)

 

μου έκαναν παρατήρηση, και εγώ αγνοώντας τον νόμο, τους είπα ότι αφού δεν υπάρχει νόμος, επιτρέπεται, το είχα διαβάσει σε χ εφημερίδες και περιοδικά...

εξάλλου ήταν μια παραλία με πολύ χώρο, και εγώ ήμουν ήδη, στα 100 μέτρα βαθιά (η bella είναι κολυμβήτρια...)

 

αυτοί΄πήραν τηλέφωνο το λιμενικό, έφτανε όταν έφευγα ανυποψίαστη, δεν ήξεραν όμως ότι ήταν το δικό μου αυτοκίνητο ή ήμουν στο αντίθετο ρεύμα, ή πέρασαν το αυτοκίνητό μου για νοικιάρικο.

 

την ίδια μέρα εφευγα με το καράβι, και στο καράβι απο κ@λφαρδία, ήταν το ίδιο αμάξι του λιμενικού εκεί -

μπαίνοντας στο καράβι, με σταμάτησαν και λέω εγώ, Α τι έγινε? με περάσανε για drugdealer και θέλουν να κάνουν έλεγχο στο αμάξι?

:twisted: και μου λέει ότι είχε κρατήσει το νούμερο (ο άντρας όταν με είδε να φεύγω προφανώς σημείωσε το νούμερο) και είπε ότι ο άντρας αυτό προτίθετο να κάνει μύνηση. Εγώ πήρα τηλέφωνο στο λιμεναρχείο να ειδοποιήσω για το ότι δεν υπάρχει νόμος κτλ και μου είπαν ότι ναι υπάρχει. Γυρισα και το έψαξα μέχρι που βρήκα το νόμο, ξαναπήρα τηλ. και το "έσκισα" το θέμα, γιατί, και εγώ είχα ακούσει απο παντού

ότι επιτρέπεται.

 

ο νόμος αυτός ακόμα ισχύει, και απο τότε, την σκυλίτσα μου αποφάσισα ότι απο το να αντιμετωπίζω ανθρώπους που συγκρίνουν τον οικοσιτο σκύλο με τα πρόβατα, καλύτερα να μένει σπίτι και να κάνει ένα μπάνιο λιγότερο... :(

πλέον δεν την παίρνω πια μαζί,

ενώ τόσα χρόνια έχει παίξει με παιδιά, μέχρι που τα έχει τραβήξει κιόλας με σχοινί, για βόλτα στην θάλασσα. (εκπαιδευμένη κολυμβήτρια που σε πάει βόλτα οταν βάλεις τα πόδια στο στήθος της σπρώχνοντάς σε)

 

Αυτή είναι η κοινωνία, τα βάζει με τους σκύλους αντί να τα βάζει με τους βιολογικούς σταθμούς που δεν λειτουργούν ή δεν υπάρχουν, και το νερό στο καλαμάκι στα Χανιά αλλά και σε όλη την τουριστικη περιοχή, είναι σαν χημικά απόβλητα το καλοκαίρι..μπλιάχ, αλλά και τα σκουπίδια και χημικά που οι ίδιοι πετούν στην αποχέτευσή τους (χλωρίνες) που περνούν στο οικοσύστημα και δεν βιοδιασπώνται ποτέ. (όλα τα ρίχνουν το βράδυ στην θάλασσα.... ) - τα καρκινογόνα λοιπόν τα αγοράζουμε με το κιλό απο το σουπερμάρκετ και την επόμενη μέρα κάνουμε και μπάνιο σε αυτά..

- σημείωση - αγοράστε ΑΖΑΧ, ΧΛΩΡΙΝΗ ΚΛΙΝΕΧ,... και συνεχίστε να ζείτε καθαρά :? ίσως καθαρίσει και τα λύμματα που πεφτουν το βραδάκι στην θάλασσα και βοηθήσει τα κακάκια μας να διαλύονται καλύτερα στο θαλασσινό νερό. :?:?:) . θα απολυμάνει και λίγο την θάλασσα...

 

εν τω μεταξύ, στο σπίτι τους εκεί, δεν πανε πια μιάς και το νερό στα χανιά είναι σαν βόθρος..... πήγαν λοιπόν και με βρήκαν στην παραλία απο την απέναντι πλευρά του νησιού που ακόμα είναι καθαρά, και θεώρησαν ότι ο σκύλος θα βρωμίσει το καθαρό τους νερό! !

και είμαι και χανιώτισσα! ευτυχώς αυτό μου δίνει το δικαίωμα, να τους μουτζώσω διαδικτυακά.

 

συγνώμη δεν μπόρεσα να συγκρατηθώ. η κατάσταση στην Ελλάδα με την χλωρίνη και με τα χημικά, είναι ΠΕΡΑΝ κάθε φρικιαστικής επιστημονικής φαντασίας, και η αμάθεια, άγνοια, για αυτό το συγκεκριμένο χιλιοδιαφημισμένο χαρούμενα, προιόν, είναι εγκληματική για την φύση.

μα δεν είναι ωραίο το τραγουδάκι? "χλωριιιινι κλινεξ - με άααρωμα λεμόνι - άρωμα λεμόνι και ωραιιιιιααα μυρουδιά!!!"

 

αυτό για το θέμα της θάλασσας.

 

και εννοείται ότι ένας κάτοχος σκύλου, πρέπει να σέβεται τους γύρω. είτε στην έξοδο είτε στο σπίτι (γαβγίσματα κτλ.).

τα παραπάνω τα αναφέρω σε κατάσταση, που δεν υπάρχουν οι γύρω, ή οι γύρω, είναι 200 μέτρα μακριά και ο σκύλος πραγματικά αποκλείεται να τους έχει ενοχλήσει.

 

και φυσικά, σε παιδική χαρά, δεν έχει θέση ένας σκύλος,....

 

τα αδέσποτα όμως, υπάρχουν παντού και σε παιδικές χαρές που δεν έχουν λουκέτο και ψηλό φράκτη, όταν ο φύλακας δεν είναι εκεί, (γιατί δεν κοιμάται εκεί φυσικά) το βράδυ στάνταρ πηγαίνουν τα σκυλάκια.

 

σας λέω όμως, πιο ασφαλές είναι να υπάρχουν σκύλοι παρά γάτες.

 

να δείτε και εδώ. έχουμε γατούλα, αλλά υπαρχει και η bella η οποία διώχνει όλες τις άλλες γάτες εκτός του περίγυρου του σπιτιού.

duo.jpg

duo1.jpg

 

 

ΘΩΜΑ δεν άντεξα, έπρεπε να αναφέρω το Κλινεξ, και την χλωρίνη... δεν αναφέρομαι σε κανέναν εδώ, αλλά στην γενική εικόνα που έχει η ελλάδα σε θέματα οικολογίας, ζωοφιλίας κτλ., δεν έχει σχεση βέβαια με το τόπικ που άνοιξες,

 

σου ζητώ συγνώμη... που το συνεχισα το οφφ τοπικ..

 

λέω να θυμίσουμε σε όλους, να ελέγχουν το έδαφος των παιδικών χαρών, για άλλα αντικείμενα, - σύριγγες, - και να θυμίσουμε πως μια μητέρα είχε το παιδί της πεσει πάνω σε μια και πήγαν στο νοσοκομείο για να ελέγξουν μην είχε κολλήσει τίποτα..... :?:(

 

μερικές πληροφορίες για την χλωρίνη για καλύτερη ενημέρωση.

 

Chlorine is a toxic gas that irritates the respiratory system. Because it is heavier than air, it tends to accumulate at the bottom of poorly ventilated spaces.

Η χλωρίνη δεν πρέπει να χρησιμοποιείται σε συνδυασμό με άλλα λευκαντικά ή χημικά καθαριστικά, επειδή είναι δραστική και αντιδρά εύκολα με αυτά. Π.χ. αντιδρά με υπεροξείδιο του υδρογόνου (γνωστότερο σαν οξυζενέ)[2]: Η αντίδραση παράγει ελεύθερο οξυγόνο, ενώ με άλλες ουσίες είναι δυνατό να παραχθεί ελεύθερο χλώριο, το οποίο είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο δηλητήριο.

Skin contact will produce caustic irritation or burns due to defatting and saponification of skin oils and destruction of tissue. The slippery feel of bleach on skin is due to this process.

Mixing bleach with some household cleaners can be hazardous. For example, mixing an acid cleaner with sodium hypochlorite bleach generates chlorine gas. Mixing with ammonia solutions (including urine) produces chloramines. Both chlorine gas and chloramine gas are toxic.

και ακόμα καθαρίζουν με χλωρίνη...

 

εντελώς οφφ τόπικ θα μου βάλουν χέρι απο την διαχείριση !

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

εχουμε μεινει πολυ πισω στο θεμα της φιλοζωιας στην Ελλαδα(και που ειμαστε μπροστα αλλωστε) στο εξωτερικο επιτρεπονται τα ζωα ακομη και μεσα στα μαγαζια,και στις παραλιες,δεν υπαρχει προβλημα και βεβαια ολοι εκει μαζευουν τις ακαθαρισιες.μεγαλυτερο κινδυνο διατρεχεις να κολλησεις κατι απο ανθρωπο παρα απο ζωο,αυτη ειναι η αληθεια.επισης τις υπερβολες και τις υστεριες απο καποιους που δεν εχω ιδεα απο ζωα δεν την αντεχω με τιποτα!εχω ζωα απο τοτε που γεννηθηκα και κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης και ποτε δεν εχω κολλησει τιποτα ,ακομη και απο αδεσποτα που χαιδευω!συμφωνω στο να μαζευουν τις ακαθαρισιες αλλα οχι στις υπερβολες!

Link to comment
Share on other sites

Αν μου κοβε κληση το λιμενικο για τον σκυλο μου θα τους εκανα μυνηση για 1000 λογους που κανουν τα στραβα ματια αν δεν επιτεθεις και δεν κανεις τον τρελο ακρη δεν βγαζεις :D

αρε ελλαδα! οι κεραιες κινητης τηλεφωνιας δεν κανουν κακο στα παιδια μας

η μολυνση του περιβαλλοντος ?

η καταστροφη του κλιματος?

οι βιολογικοι καθαρισμοι στα νησια που δεν λειτουργουν? (γιατρος σε κοσμικο νησι μου προτεινε οταν φυσαει προς τα εψω να κολυμπαω με το στομα κλειστο.... :lol: )

τα φυτοφαρμακα?

οι παρανομες ουσιες στα τροφιμα?

μονο μην περασει κανενα ζωο και κολλησουμε τιποτα :shock:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...