Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

7 μηνων δεν παταει τα ποδαρακια


Recommended Posts

Μανούλες μου γεια σας! Η μικρή μου είναι 7 μηνών ακριβως και όταν την βάζω να πατήσει στα ποδαράκια της δεν το κάνει. Η παιδίατρος μου είπε οτι είναι 2 μήνες πίσω, έπρεπε λέει να στηρίζει το βάρος της από 5 μηνών. Και μετά μου λέει: "τη βάζεις να σταθεί;" κι εγω η καημένη της λέω όχι, αφου δεν μου το είπε κανείς... Τελοσπάντων, στεναχωρεθηκα πολύ, μου πετάει και ένα " βάζε την από δω και στο εξής μην τρεχεις σε νευρολόγους άδικα!" και παθαίνω σοκ! Πείτε μου σας παρακαλώ τη γνώμη σας! Στηρίζεται ελάχιστα στα πόδια της και μετά τα λυγίζει... Να αγχωθώ; Μηπως όντως χρειάζεται να την πάω σε νευρολόγο; :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τι εννοεις να στηριζει το βαρος της απο 5μηνων?

ορθια? καθιστη?

 

εσυ με ποια λογικη τη βαζεις να πατησει τα ποδαρακια της?

και γιατι αγχωνεσαι που δεν παταει τα πελματα?

 

εγω δεν θυμαμαι να σου απαντησω στο ερωτημα σου απο τα παιδια μου διοτι δε νομιζω οτι ειχα προσπαθησει να κανω αυτο που λες, αλλα και να το ειχα, ακομα και να μην ειχαν πατησει τα πελματα σε αυτη την ηλικια, θα το θεωρουσα απολυτως λογικο.

Link to comment
Share on other sites

Eve μου εννοώ όρθια. Κάθεται για λίγο μόνη της, δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα εκεί! Τί να πω, με άγχωσε πολύ η παιδίατρος, πού να της έλεγα οτι δεν γυρνάει και απο μπρούμητα ανάσκελα! Τα πελματάκια της δεν πατάει, δεν σκέφτηκα κι εγώ πτι πρέπει να τη βάζω να το κάνει για να μάθει, τί να πω...

Link to comment
Share on other sites

Kαι μένα από μπρούμυτα ανάσκελα γύρισε 10 μηνών. Το αντίθετο το έκανε από 4. Όσο για τα ποδαράκια η παιδίατρος εννοεί ότι όταν τη κρατάς από τις μασχάλες αυτή να σπρώχνει το έδαφος με τα ποδαράκια της. Ναι εμένα το έκανε αυτό 5 μηνών

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν είναι έτσι όπως τα λες άλλαξε παιδίατρο.

Πρώτον 7 μηνών παιδί δεν είναι στόχος να στέκεται όρθιο. Πριν από αυτό το επίπεδο θα έπρεπε να έχει κατακτηθεί και υιοθετηθεί η καθιστή θέση.

Το παιδί το βάζουμε όρθιο σαν εξέταση για να δούμε το αντανακλαστικό βάδισης. Γι' αυτό χαμήλωσε λίγο τους στόχους σου για το παιδί.

Δεύτερων αν το παιδί σου είναι όντως 2 μήνες πίσω κινητικά κάντε μία σωστή αξιολόγηση, δείτε τι του λείπει και αν κρίνουν ότι πρέπει να γίνει μια παρέμβαση μην στεναχωριέσαι για καλό του είναι.

Το ότι δεν παίρνει το βάρος στα πόδια του δεν σημαίνει αυτόματα ότι από δω και πέρα το παιδί πρέπει να είναι όρθιο. Είναι βλακεία και επικίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Paris35 εχεις δίκιο, ευχαριστω πολυ! Πρέπει όντωα να αλλαξω γιατρο! 40 ημερων με αγχωσε γιατι δεν χαμογελουσε...! Και τωρα χαμογελαει συνεχεια! Μετα με εστειλε για υπερηχο ισχιων γιατι ητανε λεει στραβα τα ποδια της! Στον υπερηχο ηταν τελεια! Τί να πω! Τωρα καθεται η μικρη χωρις ύποστηριξη για λιγα λεπτά, αλλά δεν ρολάρει καθολου. Πού να της το ελεγα κι αυτο! Στα επειγοντα θα με είχε στείλει! Θα αρχισω να τη βαζω να παταει λιγο λιγο και θα δω πως θα πάει.. Η αληθεια είναι οτι διαβασα κι εδω εμπειριες μαμαδων με μωρακια που τα κανουν όλα και αγχωθηκα ακομη πιο πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσε καλη μου ...αλλα παιδια τα κανουν πιο γρηγορα αλλα πιο αργα ...αυτο δεν σημαινει οτι το παιδι εχει προβλημα ....καος η παιδιατρος σε αγχωσε..εσυ θα ξεκινεισεις να την πατα ς απο εδω και περα για να αρχισει να βαζει δυναμη αστα ποδαρακια της εσυ το μωρο σου απλα το ειχες μωρο δεν βγια ζοσουνα να μεγαλωση οι περισσοτερες μαμαδες και εγω μεσα βγιαζομαστε ..εγω προσωπικα την κορη την πρωτη τηνεβαλα 6 μηνων στην στρατα και πηγαινε κανονικα .... αν. ομως το παιδι το εχεις αγκαλια συνεχεια ή ξαπλωτο , η στο ρυλαξ δεν μπαινει στην διαδικασια να σπρωξη να βαλει δυναμη πως θα το μαθει λοιπον .......

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πει χιλιάδες φορές μέσα στο forum ,

δεν βάζουμε τα παιδιά να πατάνε μέχρι 8-9 μηνών , τα ισχία τους δεν είναι ακόμα έτοιμα να δεχτούν το βάρος του σώματος.

δεν βάζουμε τα παιδιά στην στράτα όταν δεν έχουν ολοκληρώσει τους κινητικούς σχεδιασμούς που συντελούνται κάτω στο έδαφος

δεν βάζουμε τα παιδιά στην περπατούρα γιατί εκεί μαθαίνει να δουλεύει το σώμα με ελαττωμένη την επίδραση της βαρύτητας και για πολλά άλλα χαζά που κάνει εκεί μέσα το σώμα .

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσε καλη μου ...αλλα παιδια τα κανουν πιο γρηγορα αλλα πιο αργα ...αυτο δεν σημαινει οτι το παιδι εχει προβλημα ....καος η παιδιατρος σε αγχωσε..εσυ θα ξεκινεισεις να την πατα ς απο εδω και περα για να αρχισει να βαζει δυναμη αστα ποδαρακια της εσυ το μωρο σου απλα το ειχες μωρο δεν βγια ζοσουνα να μεγαλωση οι περισσοτερες μαμαδες και εγω μεσα βγιαζομαστε ..εγω προσωπικα την κορη την πρωτη τηνεβαλα 6 μηνων στην στρατα και πηγαινε κανονικα .... αν. ομως το παιδι το εχεις αγκαλια συνεχεια ή ξαπλωτο , η στο ρυλαξ δεν μπαινει στην διαδικασια να σπρωξη να βαλει δυναμη πως θα το μαθει λοιπον .......

 

Όντως το καημενούλη μου στο ρηλαξ την εβγαζε!! Ευχαριστω πολυ! Με καθησυχασατε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...