Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθυστέρηση σωματικής ανάπτυξης


Recommended Posts

Καλησπέρα και συγγνώμη εκ των προτέρων για το χρόνο σας. Επειδή δεν έχω πλέον καμία εμπιστοσύνη στην παιδίατρο που πάω τον μικρούλη μου, θα ήθελα να ρωτήσω πότε ένα μωρό χαρακτηρίζεται από καθυστέρηση σωματικής ανάπτυξης και παραπέμπεται από τον παιδίατρο να κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις. Ο μικρός μου από τότε που ήταν 10 μηνών μέχρι σήμερα που είναι 13,5 έχει μείνει στάσιμος στους 79 ( ; ) πόντους και απο 9 κιλά στα 9.300, έτσι η παιδίατρος που τον πάω με παρέπεμψε και του έκανα αιματολογικές εξετάσεις και εξετάσεις ούρων. Όλα ήταν καθαρά. Μου τονίζει όμως ότι δεν είναι φυσιολογικό να μην έχει πάρει ύψος. Τον πήγα στο νοσοκομείο, λόγω πυρετού, και εκεί μου τον μετρούν 81 πόντους (με μια μέρα διαφορά από την προηγούμενη μέτρηση της παιδιάτρου μου) και μου λένε ότι και 79 εκ. να είναι, δεν χαρακτηρίζεται παιδί με καθυστέρηση σωματικής ανάπτυξης, πως ταλαιπωρώ τον μικρό χωρίς λόγο, καθώς αυτές τις εξετάσεις που του έκανα (μου χε γράψει ένα κατεβατό) τις κάνουμε αργότερα. Πραγματικά όμως δεν ξέρω τι να κάνω από την στιγμή που η παιδίατρος μου δεν με καθησυχάζει και οι γνώμες για τη συγκεκριμένη είναι άριστες. Προσανατολίζομαι να αλλάξω παιδίατρο (και ήδη ρώτησα έναν που συμφωνεί με την άποψη του παιδιάτρου του νοσοκομείου) αλλά αν έχει δίκιο η συγκεκριμένη και ο μικρόσ έχει κάποιο πρόβλημα και δεν το προλάβω; Πραγματικά κάποια συμβουλή σας ή παρόμοια εμπειρία θα με βοηθούσε; Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμενα ο δικοσ μου ειναι 16 μηνων και στην τελευταια μετρηση ηταν 80,εχουμε προβλημα;να το ψαξω δηλ;εμας παντως η παιδιατρος μας θεωρει κανονικους,τι να πω εχω και εγω καποιες φοβιες,αν ξερει καμια ας μας απαντησει

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου ειναι 9.5 μηνων και ειναι 78 εκ και 9.5 κιλα αλλα πηρε μαζεμενους ποντους πριν λιγους μηνες και μετα επαιρνε πιο λιγο.αυτο ειναι φυσιολογικο?θα ρωτησω και εγω

npbIp1.png

 

jqdhp1.png

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν, μην τρελαίνεστε!

καλό είναι αν έχουμε ανησυχία και φόβο να κάνουμε εξετάσεις!

ο δικός μου 3 ετων και τριών μηνών, είναι 95 εκατοστά και 12,5 κιλά!

βάρος και ύψος με το σταγονόμετρο!

έχει κάνει όλες τις εξετάσεις και είναι μία χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Γεια και από μένα.Είμαι μια τρομερά αγχωμένη μανούλα.Προχθές πήγαμε στον παιδίατρο και του πήγαμε και κάποιες εξετάσεις που μας είχε γράψει να του κάνουμε όταν χρόνισε αλλά μέχρι να βρούμε άκρη με το Παίδων και μέχρι να πάρουμε και τις απαντήσεις πέρασε καιρός:?.Τον μέτρησε βάρος και ύψος και μας είπε πως έχει πέσει κάπως η ανάπτυξή του:(....Ο σίδηρος του και ο αιματοκρίτης του ανέβηκαν μεν αλλά όχι και πολύ:( και οι εξετάσεις έδειξαν πως ο μικρός έχει κάποιες αλλεργίες για αυτό και τον ενοχλεί τακτικά η μυτούλα του και τα ματάκια του:(.Επίσης έχει και μια ευαισθησία στο εντεράκι του:(.Ωστόσο εδώ και ένα μήνα δεν τρώει καθόλου καλά και έχει αδυνατίσει πάρα πολύ:(.Πιστεύω [ως αν κάναμε τώρα εξετάσεις θα ήταν χειρότερα τα αποτελέσματα:cry:.Τα έχω "παίξει" τελείως.Με έχει πιάσει το στομάχι μου από το άγχος...Σόρυ ξέσπασα:cry:...Ο μικρός μου είναι 15 μηνών και 10 ημερών και είναι10 κιλά και 82πόντους ύψος.Fofoulini μου αφού οι εξετάσεις βγήκαν καλές όλα καλά:-)!Αν το μικρό σου είναι και μέσα στις καμπύλες ανάπτυξης μια χαρά!Από την άλλη οι μετρήσεις βάρους και ύψους θέλουν λίγο προσοχή.Για παράδειγμα πριν ένα μήνα είχα πάει τον μικρό για εμβόλιο και μου τον ζύγισαν και ήταν 11 κιλά και ύψος.Ο γιατρός μας μετά από 1μήνα τον βρήκε 3πόντους πιο ψηλό και 1κιλό λιγότερο:?...Άντε βρες άκρη:?...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια και από μένα.Είμαι μια τρομερά αγχωμένη μανούλα.Προχθές πήγαμε στον παιδίατρο και του πήγαμε και κάποιες εξετάσεις που μας είχε γράψει να του κάνουμε όταν χρόνισε αλλά μέχρι να βρούμε άκρη με το Παίδων και μέχρι να πάρουμε και τις απαντήσεις πέρασε καιρός:?.Τον μέτρησε βάρος και ύψος και μας είπε πως έχει πέσει κάπως η ανάπτυξή του:(....Ο σίδηρος του και ο αιματοκρίτης του ανέβηκαν μεν αλλά όχι και πολύ:( και οι εξετάσεις έδειξαν πως ο μικρός έχει κάποιες αλλεργίες για αυτό και τον ενοχλεί τακτικά η μυτούλα του και τα ματάκια του:(.Επίσης έχει και μια ευαισθησία στο εντεράκι του:(.Ωστόσο εδώ και ένα μήνα δεν τρώει καθόλου καλά και έχει αδυνατίσει πάρα πολύ:(.Πιστεύω [ως αν κάναμε τώρα εξετάσεις θα ήταν χειρότερα τα αποτελέσματα:cry:.Τα έχω "παίξει" τελείως.Με έχει πιάσει το στομάχι μου από το άγχος...Σόρυ ξέσπασα:cry:...Ο μικρός μου είναι 15 μηνών και 10 ημερών και είναι10 κιλά και 82πόντους ύψος.Fofoulini μου αφού οι εξετάσεις βγήκαν καλές όλα καλά:-)!Αν το μικρό σου είναι και μέσα στις καμπύλες ανάπτυξης μια χαρά!Από την άλλη οι μετρήσεις βάρους και ύψους θέλουν λίγο προσοχή.Για παράδειγμα πριν ένα μήνα είχα πάει τον μικρό για εμβόλιο και μου τον ζύγισαν και ήταν 11 κιλά και ύψος.Ο γιατρός μας μετά από 1μήνα τον βρήκε 3πόντους πιο ψηλό και 1κιλό λιγότερο:?...Άντε βρες άκρη:?...

σορυ να κανω μια ερωτηση αν καταλάβα καλα;ο μικρος σου ειναι 19 μερες μικροτερος απο τον δικο μου και εχει υψος 82 και 10 κιλα ετσι;εμενα ειναι 80 και κιλα δεν ξερω δεν τον μετρησα αλλα θα ειναι κοντα στα 11,εσας σας εστειλαν να κανετε εξετασεις για το υψος η το βαρος;εμας η γιατρος μας θεωρει φυσιολογικοτατους,εσας γιατι σας εστειλε για εξετασεις;βεβαια εγω ζω γερμανια αλλα και ελλαδα που ηρθα για διακοπες δεν μου ειπε τιποτα η παιδιατρος,εχω μπερδευτει λιγο...σορυ που σε ρωταω τοσα πολλα αλλα μπερδευτηκα,τελικα ποτε κανουμε αυτες τις εξετασεις;

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχ. Ειναι να μην σου βαλουν την ιδεα μετα. Καθεσαι και ψυριζεις το παιδι και ενω ολοι λενε δεν εχει κατι εσενα σου εχει καρφωθει αυτη η χαζη διαγνωση.

 

Ρωτα μαθε βρες εναν γιατρο εμπιστοσυνης και οτι σου πει αυτο ειναι.

Μην τρελαινεσαι και τρελαινεις και το μικρακι σου. Αμαρτια ειναι.

 

Προσωπικα σαν καμενη θεωρω την 1η παιδιατρο απλα #%^&*

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς θα κάνω elenik μου. Θα ψάξω να βρω παιδίατρο. Να δούμε και αυτός τι θα μας πει και πόσο θα τον μετρήσει:):):) ... γιατί ο καθένας μου φαίνεται μετρά όπως θέλει και λέει και τα δικά του. Ισως είναι θέμα σε ποιον παιδίατρο θα πέσεις. Τι να πω; Ας μην αγχωνόμαστε κορίτσια ... θα μεγαλώσουν τα μπουμπούκια μας και θα μας ξεπεράσουν :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Noμιζω οτι η παιδιατρος δεν εχει επιρεαστει απ το υψος -βαρος που εχει (και ειναι οκ για την ηλικια του) αλλα για την στασιμοτητα που παρουσιαζει...

Εαν περα απ την τριμηνο στασιμοτητα εχει και μικρη αυξηση το προηγουμενο διαστημα ..μπορει γι αυτο να θελει να ειναι σιγουρη με 2-3 εξετασεις απλες....

Link to comment
Share on other sites

καποια στιγμη μετα το χρονο τα παιδια σταματουν να αναπτυσσονται οπως πριν. κι εμενα σε υψος αλλα και σε κιλα υπηρξαν και οι 2 στασιμες αλλα οι εξετασεις ηταν μια χαρα εκτος απο το σιδηρο που ειμαστε στο οριο. δε νομιζω πως ειναι ανυσυχητικο αν δε συνεχιζεται για πολλους μηνες

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εμένα η μικρή μου είναι 31 μηνών, 88 εκατοστά και από τον Δεκέμβριο του 2010 σταθερή στα 12 κιλά. Τη βλέπω μικρόσωμη σε σχέση με τα συνομήλικα παιδάκια. Η παιδίατρος δε μου λέει κάτι. Σε τί γιατρό να απευθυνθώ? Πρέπει να ανησυχήσω?

1gv1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αναπτυξιολόγοι παιδίατροι και νομίζω οτι ίσως εκεί θα πρέπει να απευθυνθούν όσοι βλέπουν κάποιο θέμα ανάπτυξης με το παιδί τους. το να κάνουμέ κάποιες εξετάσεις δεν είναι κακό, θέλουν και οι παιδίατροι να είναι σίγουροι.

q8SSp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν το ύψος και το βάρος βρίσκετε μέσα στην καμπύλη ανάπτυξης τότε λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα, αυτό βέβαια όσο υπάρχει έστω και μικρή άνοδο από μήνα σε μήνα. Τώρα κάποιοι παιδίατροι <<ανησυχούν>> λίγο πιο γρήγορα από άλλους.

Ο ανιψουλης μου γεννήθηκε 980 gr. Έχει πολλή αργή η και κάποιους μήνες καμιά ανάπτυξη. Η πρώτη παιδίατρος τους τρομοκρατούσε σε κάθε επίσκεψη ότι θα χρειαστεί να του γίνει νοσηλεία. Τον τελευταίο χρόνο η νέα παιδίατρος ούτε που ασχολείτο με βάρος και ύψος.

Οπότε σίγουρα από γιατρό σε γιατρό θα ακούσετε και διαφορετική γνώμη.

Γνώμονας είσαστε πάντα εσείς . Πρέπει να ξέρετε να κρίνετε αν η εμπιστοσύνη που έχετε σε αυτόν τον επιστήμονα είναι αρκετή ώστε να μπείτε στην διαδικασία ψαξίματος χωρίς βέβαια αν όλα είναι καλά να τον κατηγορήσετε ότι σας ταλαιπώρησε άδικα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...