Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΙΝΑΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ


Recommended Posts

Έχω παρατηρήσει ότι όταν τον πάρω απ'τον παιδικό στις 3:30, μου λέει συχνά ότι πεινάει και θέλει κάτι να φάει.

Απ'τη μια το θεωρώ λογικό αφού το μεσημεριανό του το τρώει εκεί στις 12:30. Μετά κοιμάται, και όταν ξυπνήσει έχει λιγούρες.

 

Κάθε μέρα μου δίνουν χαρτί για το αν έφαγε και πόσο.

Αλλά αρχίζω να αναρωτιέμαι, μήπως τελικά δε μου λένε όλη την αλήθεια;

Ή μήπως οι ποσότητές τους είναι μικρές;

 

Τέτοια πείνα μου φαίνεται παράξενη.

Έχει τύχει να φάει μέσα σε ένα απόγευμα, 1 φέτα ψωμί-βούτυρο-μέλι, 1 γιαούρτι παιδικό, 1 αυγό, λίγο παστίτσιο, λίγα κορνφλέικς και δε θυμάμαι τί άλλο!

 

Βέβαια, μου το έχουν πει κι άλλες μανούλες, αλλά δεν παύω να ανησυχώ. Και η ανησυχία μου βέβαια, δεν είναι ότι πεινάει, αλλά το γιατί!

 

Εσείς τί εμπειρία έχετε;

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα δεν τρώει στον παιδικό σχεδόν τίποτα, εκτός από καμία φέτα ψωμί, αλλά μου το έχουνε πει...Οπότε την υπόλοιπη μέρα προσπαθώ να της δώσω ότι δεν έχει φάει...φαί, φρούτα, γαλακτοκομικά...ότι προλάβω...:(

Ο γιός σου τρώει μόνος του;;; Επειδή ξέρω από την δική μου, αρχίζει μόνη της και μετά την ταίζω κι εγώ αν θέλω να φάει λίγο παραπάνω, μήπως στον παιδικό τον αφήνουν να φάει μόνος του και γιαυτό τρώει λιγότερο;

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

και εγώ τις ίδιες απορίες και ανησυχίες έχω... ο μικρός είναι πολύ κακόφαγος και τους το είχα τονίσει ότι θέλω μόνο να μου λένε αν δεν τρώει , για να τον ταίζω στο σπίτι. Μέχρι πριν 2 εβδομάδες που ξαφνικά άρχισε λένε να τρώει -όμως εκείνος που γυρίζει στις 3,30 όταν έρχεται ζητάει να φάει κάποιο συμπλήρωμα, και το απόγευμα μη γνωρίζοντας τι ποσότητα έχει φάει αναρωτιέμαι αν θα πρέπει να του ξαναδίνω φαγητό ή όχι. Επίσης αναρωτιέμαι για το φαγητό γενικά π.χ. όταν μία μέρα έχουν στο πρόγραμμα μακαρόνια με κιμά ,είναι πραγματικά αυτό ή είναι π.χ. μακαρόνια με δύο κόκκους κιμά?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Περσι που πηγαιναμε και εμεις ολοημερο,το ταπερακι μας γυρνουσε σχεδον αδειο,και στο χαρτι παντα μου λεγαν οτι εφαγε!Παρ΄ολα αυτα με το που πηγαιναμε σπιτι ζητουσε να φαει....και εγω επισης προβληματιζομουν....το απεδωσα ομως στο οτι τρωνε νωρις εκει και οπως δεν εχουν ολη μερα σταματημο...γι αυτο και πεινουσε τοσο γρηγορα..το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μιλησεις με τη δασκαλα του!Αυτη θα σε κατατοπισει!! ;)

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

όταν όμως ο παιδικός είναι ιδιωτικός και δίνουν εκείνοι φαγητό ποτέ δεν πρόκειται να σου πουν την αλήθεια ούτε για τι ποσότητες βάζουν ούτε για το αν έφαγε καλά ή όχι, και δυστυχώς στην περίπτωσή μας αυτό συμβαίνει...

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ την παίρνω στις 16:00 από τον παιδικό και πεινάει αλλά δεν ανησυχώ γιατί μου φαίνεται φυσιολογικό να πεινάει όταν έχει φάει στις 12:30 και φτάνει στις 16:30 στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου όταν πήγαινε ολοήμερο (δημοτικός σταθμός) γύρναγε μια χαρά. Αλλά μετά τον ύπνο τους δίνανε κάτι να φάνε. Μια κρεμούλα, ένα φρουτάκι κλπ. Σε εσάς δεν δίνουν τίποτα όταν ξυπνάνε; Αν είναι έτσι, μου φαίνεται λογικό να πεινάει γιατί τρώνε γύρω στις 12:30.

Επίσης επειδή οι ποσότητες που ΄βαζουν είναι μικρές, πολλές φορές μου έλεγε ότι έτρωγε και δεύτερο πιάτο (και άλλα παιδιά όχι μόνο η δικιά μου).

Γενικά εγώ ήμουν πολύ ευχαριστημένη από το φαϊ που φτιάχναν και δεν είχαμε ποτέ πρόβλημα. Νομίζω ότι πρέπει να το συζητήσεις με τη δασκάλα. Να σου πει πόσο τρώει, αν τους δίνουν απογευματινό κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Οι ποσότητες τους ειναι γενικώς, μικρές. Τις εχω δει καθώς και η παιδίατρος μου που πηγαίνει μια φορά την εβδομαδα και εξεταζει τα παιδακια, το ίδιο μουχει πει.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γενικα μου΄λένε ότι είναι "φαγανό" παιδάκι και τρώει το φαγητό της μόνο εχτές πρώτη φορά μου έγραψαν ότι δεν της άρεσε το φαγητό και έφαγε λίγο αλλά κάθε μέρα γύρω στις 16:30 που γυρνάμε και καθόμαστε στο τραπέζι πάντα τσιμπολογάει κάτι είτε λίγο φαγητό είτε λίγο τυράκι , ψωμάκι , σαλάτα κτλ,θέλω και εγώ να πιστέύω ότι οφείλεται στο ότι τρώνε νωρίς και μετά πινάνε .Αν και προσπαθώ κάθε μέρα να της στέλω έστω ένα φρόυτο εναν χυμό κάτι για μετά τον ύπνο της.:wink:

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου φαίνεται φυσιολογικό και θα σας πω γιατί

 

Τα δικά μου επιστρέφουν από το σχολείο στις 13:30 και παρ' όλο που έχουν φάει μόλις μία ώρα πριν, όταν στις 14:00 τρώει ο μπαμπάς τους τρώνε και αυτά μαζί του

 

Η μικρή μου γενικά είναι λαίμαργη και ακόμη και όταν είναι χορτάτη κάτι θα τσιμπολογήσει

Ο μικρός (που είναι πολύ σβούρα γενικά) όταν έχει φάει στο σχολείο (αρκετές φορές μου λέει ότι έφαγε και δεύτερο πιάτο) τρώει λίγο στο σπίτι ενώ όταν δεν του πολυαρέσει το φαγητό του σχολείου τρώει κανονική μερίδα.

 

Σε κάθε περίπτωση όμως, είτε πολύ είτε λίγο κάτι τρώει και στο σπίτι το μεσημέρι. Και μιλάω για τις 14:00 πόσο μάλλον στις 16:00 που επιστρέφουν τα δικά σας

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O δικός μου δεν προλαβαίνει το απογευματινό γιατί τον παίρνω αμέσως μόλις ξυπνήσει.

Και μου έχουν πει κάποιες φορές ότι έχει ζητήσει 2ο πιάτο γιατί λέει ότι θέλει κι άλλο! Και έχω διασταυρώσει ότι τις μέρες αυτές έχει φαγητό που ξέρω ότι του αρεσει, π.χ. φακές, μακαρόνια.

Αν ήθελαν να με φλομώσουν στο ψέμα, θα μου έγραφαν στο σημείωμα ότι τρώει κάθε μέρα όλο το φαί του. Αλλά έχουν υπάρξει μερικές φορές που μου σημείωσαν ότι έφαγε το περισσότερο ή λίγο.

Γενικά ο γιός μου είναι φαγανός και τώρα τελευταία κάνει προσπάθειες να τρώει μόνος του.

Είχα ρωτήσει στις αρχές τη δασκάλα του αν τα ταϊζει ή αν τρώνε μόνα τους και μου είχε πει ότι τα φαγητά που έχουν υγρά τους τα δίνει αυτή, ενώ τα πιο στέρεα τα αφήνει να φάνε και μόνα τους.

 

Σίγουρα η ποσότητα δεν είναι η ίδια με αυτή στο σπίτι, αλλά και πάλι, δικαιολογείται τέτοια πείνα;

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

na sas pw kai egw thn gnwmi mou pou douleua se paidiko stathmo... se merikous stathmous lene psemmata stous goneis gia to fagito twn paidiwn.apla gia na deiksoun kapoia eikona stous goneis.ean einai dunaton oi goneis na pigainoun se anipoptes faseis stous stathmous na blepoun ti trwne ta paidakia tous giati merikoi stathmoi dinoun sta paidia xalia fagita.mono kai mono gia na kerdisoun apo auto.oso gia thn posothta ths meridas. den einai kai kanoniki gia ena paidaki.

Link to comment
Share on other sites

na sas pw kai egw thn gnwmi mou pou douleua se paidiko stathmo... se merikous stathmous lene psemmata stous goneis gia to fagito twn paidiwn.apla gia na deiksoun kapoia eikona stous goneis.ean einai dunaton oi goneis na pigainoun se anipoptes faseis stous stathmous na blepoun ti trwne ta paidakia tous giati merikoi stathmoi dinoun sta paidia xalia fagita.mono kai mono gia na kerdisoun apo auto.oso gia thn posothta ths meridas. den einai kai kanoniki gia ena paidaki.

 

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Στους δημοσιους η ποσοτητα που μαγειρευεται καθημερινα βγαινει με βαση κανονισμο κ μετρανε και γραμμαρια.. 10 παιδια? τοσα γρ. ρυζι, τοσα γρ. κοτοπουλο..

Συνηθως οι μεριδες ειναι μικρες (γιατι οι κανονισμοι αυτοι εχουν γραφτει το 1800 κ οι δημοι ειναι απο τα λιγα πραγματα που κρατησαν στα καταστατικα τους για θεμα οικονομιας :mad:)

Σπανια θα δεις σε δημοσιο σταθμο μεγαλες μεριδες.

Η αληθεια ειναι οτι συνηθως οι μεριδες αυτες ειναι αρκετες για τα παιδακια γιατι οσο να ναι δεν ειναι στο σπιτι που η μαμα θα αφιερωσει πολυ χρονο στο ταισμα του παιδιου.

Ομως οι μαγειροι κανουν διαφορες πατεντες και παντα βγαινουν επιπλεον μεριδες φαγητου..

Πχ σε σταθμο που δουλευα εγω οταν ειχαμε κοτοπουλο, παιρναμε παντα φιλετο, οποτε ηταν καθαρο το βαρος σε κρεας (ενω κανονικα πρεπει να παιρνεις ολοκληρο κοτοπουλο.. με βαση τον κανονισμο ζυγιζεις και τα κοκκαλα και οτι μεινει.)

Η συχνα δινεται μεγαλυτερος αριθμος παιδιων απ΄την κανονικη ημερησια δυναμη (βαζοντας πλαστες παρουσιες σε παιδια που λειπουν).. Ετσι υπαρχει παντα φαγητο αν καποιο παιδι θελει δευτερο πιατο.

 

Στους ιδιωτικους συμβαινει συχνα αυτο που ανεφερε το τριανταφυλλακι.

Εκει να ξερεται οτι ισχυει το "οτι πληρωνεις παιρνεις"

Ενας ακριβος παιδικος σταθμος, θα εκμεταλευτει το προσωπικο αλλα δεν θα "κοψει" απ΄το φαγητο των παιδιων ρισκαροντας τη φημη του..

Αν πχ ο μεσος ορος τιμων σε μια περιοχη ειναι τα 350 € το μηνα και εσεις βρειτε εναν με 250 τοτε κατι τρεχει..

 

Και εγω αυτο που θα προτεινα για να διαπιστωσετε την ακριβη ποσοτητα του φαγητου ειναι να επισκεφτειτε μια μερα τον σταθμο, ακριβως την ωρα που σερβιρεται το φαγητο, και πριν προλαβουν τα παιδια να φανε , χωρις να εχετε ειδοποιησει, επικαλουμενη καποιον πολυ σοβαρο οικογενειακο λογο που πρεπει να παρετε νωριτερα το παιδι.. πχ πεθανε η συμπεθερα της θειας του μπατζανακι της αδελφης του αγαπημενου σας περιπτερα κ δεν ειχατε μυαλο ουτε να τηλεφωνησετε απο την συγχιση σας..:mrgreen:

 

Παντως δεν ειναι αξιοπεριεργο ενα παιδι να που εχει φαει εκεινη στις 12 να ζηταει να ξαναφαει γυρω στις 4.

Ας μην ξεχναμε οτι τα παιδια δεν εχουν τα δικα μας στομαχια οποτε ευκολα και με μια μικρη ποσοτητα χορταινουν κ μετα ξαναπεινανε.. για να μην πηγαινει παντα ο νους μας στο κακο..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

την ιδια ανησυχια εχω κ εγω!!!τρωει καλα στο σταθμο????ο Μιχαλης ειναι 15μ κ τρωει στις 10 φρουτα κ στις 12 30 μεσημεριανο στις 4 30 πειναει πολυ,τους ρωτησα ποση ειναι η μεριδα φαγητου κ μου ειπαν 250γρ,φυσιολογικο.ενας τροπος να καταλαβουμε τι παιζει ειναι να συγκρινουμε τη τρωει το σκ που ειμαστε ολη μερα μαζι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στον δικό μας σταθμό έχω δει τις ποσότητες στο περίπου γιατί έτυχε να είμαι εκεί όταν τους πήγαιναν φαγητό.

Δεν είναι και τεράστιες.

Κι ο δικός μου πεινάει όταν γυρίζει σπίτι, αλλά, αν συγκρίνω ότι έτρωγε στις 11 φρούτα (4) στο σπίτι, μετά όλο και κάτι τσιμπολόγαγε και στις 2 περίπου το φαγητό του και μετά κατά τις 5 το απόγευμα κάτι άλλο, το θεωρώ λογικό.

Στον παιδικό μία φορά έχει φάει απογευματινό, κι εκείνη ήταν όταν τον πήραμε μετά τις 4. Συνήθως τον παίρνουμε 3:30 - 4:00.

Όσο για το αλήθεια ή ψέματα, στο χαρτάκι που μου γράφουνε έχει τύχει να μου γράψουνε "καθόλου" στο πρωϊνό ή ότι έφαγε το μισό μεσημεριανό. Βέβαια, σε μία συζήτηση με τη δασκάλα του, μου είπε ότι δεν ήθελε να τον πιέσει να φάει και η δικιά μου απάντηση ήταν "εγώ δεν τον πιέζω ποτέ"

Να μην ξεχνάμε ότι στα σπίτια κάθονται πιο ήσυχα, ενώ στον παιδικό παίζουνε περισσότερο, κουράζονται περισσότερο και άρα... πεινάνε περισσότερο!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Με καθησυχάζετε πολύ, που βλέπω ότι είναι και άλλα παιδάκια έτσι και κυρίως ότι κι άλλες μανούλες έχετε την ίδια απορία με μένα.

Για να συμβαίνει αυτό σε πολλά παιδάκια, τότε κάποια λογική εξήγηση θα υπάρχει.

Σίγουρα θα γίνονται "τσιγκουνιές" στην ποσότητα του φαγητού, και ακόμα και να τηρούν το "250γρ ανά μερίδα" πάλι είναι λίγο, ιδίως για τον γιό μου που τρώει εδώ και 1,5 χρόνο περίπου, σχεδόν 400γρ.

 

Γενικά η ενημέρωση που έχω γραπτώς είναι λεπτομερής. Χθες π.χ. μου έγραψαν ότι το πρωί δεν ήθελε βούτυρο + μέλι και έφαγε σκέτο ψωμί για δεκατιανό. Απλά δεν ξέρω αν είναι πάντα ειλικρινής και αυτό μάλλον δε θα το μάθω ποτέ...

 

Το βασικό είναι να τρώνε. Να μάθουν να τρώνε απ'όλα και κυρίως να μάθουν να τρώνε και μόνα τους.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα ζηταει συχνα 2η μεριδα και του δινουν συνηθως κι εγω τον παιρνω 4-4:30 και πειναει απιστευτα αλλα μην ξεχναμε οτι τρωνε 12,30 και απο εκεινη την ωρα και μεχρι να φυγουν τα παιδια κανουν δραστηριοτητες -χορευουν- παιζουν- κανουν γυμναστικη μεσα στην ταξη διαπιστωμενα αυτα! τον παιρνω εγω και ειναι παντα μουσκεμα στον ιδρωτα ...οποτε κουραζονται και φυσικο ειναι να θελουν να φανε κατι -ακομα κι εμας!!!! -και μην ξεχνατε οτι δεν τους δινουν τιποτα (εχω ακουσει απο αλλες μαμαδες αντε να τους δωσουν καμια φετουλα ψωμακι )μεχρι το απογευμα οτι τους εχουμε δωσει εμεις απο το σπιτι...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

στον προηγούμενο σταθμό ιδιωτικός κιόλας, μου έλεγαν πάντα ότι τρώει ακόμα και φαγητά που δεν του άρεσαν και που μέχρι σήμερα δεν τα έφαγε ποτέ του. φέτος που τον πάω σε δημοτικό τρώει και το πρωινό του αλλά και το φαγητό του σχολείου, κοιμάται εκεί και κατά τις 3.30 που τον παίρνω έχει ξυπνήσει έχει πιεί τον χυμό του και όταν γυρνάμε σπίτι θα φάει και μισό πιάτο φαγητό μαζί μας (κατά τις 4-4.30), τρώει απογευματινό τα φρούτα του, και θα φάει και ελαφρύ βραδυνό.

Οι δασκάλες του όταν δεν τρώει μου το λένε αλλά το καταλαβαίνω κιόλας από την ποσότητα που θα φάει μετά μαζί μας. αλλά και στα φαγητά που δεν του αρέσουν μου το λένε ότι δεν έφαγε. βέβαια εκεί φροντίζουν να φάει παραπάνω σαλάτα ή τελος πάντων κάποια από τα συνοδευτικά του φαγητού που τυχόν του άρεσε έστω και λίγο.

 

τί να πώ. είναι θέμα σταθμού τελικά. πρίν και στο σχολείο δεν έτρωγε και στο σπίτι. φαντάζομαι είχε κλείσει το στομαχάκι του χεχεχε τώρα του έχει ανοίξει η όρεξη :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κι εγώ έχω το ίδιο θέμα. Η μικρή είναι 3,5 τώρα και πέι πρώτη χρονιά στον παιδικό. Γενικά τρώει α κάποιο φαγητό δεν της αρέσει θα φάει το μισό αυτά όλα είνα διασταυρωμένα και με την ίδια την μικρή όπου συννενοούμαστε άψογα. Το θέμα είναι ότι γυρνάει στις 2.30 και πραγματικά πεινάει αλλά τί ναδόσεις στο παδί τέτοια ώρα? Μπορεί να ΄φάει γάλα με corn fleiks ή φρούτα. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι έχει παχύνει έχει πάρει ένα κιλό από τον Σεπτέμβρη έως τώρα. Γενικά τρώει αρκετά αλλά είναι και πάρα πολύ ενεργητική!

5KRfp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειναι λογικο να πειναει!

Εμενα τρωει στο σταθμο στις 12 και μετα κοιμαται μεχρι 14.40 περιπου, ερχεται σπιτι στις 16.00...στις αρχες ετρωγε πολυ οταν γυριζε γιατι πεινουσε...εδω και ενα μηνα βαζω στην τσαντα της ενα φρουτακι(μπανανα ή μηλο ή πορτοκαλι κτλ)και το τρωει οταν ξυπνησει και πλεον ερχεται σπιτι χορτασμενη!!!!

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...