Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιωση και ανορεξια


Recommended Posts

Ο μικρος μου περναει εδω και 10 μερες μια ιωση που του κολλησαμε εμεις. Αρχησε με δεκατα, εκανε πυρετο και βηχα και τωρα εχει μεινει ενα μπουκωμα. Απο τοτε που αρρωστησε ( 1 μερα μετα τα εμβολια - συμπτωματικο ?) εχει μειωθει παρα πολυ η ποσοτητα του γαλακτος που τρωει (μπουκαλι) ενω πριν ηταν απιστευτος φαταουλας. Γεννηθηκε 2800 και μεσα σε λιγο καιρο μπηκε στη 97 εκατοστιαια θεση για υψος, ειχε τρελη αναπτυξη και ορεξη.

 

Τις τελευταιες μερες τα γευματα του ειναι αστατα. Ορισμενα γευματα δεν θελει να τα κανει καν και εκει που επινε 150 την φορα, τωρα κανουμε παρτυ στα 90.....Σημερα ειχε να φαει απο τις 7¨00 το πρωι που εφαγε μονο 50 και μεχρι της 1¨00 το μεσημερι δεν ηθελε. Τελικα εφαγε μονο 70....

 

Η διαθεση του ειναι καλη και εχουν περασει μερες απο την αρρωστια του, βεβαια εχει ακομα το μπουκωμα. Να ανησυχω ? Ειναι παροδικο ? Που να οφειλεται? Στεναχωριεμαι πολυ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Citron μου είναι σύνηθες ότι μειώνεται η όρεξη στα μωράκια όταν είναι αδιάθετα.Τα δέκατα ναι μπορεί και να οφείλοντε στο εμβόλιο.Εμένα πάντως πάντα με ενημέρωνε για τυχόν παρενέργιες ( ευτυχώς όμως πότε δεν αντιμετωπίσαμε καμία ).Η γνώμη μου είναι να ενημερώσεις τον παιδίατρο γιατί 10 μέρες είναι πολλές για ίωση και επιπλέον είναι και πολύ μωρούλι.Οι ιώσεις κάνουν τον κύκλο τους σε 3-5 μέρες.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο παιδιατρος ειναι ενημερωμενος απο την αρχη γιατι φοβηθηκαμε για ουρολοιμωξη ή και κατι αλλο. Εκανε ολες τις εξετασεις για να αποκλεισουμε κατι πιο σοβαρο.

Αρα δεν ειναι δικαιολογημενη η μειωση της ορεξης του μετα απο τοσο καιρο ?

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν ειναι δικαιολογημενη η μειωση της ορεξης του μετα απο τοσο καιρο ?

 

Οχι η μείωση της όρεξης είναι φυσιολογικό, ο δικός μου όταν ήταν αδιάθετος έκανε πολλές μέρες να ξαναφάει κανονικά και φυσικά δεν τον πίεζα καθόλου.Σκέψου και τον εαυτό σου όταν είσαι αδιάθετη έχεις όρεξη για φαγητό?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου με το που μπηκε στο 4ο αλλαξε ποσοτητες διατροφης. Εκει που ζηταγε 170, επεσε στο 120 και συνεχιζουμε δυστυχως. Ισως και το ιδιο το παιδι , ζηταει λιγοτερο τωρα. Αν σου παιρνει βαρος μην ανησυχεις.

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν σου παιρνει βαρος μην ανησυχεις.

 

Α, ναι σ'αυτό έχει απόλυτο δίκιο η Γατούλα.Εδώ εμείς είχαμε έλειψη σιδήρου και επειδή η ανάπτυξη του ήταν φυσιολογικότατη ο παιδίατρος μου έλεγε να μην ανυσηχώ καθόλου.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...