Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

9 μηνων και ξυπναει ακομα το βραδυ για φαι..


korinaki

Recommended Posts

Ο μικρος μιας γνωστης μας ειναι 9 μηνων και ξυπναει ακομα πολλα βραδυα και πειναει..Τις προαλες ξυπνησε 2 φορες μεσα στην νυχτα..Ειναι φυσιολογικο?Πρεπει να τον ταιζει η να τον ξεγελαει καπως?Ζωη να ζει ειναι και 13 κιλα..Της εχει "πεσει" η μεση της κοπελας.. :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


korinaki κι εμενα μου τα κανε αυτα κ η παιδιατρος μου ειπε να μην την ταιζω για να κοψει.της βαζω πιπιλα η της δινω λιγο νερο κ ξανακοιμαται.

κ τωρα κοιμαται σερι.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι σταματησε να ξυπναει για γαλα πριν κανα μηνα το βραυδ.. η παιδιατρος ελεγε διαφορα αλλα απο τη στιγμη που πειναγε της εδινα και το εκοψε μονη της.....ειναι φυσιολογικο να τρωνε...μπορει να μην εχει φαει καλα την ημερα και να θελει κατι το βραδυ......

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Βρε korinaki.... 9 μηνών... 13 κιλά;;;; :shock:

Χριστέ μου!! εμένα είναι 19 μηνών και τόσα κιλά ακόμη δεν είναι!!

 

πάντως είναι φυσιολογικό να ξυπνά "ακόμη" νινάκι είναι μωρέ!!!

εμένα θα ξυπνήσει από 1 εως και 3 φορές μέσα στη νύχτα να θηλάσει :wink:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

και εμένα η μικρή(9 μηνών) ξυπνάει ακόμα τη νύχτα 1-2 φορές. Ελπίζω ότι κάποια στιγμή θα το σταματήσει μόνη της. Νομίζω ότι είναι ανάλογα στο παιδί, άλλα σταματούν νωρίς (τυχερές μανούλες!) και άλλα το τραβάνε λίγο παραπάνω...(σε αυτή τη κατηγορία ανήκουμε και εμείς!)

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε korinaki.... 9 μηνών... 13 κιλά;;;; :shock:

Χριστέ μου!! εμένα είναι 19 μηνών και τόσα κιλά ακόμη δεν είναι!!

 

πάντως είναι φυσιολογικό να ξυπνά "ακόμη" νινάκι είναι μωρέ!!!

εμένα θα ξυπνήσει από 1 εως και 3 φορές μέσα στη νύχτα να θηλάσει :wink:

Αστα!!Εχουν "φυγει τα χερια" της κοπελας αφου ακομα δεν περπαταει και τον παιρνει αγκαλια!Το παιδι ειναι μεγαλοσωμο και εχει αναπτυξη ισα με παιδι 18 μηνων και ανω!Πως αναπτυσονται βρε παδι μου ετσι τα παιδια αυτη την εποχη..?Ραγδαια!Φαινεται ομως οτι θα γινει ψηλος,ετσι κι αλλιως και οι δυο του γονεις ειναι 1.80..Για να δουμε και τον δικο μας γιατι κι αυτος αναπτυσεται γρηγορα,εγω ομως να πω την αληθεια αν δω και εχει παραπανω βαρος απο το κανονικο θα του κανω λιγο κρατει στο φαγητο..Επειδη εγω σαν μωρο ημουν υπερβαρο(μεχρι που μου εκαναν διαιτα αφου πια δεν πηγαινε αλλο),δεν θελω να γινει το ιδιο και με τον μικρο μου..
Link to comment
Share on other sites

Βρε korinaki.... 9 μηνών... 13 κιλά;;;; :shock:

Χριστέ μου!! εμένα είναι 19 μηνών και τόσα κιλά ακόμη δεν είναι!!

 

πάντως είναι φυσιολογικό να ξυπνά "ακόμη" νινάκι είναι μωρέ!!!

εμένα θα ξυπνήσει από 1 εως και 3 φορές μέσα στη νύχτα να θηλάσει :wink:

Αστα!!Εχουν "φυγει τα χερια" της κοπελας αφου ακομα δεν περπαταει και τον παιρνει αγκαλια!Το παιδι ειναι μεγαλοσωμο και εχει αναπτυξη ισα με παιδι 18 μηνων και ανω!Πως αναπτυσονται βρε παδι μου ετσι τα παιδια αυτη την εποχη..?Ραγδαια!Φαινεται ομως οτι θα γινει ψηλος,ετσι κι αλλιως και οι δυο του γονεις ειναι 1.80..Για να δουμε και τον δικο μας γιατι κι αυτος αναπτυσεται γρηγορα,εγω ομως να πω την αληθεια αν δω και εχει παραπανω βαρος απο το κανονικο θα του κανω λιγο κρατει στο φαγητο..Επειδη εγω σαν μωρο ημουν υπερβαρο(μεχρι που μου εκαναν διαιτα αφου πια δεν πηγαινε αλλο),δεν θελω να γινει το ιδιο και με τον μικρο μου..

 

Κορίτσια δεν ξέρω αν είναι θέμα ανάπτυξης ή θέμα γονιών. Γνωστής μου το παιδί όταν ήταν 10 μηνών ήταν 12 κιλά αλλά από 40ημερών του έδινε να δοκιμάζει τα πάντα!!!! Μέχρι και καφέ είχε δοκιμάσει το νινάκι και η μαμά καυχιόταν. :evil: Τί κρίμα που εμείς οι γονεις συχνά δεν καταλαβαίνουμε τι κακο κάνουμε στα μωρά μας.

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω γω ρε κορίτσια. Ας ρωτήσει τον παιδίατρο της η κοπέλα. Εγώ ποτέ δεν μπόρεσα να μην δώσω γάλα σε κανένα από τα δύο το βράδυ όποτε και σε όποια ηλικία και αν ήταν αλλά 13 κιλά 9 μηνών? Εμένα έιναι 3 μιση χρονών και 14,5 κιλά. ϊσως η συγκεκριμένη κοπέλα πρέπει να ακολουθήσει αυστηρά τις οδηγίες του παιδιάτρου της γιατί εδω δεν μιλάμε για παχουλό μωρό αλλά για υπέρβαρο με ότι αυτό μπορεί να συνεπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

Βρε korinaki.... 9 μηνών... 13 κιλά;;;; :shock:

Χριστέ μου!! εμένα είναι 19 μηνών και τόσα κιλά ακόμη δεν είναι!!

Αστα!!Εχουν "φυγει τα χερια" της κοπελας αφου ακομα δεν περπαταει και τον παιρνει αγκαλια!Το παιδι ειναι μεγαλοσωμο και εχει αναπτυξη ισα με παιδι 18 μηνων και ανω!

 

Γνωστής μου το παιδί όταν ήταν 10 μηνών ήταν 12 κιλά αλλά από 40ημερών του έδινε να δοκιμάζει τα πάντα!!!! Μέχρι και καφέ είχε δοκιμάσει το νινάκι και η μαμά καυχιόταν. :evil:

 

Κοίτα korinaki... το να ξυπνά τη νύχτα για φαί είναι απόλυτα φυσιολογικό και τώρα που είναι 9 μηνών και άυριο μεθαυριο που θα είναι 19 μηνών!!

το να έχει όμως αυτά τα κιλά δεν είναι καθόλου φυσιολογικό!

προφανώς είναι κατά πολύ εκτός καμπύλης!! που δεν την ακολουθώ κατά γράμμα... αλλά όπως και να το κάνουμε είναι ένα σημείο αναφοράς για να ξέρουμε πού βαδίζουμε!

δεν είναι κρίμα να επιβαρύνουμε το μέλλον τους; και να φτάνουν μιά μέρα να κάνουμε όπως λές κι εσύ... δίαιτα σε μωρά παιδιά;;;

 

και mama tou kostantinoulh, αυτή η γνωστή σου είναι απαράδεκτη! κυριολεκτικά για σφαλιάρες... :mad: θα έπρεπε να ντρέπεται κι όχι να καμαρώνει...

πως μπορούν νέοι άνθρωποι να συμπεριφερονται τόσο ανέυθυνα και τόσο οπισθοδρομικά να πωωωω;;; σαν τη γιαγιά μου να πωωωωω;;;;

 

συγχήστικα πρωινιάτικο :evil:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

στο υψος ποσο ειναι το μωρακι να το πω? αυτο πια ειναι παιδακι οχι μωρακι!! νομιζω πως κατι θα κανει λαθος η φιλη σου! ο γιατρος της τι λεει?

το οτι ξυπναει το βραδυ δε μου φαινεται τοσο παραλογο !

κοιταξτε πρωτα τα κιλα (αν δε το εχετε ηδη κανει) κ θα βρουμε κ τροπο να μπειτε σε προγραμμα (να υποθεσω δε θηλαζει, ετσι?)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε θελω να σε απογοητευσω στο θεμα του βραδυνου ξυπνηματος, παντως ο ανηψιος μου ξυπνουσε μεχρι και 2 ετων τη νυχτα και ηθελε να πιει γαλα... Μιλαμε η κουνιαδα μου τα ειχε δοκιμασει ολα μπας και το κοψει, αλλα αυτος απτοητος, αν δεν ετρωγε γκρινιαζε και δεν κοιμοταν... Σιγα σιγα το εκοψε απο μονος του...

 

Παντως βρε παιδια αυτο δεν ειναι φυσιολογικο βαρος για τοσο μικρο μωρο :shock::shock: ... Εχει ξεπερασει κατα πολυ το μεσο ορο, θα πρεπει μαζι με τον παιδιατρο να προσεξουν τη διατροφη του και το βαρος του :roll::roll: (Καλα δεν μιλαω για τη δικη μου που ειναι 2,5 ετων και 11 κιλα, γιατι εμεις ειμαστε στη κατηγορια "φτερου" :lol::lol:)...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

To ότι ξυπνάει το βράδυ για να φάει είναι κάτι που συμβαίνει σε αρκετά μωράκια ... εμάς το Κατερινάκι σταμάτησε 15 μηνών να ξυπνάει τη νύχτα για γάλα. Το σταμάτησε βέβαια κάποια στιγμή απο μόνη της χωρίς να κάνουμε κάτι ιδιαίτερο ... άλλωστε ότι και να είχαμε προσπαθήσει μέχρι τότε απλά δεν έπιασε :lol: ...

 

Τώρα βέβαια αυτό που αναφέρεις για τα κιλά του μωρού τι να πω ... μου ακούγονται υπερβολικά πολλά ... 9 μηνών μωρό 13 κιλά :roll: ... που να μην πεινάει ρε συ ... αυτό για κανένα σουβλακομπίφτεκο θα είναι σε λίγο :lol::lol::lol: !!!

Ο παιδίατρος τους τι λέει;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

ο ανηψιος μου ξυπνουσε μεχρι και 2 ετων τη νυχτα και ηθελε να πιει γαλα...
υπάρχουν και χειρότερα!! τα ανήψια μου!! μέχρι 3,5 ετών!!!

αλλά ακόμη κι αυτό... παράξενο δεν είναι!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κι ομως κοριτσια ενω ειναι μεγαλοσωμο το μωρο,δεν φαινεται παχουλο..Ειναι ψηλο μωρακι..Εχουν κι αλλο ενα παιδακι 6 ετων που κι αυτο στην ηλικια του μωρου ηταν με παραπανω κιλα αλλα τωρα ειναι αδυνατο..Βεβαια αυτο, ενω στο γαλα δεν ειχε προβλημα με τις τροφες αντιμετωπισαν ενα προβληματακι,γιατι δεν ετρωγε και πολυ..Ο μπεμπης τους αντιθετως τρωει ολο του το φαγητο και μαλιστα δεν χρησιμοποιει σαλιαρα γιατιι δεν του πεφτει σταγονα!!Χεχε..Δεν θηλαζει η κοπελα και η παιδιατρος της νομιζω πως δεν ανυσηχει ιδιαιτερα..Δηλ ποσα κιλα θα πρεπε να εχει σε αυτη την ηλικια?Δεν εχω ιδεα απο αυτα..

Link to comment
Share on other sites

ο ανηψιος μου ξυπνουσε μεχρι και 2 ετων τη νυχτα και ηθελε να πιει γαλα...
υπάρχουν και χειρότερα!! τα ανήψια μου!! μέχρι 3,5 ετών!!!

αλλά ακόμη κι αυτό... παράξενο δεν είναι!

 

Εμενα παντως θα μου φαινοταν παραξενο :roll::roll: ...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν το μωρό πεινάει είναι πάρα πολύ δύσκολο να μην του δώσεις να φάει γιατί δεν καταλαβαίνει και κλαίει συνέχεια..... Υπάρχουν κάποιοι τρόποι ν ατο ξεγελάσεις αν λειτουργήσουν... Ένας τρόπος είναι να βαζεις λιγότερες μεζούρες γάλα σε περισσότερο νερό για να τρώει πολύ ώρα αλλά λιγότερες θερμίδες. Αντίστοιχα στη φρουτόκρεμα και στο φαγητό να βάλεις περισσότερο από το φρούτο ή λαχανικό με τις λιγότερες θερμίδες....

 

Γενικά όταν ένα μωρό έχει φάει την ποσότητα που θέλει για ημερήσια δώση δεν ξυπνάει το βράδυ για΄να φάει. Για τον ύπνο μία ιδέα είναι να αυξήσουν την ποσότητα (όχι τις θερμίδες) του φαγητού του μωρού΄μέσα στη μέρα ενισχύοντας τα απογευματινά γεύματα έτσι ΄ωστε αυτό που του λείπει και ξυπνάει το βράδυ να το φάει να το έχει φάει μέσα στη μέρα. Τελικά θα μείνει μόνο η συνήθεια να ξυπνάει το βράσυ και σιγά σιγά θα την κόψει και αυτή.... Όλα αυτά λειτουργούν ιδανικά αλλά κάθε παιδάκι είναι μία ξεχωριστή περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Όταν το μωρό πεινάει είναι πάρα πολύ δύσκολο να μην του δώσεις να φάει γιατί δεν καταλαβαίνει και κλαίει συνέχεια..... Υπάρχουν κάποιοι τρόποι ν ατο ξεγελάσεις αν λειτουργήσουν... Ένας τρόπος είναι να βαζεις λιγότερες μεζούρες γάλα σε περισσότερο νερό για να τρώει πολύ ώρα αλλά λιγότερες θερμίδες. Αντίστοιχα στη φρουτόκρεμα και στο φαγητό να βάλεις περισσότερο από το φρούτο ή λαχανικό με τις λιγότερες θερμίδες....

 

Γενικά όταν ένα μωρό έχει φάει την ποσότητα που θέλει για ημερήσια δώση δεν ξυπνάει το βράδυ για΄να φάει. Για τον ύπνο μία ιδέα είναι να αυξήσουν την ποσότητα (όχι τις θερμίδες) του φαγητού του μωρού΄μέσα στη μέρα ενισχύοντας τα απογευματινά γεύματα έτσι ΄ωστε αυτό που του λείπει και ξυπνάει το βράδυ να το φάει να το έχει φάει μέσα στη μέρα. Τελικά θα μείνει μόνο η συνήθεια να ξυπνάει το βράσυ και σιγά σιγά θα την κόψει και αυτή.... Όλα αυτά λειτουργούν ιδανικά αλλά κάθε παιδάκι είναι μία ξεχωριστή περίπτωση...

 

νομιζω οτι απαγορευεται να κανεις αλλαγες στις μεζουρες και στη δοσολογια στα γαλατα φορμουλες γιατι ειναι επικινδυνο για το παιδι.....το λενε και απεξω στις οδηγιες.....τωρα πχ η δικια μου αν και της διναμε λιγο φαγητο βραδυ μετα τον Αυγουστο γυρω στους 16 μηνες γιατι ξυπναγε αρκετες φορες το βραδυ για γαλα το μειωσε σε μιακαι πριν κανα μηνα το εκοψε αλλα η δικια μου ειναι συννεονησιμη...της ελεγα το πρωι γαλα και συνηθως κοιμοτανε...αν ομως ακομη και τωρα ξυπνησει και επιμεινει της δινω.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...