Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΝΩ ΠΕΙΝΑΕΙ...ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ....


Recommended Posts

Καλημέρα!!Καλή Χρονιά σε όλους!! Ελπίζω το 2009 να έχουμε όλοι υγεία και ευτυχία! Θα ήθελα να με βοηθήσετε στο εξής που έχει προκύψει:

Το μωρό (4 μηνών) έχει ξεκινήσει εδώ και μια εβδομάδα το εξής σύστημα: Καθώς πάω να τον ταίσω (στο 3ωρο ή και παραπάνω), ξεκινάει να φάει με όρεξη και οταν φάει τα πρώτα 100ml (συνολικά πίνει εδώ και καιρό 210ml) βγάζει το μπιμπερό απο το στόμα του..οχι με την "ένδειξη"αηδιας που κάνει όταν δεν πεινάει..αλλά σαν να θέλει διάλλειμα... δηλαδή απο μία κλήση 70-75 μοιρών που τον έχω για να τον ταισω...έρχεται προς τα μπροστά, σαν καθιστός....οπότε και δεν μπορεί να φάει... Κατόπιν συζητήσεως με την παιδίατρο, του κάνω διακοπές αφήνοντας το γάλα σε ζεστό νεράκι, του λέω τραγουδάκια για να φάει....τελικά ΑΝ το πιει όλο το γάλα αυτό θα έχει γίνει μετά από μια ώρα και...Η γιατρός εν τω μεταξύ μου είπε πως αρχίζει και "γεμίζει" η γνάθος του...έχει μπει στην διαδικασία για τα δόντια...όχι οτι θα βγουν αύριο..μπορεί να πάρει και μήνες...Σε μια προσπάθεια να δούμε τι τον ενοχλεί, μου είπε και πηρα μια αλοιφούλα για άφτρες, μην τυχών και είχε καμια στο στόμα του και τον ενοχλουσε..Του την βάζαμε αλλά το ίδιο αποτέλεσμα είχαμε...Προχθές που τον εξέτασε η παιδίατρος, τον βρήκε μια χαρά, δεν είχε τπτ στο στοματάκι του...δεν ξέρω τι φταίει. Σήμερα το πρωί, ήπιε μόνο 150, αρνιόταν να πιει άλλο, και τώρα μετα απο 3 ώρες που ήταν να ξαναφάει...ενώ πεινάει δεν το τρώει..δεν μπορεί να το φάει...δεν ξέρω τι να πω...Εν τω μεταξύ, ντεπόν δεν θέλει με τπτ να πιει...το φτύνει! Σας παρακαλώ, δώστε μου τα φώτα σας...Σας έχει τύχει κάτι ανάλογο; Πώς το αντιμετωπίσατε; Και το ντεπον που δεν το πίνει; Τι κάνετε σε ανάλογη περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καΛΗΜΕΡΑ.ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑΤΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΗΤΑν φαγανη.οσον αφορα το depon ουτε εμενα το επινε και της εδινα dollal μεσα στο γαλα η το νερο.ειχαμε μια αλοιφη για τα δοντια αλλλα δεν θυμαμαι πια.σε ροζ σωληναριο ρωτα στο φαρμακειο.υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,καλή χρονιά σε όλους μας.Υγεία πρωτίστως,σωματική και ψυχική στις οικογένειές μας και καλό κουράγιο και υπομονή σε όλους τους γονείς κατα το μεγάλωμα των μπουμπουκιών τους...

Πρωσωπικά,ο πριγκηπάκος μου είναι 7 μηνών.μέχρι στιγμής σε γάλα πίνουμε 180 ml,γιάτι έχουμε εισάγει και στερεές τροφές.Θυμάμαι στους μήνες σας έτρωγε 150ml, και κάναμε ακόμα και τώρα αρκετα διαλλείματα.Στο τέλος μου αφήνει πάντα 50ml, τα οποία του τα δίνω να τα πιεί μετά από 15 λεπτά.Αν δω και το σπρώχνει με τη γλώσσα του καταλαβαίνω ότι έχει χορτάσει.Κάποιες φορές μου τρώει καλά,κάποιες όχι.Γιατί είναι και τα δοντάκια του,τα οποία ξεκίνησαν από τον 4ο μήνα.Οπότε πριν φάμε του απλώνω με καθαρά χέρια την κρέμα "mundisal" και τον ταίζω μετά.Το ζητούμενο ειναι να παιρνει κάθε μήνα τα γραμμαρια που πρέπει.Δεν τον πιέζω γιατί μετά θυμώνει και μουλαρώνει.Σιγά-σιγά και με υπομονή αδειάζει το φαγάκι του.Θεωρώ ότι τρώει αρκετά καλά το παιδάκι σου.Όσο για το depon, ούτε το δικό μου το έπινε,μέχρι που ανακάλυψα την πιπίλα από την εταιρία της cosy corner.Γεμίζεις την πιπίλα με τη συνηστώμενη ποσότητα του γιατρου και τη δίνεις σαν πιπίλα.Στο δικό μου το παιδί αυτή η μέθοδος έπιασε...

9eBnp3.png

aC10p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με το που μπηκαμε στον 4ο η μικρη κατεβασε ποσοτητα στα μλ απο 170 στα 120 και δυστυχως εκει συνεχιζουμε σε γενικες γραμμες.

Εχουμε ενα λιγοφαγο παιδακι.

Καντυ, μπορει να ειναι κατι τελειως παροδικο, μη το πιεζεις και θα δεις, μπορει να ξαναλλαξει.

Βεβαια και εμενα μου τα ελεγαν αλλα σιγα μην ακουγα, απο πανω της οληξ μερα με αποτελεσμα μαλλον να με βλεπει σα το μπαμπουλα με το μπιμπερο :lol:

 

Καλη η πιπιλα , αλλα εκανα τη μακακια (ομπαμπας μου δηλ) και την εβρασε για αποστειρωση. Φυσικα αχρηστευτηκε!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

αν μπορείτε επιλέξτε κάποιο απο τα θέματα που βρίσκονται εδώ και ξαναδημοσιεύστε την ερώτησή σας σε κάποιο απο αυτά τα θέματα.

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7554

 

το θέμα κλειδώνεται για να συνεχιστεί η συζήτηση σε κάποιο απο τα υπάρχοντα θέματα.

 

Παρακαλούμε πριν την δημοσιευση νέων θεμάτων αναζητήστε την ύπαρξη ίδιων θεμάτων στην παρούσα ή στις προηγουμενες σελίδες της κατηγορίας

 

Με το να είναι συγκεντρωμένες οι δημοσιεύσεις ερωταπαντήσεων ίδιας θεματολογίας, βοηθάτε τα επόμενα μέλη/αναγνώστες στο να βρούν όλες τις πληροφορίες μαζεμένες και με μεγαλύτερη ευκολία.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...