Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξυπνάει μπουκωμένος


Recommended Posts

...εδώ και ένα μήνα περίπου. Στις αρχές ήταν μόνο το πρωί και το απόγευμα, όποτε δηλαδή ξυπνούσε από ύπνο μπρούμυτα. Σε 5 λεπτά ξεμπούκωνε χωρίς να κάνω τίποτα εγώ. Τώρα τελευταία είναι μπουκωμένος όλη την ημέρα. Όταν ξυπνάει πιο έντονα και μετά πιο χαλαρά. Ο χώρος που κοιμάται ζεσταίνεται με καλοριφέρ (αν έχει σημασία).Του ρουφάω την μυτούλα (οχι με μπαλονάκι με το άλλο) κάθε βράδυ. Η γιατρός μας είπε για 3 μερες να βέλω otrivin πρωί μεσημέρι και βράδυ, αλλά τίποτα. Αν οι μυξούλες δεν είναι πράσινες και δεν έχει τίποτα άλλο(βήχα κλπ), μου είπε να μην ανησυχώ, αλλά πάει 1 μήνας τώρα και δεν ξέρω τι να κάνω.Έχετε εμπειρία στο θέμα?

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το ίδιο ακριβώς είχε η μικρή μου σχεδόν όλο το καλοκαίρι. Η γιατρός μου είπε ότι η πολύ ζέστη μπορεί να προκαλέσει μπούκωμα. Και όντως ήταν απ'αυτό. Τώρα που χρειάζεται να ανοίγω την θέρμανση και έχω κλιμα στο σπίτι πολύ χειρότερο δηλαδή από καλοριφέρ της ανάβω στο δωμάτιό της υγραντήρα και όλα είναι οκ :wink:

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και πέρασε μόνο τού? Για τον υγραντήρα μου είπε η γιατρός μας ότι έχει κατηγορηθεί για αλλεργίες στην υγρασία και καλά είναι να τον αποφεύγουμε. Τελικά εσείς τον χρησιμοποιείτε?

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πέρασε μόνο του ουσιαστικά όταν άρχισε να δροσίζει. Κάθε μέρα ήμασταν με ορό και otrisalin συσκευή.Όσο για τον υγραντήρα όπως σου είπα έχω κλιματισμό οπότε δεν γίνεται να μην το χρησιμοποιώ γιατί ξηραίνει πολύ την ατμόσφαιρα. Έχω πάρει έναν της chicco που είναι και ιονιστής όποτε ανάβω τον κλιματισμό ανάβω κι αυτόν, εκτός αν λόγο καιρού έχει έτσι κι αλλιώς πολύ υγρασία.

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

mom to be, βάλε το βράδυ πανω στο καλοριφέρ ένα κατσαρολάκι με νερό να εξατμίζεται

προφανώς λόγω της ζέστης του καλοριφέρ χαλάει η υγρασία του δωματίου και ξηραίνει τον αέρα με αποτέλεσμα αυτό που λες

το παθαίνω μέχρι κι εγώ η ίδια :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το περίεργο είναι πως έχω θερμόμετρο με μέτρηση υγρασίας στο δωμάτιο του, η οποία είναι σχεδόν πάντα πάνω από 60%, ενώ το κανονικό απ΄ότι ξέρω είναι γυρω στο 50%.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και πέρασε μόνο τού? Για τον υγραντήρα μου είπε η γιατρός μας ότι έχει κατηγορηθεί για αλλεργίες στην υγρασία και καλά είναι να τον αποφεύγουμε. Τελικά εσείς τον χρησιμοποιείτε?

 

 

Κι εμείς είχαμε ένδειξη για υγρασία πάνω από 60% αλλά βάζαμε είτε κατσαρολάκι, είτε μια βρεγμένη πετσέτα για πιο γρήγορο αποτέλεσμα - είτε και τα δυο. Έκανε διαφορά. Τελικά όμως σταματήσαμε να ανάβουμε θέρμανση στο συγκεκριμένο δωμάτιο και λύθηκε το θέμα. Τα μωρά (κι εμείς βασικά) δεν χρειάζονται την πολλή ζέστη.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι πως έχω θερμόμετρο με μέτρηση υγρασίας στο δωμάτιο του, η οποία είναι σχεδόν πάντα πάνω από 60%, ενώ το κανονικό απ΄ότι ξέρω είναι γυρω στο 50%.

 

Οχι δεν χρειαζεσαι τον υγραντηρα και ουτε πετσετες,ουτε κατσαρολακια με νερο.Μπορει και η υγρασια στο δωματιο να τον πειραζει διοτι ειναι αρκετη.Το ξερω αυτο γιατι ειχαμε νοσηλευτει για 2 μερες και η παιδιατρος που τον παρακολουθουσε μου ειπε οτι πολλες φορες ( αναλογα με την υγρασια ) οτι τλπ, την παραγει φερνει τα αντιθετα αποτελεσματα.Επισης η ζεστη ανω των 23 βαθμων κανει επισης κακο.

Εγω την πατησα γιατι χρησιμοποιουσα υγραντηρα και το μωρο ηταν συνεχεια μπουκωμενο.Οταν τον σταματησα τελος τα μπουκωματα.

Ριξε μια ματια πισω απο βαρυα επιπλα ( πχ ντουλαπες ) μηπως και τυχον εχεις καθολου μουχλα και αυτο επηρεαζει πολυ

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κορίτσια, έχω μπερδευτεί λίγο. Η θερμοκρασία δεν ξεπερνάει τους 23-24 βαθμούς, η υγρασία σας είπα πόση είναι, βάζω κατσαρολάκι μπούκωμα, δεν βάζω κατσαρολάκι, πάλι μπούκωμα, μούχλα δεν έχω... τι να πω...

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Εγώ πήρα υγραντήρα και το σταμάτησα. Γέμισε μούχλα το δωμάτιο (πρώτη φορά αυτό) πίσω από τα έπιπλα. Τόσο ατμό που βγάζουνε είναι φυσιολογικό? Την πρώτη μέρα μάλιστα που έκανα το λάθος κ το έβαλα και πάνω σ΄ένα έπιπλο, μόνο που δεν φούσκωσε το ταβάνι αφού από τους υδρατμούς που έπεφταν σφουγγάρισα το πάτωμα... Τα τζάμια δε θόλωναν και έμεναν έτσι για ώρες... Μήπως έπρεπε να το χρησιμοποιώ λιγότερο? Δεν ξέρω!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...