Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καταλαβαίνει από τόσο μικρό;;


nea mamaka

Recommended Posts

Την δευτέρα επέστρεψα στην δουλειά μου μετά από 4 1/2 μήνες.

Η μπέμπα σπίτι με την μαμά μου! Κάθε πρωί που φευγω δεν με βλέπει γιατι κοιμάται. Οταν επιστρέφω και με βλέπει την πιάνει το παράπονο μεχρι να αλλαξω ρουχα και να πλύνω χερια και μολις την παιρνω αγκαλια ξεκιναει γελια και κουβεντουλες! Εκεί που κοιμόταν πρωτα από τις 11 το βραδυ μεχρι τις 9-9:30 το πρωι απο την ημερα που ξεκινησα δουλεια ξυπναει ανα 1,5 ωρα και το μονο που θελει ειναι αγκαλιτσα! Εχω ξεθεωθεί!

κοιμαμαι στις 1 το βραδυ (τελευταιο γευμα ξεκιναει στις 12) και την αλλη μερα πρεπει να σηκωθω στις 7. Δεν προλαβαινω να ξεκουραστω καθολου.

Ρωτησα τον γιατρο χθες που της εκανα εμβολιο και μου ειπε οτι δεν μπορει να ξεχωρισει την μερα με την νυχτα ακομα. Νιωθει την παρουσια μου το βραδυ, ξυπναει για να ειναι μαζι μου αλλα ταυτοχρονα νυσταζει και ετσι κοιμαται αμεσως! Της λείπω από τωρα; Ειναι δυνατον τοσο μικρα να καταλαβαινουν την απουσια; Μηπως μου λεει βλακειες ο γιατρος; Την υπολοιπη μερα που καθετε με την μαμα μου ειναι πολύ ευδιάθετη όμως.

Στεναχωριεμαι πολύ και ταυτόχρονα κουράζομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τι λες τωρα που δεν καταλαβαινει. και βεβαια καταλαβαινει την μανουλιτσα της κ γι'αυτο ξυπναει το βραδυ να σε χορτασει!

Ασε κ στην δικη μου περιπτωση δεν θα την κραταει καν η μαμα μου αλλα μια ξενη σε σταθμο.. κ με ρωτησε σε τηλεφωνικη συνομιλια η κυρια "καταλαβαινει προσωπα?" εσυ τι λες μου 'ρθε να της πω...

Χωρις παρεξηγηση σιγουρα η μικρουλα σου σε αναγνωριζει κ της λειπεις.

Να λες παλι καλα που ειναι με εναν δικο σου ανθρωπο που την αγαπαει.

Φιλικα, Χριστινα.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για αυτό το μήνα θα είναι.

Η μαμά μου μένει Αθήνα και δουλευει. Από Σεπτέμβριο θα μενει με γυναικα και η δικιά μου!

Χριστέ μου, τι θα κάνω;

Link to comment
Share on other sites

nea mamaka καλημέρα

Συμφωνώ και εγώ με τα κορίτσια ότι το πιθανότερο είναι ότι η κούκλα σου έχει καταλάβει την αλλαγή. Επίσης επειδή από Σεπτέμβρη που λες θα γίνει ακόμα μια αλλαγή (που θα την κρατάει η γυναίκα) και πάλι θα έχεις νομίζω κάποια αντίστοιχα προβλήματα ύπνου.

Εγώ άφησα την δικιά μου σε ξένη γυναίκα σε ηλικία τριών μηνών και για περίπου ένα μήνα είχα και εγώ παρόμοια προβλήματα. Νομίζω όμως ότι τελικά είναι μια φάση που την ξεπερνάνε, συνηθίζουν και αυτά σιγά σιγά.

Αυτό που δεν έχει συνηθίσει η δικιά μου ακόμα και τώρα που είναι 19 μηνών είναι ο αποχωρισμός το πρωί. Ενώ το ξέρει ότι πρέπει να φύγω πάντα θέλει λίγο παιχνίδι ακόμα. Τις φορές που αναγκαστικά φεύγω ενώ θέλει να παίξουμε, αλλά πια εγώ δεν προλαβαίνω, κλαίει για 2 λεπτά και μετά το ξεχνάει!!!(ή απλά το παίρνει απόφαση ότι έφυγα;;;;;).

Δώσε λίγο χρόνο στο μωρό σου και σε σένα για να συνηθίσετε την νέα κατάσταση και όλα θα διορθωθούν θα δεις.Πάντως σίγουρα οποιαδήποτε αλλαγή γίνεται στις συνήθειες τους την καταλαβαίνουν πάντα και΄δεν νομίζω ότι τους αρέσουν ιδιαίτερα οι αλλαγές, προτιμούν την ρουτίνα τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα δούμε τι θα γίνει!

Παντος στεναχωριεμαι πολύ!

Να φανταστείτε μολις παει η ωρα 4 κοιτάει την πόρτα και περιμενει μου λεει η μαμά μου!

Το σκατουλάκι μου!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το πιο κουλό που έχω δει (με τα ίδια μου τα μάτια)

 

φίλη μας πήγε και αυτή για δουλειά στους 4 μήνες και ο γιος της (το 2 παιδάκι της) το θήλαζε το πρωί πριν φύγει και δεν δεχόταν να πιει άλλο γάλα , ούτε μητρικό με μπιμπερό. Ξαναέτρωγε όταν γύριζε η κοπέλα , η οποία λόγω δουλειάς γύριζε από τις 4 το απόγευμα ώς τις 11 το βράδυ σπίτι, δεν είχε σταθερό ωράριο... :roll: το παιδί δεν έτρωγε ΟΛΗ ημέρα με καμμιά δύναμη, ήθελε μόνο στήθος και αυτή η κατάσταση συνεχίστηκε μέχρι που πήγε 8 μηνών και τότε έκοψε το θηλασμό...

και πείτε μου βρε κορίτσια αυτό το μωράκι δεν πείναγε?? και όμως μια χαρά βάρος έπαιρνε (εννοείται βέβαια ότι θήλαζε και κατά τη διάρκεια της νύχτας, αλλά πόσο ???)

όχι απλά καταλαβαίνουν.......μας καταλαβαίνουν 100%

Link to comment
Share on other sites

Την δευτέρα επέστρεψα στην δουλειά μου μετά από 4 1/2 μήνες.

Η μπέμπα σπίτι με την μαμά μου! Κάθε πρωί που φευγω δεν με βλέπει γιατι κοιμάται. Οταν επιστρέφω και με βλέπει την πιάνει το παράπονο μεχρι να αλλαξω ρουχα και να πλύνω χερια και μολις την παιρνω αγκαλια ξεκιναει γελια και κουβεντουλες! Εκεί που κοιμόταν πρωτα από τις 11 το βραδυ μεχρι τις 9-9:30 το πρωι απο την ημερα που ξεκινησα δουλεια ξυπναει ανα 1,5 ωρα και το μονο που θελει ειναι αγκαλιτσα! Εχω ξεθεωθεί!

κοιμαμαι στις 1 το βραδυ (τελευταιο γευμα ξεκιναει στις 12) και την αλλη μερα πρεπει να σηκωθω στις 7. Δεν προλαβαινω να ξεκουραστω καθολου.

Ρωτησα τον γιατρο χθες που της εκανα εμβολιο και μου ειπε οτι δεν μπορει να ξεχωρισει την μερα με την νυχτα ακομα. Νιωθει την παρουσια μου το βραδυ, ξυπναει για να ειναι μαζι μου αλλα ταυτοχρονα νυσταζει και ετσι κοιμαται αμεσως! Της λείπω από τωρα; Ειναι δυνατον τοσο μικρα να καταλαβαινουν την απουσια; Μηπως μου λεει βλακειες ο γιατρος; Την υπολοιπη μερα που καθετε με την μαμα μου ειναι πολύ ευδιάθετη όμως.

Στεναχωριεμαι πολύ και ταυτόχρονα κουράζομαι!

 

 

Για να καταλάβει τη διαφορά της μέρας από τη νύχτα, καθώς και τις διαφορετικές λειτουργίες τους, πρέπει εσύ να της το δώσεις να το καταλάβει.

 

Περισσότερη ησυχία το βράδυ, χαμηλότεροι τόνοι και ρυθμοί, χαμηλά φώτα κλπ

 

Μήπως είναι πολύ αργά να ξυπνάει και να τρώει τα μεσάνυχτα;

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβει τη διαφορά της μέρας από τη νύχτα, καθώς και τις διαφορετικές λειτουργίες τους, πρέπει εσύ να της το δώσεις να το καταλάβει.

 

Περισσότερη ησυχία το βράδυ, χαμηλότεροι τόνοι και ρυθμοί, χαμηλά φώτα κλπ

 

Μήπως είναι πολύ αργά να ξυπνάει και να τρώει τα μεσάνυχτα;

 

 

 

κοιμισμενη τρωει! Τι εννοεις; Δεν κατάλαβα; Μήπως την ξυπναω λες ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...