Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποναει η μεση μου!!


Recommended Posts

Εδω και κατι μερες η μικρη μου κανει αυτο το παραπονο.Αφου ηρθαμε σε επαφη με τη παιδιατρο μας καθυσηχασε και μας ειπε εαν ειχε καποιο παρομοιο προβλημα καποιος μεγαλος στο σπιτι.Εγω πριν 2 βδομαδες 2 μερες ειμουνα χαλια και το ελεγα συνεχεια οτι ποναω και το μετα απο λιγο ειχε προβλημα και η πεθερα μου.Η απαντηση της παιδιατρου ηταν για μερικες μερες μην το αναφερετε καθολου και δειτε πως θα αντιδραση.Επισεις μας ρωτησε εαν εχει καποιο προβλημα οταν περπαταει αλλα η μικρη δεν φαινεται να αντιμετωπιζει καποιο τετοιο προβλημα :D γιατι γενικα μου βγαζει το λαδι με το μπαινω σπιτι ....

Συμπερασμα (κατα 99%) απλα αντιγραφει οπως κανουν ολα τα παιδια (ουφ)

.png

ipqep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


!!! Φοβερό !! :)

 

Σίγουρα με αυτό το τρόπο προσπάθησε να τραβήξει την προσοχή σας - τα παιδιά όντως μιμούνται πάρα πολλά πράγματα και κοπιάρουν ακριβώς τις αντιδράσεις των γονιών τους. !

Ιδιαίτερα όταν βλέπουν ότι όταν κάποιου τον πονάει η μέση του έχει ιδιαίτερη περιποίηση, δηλαδή περισσότερες αγκαλίτσες, .. .μασάζ και λόγια παρηγορητικά, θα χρησιμοποιήσουν αυτή την ιδιότητα της μίμησης προς όφελός τους :) .

Πράγμα που βέβαια δεν είναι ότι καλύτερο μιά και άν βρουν ανταπόκριση ίσως νομίσουν ότι μόνο όταν είναι άρρωστα θα πάρουν την προσοχή που χρειάζονται.

Αυτή η συμπεριφορά εάν είναι κάτι που επαναλαμβάνεται είναι συνήθως απλά μια ένδειξη ότι χρειάζεται να δοθεί περισσότερη προσοχή στο παιδί σε ώρες και στιγμές που δεν αναφέρει κάποιο τέτοιο πρόβλημα, και η αγνόηση του όταν αναφέρει αυτό που ο γονιός ξέρει ότι είναι αποτέλεσμα μίμησης όπως περίπου σας είπε δηλαδή και η παιδίατρος.

 

ένα ενδιαφέρον άρθρο γενικά για την προσοχή βρίσκεται εδώ http://parents.org.gr/psych/?sid=42 μιλάει βεβαια περισσότερο για τις αταξίες που κάνουν τα παιδιά ιδιαίτερα μπροστά στους γονείς και όταν οι γονείς κοιτάνε. αλλά όμως η στρατηγική αντιμετώπισης είναι περίπου η ίδια.

Η ενίσχυση (που οδηγεί στην επανάληψή της) μιας καλής ή κακής συμπεριφοράς μέσω της επιβράβευσης (αγκαλίτσα ή προσοχή) συμβαίνει συνήθως ασυνείδητα και δεν είναι εύκολο να αναγνωρίζει ο γονέας στον εαυτό του πότε κατά λάθος μπορεί να ενισχύει ανεπιθύμητες συμπεριφορές.

 

Φυσικά όταν είναι άρρωστο ένα παιδάκι θα πάρει περισσότερη προσοχή, και φροντίδα,... αλλά βλέποντας και αυτή την πλευρά της υπόθεσης, μπορούμε να δούμε πόσο καλό κάνει να είναι στραμμένη η προσοχή του γονιού σε ένα παιδί και άλλες στιγμές το ίδιο έντονα.

 

Συγγνώμη που βγήκα λίγο off topic αλλά νομίζω είναι ένας ενδιαφέρον παραλληλισμός - ...

τι πιστεύεις εσύ?

 

τι ηλικία έχει η μικρή ? (παίζει και αυτό μεγάλο ρόλο )

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...