Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΤΜΟΜΑΓΕΙΡΑΣ- ΜΠΛΕΝΤΕΡ??


Recommended Posts

Εχει καμια μανούλα εμπειρία από ατμομαγειρα-μπλεντερ?? Ποιον θα συνιστούσατε?? Υπάρχει καποιος που πχ μπορει απλώς να μαλακώσει τα φρουχα για την φρουτόκρεμα ενώ πχ για το κρεας εχει άλλο πρόγραμμα...Σκέφτομαι να παρω έναν ( δεν εχουμε ακομη ξεκινησει στερεες απλώς προετοιμάζομαι) διοτι εχω την εντυπωση ότι θα μπορω να παρασκευαζω τις τροφες χρησιμοποιώντας τη σωστη θερμοκρασια για κάθε τρόφιμο και δεν θα καταστρέφονται τα θρεπτικα συστατικα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ πήρα τον ατμομάγειρα της beaba και στην κυριολεξία με έσωσε! Από την στιγμή που μπήκαμε στις στερεές τροφές δεν έβαλα ποτέ κατσαρόλα για τον μικρό μου, με βόλεψε πάρα πάρα πολύ και τον πήρα και δώρο στην κολλητή μου που γέννησε!

Λοιπόν εκεί μπορείς να μαγειρέψεις τα πάντα σε ένα τεταρτάκι, στην χειρότερη αν είναι κάποιο κρέας πολύ σκληρό να το βάλεις διπλό πρόγραμμα και να κάνεις μισή ωρίτσα. Με έχτρα εξάρτημα μαγειρεύεις και μακαρόνια - ρυζάκι, το είχα πάρει και αυτό αλλά τελικά δεν είχε νόημα γιατί είτε στην κατσαρόλα είτε εκεί ένα τεταρτάκι κάνουν να βράσουν αυτά.

Επίσης ότι μαγειρεύεις, μετά το κάνεις αλοιφή και το πολτοποιείς στο ίδιο σκεύος καθώς είναι και κόφτης και έτσι δεν λερώνεις πολλά σκεύη παρα μόνο το μπολ του ατμομάγειρα! Καλό ε?

Εγώ εκεί άλεθα τα φρούτα του μωρού, το έπλενα μαγείρευα το φαγητό του και το άλεθα και όλη μέρα λέρωνα μόνο αυτό και το πιατάκι που του έβαζα το φαγητό.

Βέβαια αν θες να μαγειρέψεις για όλη την οικογένεια δεν κάνει.... φτιάχνει 2 μεριδούλες για το παιδί (εγώ κράταγα και για την άλλη μέρα). Το καλό όμως είναι ότι είναι μικρούλης και βολεύεται εύκολα στον πάγκο της κουζίνας.

Εγώ αργότερα έφτιαχνα και πατατοσαλάτα για μένα!

Ότι θες εδώ είμαι!

Τώρα από τιμή δεν θυμάμαι ακριβώς γύρω στα 120? νομίζω τον είχα πάρει, αλλά για την φίλη μου τον είχα βρει στα 70?!

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω sophie για τις πληροφορίες!! Αυτόν τον ατμομάγειρα που τον βρηκες γιατι σε μια συντομη αναζητηση σε καταστήματα ηλεκτρικών δεν τον βρηκα στις ιστοσελίδες τους...τον πήρες από κατάστημα με βρεφικά είδη???

Link to comment
Share on other sites

Nαί argini και γω τον beaba babycook έχω.Τον πήρα εδώ και έναν μήνα που μπήκαμε στερεές και είναι όπως ακριβώς τα περιγράφει η sophie..φοβερά βολικός.Προσωπικά έχω κατενθουσιαστεί.Έχει βγει και ο solo μοντέλο με μεγαλύτερη χωρητικότητα στο καλάθι αυτόν πήρα να το έχω και λίγο αργότερα.

Η τιμή τώρα...χωρίς να κάνω κάποια ιδιαίτερη έρευνα (ίσως το έβρισκα σε πιο καλή τιμή αν το έψαχνα) το συγκεκριμένο 160 euro..δεν είναι κ λίγα αλλά έχε χάρη που είναι το άτιμο πολύ βολικό!!!

Το κοτόπουλο το κάνω μαζί με τα λαχανικά ενώ το μοσχάρι ένα γύρο μόνο του πρώτα και μετά μαζί με λαχανικά.Ο πιο πολυς χρόνος που έχει πάντως είναι τα 20 λεπτά...αλλά γίνονται σουπερ..

To πήρα σε κατάστημα πολύ γνωστό με βρεφικά είδη, το έχει και η ίδια η επωνυμία στο κατάστημά της και από ότι είδα εκ των υστέρων μπορείς να το παραγγείλεις από κάποια sites σε καλύτερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είχα τον Avent και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Μου άρεσε που ήταν σαν μεγάλο μπλέντερ γιατί έπιανε λιγότερο χώρο στον πάγκο :)

 

Δεν μπορούσες να επιλέξεις θερμοκρασία πάντως. Δεν ξέρω αν στον Beaba μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω sophie για τις πληροφορίες!! Αυτόν τον ατμομάγειρα που τον βρηκες γιατι σε μια συντομη αναζητηση σε καταστήματα ηλεκτρικών δεν τον βρηκα στις ιστοσελίδες τους...τον πήρες από κατάστημα με βρεφικά είδη???

 

Ναι κοπέλα μου τον πήρα από κατάστημα με βρεφικά και σκέψου ότι ήταν κατάστημα της "γειτονιάς" που λέμε. Τον έχει σε όλα τα μεγάλα καταστήματα. Τσέκαρε το Prenatal (ελπίζω να μην θεωρείται διαφήμιση) τον βάζει σε χαμηλότερη τιμή (δεν είμαι σίγουρη βέβαια ότι το κάνει ακόμα) αλλά με την φίρμα του καταστήματος επάνω και όχι της beaba, ο ατμομάγειρας είναι όμως ο ίδιος!

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...