Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα φεύγατε για εξωτερικό?


STAUROULA

Recommended Posts

ο αντρας μου χτες το βραδυ, καλα ειναι κατι που μου το λεει χρονια παντα ηθελε να φυγει απο την Ελλαδα οχι γιατι εχουμε προβληματα με γονεις και τετοια ισα ισα απλα για ευκαιριες δουλειας και χτες το βραδυ μου το ειπε παλι οτι κουραστηκε οτι δουλευει ολη μερα και δεν βλεπει μελλον οτι ισως καπου αλλου να ειχαμε περισσοτερες ευκαιριες με επιδοματα, με δουλειες και οτι αν το επαιρνα αποφαση εγω θα φευγαμε αυριο κιολας,

και του λεω να παμε που ?

Ν.Υορκη μου λεει (αποθημενο την εχει) η οπου αλλου θες ακομα και Κυπρο παω μου λεει απλα βαρεθηκα να προσπαθουμε για το τιποτα.

και εχει δικιο ρε κοριτσια το ξερω ωραια χωρα η Ελλαδα δεν λεω και την αγαπαω αλλα σκατα ευκαιριες δινει δουλευεις σαν το σκυλι και το αποτελεσμα τιποτα ενα μηδεν σε λιγο καιρο θα εχω 2 παιδια και το κρατος το μονο που θα κανει θα ειναι να κοιταξει να δει πως θα μας φαει πιο πολλα.

τι να πω..... ειναι δυσκολη αποφαση πολυ δυσκολη, απλα πλεον την σκεφτομαι και εγω για τα παιδια μου για εμας..

εσεις που ζητε εξωτερικο πως ειναι?

εχει καμμια διαφορα?

απο αποψη δουλειας πως ειναι?

φυγατε για καλυτερα και ειναι οντως?

 

ευχαριστω που μ ακουσατε

φιλια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα πήγαινα κι εγώ, αν δεν είχαμε με το σύζυγό μου μόνιμες δουλειές και οι δύο.

Και δεν το λέω έτσι αβίαστα, το έχω σκεφτεί πολλές φορές και μάλιστα έχω κάνει συζητήσεις με διάφορους φίλους γι' αυτό το θέμα.

Όμως εμείς έχουμε μόνιμη δουλειά, βέβαια δεν βγάζουμε χρήματα, απλώς δε φοβόμαστε ότι θα μας απολύσουν και τουλάχιστον με αυτά τα λίγα που παίρνουμε επιβιώνουμε αξιοπρεπώς.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω εν μέρη.εμείς ήταν να πάμε θεσσ AΠO σέρρες κ ήμουν ότι να ναι.AΠO την μια χαιρόμουν για την νέα αρχή νέα πόλη νέες γνωριμίες αλλά AΠO την άλλη θα άφηνα ΠIΣΩ μου 29 χρόνια απ την ζωή μου.

Τελικά τα έφερε έτσι η τύχη κ δεν φύγαμε.

Το θέμα είναι ότι εκεί ΠOY θα πατε θα είναι σίγουρα καλύτερα;

Γραψε σε ενα χαρτί τα συν κ τα μείον κ ζύγισε τα.

Link to comment
Share on other sites

Eγω θα σου ελεγα οτι ειναι ρισκο...Εγω ειμαι καμμενη απο αλλαγη τοπου στο εσωτερικο (Θεσσαλονικη--->Κως) και δεν το ξανακανω ουτε και θα προτεινω σε ΚΑΝΕΝΑ να το κανει...Αλλα πριν κανεις οποιαδηποτε κινηση,σκεψου οτι οι οποιες αμφιβολιες και αναστολες που εχεις σημερα, στην πρωτη δυσκολια, θα ξαναβγουν στην επιφανεια και θα σε τυραννανε!!!

 

Παντως αυτο που θα σου πω να μην κανεις:να μην ακουσεις κανενα!!!Κανε αυτο που σου λεει η καρδια σου-μονο ΑΥΤΗ ξερει!

Link to comment
Share on other sites

Βασική προϋπόθεση είναι να υπάρχει σίγουρη και στρωμμένη δουλειά εκεί που θα πάτε. Στη συνέχεια είναι πάρα πολύ σημαντικός παράγοντας το αν έχετε εμπειρία εξωτερικού γενικά. Είναι τελείως διαφορετικό να ζει έξω κάποιος που έχει ζήσει όλη του τη ζωή στην Ελλάδα από κάποιον που έχει ήδη αυτή την εμπειρία (δεν μιλάω για ταξίδια αναψυχής στο εξωτερικό, άλλο να βλέπεις μια χώρα σαν επισκέπτης και άλλο σαν κάτοικος). Από κει και πέρα νομίζω το καλύτερο είναι να τα γράψεις όπως προτείνει η mariantinos και να κάτσετε μαζί με τον άντρα σου να ζυγίσετε τα θετικά και τα αρνητικά και να πάρετε τις αποφάσεις σας. Πάντως σε κάθε περίπτωση μην αρχίσετε να το συζητάτε με συγγενείς πριν πάρετε τη δική σας απόφαση, γιατί είναι πολύ πιθανό να ακούσετε πολλά κουλά που θα σας μπερδέψουν και θα σας αποπροσανατολίσουν. Εύχομαι να πάρετε την καλύτερη απόφαση για σας και τα παιδιά σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νεα Υορκη ?

Φανταζομαι τωρα που γραφεις το ποστ με το αλλο χερι να ετοιμαζεις τις βαλιτσες ε ?

:D :D :D

 

Περα απη την πλακα , αν υπαρχει ετοιμη δουλεια , τι περιμενετε ?

Τον ηλιο της Ελλαδιτσας που θα χασετε ?

Τους καφρους ΝΕΟελληνες παρτακιδες κατοικους της ?

Τις απλετες κοινωνικες υπερεσιες και προσφορες προς τον πολιτη ?

 

Τελειωμο δεν θα εχει η λιστα μου.Αν υπαρχει δουλεια ετοιμη...καλο ταξιδι...και στην Ελλαδα για διακοπες μονο...καθε 4-5 χρόνια :)

Link to comment
Share on other sites

Ν Υόρκη λίγο δύσκολο να πας για δουλειά.Δεν σου επιτρέπουν οι Αμερικάνοι να δουλέψεις, εκτός κι αν έχεις συγγενή εκεί, σε καλέσει, αλλά και πάλι, όχι για δουλειά. Το ξέρω επειδή μένει εκεί μόνιμα η νύφη μου (παντρεμένη με Αμερικάνο, οπότε είναι άλλο θέμα).

 

Για Κύπρο...Κατάγομαι από εκεί και εγώ το σκέφτηκα για μόνιμη διαμονή, αλλά είναι πολύ, πολύ μικρή...Ήμασταν πάλι εκεί το καλοκαίρι, πολύ όμορφα, συγγενείς, δουλειές πιο καλές και πιο πολλές αναλογικά με Ελλάδα, αλλά από ζωή 0...Και κόστος ζωής...τώρα με το ευρώ, γίναν και αυτοί άστα να πάνε!

 

Για Αγγλία το έχουμε σκεφτεί εμείς σοβαρά-εκεί σπούδασε ο σύζυγος και εκεί μένει η αδερφή μου (παντρεμένη με Αγγλο αυτή!)- καλές και καλοπληρωμένες δουλειές, αλλά δεν αρέσει στον σύζυγο ο λαός εκεί (καθένας με τις απόψεις του!). Αν και εγώ (χωρίς μωρό!) θα μπορούσα να μείνω εκεί, ειδικά και λόγω αδερφής...

 

Εσείς πού θα πάτε?Έχετε κάπου μια αρχή, πώς θα πάτε?Έτσι όπως ναναι και θα ρισκάρετε να βρείτε εκεί δουλειά?Αν έχετε κάπου μια βάση, και είστε άνθρωποι που παίρνετε ρίσκα, φύγετε!Αλλά να πάτε κάπου ξεκρέμαστοι?Ξέρω κι εγώ?

 

Πριν το μωρό, όλο το σκεφτόμουν.Πλέον όμως, σκέφτομαι πού θα ήταν καλύτερα να μεγαλώσει το παιδί...Και δε λέω, να μάθει ξένες γλώσσες και γιατί όχι, να σπουδάσει και να μείνει έξω, αλλά θα ήθελα να μεγαλώσει εδώ, να πάει σε ελληνικό σχολείο...Και πάντα σκέφτομαι, ναι, με απελπίζει η Ελλάδα, ναι, πολλές φορές συγκρίνω με Αγγλία και Αμερική, και τσατίζομαι για τον τρόπο σκέψεις αυτού του λαού, αλλά σκέφτομαι και την άλλη όψη του νομίσματος...Αν αγαπάω αυτόν τον τόπο, θα μείνω εδώ και θα προσπαθήσω κάτι να αλλάξει!Από ατομικές ενέργειες αλλάζει ο κόσμος...(Η αγαπημένη μου ταινία είναι "Ο επίμονος κηπουρός")

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικα ναι και εγω θα ηθελα να φυγω στο εξωτερικο. Βεβαια, περα απο διακοπες , εχω ζησει ενα διαστημα 6 μηνων στη Βαρκελωνη, ως φοιτητρια, οποτε η γνωμη μου δε μετραει και παρα πολυ. Εχω ομως ενα φιλικο ζευγαρι γνωστους, οι οποιοι πηγαν για τρια χρονια στο Βελγιο (ο αντρας ειναι στο πολεμικο ναυτικο) και τελικα προσπαθουν να κρατησουν μονιμα τη θεση εκει, γιατι η ζωη ειναι πολυ καλυτερη και για αυτους και για τα παιδια τους. Σιγουρα παντως χρειαζεται να υπαρχει μια βαση - δουλεια σιγουρη και πολλη σκεψη για το ποια χωρα θα επιλεξετε... Ευχομαι παντως να παρετε τη σωστη αποφαση και να περασετε μια ζωη ονειρεμενη..................

Link to comment
Share on other sites

καλα Ν. Υορκη ειναι ονειρο του συζηγου και μαλλον ονειρο απατηλο εναι πολυ μακρια και ειναι μια πολη με τεραστιο τουρισμο δεν νομιζω οτι κανει για οικογενεια εχει και πολυ εγκληματικοτητα απλα σκεφτεται Αμερικη γιατι εχουμε συγγενεις στην Βοστωνη και μου λεει ε θα εχουμε και καποιον εκει.

χτες που με ρωτησε σε πια χωρα θα πειγαινα του ειπα Γερμανια δεν ξερω μου αρεσει αυτη η χωρα ξερω και την γλωσσα αλλα μου ειπε ακριβως αυτο οτι ο μικρος ειναι 2 μιση πως θα μαθει Γερμανικα ειναι δυσκολη γλωσσα αν και πιστευω οτι τα παιδια ειναι σφουγγαρια.

παντως και εγω ειμαι τις αποψεις να βρει πρωτα ενας απο τους δυο μας μια δουλεια και μετα να φυγουμε οχι ετσι στα κουτουρου φοβαμαι δεν ειμαι για ρισκα με 2 παιδια, πριν απο 3 χρονια εινε κανει αιτηση για μια δουλεια στην Ολλανδια και δεν τον ειχαν παρει, τωρα μου ειπε θα ξανακανει για να δουμε ....

η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι πολυ απλα κοιταω πλεον το καλο των παιδιων καμμια κοπελα που να μενει εξωτερικο να μας πει πως ειναι η ζωη εκει?

Link to comment
Share on other sites

Έγραψα βιαστικά πριν.

Ίσως φανούν σκληρά τα λόγια μου.

Για να μιλάς για νέα υόρκη μάλλον δεν ξέρεις..ένας γείτονας μου ήθελε να πάει σε έναν ξαδέρφο του για ΔOYΛEIA κ δεν τον δεχόταν το κράτος.δεν είναι όλα τα κράτη μπατε σκύλοι αλεστε όπως την ελλάδα.

Να κάτσετε να σκεφτείτε όλες τις πιθανότητες κ τα ενδεχόμενα.να έχετε αρκετά χρήματα στην άκρη για παν ενδεχόμενο!ίσως να MHN είναι καλα τα πράγματα κ να χρειαστεί να γυρίσετε.να έχετε κάτι στην άκρη για νέα αρχή.

Απ ότι κατάλαβα περιμένεις δίδυμα;

Εγώ ME 1 κ ME βοήθεια κ τα εχω παίξει.ποσο μάλλον ME 2 σε ENA ξένο κράτος χωρίς συγγενείς κ φίλους...

Αν ήσασταν μόνοι σας δεν θα κομπιαζα αλλά τώρα λεω σκεφτείτε το 100 φορές πριν το κάνετε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον... Εμεις ζουμε εξω. Ακολουθησα το συντροφο μου που ηδη δουλευε εξω. Αποψη μου? Μεσα στην ΕΕ ολα ειναι πιο απλα απο οτι στις ΗΠΑ. Νομιζω οτι για να πατε ΗΠΑ πρεπει να εχετε πρασσινη καρτα. Αν βρειτε δουλεια πριν πατε σας την βαγαζει η ετερεια που θα σας προσλαβει. Χωρις Πρασσινη Καρτα ειστε παρανομοι. Νομιζω οτι το ιδιο ισχυει και για την Αυστραλια.

Μεσα στην ΕΕ δεν χρειαζεται ειδικη αδεια για εργασια και πολυ ευκολα (λογω ΕΕ) δινουν τα κρατη μια προσωρινη αδεια παραμονης για 5 μηνες για να βρεις δουλεια. Αρκει φυσικα να εχεις σπιτι να μεινεις. Γενικως χρειαζεται αρκετα μεγαλο "κομποδεμα" για να βρεις σπιτι και να το επιπλωσεις. Το κοστος ζωης ειναι υψηλωτερο. Το ποσο εξαρταται απο τη χωρα που θα εισαι. Η φορολογια επισεις ειναι διαφορετικη (προς το χειροτερο) αλλα εχουν περισσοτερες παροχες που ειναι καλο αν σκοπευεις να μεινεις παρα πολλα χρονια αλλα οχι και τοσο χρησιμο αν πας για 5 χρονια.

Σχολεια Ελληνικα υπαρχουν σε αρκετες χωρες αλλα οχι σε ολες τις πολεις. Μμμ Αυτα

Και το οτι θα ειστε μονοι σας. Εμεις καναμε τα παιδια μας εδω και η μαμα μου ερχετε οσο πιο συχνα μπορει. Ομως πηγα και εκανα ραδιολογικες εξετασεις με το μεγαλο μαζι γιατι δεν ειχα που να τον αφησω και εχω παρει αποφασση οτι απο τα πιο απλα μεχρι τα πιο συνθετα θα πρεπει να περνω και τα παιδια μαζι ασχετα με το αν ειναι χωρος που τεριαζει η παρουσια τους ή οχι

Link to comment
Share on other sites

O αντρας μου και εγω θα θελαμε πολυ να μεινουμε μονιμα στην Αμερικη. Ειμασταν εκει 2 χρονια και πραγματικα ζησαμε ανθρωπινα. Τα σχολεια καταπληκτικα.

Ομως, στην Νεα Υορκη που εχετε επιλεξει εσεις δεν ζεις ανθρωπινα. Ειναι ενα χαος και το αγχος περισσευει, οποτε σκεφτειτε το αυτο. Μην πατε για καλυτερα και τελικα ειναι χειροτερα.

Δουλειες υπαρχουν στην Αμερικη ή τουλαχιστον υπηρχαν μεχρι πριν δυο χρονια.

Ομως να ξερεις οτι ειναι πολυ δυσκολο να πας ετσι ξεκαρφωτος και να εργαστεις εκει.

Θα πρεπει να βγαλεις πρασινη καρτα και δεν ξερω κατα ποσο ειναι αυτο ευκολο. Επισης εαν ενδιαφερεσε για την καρτα, να ξερεις οτι υπαρχουν λοταριες που την προσφερουν. Καποιοι που γνωρισα απο την Αμερικη εφυγαν απο τις πατριδες τους λογω των καρτων που ειχαν κερδισει. Εαν ομως γινει αυτο, οι ιδιοι σου λενε σε πια πολιτεια θα πρεπει να μεινεις.

Επισης ποτε μην τα παρατησετε εδω πριν βρειτε δουλεια εξω, σε οποια χωρα και να ειναι αυτη.

Γενικα να ξερετε οτι και εγω θα εργαζεστε πολυ αλλα η δουλεια σας θα πληρωνεται. Ευχομαι να παρετε την πιο σωστη αποφαση για εσας.

Καλη τυχη.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειμαστε στην Κυπρο εδω και εναμιση χρονο. Σε αρκετα θα συμφωνησω με την babystar (ειναι μια χωρα μικρη, νομιζω οτι μεσα σε ενα χρονο εχεις εξαντλησει τις εξοδους και τις διασκεδασεις και οντως ειναι ακριβουτσικα). Απο την αλλη, ειναι πολυ πιο ανθρωπινη απο την Ελλαδα, ελαχιστη εγκληματικοτητα, ο κοσμος αφηνει ακομα τις πορτες ανοιχτες τα καλοκαιρια, ειναι πολυ ασφαλης για τα παιδια και η ζωη κυλα πολυ πιο ηρεμα, ολα ειναι πιο χαλαρα. Δεν θα εχεις το προβλημα της γλωσσας, της θρησκειας και γενικα της προσαρμογης. Οσον αφορα στις δουλειες, που ειναι και αυτο που κυριως σε ενδιαφερει, οι αμοιβες ειναι καλυτερες απο της πατριδας μας και αναλογα με την ειδικοτητα σας μπορει να ειναι και ιδιαιτερα ενδιαφερουσες. Απο παροχες ωστοσο μαλλον ειναι πιο πισω απο μας.

Δεν εχω εμπειρια απο αλλες χωρες του εξωτερικου, ομως η περιπτωση της Κυπρου ειναι καλη και απο την αποψη οτι μπορεις να φυγεις και αυριο που λεει ο λογος και αν δεν σου κατσει, απλα τα μαζευεις και γυρνας, θελω να πω δεν εχει διαδικασια. Αυτα

LQvip2.png
Link to comment
Share on other sites

δικιο εχει ο αντρας σου.....εγω εζησα λιγο στη γαλλια κ αυτο μονο για σπουδες, αλλα ηταν αρκετο για να καταλαβω την διαφορα στην ποιοτητα ζωης...

δεν ξερω να σου πω για ν.υορκη .....αλλα εχω ενα μικρο παραδειγμα, απο μια γαλλιδα με ελληνα συζυγο, πολυ ευκαταστατοι, που σημαινει οτι μπορουσαν να εχουν καλες συνθηκες διαμονης και δουλειας κ γενικα.....ηρθαν να εγκατασταθουν με τα πιτσιρικια τους στην 'ηλιολουστη ελλαδα'και φυγαν ενα χρονο μετα απελπισμενοι για γαλλια!:rolleyes: (η κοπελα γεννησε κιολας στην ελλαδα κ ειχε απηυδησει...)

 

θα συμφωνησω στο οτι καλο ειναι να εχετε βρει μια βαση, κυριως για τη δουλεια, οπου κ αν τελικα μεινετε. η κυπρος ειναι οντως καλη περιπτωση.

 

κ για την οικογενεια μας το ιδιο σκεφτομαστε,να καταφερουμε καποια στιγμη να μεινουμε εξωτερικο. φυσικα κ δεν ειναι τελεια κ ιδανικα, αλλα δυστυχως ειμαι πεπεισμενη οτι ειναι καλυτερα απο εδω.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σταυρουλα μου εννοειται οτι θα το ψαξετε καλα ο,τι και να κανετε και θ'αποφασισετε το καλυτερο για σας. εγω απλα ξερω οτι κι εξω τα πραγματα εχουν ζορισει πολυ. ενας ξαδερφος του αντρα μου μετα απο πολλα χρονια στην Φιλαδελφεια (αμερικη) κι ενω δουλευε ολη μερα εχασε το σπιτι του και τωρα γυρισε με 2 μεγαλα παιδια πισω στο χωριο του γιατι δεν αντεχε πια. επισης η 1η μου ξαδερφη επεστρεψαν κι αυτη απο τη γερμανια στο χωριο γιατι η ζωη ειχε γινει πια πολυ ακριβη και δεν μπορουσαν πια ν'ανταπεξελθουν. ειδικα με την ξαδερφη μου, που μιλουσαμε πολυ συχνα στο τηλ. τα τελευταια χρονια συνεχεια μου λεγε οτι δεν τα βγαζουν περα και θελαν να γυρισουν απο καιρο.. καλη αποφαση ο,τι και να ειναι..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ με τον άντρα σου - από τα συνολικά 2 χρόνια που έχω ζήσει στο εξωτερικό (Γαλλία, Γερμανία Αγγλία, ως φοιτήτρια όμως).

Και έχουμε συζητήσει πολλές φορές το να φύγουμε από εδώ - δηλαδή εγώ το εισηγούμαι και αυτός το απορρίπτει - και να φανταστεις ότι υπήρχε και συγκεκριμένη προοπτική δουλειάς για μένα.

Και εγώ θεωρώ ότι στη φάση που είμαστε τώρα (δουλειά, δουλειά, δουλειά), η ποιότητα ζωής θα ήταν καλύτερη έξω: μεγαλύτεροι μισθοί για τις ίδιες ώρες εργασίας, πιο καθαρό περιβάλλον και υποδομές. Η Ελλάδα έχει πολλά καλά, αλλά και στην Αθήνα που είμαστε, τα χαιρόμαστε μόνο 10 ημέρες το χρόνο...

Τεσπα.

 

Θα συμφωνήσω όμως και με τους υπόλοιπους σχετικά με τη Νέα Υόρκη. Είναι πιο εύκολο για διάφορους λόγους (Ε.Ε., νοοτροπία, αποστάσεις) να προτιμήσετε μια ευρωπαϊκή χώρα. Και βέβαια, να έχετε κάνει από νωρίς μια καλή έρευνα (όσο είναι εφικτό) για το κόστος ζωής, τις συνθήκες κτλ, και να έχετε βάλει και κάποια λεφτά στην άκρη για τον πρώτο καιρό.

 

Και τέλος, ναι, έχω κι εγώ την εντύπωση ότι η Κύπρος είναι η χρυσή τομή. Μια φορά έχω πάει, αλλά νομίζω ότι συνδυάζει τα καλά της ελληνικής νοοτροπίας (και του κλίματος :D) με τη βρετανική θεώρηση των πραγμάτων.

Link to comment
Share on other sites

καλα Ν. Υορκη ειναι ονειρο του συζηγου και μαλλον ονειρο απατηλο εναι πολυ μακρια και ειναι μια πολη με τεραστιο τουρισμο δεν νομιζω οτι κανει για οικογενεια εχει και πολυ εγκληματικοτητα απλα σκεφτεται Αμερικη γιατι εχουμε συγγενεις στην Βοστωνη και μου λεει ε θα εχουμε και καποιον εκει.

χτες που με ρωτησε σε πια χωρα θα πειγαινα του ειπα Γερμανια δεν ξερω μου αρεσει αυτη η χωρα ξερω και την γλωσσα αλλα μου ειπε ακριβως αυτο οτι ο μικρος ειναι 2 μιση πως θα μαθει Γερμανικα ειναι δυσκολη γλωσσα αν και πιστευω οτι τα παιδια ειναι σφουγγαρια.

παντως και εγω ειμαι τις αποψεις να βρει πρωτα ενας απο τους δυο μας μια δουλεια και μετα να φυγουμε οχι ετσι στα κουτουρου φοβαμαι δεν ειμαι για ρισκα με 2 παιδια, πριν απο 3 χρονια εινε κανει αιτηση για μια δουλεια στην Ολλανδια και δεν τον ειχαν παρει, τωρα μου ειπε θα ξανακανει για να δουμε ....

η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι πολυ απλα κοιταω πλεον το καλο των παιδιων καμμια κοπελα που να μενει εξωτερικο να μας πει πως ειναι η ζωη εκει?

 

στη γερμανια το καλο ειναι οτι υπαρχουν πολλοι ελληνες αρα σε μια δυσκολη στιγμη αν φωναξεις ολο κ καποιος ελληνας θα απαντησει!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και ευχαριστω ολες σας για τις απαντησης σας,

κατατχας για να μην παρεξηγουμε ποτε δεν ειπα οτι μια ωραια πρωια θα τα παρατησουμε ολα και θα φυγουμε ετσι για το εξωτερικο εννοειτε οτι πρωτα θα εχουμε βρει μια δουλεια και ενα σπιτι και μετα θα φυγουμε, αν ειμασταν μονοι μας δεν θα με ενοιαζε αλλα εχουμε 2 παιδια και δεν παιζω με αυτα.

για την Αμερικη που μιλησα ειναι λογω πιο πολυ οτι εχουμε συγγενεις εκει, ειχε παει η πεθερα μου πριν απο καποια χρονια και ειχε ζηση Βοστωνη για 1 χρονο και μας ειχε πει καμμια σχεση η ζωη εδω με εκει, η ξεδερφη μου που ζει επισης εκει οταν τις ειχα πει οτι οι μισθοι εδω ειναι των 700 ευρω γελαγε εμεις μου λεει αυτα τα βγαζουμε την εβδομαδα, αν και πιστευω οτι τους τα τρωνε απο αλλο φορολογια,σπιτια κλπ.

φυσικα και εννοειτε οτι αν μας κατσει ποτε η Αμερικα δεν θα παω Ν.Υορκη εχω παιδια αλλα μαλλον Βοστωνη η Κονεκτικατ που ειναι και η ξαδερφη μου, ξερω οτι χρειαζεσαι πρασινη καρτα δεν ειπα οτι ειναι ευκολα θα προσπαθησουμε και για εκει λογω του οτι υπαρχουν συγγενεις και βλεπουμε.

για την Κυπρο ειναι κατι επισης θετικο ειχε παει ο αντρας μου για δουλεια για 2 μερες και ενθουσιαστηκε και του εχουνε κανει προταση για δουλεια εκει το βλεπουμε και αυτο.

προσπαθουμε να κανουμε το σωστο δεν ξερω απο την μια εχω απιγδισει απο την αλλη με ποναει θα δουμε δεν μας βιαζει τιποτα απλα ηθελα να μαθω την ποιοτητα ζωης στο εξωτερικο γιατι αν δεν εχει διαφορα δεν υπαρχει λογως να ξεσικοθουμε.

και παλι σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διάβασα ολα τα μυνηματα και ζητώ συγνώμη αν επαναλαμβάνομαι.

 

Εμένα η αγαπημένη μου ξαδέλφη εμενε στην Νέα Υορκη και μάλιστα ήταν απο τις προνομιούχους κατοίκους (Μανχάταν) και είχε και επιλογή σε σπιτι στον Λονγκ Αϊλαντ και στις Μπαχάμες (καταλαβες νομίζω)

 

Δεν υπήρχε ΚΑΜΙΑ πειρπτωση να μεγαλώσει ΕΚΕΙ παιδιά δεν μου έχει εξηγήσει ακριβώς τους λόγους (δεν την ειχα πολυ-ρωτήσει) αλλα την βρήκα ΑΔΙΑΛΑΚΤΗ (που οπως τονίσαμε καλοπερνούσε) Προτιμα να βλέπουν τα παιδιά τον μπαμπά τους μηνα παρα μηνα (εχει δουλειες εκει που δεν είναι για καλαμπούρι) παρα να μεινει εκει!!!!!!

Η Νεα Υορκη απο οσο μου έχει πει είναι μια πολη που ολο κρύο κάνει, αν αποφασήσεις να βγεις με καροτσάκι την πάτησες (ο ηλεκτρικός τους ουτε ασανσερ δεν εχει στα χερια το καρότσι για να ανεβεις τις σκάλες!!!!)

 

Ισως αν προτιμούσες την Ευρώπη??? Τα καλύτερα απο τον κουνιάδο μου τα ακουσα που εχει μεινει και δουλέψει για 6 μήνες στην Φιλανδία και μου είπε οτι ήτνα γενικά καλό το εργασιακό κλίμα. Εξ' όσον ξέρω και το εκπαιδευτικό τους συστημα είναι πολύ καλό.

 

Κοιτα για το παιδί μου κατα βαθος βαθος αυτο επιθυμώ: να φυγει απο εδω να του δωθούν ευκαιρίες και να αναγνωριστεί η δουλειά του η αξία του και οι γνώσεις του. Καλή αποφαση ΟΜΩΣ χρειάζεται οργάνωση γνώση και μελετη.

Ολα καλα να σας πανε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις ειμαστε ξενητεμενοι.... Αφησαμε την ελλαδα για δυο λογους, τους μισθους και την ποιοτητα ζωης.

Βεβαια πουθενα δεν ειναι τελεια, και παντα θα υπαρχουν προβληματα. Εργασιακα το αν θα ειναι καλυτερα σε αλλη χωρα εξαρταται απο σπουδες, προυπηρεσια, και φυσικα να γνωριζετε την γλωσσα. Δεν εχει νοημα πχ εγω που ειμαι λογιστρια να παω σε μια χωρα οπου δεν μπορω να συννενοηθω και να περιμενω να βρω μια πολυ καλη δουλεια στο αντικειμενο μου.

Για την δικη μας οικογενεια, ΗΠΑ ειναι out of the question, λογω του συστηματος υγειας που υπαρχει εκει (υπαρχουν μονο ιδιωτικες ασφαλειες, και αν εχεις χρονιο προβλημα υγειας δεν σε ασφαλιζουν ή τελος παντων αν βρεις καποιον πληρωνεις παρα πολλα). Εχω κοιταξει για Καναδα & Αυστραλια - εκει υπαρχει το point system, οπου κανεις αιτηση και αναλογα με το ποσους ποντους μαζευεις σου δινουν αδεια να μεταναστευσεις. Νεες οικογενειες με γονεις με καλο βιογραφικο εχουν τις περισσοτερες ελπιδες επιτυχιας. Μια συναδερφος εδω εκανε αιτηση για Αυστραλια, ειναι αρκετα μεγαλη διαδικασια, κοστιζει, και θελει γυρω στα 2-3 χρονια για να γινει. Βεβαια υπαρχουν αρκετοι αγγλοι που εχουν βαρεθει την συννεφια και θελουν ηλιο, μεγαλα σπιτια και ενα πιο ασφαλες περιβαλλον για τα παιδια τους, οποτε κανουν αυτη την προσπαθεια για Αυστραλια.

Εδω στην αγγλια μπορω να πω οτι τα πλεονεκτηματα ειναι στον τομεα της εργασιας, της υγειας και στο εκπαιδευτικο συστημα. Τα σπιτια εδω νομιζω ειναι μικρα, αλλα τουλαχιστον δεν ειναι διαμερισματα, εχουμε τον κηπο μας κλπ... ο καιρος μας καταθλιβει, αλλα οι παραλιες της ισπανιας & πορτογαλλιας ειναι 2 ωρες απο εδω...

Δεν μετανιωνουμε που ηρθαμε εδω, για την δικη μας οικογενεια ηταν η σωστη αποφαση. Μακαρι κι εσεις να βρειτε την σωστη αποφαση για την δικη σας οικογενεια!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε συγγενείς στις Βρυξέλλες (αδερφός της μαμάς μου) ο οποίος έχει γυράδικο στο πεζόδρομο όπου όλα τα γυράδικα τα ελληνικά στο κέντρο των βρυξελλών.

Κοιτάμε με τον άντρα μου λοιπόν για δουλειά εκεί γιατί πραγματικά θέλουμε να φύγουμε. Το μεγαλύτερό πρόβλημά μας είναι η γλώσσα (γαλλικά) που δεν ξέρουμε και δεν υπάρχει ούτε ο χρόνος ούτε το χρήμα να ξεκινήσουμε γαλλικά όσο είμαστε ελλάδα.

Αυτό που με στεναχώρησε πολύ (άσχετο βέβαια με το θέμα αλλά θέλω να το πω) είναι ότι ο θείος μου από τότε που του ανακοίνωσα ότι θέλουμε να πάμε βρυξέλλες και να έχει το νου του για δουλειά λες και φοβήθηκε ότι θα του φορτωθούμε και έγινε ξαφνικά τελείως αρνητικός. Άρχισε να μου λέει ότι η φορολογία είναι τρελή, ο καιρός χάλια, οι δουλειές δυσευρετες, και διάφορα τέτοια ενώ στην αρχή μου έλεγε πόσο τέλεια είναι να ζεις εκεί σε σχέση με την ελλάδα. Ένοιωσα πολύ άσχημα πραγματικά γιατί είχα σκοπό να του πω τώρα το Πάσχα που θα πάμε πάλι να ρωτήσει σε κάποιο από τα ελληνικά εστιατόρια αν μπορεί να βρει κάτι για τον άντρα μου ώστε να υπάρχει ένα εισόδημα μέχρι να βρει κάτι στο αντικείμενο του. Πάντως πέρυσι που πήγα δεν βρήκα διαφορά στο κόστος ζωής σε σχέση με την ελλάδα. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το σύστημα υγείας που έχουν, τις δημόσιες υπηρεσίες και το εκπαιδευτικό σύστημα. Καλά μην μιλήσω για την καθαριότητα, και τα πανέμορφα σπίτια τους εκτός βρυξελλών μιλώ πάντα στα περίχωρα.

Μακάρι να τα καταφέρουμε πάντως εγώ θέλω τρελά......

Καλή επιτυχία στην απόφασή σας

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...