Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σας απαντούν πάντα τα παιδιά σας;


Recommended Posts

Να 'μαι πάλι εδώ, έτοιμη να θέσω μια νέα ανησυχία μου.

 

Η κόρη μου, 25 μηνών πλέον, όπως έχω ξαναγράψει είναι πίσω στον λόγο. Έχει ένα λεξιλόγιο των 35-40 λέξεων (μεταξύ αυτών είναι και οι μωρουδίστικες) αλλά θα έπρεπε να είναι πιο ανεπτυγμένο και να σχηματίζει προτάσεις 2 λέξεων, κάτι που δεν κάνει.

Όταν λοιπόν της δείχνω κάτι καινούριο π.χ. μήλο, και της λέω "πες μήλο", μου λέει "ντετά" αλλά ότι και να της πω, εκτός από τις λέξεις που έχει κατοχυρώσει, όλα τα καινούρια που της δείχνω, τα επαναλαμβάνει σαν "ντετά".

 

Το θέμα είναι ότι όταν τη ρωτάω κάτι, π.χ. τι μαγειρεύεις; όταν παίζει στην κουζίνα της, δεν μου απαντάει, ούτε καν "ντετά". Άλλες φορές γυρνάει και με κοιτάει, και μετά συνεχίζει το παιχνίδι της, και άλλες φορές ούτε και αυτό. Σαν να μη με έχει ακούσει.

 

Έσείς παίρνετε πάντα απάντηση; Σε όλες τις ερωτήσεις σας θα γυρίσει το παιδί να σας κοιτάξει;

 

Τώρα που το διαβάζω το μήνυμά μου, μου ακούγεται λίγο χαζό, αλλά σκέφτομαι ότι ενώ της κάνω απλές ερωτήσεις γιατί δεν παίρνω απάντηση. Ας είναι κάτι ακαταλαβίστικο. Δεν με πειράζει! Δεν το κάνει πάντα, αλλά το κάνει συχνά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χμ... εσένα τουλάχιστον έχει αναπτύξει κι ένα λεξιλίγιο 35-40 λέξεων... εμάς δεεεν.... και περιμένω, περιμένω, περιμένω.... Μόνο κάτι ψιλά μας λέει όποτε θέλει και κάνει το άλλο "σπαστικό": όταν θελήσει εκείνος -σε ανύποπτη δλδ στιγμή- μάς πετάει μια καινούρια λέξη και μετά.... "Πες το Νικόλα μου".... όοοοοοχι... δεν τα εκμαιεύεις με τίποτε !

Να σημειώσω πως ακούει μια χαρά. Τον έχει δει ΩΡΛ (έχουμε στα σκαριά κι ένα ακοόγραμμα γιατί πρέπει να γίνει) και αναμένω το ραντεβού σε αναπτυξιολόγο τον Μάϊο...

Κατά τα άλλα, έχει τρομερή αντίληψη. Συνεννοείσαι για τα πάντα μαζί του, ΑΛΛΑ, όταν έχει στραμμένη σε κάτι που του αρέσει την αντίληψή του, δεν απαντάει ο κόσμος να χαλάσει !

Οπότε, μάλλον δεν βλέπω λόγο ανησυχίας για το δικό σου παιδάκι..

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι, αν ήταν σε δικό σου θέμα, αλλά είχα γράψει την εμπειρία μας ότι τα παιδιά όταν δεν ήταν μαζί μας, είτε με γυναίκα ήταν ή στον παιδικό, είχαν ελάχιστα ερεθίσματα στην ελληνική γλώσσα και γενικώς όσοι τα πρόσεχαν όταν έμεναν μόνοι τους με τα παιδιά, έβρισκαν την εύκολη λύση του απλά να μην ασχολούνται... Εμάς τα παιδιά δεν έμειναν πίσω, γιατί εντατικά ασχολούμασταν όλες τις άλλες στιγμές, αλλά ήταν φανερό ότι ό,τι μάθαιναν, το μάθαιναν από εμάς.

 

Οπότε, θα έλεγα να δεις λίγο πώς περνάει το παιδί τη μέρα του. Δεν είναι απλά ότι δεν παίρνει τα σωστά ερεθίσματα, είναι ότι παίρνει λάθος ερεθίσματα - τη μη επικοινωνία.

 

Όμως, είναι και στάδιο ανάπτυξης των παιδιών, να μην ανταποκρίνονται πάντα, γιατί δεν έχουν ξεκαθαρίσει ακόμα τα ερεθίσματα στα οποία αξίζει να ανταποκρίνεται και τα άλλα... Πχ όταν είσαι σε έναν σταθμό με πολλή βουή και κάποιος σου μιλάει, εσύ ως ενήλικος ξέρεις να μπλοκάρεις τα άχρηστα ερεθίσματα. Τα μικρά παιδιά δεν το έχουν μάθει ακόμα και το μαθαίνουν με τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Αthina δεν νομιζω οτι ισχυει παντα αυτο ισως καποιες φορες να ισχυει και το αναποδο. Εμενα ο γιος μου ειναι 22 μηνων και τον μεγαλωνω εγω. Τωρα τον τελευταιο μηνα δειχνει μια προοδο καπως.

 

Και αυτο που παρατηρησα ειναι οτι οταν ειναι με αλλους ανθρωπους μιλαει περισσοτερο γιατι προφανως αναγκαζεται γιατι δεν τον καταλαβαινουν. Με εμενα καποιες φορες αρνηται πεισματικα να απαντησει γιατι καταλαβαινει οτι τον προκαλω συνεχως να μιλησει και πεισμωνει.

 

Κι αν του μιλαμε συνεχεια απο νεογεννητο κι αν διαβαζουμε παραμυθια, οποτε μαλλον δεν παιζει παντα ρολο αυτο.

 

Παντως και ο δικος μου με γραφει καποιες φορες οταν εχει το μυαλο του αλλου. Αλλα αν τον τεσταρω με κατι δελεαστικο αμεσως ανταποκρινεται και ακουει μια χαρα. Απο επιπεδο αντιληψης δεν το συζητω,μας πουλαει και μας αγοραζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

E, αφού είναι σίγουρο ότι παίρνει σωστά ερεθίσματα το παιδί και αφού καταλαβαίνει αρκετά πράγματα που του λένε, είναι από τα παιδιά που "θα τα πουν μαζεμένα"... Καμιά φορά βοηθάει να περνάει κάποιο χρόνο το μικρό παιδί με λίγο μεγαλύτερα παιδάκια που μιλάνε, γιατί καταλαβαίνει πώς πρέπει να μιλάει ως παιδί. Και έχει και μεγαλύτερο κίνητρο να μιλήσει, όταν θελήσει να συμμετάσχει σε νέα και ενδιαφέροντα παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολυ δικιο σε αυτο,οταν ειναι με μεγαλυτερα παιδακια οντως λεει περισσοτερα. Αντε να δουμε πως θα παει. Εχω βαλει τελευταια διορια για να ψαχτουμε περισσοτερα τα δευτερα γενεθλια του τον Απριλιο.

Link to comment
Share on other sites

Να 'μαι πάλι εδώ, έτοιμη να θέσω μια νέα ανησυχία μου.

 

Η κόρη μου, 25 μηνών πλέον, όπως έχω ξαναγράψει είναι πίσω στον λόγο. Έχει ένα λεξιλόγιο των 35-40 λέξεων (μεταξύ αυτών είναι και οι μωρουδίστικες) αλλά θα έπρεπε να είναι πιο ανεπτυγμένο και να σχηματίζει προτάσεις 2 λέξεων, κάτι που δεν κάνει.

Όταν λοιπόν της δείχνω κάτι καινούριο π.χ. μήλο, και της λέω "πες μήλο", μου λέει "ντετά" αλλά ότι και να της πω, εκτός από τις λέξεις που έχει κατοχυρώσει, όλα τα καινούρια που της δείχνω, τα επαναλαμβάνει σαν "ντετά".

 

Το θέμα είναι ότι όταν τη ρωτάω κάτι, π.χ. τι μαγειρεύεις; όταν παίζει στην κουζίνα της, δεν μου απαντάει, ούτε καν "ντετά". Άλλες φορές γυρνάει και με κοιτάει, και μετά συνεχίζει το παιχνίδι της, και άλλες φορές ούτε και αυτό. Σαν να μη με έχει ακούσει.

 

Έσείς παίρνετε πάντα απάντηση; Σε όλες τις ερωτήσεις σας θα γυρίσει το παιδί να σας κοιτάξει;

 

Τώρα που το διαβάζω το μήνυμά μου, μου ακούγεται λίγο χαζό, αλλά σκέφτομαι ότι ενώ της κάνω απλές ερωτήσεις γιατί δεν παίρνω απάντηση. Ας είναι κάτι ακαταλαβίστικο. Δεν με πειράζει! Δεν το κάνει πάντα, αλλά το κάνει συχνά!

 

Κοιτα η δικια μου κανει κανονικη συζητηση πλεον ΑΛΛΑ ΟΧΙ δεν απανταει σε οτι την ρωτησω. Ειδικα αν ειναι αφηρημενη και ασχολειτε με τα δικα της θα με γραψει εκει που δεν πιανει μελανι. Εννοω με ολο αυτο οτι ασχετως το που βρισκονται στην ομιλια και οι δυο το ιδιο κανουν. Δεν απαντουν παντα. Δεν το βρισκω περιεργο. Πολλες φορες πρεπει να παω να της κανω τοκ τοκ στον ωμο και ΜΕΤΑ γυρναει με κοιταει και χαμογελαει......αυτο ειναι αφηρημαδα.......θα ελεγα μην ανησυχεις απαξ και το κανει οταν ασχολειτε με κατι (αλλα γιατρος δεν ειμαι)

 

Τις ευχες μου να λυθει γρηγορα η γλωσσα σας..........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Αthina δεν νομιζω οτι ισχυει παντα αυτο ισως καποιες φορες να ισχυει και το αναποδο. Εμενα ο γιος μου ειναι 22 μηνων και τον μεγαλωνω εγω. Τωρα τον τελευταιο μηνα δειχνει μια προοδο καπως.

 

Και αυτο που παρατηρησα ειναι οτι οταν ειναι με αλλους ανθρωπους μιλαει περισσοτερο γιατι προφανως αναγκαζεται γιατι δεν τον καταλαβαινουν. Με εμενα καποιες φορες αρνηται πεισματικα να απαντησει γιατι καταλαβαινει οτι τον προκαλω συνεχως να μιλησει και πεισμωνει.

 

Κι αν του μιλαμε συνεχεια απο νεογεννητο κι αν διαβαζουμε παραμυθια, οποτε μαλλον δεν παιζει παντα ρολο αυτο.

 

Παντως και ο δικος μου με γραφει καποιες φορες οταν εχει το μυαλο του αλλου. Αλλα αν τον τεσταρω με κατι δελεαστικο αμεσως ανταποκρινεται και ακουει μια χαρα. Απο επιπεδο αντιληψης δεν το συζητω,μας πουλαει και μας αγοραζει.

 

Μαρκοπολο δεν ξερω αν θα σε ησυχασω αλλα 22 μηνων και μενα ελεγε λεξεις αλλα το πολυ δυο λεξεις μαζι για προταση και δεν πολυεβγαζε νοημα.....τωρα μιλαει κανονικα στα τηλεφωνα. 22 μηνες με 26 μηνες ειναι ΤΡΑΓΙΚΗ διαφορα για τον λογο του παιδιου. Οποτε μην τυχον και κανεις το λαθος (που εκανα εγω επανηλημμενα) να συγκρινεις οτιδηποτε αλλο με το παιδι σου απο 22 μηνων.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και τις συμβουλές σας.

Η μικρή περνάει τα πρωινά της μαζί μου, όπου ασχολούμαι αποκλειστικά μαζί της. Της μιλάω πάρα πολύ, της διαβάζω βιβλία, φτιάχνουμε παζλ, παίζουμε με τα σχήματα, κούκλες, μαγειρεύουμε στην κουζινούλα της, πάμε βόλτα κτλ.

 

Την άλλη μισή μέρα την περνάει στην πεθερά μου, όπου εκεί δεν θεωρώ ότι παίρνει ερεθίσματα, αλλά δεν μπορώ να κάνω κι αλλιώς. Είναι κάτι σαν αυτό που αναφέρει η AthinaP. Την κρατά ταϊσμένη και αλλαγμένη, αλλά δεν παίζει μαζί της.

 

 

Δεν λέω ότι φταίει η γιαγιά της που δεν μιλάει όπως θα έπρεπε, γιατί αυτά που της κάνω εγώ την ημέρα, πιστεύω είναι πολύ δημιουργικά και όλο και κάτι καινούριο μαθαίνει μέρα με τη μέρα.

Όταν όμως δεν μου απαντάει, εγώ το μεταφράζω σαν έλλειψη επικοινωνίας. Η έλλειψη επικοινωνίας ... με πάει αλλού.....!

Link to comment
Share on other sites

αχ βαχ

πονεμενη ιστορία για μένα αυτή

ο δικός μου (κλείνει τα τρία το Μάιο)

ενώ λέει κάποιες λεξούλες, τις υπόλοιπες τις λέει είτε με μία είτε με δύο συλλαβές

πχ. το "μάει" σημαίνει πονάει και βρωμάει

 

ο μίκυ είναι "κυ"

το μπισκότο είναι "κο"

το "άνω" είναι πάνω

το "'ατω" κάτω

και λέει κάτι άσχετο όπως θαασσα (θάλασσα)

ή γιαγιά Λελένη

 

έχω συζητήσιε με την παιδίατρο κ μου είπε ότι μέχρι τα τρία θα περιμένουμε, αλλά αν έχει πρόοδο το παιδί, και στα τρεισίμιση να μιλήσει είναι νορμάλ

αγχώνομαι, συγκρίνω, αναρωτιέμαι.....

 

dead line Ο Σεπτέμβης και μετά βουρ για λογοθεραπέια

 

Πάντως για το κύριο θέμα μας

γενικά, ναι, μου απαντάει, εκτος και αν δεν τον "συμφέρει" αυτό που ρωτάω ή είναι αφοσιωμένος σε αυτό που κάνει

Γενικά του μιλάμε, διαβάζουμε παραμύθια, έχει ερεθίσματα το παιδί

το μόνο κακό είναι ότι στον παιδικό σταθμό είναι με πιτσιρίκια από 1,5 ως 2,5 και τα περισσότερα δεν καλομιλάνε

από τα 2,5 ο δικός μου λέει τα πιο πολλά (φαντάσου)

οπότε εκεί δεν έχουμε πρόοδο

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας είπε η αναπτυξιολόγος ότι θέλει να τη δει πάλι το καλοκαίρι που θα είναι 2,5 ετών, για να μας πει αν θα χρειαστεί λογοθεραπεία ή όχι.΄

 

Mariaeva, όταν ήταν 2 ετών ο μικρός, σου απαντούσε;

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας είπε η αναπτυξιολόγος ότι θέλει να τη δει πάλι το καλοκαίρι που θα είναι 2,5 ετών, για να μας πει αν θα χρειαστεί λογοθεραπεία ή όχι.΄

 

Mariaeva, όταν ήταν 2 ετών ο μικρός, σου απαντούσε;

 

μπαααααααααα

στον κόσμο του ήταν!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν κάτι της αρέσει, αντιδράει. Επίσης, όταν οι πιθανές απαντήσεις είναι "ναι" ή "όχι", απαντάει πάντα "ναι", και ας εννοεί "όχι". Ακόμα και στην ερώτηση "θέλεις να πάμε να κάνουμε εμβόλιο;" η απάντηση είναι "ναι".

 

Πολλές φορές, αρχίζει να μου μιλάει στη δική της ακαταλαβίστικη γλώσσα και να κάνει και χειρονομίες καθώς μιλάει, και αυτό το εκλαμβάνω, ότι μου ανοίγει συζήτηση και ας μη βγαίνει νόημα. Όταν το κάνει αυτό, εγώ κάνω ότι την καταλαβαίνω, για να την ενθαρρύνω. Όταν της κάνω ερώτηση γιατί δεν μου απαντάει στη δική της ακαταλαβίστικη γλώσσα, αφού την δική μας δεν την έχει κατοχυρώσει ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

E, αφού είναι σίγουρο ότι παίρνει σωστά ερεθίσματα το παιδί και αφού καταλαβαίνει αρκετά πράγματα που του λένε, είναι από τα παιδιά που "θα τα πουν μαζεμένα"... Καμιά φορά βοηθάει να περνάει κάποιο χρόνο το μικρό παιδί με λίγο μεγαλύτερα παιδάκια που μιλάνε, γιατί καταλαβαίνει πώς πρέπει να μιλάει ως παιδί. Και έχει και μεγαλύτερο κίνητρο να μιλήσει, όταν θελήσει να συμμετάσχει σε νέα και ενδιαφέροντα παιχνίδια.

 

.... Βρε λες να έχει πάρει από εμένα το παιδί (μου) που το έπαιζα "μούγγα στη στρούγκα" και μια ωραία μέρα κάπου στα 3,5 είπα στην μαμά μου "Θέλω ένα ποτήρι νερό":lol: και κόντεψε να μείνει η γυναίκα και τζάμπα ανησυχώ ??????? :-(:-(:-(

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μου ξύνεται πληγές και δεν ειμαι και καλά σημερα?? τα χω ξαναπεί...δουλειά=νταντα Γιώργος=ντά Χρήστος=τατά Γιάννης=γκια Κώστας=Τα! μπάμιο, μπαλα,μπάνιο,πλυντήριο= μπάαα πιπίπλα,παπουτσια,παπάκι=παπα νερό=Ντετό χυμό=μομό σουπερ μαρκετ=μιαμια και μακαρόνια=μαμια...:) Επίσης δεν μπορει να πει καθόλου το Κ!! το κοκο το λεει απο σαν να το βγαζει (σαν να βγαζει αερα) απο την μύτη. σε ολους ακουγεται περίεργο. με καθυσυχάζει το οτι λεει καθαρά γιαγια παπού και εννοειται μαμα μπαμπα.το οχι και το ναι ουτε λόγος! εχει πει κανα 2 φορές ναι αλλα δεν μας ξανάκανε την χάρη. πειτε μου τωρα να πηδήξω ή μπα??? το μόνο που με καθυσηχάζει ειναι οτι αντιδράει και καταλαβαίνει τα πάντα. τον εχει τσεκάρει και ο γιατρός σ αυτο κ μου ειπε ολα οκ θα μιλήσει να μην τον πιέζω γιατι θα του βγει σε τραυλισμό.τι να πω η μάνα περιμένω...

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

... εγώ πάλι έχω την εντύπωση πως ο Νικόλας θα μας μιλήσει σε κάποια άλλη γλώσσα (όχι πάντως Ελληνικά) !!!! όχι=νο ή νέιν ναι=ντα... έλα εσύ και πες μου τώρα της δόλιας μάνας !!!

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...