Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χρήση τεστ ωορρηξίας και επίτευξη εγκυμοσύνης


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια και με το καλό τα μωράκια σας........

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν χρησιμοποιήσατε τεστ ωορρηξίας πριν μείνετε έγκυες. Αν ναι, πόσο καιρό μετά πετύχατε εγκυμοσύνη;

Ξεκίνησα να χρησιμοποιώ αυτό το μήνα που αποφασίσαμε για τρίτο παιδάκι, μου έδειξε θετικό την 16η μέρα του κύκλου, είχα καθημερινές επαφές δύο μέρες πριν και δύο μέρες μετά, κάποιες πιθανότητες υπάρχουν θεωρητικά, αλλά αν δεν....τι να κάνω να το εφαρμόσω κάθε μήνα. Είναι ένα διόλου ευκαταφρόνητο κόστος έτσι?

Σας φιλώ, εύχομαι σε όλες να κρατήσετε στις αγκαλίτσες σας γερά μωράκια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου anniw!!

Καλά κάνεις και χρησιμοποιείς τα τεστάκια, πολλοί γιατροί είναι υπέρ, όχι βέβαια για να μας γίνει αυτοσκοπός, απλά αφού το πήραμε απόφαση, μην χάσουμε και την μέρα ;)...

Όντως τα τεστάκια που πωλούνται στην Ελλάδα είναι πανάκριβα, εγώ πήρα κάτι τεστάκια από την Αγγλία που είναι πάμφθηνα, αν είναι θα βρω το site και θα σου στείλω πμ.

Αφού τσακώσατε την γόνιμη ημέρα, γιατί δεν ήρθατε σε επαφή την ίδια μέρα και την επόμενη, παρά μόνο 2 ημέρες μετά? Αυτό βέβαια δεν σημαίνει κάτι, απλά καλό θα είναι να την κυνηγάς την γόνιμή σου μέρα...

Σου εύχομαι ολόψυχα να μην χρειαστείς άλλα τεστάκια και σε λίγες ημέρες να δεις +++ στο τεστ εγκυμοσύνης!!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την απάντηση.

Το τεστ θετικοποιήθηκε το σάββατο στις 6.01. Επαφές είχα 3-4-6-7, από ότι διάβασα επαφές είναι καλό να έχεις 12-36 ώρες μετά τη θετικοποίηση του....

Για τα τεστ από το εξωτερικό ξέρω ότι είναι πιο φθηνά, αλλά έχω ακούσει διάφορα σε σχέση με την εγγυρότητά τους......

Τα άλλα δύο παιδάκια μου τα έπιασα πολύ εύκολα, τώρα απλά που αποφασίσαμε για τριτο, είπα λίγο να ξέρω πότε είναι οι γόνιμες, γιατί δεν έχω σταθερό κύκλο....

Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία του άγχους και των κατα φαντασίαν συμπτωμάτων, αλλά η αλήθεια είναι ότι από σήμερα έχω πονάκια περιόδου....η ιδέα μου θα είναι, τι σου είναι η ψυχολογία ρε παιδί μου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Γεια σας κοριτσια! Ειμαι καινουργια στην παρεα! Ηθελα να πω σχετικα με τα τεστ ενω μ αρεσει και με κανει πιο αισιοδοξη αυτη η φατσουλα να χαμογελαει αλλα οταν το κανω εχω πιο πολυ αγχος για το αν θα πιασει.. Περιμενω πως και πως την ημερα της περιοδου να μην δω αιμα.. Αυτο δεν ειναι πιο ψυχοφθορο.. Αλλοι μου λενε μη το σκεφτεσαι θα ρθει.. Αλλοι σκεψου το θετικα σα να εχεις ηδη μωρο κ θα ρθει.. Ελεος δε ξερω τι αλλο να δοκιμασω...τι λετε και εσεις που το κανατε κ μεινατε;;;;;; Δε το σκεφτοσασταν;;;;

Link to comment
Share on other sites

Η πιο αξιόπιστη μέθοδος για να ξέρουμε την ωορρηξία ( και εντελώς δωρεάν!!!) είναι η θερμομέτρηση, με θερμόμετρο κάτω από τη γλώσσα, το πρωί, πριν σηκωθούμε από το κρεβάτι. Μόλις η θερμοκρασία δείξει μικρή πτώση και την επόμενη μέρα άνοδο (της τάξης του 0,4-0,5), ξέρουμε ότι έγινε ωορρηξία. Εγώ έτσι έκανα και τα δυο μου παιδιά!

 

Εννοείται πως το σκέφτεσαι. Συνέχεια, ασταμάτητα...

 

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...