Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΚΟΥΚΕΤΕΣ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους! :D Θέλουμε να αγοράσουμε κρεβατάκι για τον γιο μου και σκεφτόμαστε κουκέτα για εξοικονόμηση χώρου.΄Εχω δει διάφορα σχέδια στο internet, μου άρεσαν οι ιδέες της modeco, δε γνωρίζω όμως κατά πόσο είναι καλής ποιότητας ή όχι. Αν έχει κάποιος-α εμπειρία στο θέμα, ας μου απαντήσει!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μου αρεσουν πολυ αυτες οι κουκετες με τα χρωματα που ειναι ετοιμες αλλα οταν τις ειδα απο κοντα μου φανηκαν λιγο μικρες .ειδικα για αγορια .το λεω με την εννοια οτι γυρω στα 16-19 δεν θα χωρανε.εχω τρεις γιους και περιμενω τεταρτο παιδι.και επειδη εχουμε ενα υπνοδωματιο σκεφτηκα να παραγγειλω σε ενα ξυλουργο 2 κουκετες στο μεγεθος που θελω εγω και μου τις εφτιαξε ετσι ωστε να χωριζουν οταν καποια στιγμη χρειαστει.μου στοιχισε 550 ευρω η καθε μια.και ειναι πολυ ανθεκτικες.

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσουν πολυ αυτες οι κουκετες με τα χρωματα που ειναι ετοιμες αλλα οταν τις ειδα απο κοντα μου φανηκαν λιγο μικρες .ειδικα για αγορια .το λεω με την εννοια οτι γυρω στα 16-19 δεν θα χωρανε.εχω τρεις γιους και περιμενω τεταρτο παιδι.και επειδη εχουμε ενα υπνοδωματιο σκεφτηκα να παραγγειλω σε ενα ξυλουργο 2 κουκετες στο μεγεθος που θελω εγω και μου τις εφτιαξε ετσι ωστε να χωριζουν οταν καποια στιγμη χρειαστει.μου στοιχισε 550 ευρω η καθε μια.και ειναι πολυ ανθεκτικες.

 

Ενδιαφέρον...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Οταν τα πιτσιρίκια μου ήταν μικρά και φοβόμουνα το ύψος αγόρασα 2 κρεβάτια τις Modeco τα ονόμαζαν τότε ΤΡΑΙΝΟ. Είναι 2 ξεχωριστά κρεβάτια το πάνω μου έφτανε μέχρι το στήθος μου και το κάτω κρεβάτι εισχωρούστε στο πάνω μέχρι τη μέση. Ηταν φοβερή ιδέα για μικρής ηλικίας παιδιά με αποθηκευτικό χώρο κάτω από το ψηλό κρεβάτι. Πιάνουν περίπου 3 μέτρα τοίχο. Τα ίδια μπορούσες να τα βάλεις και σε γωνία. Πολύ καλής ποιότητας, καλύτερης θα έλεγα από την NEOSET. Οταν τα παιδιά μεγάλωσαν λιγάκι (τώρα είναι 8 & 10 ετών) βαρεθήκαμε και ζητήσαμε από την Modeco να μας φέρει τα ξύλα που φτιάχνουν την κουκέτα (προσκέφαλο και το απέναντι δηλαδή). Ετσι κρατώντας τα ξύλα που είναι κατά μήκος του κάθε κρεβατιού έφτιαξα με πολύ λιγότερα χρήματα κουκέτα διπλή (πάνω-κάτω). Πρόσθεσα και 2 συρτάρια της Modeco από κάτω και έγινε τέλεια. Το καλό με την Modeco είναι ότι σε υποστηρίζει αν χρειαστείς περισσότερες μετατροπές. Απ΄ότι καταλαβαίνετε τα έχω τουλάχιστον 8 χρόνια, δεν έχω φθορές. Το μόνο που πρέπει να προσέξεται είναι να πάρεται το χρώμα του ξύλου (σκούρο ή ανοιχτό) γιατί ότι είναι βαμμένο σε άλλο χρώμα (ροζ, σιέλ, πράσινο, κλπ) με τον καιρό και τα χτυπήματα ξεφλουδάει. Ακόμη και το κάγκελο αν δεν έχει χρώμα είναι καλύτερα. Ακόμη πιο καλό είναι το μεταλλικό αλλά είναι πιο ακριβώ.

 

Αυτά ελπίζω να σας βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

 

Οταν τα πιτσιρίκια μου ήταν μικρά και φοβόμουνα το ύψος αγόρασα 2 κρεβάτια τις Modeco τα ονόμαζαν τότε ΤΡΑΙΝΟ. Είναι 2 ξεχωριστά κρεβάτια το πάνω μου έφτανε μέχρι το στήθος μου και το κάτω κρεβάτι εισχωρούστε στο πάνω μέχρι τη μέση. Ηταν φοβερή ιδέα για μικρής ηλικίας παιδιά με αποθηκευτικό χώρο κάτω από το ψηλό κρεβάτι. Πιάνουν περίπου 3 μέτρα τοίχο. Τα ίδια μπορούσες να τα βάλεις και σε γωνία. Πολύ καλής ποιότητας, καλύτερης θα έλεγα από την NEOSET. Οταν τα παιδιά μεγάλωσαν λιγάκι (τώρα είναι 8 & 10 ετών) βαρεθήκαμε και ζητήσαμε από την Modeco να μας φέρει τα ξύλα που φτιάχνουν την κουκέτα (προσκέφαλο και το απέναντι δηλαδή). Ετσι κρατώντας τα ξύλα που είναι κατά μήκος του κάθε κρεβατιού έφτιαξα με πολύ λιγότερα χρήματα κουκέτα διπλή (πάνω-κάτω). Πρόσθεσα και 2 συρτάρια της Modeco από κάτω και έγινε τέλεια. Το καλό με την Modeco είναι ότι σε υποστηρίζει αν χρειαστείς περισσότερες μετατροπές. Απ΄ότι καταλαβαίνετε τα έχω τουλάχιστον 8 χρόνια, δεν έχω φθορές. Το μόνο που πρέπει να προσέξεται είναι να πάρεται το χρώμα του ξύλου (σκούρο ή ανοιχτό) γιατί ότι είναι βαμμένο σε άλλο χρώμα (ροζ, σιέλ, πράσινο, κλπ) με τον καιρό και τα χτυπήματα ξεφλουδάει. Ακόμη και το κάγκελο αν δεν έχει χρώμα είναι καλύτερα. Ακόμη πιο καλό είναι το μεταλλικό αλλά είναι πιο ακριβώ.

 

Αυτά ελπίζω να σας βοήθησα.

 

 

Πολύ κατατοπιστικό το μήνυμά σου και σ΄ευχαριστώ!΄Εχω δει τέτοιες κουκέτες αλλά έχω μια απορία... Δεν είναι κλειστοφοβικά για το παιδί που κοιμάται στο κάτω κρεβάτι?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Tara μου ένα θα σου πω : Τα παιδιά μου που είναι 7.5 και 5.5 μαλώνουν πιο θα κοιμηθεί στο κάτω κρεβάτι γιατί το βλέπουν σαν σπιτάκι. Ασε που βάζουν και κουβέρτες γύρω γύρω (κρεμασμένες από το πάνω στρώμα μέχρι το κάτω κρεβάτι ) και το κλείνουν εντελώς. Τους αρέσει να έχουν το μικρό δικό τους χώρο. Μην αγχώνεσαι. Αυτό που εμείς το θεωρούμε "κλειστοφοβικό" αυτά το χαίρονται πολύ πολύ.

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

λόγω του ότι το δωμάτιο του Θεόφιλου είναι μικρό έψαξα διάφορες λύσεις..και βρήκα κρεβάτι υπερηψωμένο αρκετά και στο πλαί έχει ντουλαπάκια που σχηματίζουν τη σκάλα, φυσικά όλως ο από κάτω χώρος κενός ( κάποια στιγμή θα μπεί γραφείο ) προς το παρόν με ωραία κουρτίνα θα είναι σα σπίτάκι και θα μπένουν όλα τα παιχνίδια του εκεί...το πρόβλημα μου και η απορία μου είναι, παρόλλο που έχεο κάγκελο, δεν υπάρχει φόβος να πέσει το παιδί...??? εμένα αρκετά συχνά αντί για κάθετα κοιμάται οριζόντια:?

Για πείτε εσείς που έχετε ψηλά κρεββάτια ???

Τις κατασκευές τις modeco τις είδα και βρήκα 2 μειονεκτίματα

1) τα κρεββάτια είναι μελαμίνι

2) οι κατασκεύες έχουν ύψος μόλις 1,40 οπότε δεν μπορείς να εκμεταλευτείς τον κενό χώρο από κάτω

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δες και τα FLEXA (τα φερνει ο Βασιλιάδης) και τα LIFETIME. εχουν πολλες δυνατοτητες και ακολουθουν τα παιδια στην αναπτυξη τους και τις αναγκες τους. Εμεις πηραμε για τη μικρη μας κουκετα FLEXA με χωρο παοχνιδιου πουα αργοτερα θα προσαρμοστει γραφειο και βιβλιοθηκη

08ARp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το έχουμε ψάξει κι εμείς αυτό ,και τελικά μάθαμε ´οτι για να κοιμηθεί ένα παιδάκι στο πάνω κρεββάτι κουκέτας πρέπει να είναι 6 χρονών!!!Το μάθαμε όμως κατόπιν εορτής (είχαμε πάρει ήδη την κουκέτα του ΙΚΕΑ).Τώρα την έχουμε γυρίσει ανάποδα και την χρησιμοποιούμε σαν μονό κρεββάτι με ουρανό.

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις θα παρουμε αυτη http://www.modeco.gr/product/1427 δε νομιζω να ειναι ομως μονο 1.40 γιατι θα βαλουμε και συρταρια απο κατω, θα την παρουμε σε ανοικτο ξυλο και μου αρεσει που εχει κουρτινιτσα γιατι μαλλον κοριτσακι περιμενουμε οποτε θα θελει την ησυχια του απο τον ταλιμπανακο μας:)))

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις αγορασαμε αυτη για το γιο 6gf76t2vuzibvragbsax_thumb.jpg και κοιμάται στο πάνω κρεββάτι. Μελλοντικά η κορούλα θα κοιμηθεί απο κάτω, ειναι νεοσετ και ειμαι πολύ ευχαριστημενη με την ποιοτητα της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις αγορασαμε αυτη για το γιο 6gf76t2vuzibvragbsax_thumb.jpg και κοιμάται στο πάνω κρεββάτι. Μελλοντικά η κορούλα θα κοιμηθεί απο κάτω, ειναι νεοσετ και ειμαι πολύ ευχαριστημενη με την ποιοτητα της.

 

Κι εμεις αυτην παραγγειλαμε.Κατω θα κοιμηθει η κορη μου για 2-3 χρονια ακομη και μετα θα παει στο πανω κρεβατι και ο μικρος στο κατω.Μαλιστα στο συρταρι του κατω κρεβατιου ζητησαμε να μπει επιπλεον κρεβατι για την περιπτωση που το πανω κρεβατι αποδειχθει επικινδυνο ή για να κοιμησουμε φιλους τους μελλοντικα.Οσον αφορα στην ποιοτητα, εχω ντουλαπα ΝΕΟSET και οι ανηψιες μου εχουν επισης την ιδια κουκετα και ειμαστε και ολοι απολυτα ευχαριστημενοι.

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε μπορεις να το τεσταρεις κατα ποσο το παιδι μπορει να πεσει στον υπνο του με το να το κοιμησεις σε κανονικο κρεβατι και χωρις καμια προστασια γυρω του-καγκελα, μαξιλαρια κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
μου αρεσουν πολυ αυτες οι κουκετες με τα χρωματα που ειναι ετοιμες αλλα οταν τις ειδα απο κοντα μου φανηκαν λιγο μικρες .ειδικα για αγορια .το λεω με την εννοια οτι γυρω στα 16-19 δεν θα χωρανε.εχω τρεις γιους και περιμενω τεταρτο παιδι.και επειδη εχουμε ενα υπνοδωματιο σκεφτηκα να παραγγειλω σε ενα ξυλουργο 2 κουκετες στο μεγεθος που θελω εγω και μου τις εφτιαξε ετσι ωστε να χωριζουν οταν καποια στιγμη χρειαστει.μου στοιχισε 550 ευρω η καθε μια.και ειναι πολυ ανθεκτικες.

 

Nαναι καλά τα παιδάκια σου και συ γερή και δυνατή για να αντέχεις με τα 4.

Θα ήθελα να μου δώσεις πληροφορία όσον αφορά τον μαραγκό που σου έφτιαξε τις κουκέτες. Επειδή τίποτα δεν μου έχει αρέσει μέχρι στιγμής από αυτά που βλέπω (άλλα λόγω υψηλής τιμής και άλλα λόγω κακοτεχνίας).

Σε ένα μήνα θα έχω και τον τρίτο μου γιο και φαντάζεσαι θέλουμε χώρο...

Ο Οδυσσέας Μάξιμος, ο Αχιλλέας Ρωμανός και ο Αλέξανδρος Αδριανός μου...

είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

τελικα πρεπει να παρω κουκετα.ο χωρος στο δωματιο μας περνει για δυο κρεβατια αλλα δεν θα υπαρχει αρκετο μερος για να κινηθουν τα παιδια.πηγα στο kochen σημερα ολοκληρο ταξιδι,και τπτ τσιφος.διαφημιζουν ντουλαπα κρεβατι γραφειο με 599ε +το φπα και τελικα ενα κρεβατι υπερηψωμενο με 3 σκαλοπατια συρταρια(ενα σχεδιο μόνο)και κακης ποιοτητας το ειχε 750ε +20 τα μεταφορικα γτ μενω λεει μακρια,και ηθελε 300ε προκαταβολη γτ ειναι δικια τους κατασκευη:shock:!!!!!το μηχανακι μου το πηρα 1500e και δεν εδωσα καμια προκαταβολη,....ουτε και το αυτοκινητο μας απο οτι θυμαμε,α!και θα αργησει να γινει γτ ειχαν πολυ δουλεια αυτη την εποχη(μεσα στα εργστηρια καθονταν οι μαστοροι).!!!!ταλαιπωρισα το μωρο αφου το ειχα μαζι μου και αποτελεσμα ακομη ψαχνω.μηπως ξερει καμια ή εχει κανει προσφατα αγορα κουκετας να με συστησει καταστημα προς αγορα?το μοντερνο σπιτι αξιζει?γτ ειναι και αυτο εξω προς τον δρομο για χαλκιδικη.το modeco?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειμαι σε φαση αναζητησης κουκετας εδω και πολυ καιρο

Τελικα γυρισα ολα τα μαγαζια του Ηρακλειου και οτι εβρισκα ηταν αθλια σε ποιοτητα και ακομα χειροτερη η τιμη τους

Τελικα πηγα σε μαραγκο και "εκλεισα"σε καλυτερη τιμη και ποιοτητα το σχεδιο που μου αρεσε με σκαλα συρταρια και ημιδιπλα κρεββατια

4

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειμαι σε φαση αναζητησης κουκετας εδω και πολυ καιρο

Τελικα γυρισα ολα τα μαγαζια του Ηρακλειου και οτι εβρισκα ηταν αθλια σε ποιοτητα και ακομα χειροτερη η τιμη τους

Τελικα πηγα σε μαραγκο και "εκλεισα"σε καλυτερη τιμη και ποιοτητα το σχεδιο που μου αρεσε με σκαλα συρταρια και ημιδιπλα κρεββατια

μαλλον τετοια κατευθυνση θα παρουμε κι εμεις.και τα κρεβατια των μεγαλων μου σε μαραγκο τα ειχα κανει!!θα το ψαξω ομως λιγο πρωτα!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Koufetaki κοιτα και στο Ικεα. Έχει πάρει η αδελφη μου και της έχει βγει πολύ καλό και στιβαρό.

ειδα,αλλα εχει με την σκαλα οχι τα σκαλοπατακια που θελω.τις φοβαμε βρε κοριτσι τις σκαλες!οντος εχει ενα σιδερενιο φανταστικο με διπλο κρεβατι κατω και μονο πανω το ερωτευτηκα αλλα η σκαλα ...σκαλα!μηπως να περνα απο κει μια κουκετα και να κανα παραγκελια τα σκαλοπατια?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...