Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντιαλλεργικη κρεμα ρυζαλευρο.


yianna.g

Recommended Posts

Εχουμε απο το Σάββατο που ξεκινήσαμε κρέμα το απόγευμα. Η παιδίατρος μας έδωσε την allergy care, της nutricia, διότι έχουμε αλλεργία στην πρωτεινη του γάλακτος.

Από το Σάββατο παρατήρησα κατι σπυράκια στο στέρνο της μικρής αλλά δεν πολυέδωσα σημασία, γιατι νόμιζα πως ίσως είναι δροτσίλες απο τη ζέστη.

Την Τρίτη αντικατέστησα την κρέμα, με δική μου πρωτοβουλία, γιατί είχε και πολύ ζάχαρη και πήρα μία βιολογική Βabynat-first flavour, χωρίς γλουτένη και πρωτεινη γάλακτος και τα σπυράκια συνεχίζονται, ανησυχητικά, κάθε βράδυ μετά την κρέμα.

Η παιδίατρος μου είπε πως πιθανότατα δεν είναι αλλεργία,και να προσέξω μήπως εξαπλωθούν σε όλο το σώμα.

Γιατί εμένα κάτι μου κάθεται στραβά? Το πρωι τα σπυράκια δεν υπάρχουν και επανεμφανίζονται το βράδυ! Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο? Θα με ενδιέφερε η άποψή σας.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 57
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

yianna.g καλημερα. Εμεις οταν αρχισαμε κρεμα βανιλια (της nutricia) οποτε ετρωγε εβγαζε κατω απο το σαγονι και σε ολο το λαιμο κοκκινιλες και σπυρακια. Οταν τα ειδα την πρωτη φορα επαθα πλακα. Της εβαλα νερακι και εφυγαν. Την 2 και την 3 μερα το ιδιο (μονο το πρωι, τοτε της εδινα την κρεμα). Ετσι, της αλλαξα την κρεμα και της εδωσα τη νουνου, και με αυτη δεν μου εβγαλε ποτε τιποτα. Παντως η γιατρος ειπε οτι ειναι πολυ δυσκολο να κανουν τα μωρα αλλεργια στην κρεμα, γιαυτο και η πρωτη τροφη ειναι αυτη.

Link to comment
Share on other sites

yianna.g καλημερα. Εμεις οταν αρχισαμε κρεμα βανιλια (της nutricia) οποτε ετρωγε εβγαζε κατω απο το σαγονι και σε ολο το λαιμο κοκκινιλες και σπυρακια. Οταν τα ειδα την πρωτη φορα επαθα πλακα. Της εβαλα νερακι και εφυγαν. Την 2 και την 3 μερα το ιδιο (μονο το πρωι, τοτε της εδινα την κρεμα). Ετσι, της αλλαξα την κρεμα και της εδωσα τη νουνου, και με αυτη δεν μου εβγαλε ποτε τιποτα. Παντως η γιατρος ειπε οτι ειναι πολυ δυσκολο να κανουν τα μωρα αλλεργια στην κρεμα, γιαυτο και η πρωτη τροφη ειναι αυτη.
Kαλά, μιλάμε, τα 'χω πάρει :evil: , είναι δυνατόν να ακούσω την παιδίατρο και να περιμένω να ''φουντώσει'' η μικρούλα μου σε όλο το κορμάκι της για να τρέχω στα νοσοκομεία μετά! :evil::evil::evil: Πρέπει, τώρα, να βρω μια νέα κρέμα, και να μην περιέχει πρωτεινη γάλακτος!

Και το μικρούλι μου, είχε φτάσει να τρώει 150gr και να της αρέσει...πάλι θα πρέπει να της αλλάξω γεύση..φτου και απ'την αρχή.. :( ..και σήμερα το απόγευμα, τί θα της δώσω? :?:evil: Τα νεύρα μου!

.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά, μιλάμε, στα φαρμακεία δεν έχουν διαθέσιμες υποαλεργικές κρέμες, μόνο με παραγγελία.Σήμερα τη βγάλαμε με το γαλατάκι της μαμάς και δεν βγάλαμε ούτε ένα σπυράκι! Αύριο θα δοκιμάσουμε καινούρια κρέμα και θα δούμε..αλλά, βρε παιδί μου, είναι δυνατόν και στις δύο να ήταν αλλεργική?

Κάποια φαρμακοποιός μου είπε μήπως την ενοχλούν τα σιτηρά, είναι δυνατόν? Δεν θα την ενοχλούσε το ψωμί που τρώω? :?

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί δεν της δίνεις ρυζάλευρο σκέτο βιολογικό που δεν έχει ούτε γάλα ούτε γλουτένη; Εγώ τέτοιο του δίνω (και βάζω μέσα και 3 κουταλιές υποαλλεργικό γάλα)

Link to comment
Share on other sites

Καλά, μιλάμε, στα φαρμακεία δεν έχουν διαθέσιμες υποαλεργικές κρέμες, μόνο με παραγγελία.Σήμερα τη βγάλαμε με το γαλατάκι της μαμάς και δεν βγάλαμε ούτε ένα σπυράκι! Αύριο θα δοκιμάσουμε καινούρια κρέμα και θα δούμε..αλλά, βρε παιδί μου, είναι δυνατόν και στις δύο να ήταν αλλεργική?

Κάποια φαρμακοποιός μου είπε μήπως την ενοχλούν τα σιτηρά, είναι δυνατόν? Δεν θα την ενοχλούσε το ψωμί που τρώω? :?

 

Τα περισσότερα μωρά που δεν ανέχονται τη γλουτένη δεν έχουν πρόβλημα με τη διατροφή της μαμάς.

 

το μωρό σου είναι μικρό για στερεές τροφές, ίσως θα ήταν καλύτερα να περίμενες λίγο ακόμη.

 

Οι κρέμες δεν είναι απαραίτητη τροφή για το μωρό :wink:

Link to comment
Share on other sites

το μωρό σου είναι μικρό για στερεές τροφές, ίσως θα ήταν καλύτερα να περίμενες λίγο ακόμη.Οι κρέμες δεν είναι απαραίτητη τροφή για το μωρό :wink:
Μα την καταβροχθιζε σχεδόν όλη! :shock: Δεν με δυσκόλεψε καθόλου στην εισαγωγή στερεής τροφής,το πουλάκι μου :D Γενικά ακούω πως αν είναι έτοιμο, μπορείς να ξεκινήσεις με λαχανικά.Αποφάσισα, όμως, να μην ξαναδώσω κρέμα-πειράματα θα κάνω?- και να βρω τη γιατρό(που δεν το σηκώνει το ρημάδι το κινητό :evil: ), να μου πει με τί τροφή να ξεκινήσω, άν πρέπει.

Πάντως, δεν μπορείς να υπολογίσεις πάντα, σε αυτά που σου λένε οι παιδίατροι, πρέπει να το ψάχνεις μόνη σου, σχεδόν σε κάθε περίπτωση :?:?

.png
Link to comment
Share on other sites

εγω ξεκινησα με φρουτο-μηλο κι επειδη δεν το ετρωγε σκετο με νερο τωρα βαζω και γαλα μου μεσα.

τωρα θα καταργησω κι εγω το ρυζαλευρο εφοσον δεν του προσφερει κατι...

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ξεκινησα με φρουτο-μηλο κι επειδη δεν το ετρωγε σκετο με νερο τωρα βαζω και γαλα μου μεσα.

τωρα θα καταργησω κι εγω το ρυζαλευρο εφοσον δεν του προσφερει κατι...

Νομίζω πως για σας επιβάλεται,Κατερίνα24. Δεν έχετε ξεκινήσει τίποτα λαχανικά ή φρούτα?
.png
Link to comment
Share on other sites

εγω ξεκινησα με φρουτο-μηλο κι επειδη δεν το ετρωγε σκετο με νερο τωρα βαζω και γαλα μου μεσα.

τωρα θα καταργησω κι εγω το ρυζαλευρο εφοσον δεν του προσφερει κατι...

Νομίζω πως για σας επιβάλεται,Κατερίνα24. Δεν έχετε ξεκινήσει τίποτα λαχανικά ή φρούτα?

 

ηδη τωρα του κανω κρεμα και με αλλα φρουτα(μηλο-αχλαδι-μπανανα),του τα εκανα ενα-ενα ανα 4 μερες.σημερα θα ξεκινησουμε λαχανικα και βλεπουμε!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

ηδη τωρα του κανω κρεμα και με αλλα φρουτα(μηλο-αχλαδι-μπανανα),του τα εκανα ενα-ενα ανα 4 μερες.σημερα θα ξεκινησουμε λαχανικα και βλεπουμε!!!
Αντε, καλή αρχή! :D Και μεις ανυπομονούμε να ξεκινήσουμε κανονικές τροφές και όχι υποκατάστατα :!:
.png
Link to comment
Share on other sites

ηδη τωρα του κανω κρεμα και με αλλα φρουτα(μηλο-αχλαδι-μπανανα),του τα εκανα ενα-ενα ανα 4 μερες.σημερα θα ξεκινησουμε λαχανικα και βλεπουμε!!!
Αντε, καλή αρχή! :D Και μεις ανυπομονούμε να ξεκινήσουμε κανονικές τροφές και όχι υποκατάστατα :!:

ευχαριστουμεεε!!!

υπομονη!!!μη βιαζεσαι να εισαγεις τις τροφες!!

εγω τις ξεκινησα αναγκαστικα 5 μηνων και 3 εβδομ. γιατι δεν μου καλοετρωγε γαλα και μολις του εδωσα μηλο-κρεμα τρωει παααρα πολυ γαλα τωρα!!αλλιως κι εγω θα το καθυστερουσα αρκετα!! :P

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ηδη τωρα του κανω κρεμα και με αλλα φρουτα(μηλο-αχλαδι-μπανανα),του τα εκανα ενα-ενα ανα 4 μερες.σημερα θα ξεκινησουμε λαχανικα και βλεπουμε!!!
Αντε, καλή αρχή! :D Και μεις ανυπομονούμε να ξεκινήσουμε κανονικές τροφές και όχι υποκατάστατα :!:

ευχαριστουμεεε!!!

υπομονη!!!μη βιαζεσαι να εισαγεις τις τροφες!!

εγω τις ξεκινησα αναγκαστικα 5 μηνων και 3 εβδομ. γιατι δεν μου καλοετρωγε γαλα και μολις του εδωσα μηλο-κρεμα τρωει παααρα πολυ γαλα τωρα!!αλλιως κι εγω θα το καθυστερουσα αρκετα!! :P

Και γω κάτι τέτοιο έχω υποψιαστεί και γι 'αυτο βιάζομαι λιγάκι, συν το οτι δείχνει αρκετο ενδιαφέρον γι'αυτά που τρώμε :shock: ,ανοίγει το στόμα να δοκιμάσει, το σκατάκι μου :lol::lol:
.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα κορίτσια,

 

Το μικρό μου 7 μηνών παρουσίασε ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με την κρέμα βανίλια της Nutricia με το μικρό της Ateli,δηλαδή, κοκκινίλα στο σαγονάκι και φαγούρα μετά στο προσωπάκι του...όπου με μπανάκι, ξεπεράστηκε το πρόβλημα.Τηλεφώνησα στην παιδίατρο(εξέταζε εκείνη την ώρα και γινόταν χαμός) και μου είπε ότι το παιδί φυσικά έχει αλλεργία και να του δώσω είτε την υποαλλεργική Nutricia Ha είτε τη Sinlac ...Ωστόσο δεν του έχω δώσει καμία από τις 2, μόνο φρουτόκρεμα και μητρικό γάλα....όμως τι λέτε σύμφωνα με την εμπειρία σας, έχει αλλεργία γενικότερα ή το πείραξε η κρέμα?

 

Ευχαριστώ πολύ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η γιατρος μου ειπε οτι δυσκολο ειναι να παρουσιασει αλλεργια στη βανιλια (κρεμα) και οτι να αλλαξω μαρκα. Εδωσα τη νουνου και δεν υπηρχε κανενα προβλημα ποτε παλι. Γιαυτο ξεκινανε με βανιλια (ρυζαλευρο) γιατι ειναι πολυ δυσκολο λεει να εχει αλλεργια....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι μου εχει πει πως υπαρχει περιπτωση να παρουσιασει αλλεργια κ στην κρεμα ρυζαλευρο βανιλια,οπως και σε ολες τις αλλες βρεφικες κρεμες, γιατι αυτη περιεχει αγελαδινο γαλα το οποιο ανηκει στα αλλεργιογονα τροφιμα. Ειδικα για τις θηλαζουσες μανουλες που δεν εχουν δωσει γαλα σκονη στο μωρακι τους κ αυτο ειναι αλλεργικο στο γαλα αγελαδος μπορει να εμφανισει την αλλεργια με την κρεμα βανιλλια/φαριν λακτε/μπισκοτοκρεμα κοκ.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν βοηθαει αλλα και εμενα εβγαζε σπυρακια με τις περισσοτερες κρεμες και τελικα του εδωσα Humana HA που ειναι υποαλλεργικη και Humana μηλου χωρις γαλα οπου εβαζα και μια κουταλια γαλα μεσα.Δεν εχει βγαλει σπυρακια απο τοτε. Την ξεκινησαμε 4,5 μηνων.

zQI8.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και ο γιος μου, 5,5 μηνών, που θηλάζει αποκλειστικά, παρουσίασε αλλεργία στηνκρέμα ρυζάλευρο - βανίλια, αρχικά της Nutricia αλλά και στης Nestle. 'Ηδη του δίνω φρούτο, μήλο, μπανάνα εναλλάξ και αχλάδι πάντα, που την τρώει σχετικά καλά, αλλά πάντα προτιμάει το στήθος, γι' αυτό και δεν αντικατέτησα το δεκατιανό γεύμα αλλά το συμπληρώνω με μητρικό γάλα, όπως μου είπε και ο γιατρός, που ευτυχώς είναι θερμός υπέρμαχος του θηλασμού, καθηγητής, διευθυντής παιδιατρικής κλινικής σε νοσοκομείο. Σε δύο εβδομάδες θα ξεκινήσουμε λαχανικά. Ο μικρός από τον τρίτο μηνα και μετά δεν παίρνει πολύ βάρος και ήλπιζα ότι θα πάρει βάρος με την κρέμα. Είναι τελικά απαραίτητη, ώτε να πρέπει να βρω κάτι υποαλεργικό ή μπορώ να συνεχίσω μόνο με φρούτα και θηλασμό: Μπορεί κάποιος υπεύθυνα να μου απαντήσει:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕ ΑΛΛΕΡΓΙΑ ΣΤΗΝ ΓΛΟΥΤΕΝΗ ΟΤΑΝ ΤΗΣ ΕΔΩΣΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΡΕΜΑ ΜΕ ΓΛΟΥΤΕΝΗ..ΕΚΑΝΕ ΔΙΑΡΟΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΒΑΡΟΣ.Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΚΡΕΜΕΣ ΧΩΡΙΣ ΓΛΟΥΤΕΝΗ.ΜΕΝΩ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΑΛΛΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ΜΑΣ ΜΟΝΙΜΑ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ ΝΑ ΔΩΣΩ?ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΔΙΝΩ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ?ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΧΩΡΙΣ ΓΛΟΥΤΕΝΗ...

Link to comment
Share on other sites

επειδη η μικρη ακομη εχει αλλεργια στο αγελαδινο γαλα ....να σε ρωτησω κατι....

 

εχετε κανει εξετασεις και ειστε σιγουροι οτι εχει αλλεργια στο αγελαδινο???παντως εγω της εδινα την Nutricia Allergy Care (mono farmakeio)που δεν εχει γλουτενη και γαλα...Υπαρχει και η Sinlac για να αλ΄λαζεις γευσεις αλλα μου την ειχαν συστησει για μετατους 7 μηνες....Τις υποαλλεργικες κρεμες (HA poy grafoyn) να μην τις δινεις αν εχει οντως αλλεργια γιατι περιεχιυν αγελαδινο γαλα εστω με υδρολυμενη πρωτεϊνη γαλακτος και θα το πειραξει το μωρο...(εμεις ετσι την πατησαμε στην αρχη)

 

το σκετο ρυζαλευρο στην αρχη καλο εινια με το δικο σου γαλα αλλα οσο μεγαλωνει το παιδι θα θελει περισσοτερες βιταμινιες και περισσοτερες γευσεις....

 

οσο για τις βιολογικες κρεμες οι περισσοτερες εχουν και αυτες γαλα μεσα ειτε κατσικισιο ειτε αγελαδινο και δε νομιζω να στο δεχτει.....και πες στην παιδιατρο να προσεξει λιγο παραπανω γιατι ΝΑΙ τα παιδια μπορουν να παρουσιασουν αλλεργια σε κρεμες ετστω και στο ρυζαλευρο...(η δικιαμου δεν δεχοταν τιποτα ουτε καν στην αρχη φρουτα....

 

 

αν εχει αλλεργια θα πρεπει ουτε μπισκοτα να της βαζεις μεσα ουτε τιποτα αλλο....υπαρχουν εκτος της HUmana me μηλο και καποια αλλη που ειναι με καροτο..ρωτα στο φαρμακειο....εγω τους εβαλα και ρωτησανε και μου τις ειπανε ολες και μετα αναλογα διαλεξα......

 

Προσεξε αν εχει αλλεργια οντως μη της δινεις Υποαλλεργικες κρεμες....

 

και αυτες θα σου κανουν σπυρακια και αργοτερα εκζεμα

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Το να φτιαξεις φρεσκια φρουτοκρεμα γιατι το αποκλειεις GeoChrist???

 

 

pio kalo gia to moro...οι μονες εδω φρουτοκρεμες που κυκλοφορουν εχουν γαλα μεσα....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...