Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΣΕΙΣ ΠΩΣ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΟΛΑ?


Recommended Posts

Η ώρα είναι 00:50 και λίγο πριν πάω για ύπνο, είπα να μοιραστώ αυτή την σκέψη μαζί σας. Γύρισα από την δουλειά στις 23:30, ο μικρός μου δεν είχε κοιμηθεί ακόμα, τον έσφιξα στην αγκαλιά μου-μου είχε λείψει τόσο πολύ... του είπα το παραμύθι του, έκατσα λίγο μαζί του, το σπίτι ένα χάος αλλά τώρα που κοιμήθηκε δεν μπορώ να το μαζέψω γιατί θα τον ξυπνήσω και δεν έκατσα ούτε 5 λεπτά μόνη με τον άντρα μου...δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα, ακατάστατα ωράρια, αργίες και Κυριακές + σπαστά. Είμαι έγκυος στον 7ο μήνα -κοριτσάκι αυτή τη φορά- και σκέφτομαι παρόλο που η εγκυμοσύνη αυτή με χαροποιεί εννοείται, πώς θα μπορέσω να ανταπεξέλθω μόλις γεννηθεί η μπουμπού.... θα επανέλθω με περισσότερα, θα ήθελα να ξέρω πώς προλαβαίνετε εσείς, αν περνάτε ποιοτικό χρόνο με τα παιδιά σας, αν βλέπετε τον άντρα σας και αν είστε και από τις τυχερές που μπορούν πού και πού να βγουν και έξω να ξεσκάσουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 220
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ολγα κι εγω ειμαι στον ιδιωτικο τομεα,παρομοια περιπτωση με σενα.

Δυστυχως δεν τα προλαβαινω ολα,τωρα με το 2ο δεν ξερω πως θα ειμαστε.Εχω αναρρωτικη τωρα και ειμαι ολη μερα με την κορη μου,την εχω ευχαριστηθει,γιατι πριν που δουλευα μου ελειπε πολυ.

Οσο για εξοδους με τον συζυγο,τι ειναι αυτο?

Μια φορα στο 3μηνο και αν...

Τωρα το καλοκαιρι εχουμε να παμε σε μερικους γαμους οποτε θα το ριξουμε εξω:lol:.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ωραία αυτό με τους γάμους ...:)

Μιλάμε για τρελά γλέντια ε? Κι εγώ θα σταματήσω όπου να' ναι, τέλος του μήνα θα πάρω την άδεια την 4μηνη που δικαιούμαι από το ΙΚΑ και ανυπομονώ αρχικά να περάσω λίγο χρόνο με τον μεγάλο μου, καθώς σίγουρα θα του τον στερήσω μετά τη γέννηση της μικρής. Το τραγικό είναι ότι απλά πράγματα, όπως το να πλύνω ένα ποτήρι (ναι, ένα μόνο), στο καπάκι όμως να μαζέψω 2-3 ζευγάρια κάλτσες, τα τουβλάκια του Μιχαλάκη μου, να του κάνω το γάλα και άλλα τέτοια μικρά, φαντάζουν τόσο μεγάλα και κουραστικά, όταν είμαι ήδη πτώμα και πρέπει να γίνουν κι αυτά... πάντως, στην τελική το έχω φιλοσοφήσει λίγο: αν πρόκειται να είναι όλα στην εντέλεια -ουτοπία, δηλαδή- δεν θα ασχολούμαι ούτε 5 λεπτά με τον γιο μου, επομένως, αφήνω συνήθως το σπίτι να λειτουργεί σαν παιδότοπος όλη μέρα και το βράδυ κάνω τα απολύτως βασικά -εννοείται ότι αφήνω πάντα κάτι μέσα στη μέση-

Link to comment
Share on other sites

Καλα οσον αφορα το θεμα καθαριοτητα του σπιτιου πριν γινω μανα ελαμπε στην κυριολεξια,ειμαι λιγο αναποδο ατομο,τα θελω ολα σε ταξη και να ειναι καθαρα.

Μετα την γεννηση της κορης μου,δεν τα προλαβαινω ολα,κανω τα βασικα μαγειρεμα,σιδερωμα κλπ.

Δεν σου κρυβω οτι βγαζω σπυρακια οταν ειναι ακαταστατα και βρωμικα ,αλλα προτιμω οπως λες να περναω χρονο με την μικρη απ'το να ειμαι ολη μερα με ενα ξεσκονοπανο στο χερι.

Καποια στιγμη ετσι κι αλλιως τα παιδια θα μεγαλωσουν και θα φυγουν απο το σπιτι και μετα τι θα μας μεινει?Οι αναμνησεις και το ξεσκονοπανο...

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

μια και μόνο απάντηση που νομίζω ότι αντιπροσωπεύει όλες τις μανούλες! ΔΕΝ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΟΛΑ... και όποια τα προλαβαίνει όλα έχει και ένα στρατό από πίσω μανάδες-κοπέλες που καθαρίζουν-σιδερώνουν κτλ... γι'αυτό χαλάρωσε και απόλαυσέ το!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μια και μόνο απάντηση που νομίζω ότι αντιπροσωπεύει όλες τις μανούλες! ΔΕΝ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ ΟΛΑ... και όποια τα προλαβαίνει όλα έχει και ένα στρατό από πίσω μανάδες-κοπέλες που καθαρίζουν-σιδερώνουν κτλ... γι'αυτό χαλάρωσε και απόλαυσέ το!

 

 

Ακριβώς αυτό!!!!!!!!!

 

Και εγώ πάντως δεν τα προλαβαίνω όλα…. Κάτι πάντα μένει πίσω… και να φανταστείτε ότι δεν εργάζομαι!!! Όσο για βόλτα με τον σύζυγο δεν υπάρχει… Έχουμε να βγούμε οι δυο μας 4 ½ χρόνια. Δεν έχουμε βοήθεια από κανέναν οπότε όπου πάμε μαζί με τα παιδιά!!!

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

Μαργαριτα μου είναι πολύ απλό ....ΔΕΝ τα προλαβαινουμέ πάντα κατι μένει πίσω.Στην αρχή αγχωνόμουν στεναχωριωμουν ,τσαντιζόμουν τωρα πια το έχω ξεπεράσει.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τη φιλεναδα από πανω:P

 

δε με νοιαζει καθολου!!!οτι προλαβαινω κάνω, κοινως τα πολυ απαραίτητα

ισα ισα να μπορουμε να περπαταμε σπιτι:P

κ γω με σπαστο ωράριο, αστα, μου διαλυει τη μερα,

 

αν προλαβω το σκ κανω γενικη, ή κομματια-κομματια το σπιτι ανα ημερες!!

 

αρκει που βλεπω το παιδακι μου να σβουριζει στο σπίτι και να γελα!!!!

ολα τα αλλα σε δευτερη μοιρα:wink:

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ακόμα λόγο ιδιοσυγκρασίας τσατίζομαι, εκνευρίζομαι που βλέπω το σπίτι σε αυτήν την κατάσταση, αλλά πίνω ξύδι και μου περνάει. Απλώς δεν προλαβαίνω.

Οταν κοιμηθουν τα παιδιά, απλά είμαι πτώμα. Και κάνω τα απολύτως - απολύτως απαραίτητα.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μαργαριτα μου είναι πολύ απλό ....ΔΕΝ τα προλαβαινουμέ πάντα κατι μένει πίσω.Στην αρχή αγχωνόμουν στεναχωριωμουν ,τσαντιζόμουν τωρα πια το έχω ξεπεράσει.

 

Ξέρεις κάτι…. Ώρες ώρες με πιάνει το παράπονο… λέω γιατί να μην έχω και εγώ κάποιον να με βοηθήσει… δεν θέλω πολλά… μία ωρίτσα!!! Έρχεται ο πεθερός μου (να είναι καλά ο άνθρωπος) αλλά είναι 82 χρονών τι να σου κάνει…. Παίζει με τα παιδιά όσο μπορεί και εγώ μαζεύω (με την σειρά μου) όσο μπορώ το σπίτι!!!!

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένα παιδί έχω αλλά δεν προλαβαίνω να κάνω και πολλά. Η δουλειά με αποροφά τόσο πολυ (γαμώτο) και γυρνάω σπίτι κατά τις 6.00 οπότε τι να κάνεις από κει και πέρα? Μαγείρεμα? Σκούπισμα? Βόλτα τη μικρή? Μπάνιο τη μικρή? Τάισμα αυτή τη μικρή?? Άστα μερικές φορές νευριάζω και σκέφτομαι την μανούλα μου που μεγάλωσε 6 παιδιά σε άλλες εποχές βέβαια και λέω ντιπ άχρηση είσαι με ένα παιδί και τα έχεις φτύσει!!!

Όχι τίποτα άλλο έχω την κουμπάρα μου που έχει το τρίτο τώρα και με ζαλίζει..καλά με ένα παιδί είσαι εσύ??? Ε καλά αν ήμουν δημόσιος υπάλληλος που σχολαγα 2:00 είχα την μαμά μου στον κάτω όροφο την πεθερά μου στο διπλανό στενό και την προγιαγιά μου στην απέναντι πολυκατοικία όπως εσύ θα είχα 5 παιδιά όχι 1!!!! Τι να πει......Κουράγιο κορίτσια κουράγιο....

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια εχω την μαμά μου απο κάτω που κάποιες φορές αφήνω τη μικρή για να μπορέσω να καθάρισω ή σιδερώσω με την ησυχία μου αλλά και η μαμά μου δουλευει ωράριο καταστημάτων οπότε δεν θέλω να την επιβαρύνω συνέχεια με αποτελέσμα τρέχω σαν τρελλή σφουγγαριζω και πλένω μπαλκόνι μεταμεσονύχτιές ώρες εχω εκπαιδεύσει την μιρκή και το swiffer το περνάει για παιχνίδι οπότε μου ξεσκονίζει ανετα το σπίτι τρέχω τρέχω τρέχω γιατι είμαι τρελλή και τα θέλω ολα στην εντέλεια.Αποτέλεσμα Νεύρα ατελείωτα :!:δεν ευχαριστιέμαι την κόρη μου ούτε τον άντρα μου οπότε ο επόμενος στόχος μου είναι να φορέσει ο καλός μου και εγω κανα ασιδέρωτο ρούχο και να πάιξω παραπάνω με το παίδι μου.:wink:

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οι αλλες κοπελες με καλυψαν. Πολυ απλα δεν τα προλαβαινουμε. Τα χομπι τα εχουμε κοψει και οι δυο, χομπι μας ειναι πλεον τα παιδια. Οποιος σηκωθει πρωτος ριχνει μια πλυση ρουχα στο πλυντηριο (μη φανταστεις οτι τα ξεχωριζουμε, αχταρμα στους 40 και ο,τι βγει), οποιος επιστρεψει πρωτος τα ριχνει στο στενωτηριο/απλωστρα, εχουμε καταργησει το σιδερο ακτος κι αν παμε σε κανενα γαμο και βαλουμε πουκαμισα. Μαγειρεμα σαβατοκυριακο και καταψυκτη. Σκουπισμα και σφουγγαρισμα κανουμε με τη "βοηθεια" των παιδιων, σαν παιχνιδι, το λατρευουν. Ψωνια ολοι μαζι σαββατο πρωι, ξεσηκωνουμε το σουπερ για να μη χρειαστει να ξαναπαμε μεσοβδομαδα.

Κατα τ'αλλα... παιχνιδια πεταμενα παντου, λιγα ρουχα απο'δω κι απο'κει, λεκεδες απο milko στον καναπε (ξερει κανεις πως βγαινουν;) αλλα θεωρω τον εαυτο μου τυχερο που συνηθως τα παιδια μου γελανε... ασε μου οι κορη μου διασκεδαζει ατελειωτες ωρες παρατησωντας μια αραχνη που εκανε ιστο στο μπαλκονι μου πριν λιγο καιρο και τωρα δε μου παει η καρδια να τον χαλασω :oops::oops::oops: , εχει μαθει τοσα, πως πιανει τα εντομα, πως τα τρωει, τρεχει καθε μερα να δει τι κανει... Οτι θα ειχα pet αραχνη και μαλιστα επειδη καναμε δυο εβδομαδες να σκουπισουμε το μπαλκονι ουτε που το ειχα ποτε φανταστει :oops::oops: :-P:razz:

 

χαλαρωσε και ευχαριστησου το παιδακι σου και σε λιγο και το μωρακι σου, το σπιτι μας ειναι για να το ζουμε, οχι για να τα το καθαριζουμε :-P

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΓΑ78 σε καταλαβαίνω απόλυτα.Εγώ τώρα είμαι στην φάση Νο2,δηλαδή έχει γεννηθεί και το 2ο παιδάκι μου(10 μηνών τώρα).Δουλεύω πολύ λιγότερες ώρες από εσένα και πάλι για να καταφέρω να ψιλομαζέψω το χάος μπορώ μετά τις 23:00...Κουράγιο,μην παλαβώνεις,ειδικά τώρα που είσαι έγκυος.Αυτό που θα σου πρότεινα είναι μόλις πάρεις την άδεια τοκετού,αν βέβαια έχεις κάποια βοήθεια, να πάρεις το μικράκι σου και να πάτε διακοπές...Θα έχει την αποκλειστικότητα πριν γεννηθεί ο νέος εισβολέας και θα περάσετε σούπερ,το έκανα και εγώ πέρυσι και παρά την κούραση της εγκυμοσύνης και την απουσία του μπαμπά,θα θυμάμαι για πάντα αυτές τις διακοπές.Αν πάλι δεν είναι εφικτό,θα έχετε σίγουρα περισσότερο χρόνο για παιχνίδια και μπάνια εντός πόλης.Τώρα στην φάση που είσαι και δεν έχεις χρόνο,σημασία έχει η ποιότητα του χρόνου που περνάτε μαζί και όχι η ποσότητα.Προσπάθησε αν δεν έχεις βοήθεια να πάρεις μια γυναίκα 2 φορές τον μήνα,να σιδερώνει και να κάνει τις δύσκολες δουλειές.Σχεδόν όλες εδώ στο forum είμαστε ομοιοπαθούσες...Πόσες δεν έχουμε αντικρύσει όταν γυρνάμε από την δουλειά σαλόνι χάος,κουζίνα άστα και σε κάποια γωνία ωχ μια πάνα κουλουριασμένη...:oops:Και τα πιτσιρίκια να θέλουν παιχνίδια,χάδια,την προσοχή μας γενικότερα και όχι μια μάνα να συγυρίζει....:wink:

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ κορίτσια εχω την μαμά μου απο κάτω που κάποιες φορές αφήνω τη μικρή για να μπορέσω να καθάρισω ή σιδερώσω με την ησυχία μου αλλά και η μαμά μου δουλευει ωράριο καταστημάτων οπότε δεν θέλω να την επιβαρύνω συνέχεια με αποτελέσμα τρέχω σαν τρελλή σφουγγαριζω και πλένω μπαλκόνι μεταμεσονύχτιές ώρες εχω εκπαιδεύσει την μιρκή και το swiffer το περνάει για παιχνίδι οπότε μου ξεσκονίζει ανετα το σπίτι τρέχω τρέχω τρέχω γιατι είμαι τρελλή και τα θέλω ολα στην εντέλεια.Αποτέλεσμα Νεύρα ατελείωτα :!:δεν ευχαριστιέμαι την κόρη μου ούτε τον άντρα μου οπότε ο επόμενος στόχος μου είναι να φορέσει ο καλός μου και εγω κανα ασιδέρωτο ρούχο και να πάιξω παραπάνω με το παίδι μου.:wink:

 

 

αυτο με το swiffer το κανουμε κι εμεις, μη φανταστεις οτι γινεται καλη δουλεια αλλα τα μικρα διασκεδαζουν. Ασε που θελουν να καθαριζουν τα τζαμια, και φυσικα δε θελω να τους δινω χημικα και τους δινω μωρομαντηλα... Καταλαβαινεις ποσο καθαρα ειναι οταν τελειωνουν οι μικροι μου σιφουνες (και θελουν και να πληρωθουν!!!) :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

χαλαρωσε και ευχαριστησου το παιδακι σου και σε λιγο και το μωρακι σου, το σπιτι μας ειναι για να το ζουμε, οχι για να τα το καθαριζουμε :-P

 

Με κάλυψες απόλυτα!!

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Έχω το θησαυρό μου,τη Ματίνα!

140-180 ? το μήνα και μου κάνει τα χοντρά.

Σε καθημερινή βάση σκούπισμα,καθάρισμα και μαγείρεμα.

Βάζω το μικρό με την ηλεκτρική και έχει πλάκα!

Φαγητά όχι πολύπλοκα.Μερίδες για 2,5 άτομα και όχι όλα τα φαγητά γιατι ο μικρός απέχει από τα λαχανικά

Με δυο μωρά και ελάχιστη βοήθεια...ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΚΑΝΟΥΜΕ!

The family that plays plays together stays together Παύλος 10/01/08 Εβελίνα 20/01/11

 

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΓΑ78 σε καταλαβαίνω απόλυτα.Εγώ τώρα είμαι στην φάση Νο2,δηλαδή έχει γεννηθεί και το 2ο παιδάκι μου(10 μηνών τώρα).Δουλεύω πολύ λιγότερες ώρες από εσένα και πάλι για να καταφέρω να ψιλομαζέψω το χάος μπορώ μετά τις 23:00...Κουράγιο,μην παλαβώνεις,ειδικά τώρα που είσαι έγκυος.Αυτό που θα σου πρότεινα είναι μόλις πάρεις την άδεια τοκετού,αν βέβαια έχεις κάποια βοήθεια, να πάρεις το μικράκι σου και να πάτε διακοπές...Θα έχει την αποκλειστικότητα πριν γεννηθεί ο νέος εισβολέας και θα περάσετε σούπερ,το έκανα και εγώ πέρυσι και παρά την κούραση της εγκυμοσύνης και την απουσία του μπαμπά,θα θυμάμαι για πάντα αυτές τις διακοπές.Αν πάλι δεν είναι εφικτό,θα έχετε σίγουρα περισσότερο χρόνο για παιχνίδια και μπάνια εντός πόλης.Τώρα στην φάση που είσαι και δεν έχεις χρόνο,σημασία έχει η ποιότητα του χρόνου που περνάτε μαζί και όχι η ποσότητα.Προσπάθησε αν δεν έχεις βοήθεια να πάρεις μια γυναίκα 2 φορές τον μήνα,να σιδερώνει και να κάνει τις δύσκολες δουλειές.Σχεδόν όλες εδώ στο forum είμαστε ομοιοπαθούσες...Πόσες δεν έχουμε αντικρύσει όταν γυρνάμε από την δουλειά σαλόνι χάος,κουζίνα άστα και σε κάποια γωνία ωχ μια πάνα κουλουριασμένη...:oops:Και τα πιτσιρίκια να θέλουν παιχνίδια,χάδια,την προσοχή μας γενικότερα και όχι μια μάνα να συγυρίζει....:wink:

ΜΠΑΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ(12/04/96 βρήκα το άλλο μου μισό)

ΣΤΕΛΙΟΣ 11/06/07

ΖΟΥΖΟΥ 26/07/10

Σας αγαπάω πολύ...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οι αλλες κοπελες με καλυψαν. Πολυ απλα δεν τα προλαβαινουμε. Τα χομπι τα εχουμε κοψει και οι δυο, χομπι μας ειναι πλεον τα παιδια. Οποιος σηκωθει πρωτος ριχνει μια πλυση ρουχα στο πλυντηριο (μη φανταστεις οτι τα ξεχωριζουμε, αχταρμα στους 40 και ο,τι βγει), οποιος επιστρεψει πρωτος τα ριχνει στο στενωτηριο/απλωστρα, εχουμε καταργησει το σιδερο ακτος κι αν παμε σε κανενα γαμο και βαλουμε πουκαμισα. Μαγειρεμα σαβατοκυριακο και καταψυκτη. Σκουπισμα και σφουγγαρισμα κανουμε με τη "βοηθεια" των παιδιων, σαν παιχνιδι, το λατρευουν. Ψωνια ολοι μαζι σαββατο πρωι, ξεσηκωνουμε το σουπερ για να μη χρειαστει να ξαναπαμε μεσοβδομαδα.

Κατα τ'αλλα... παιχνιδια πεταμενα παντου, λιγα ρουχα απο'δω κι απο'κει, λεκεδες απο milko στον καναπε (ξερει κανεις πως βγαινουν;) αλλα θεωρω τον εαυτο μου τυχερο που συνηθως τα παιδια μου γελανε... ασε μου οι κορη μου διασκεδαζει ατελειωτες ωρες παρατησωντας μια αραχνη που εκανε ιστο στο μπαλκονι μου πριν λιγο καιρο και τωρα δε μου παει η καρδια να τον χαλασω :oops::oops::oops: , εχει μαθει τοσα, πως πιανει τα εντομα, πως τα τρωει, τρεχει καθε μερα να δει τι κανει... Οτι θα ειχα pet αραχνη και μαλιστα επειδη καναμε δυο εβδομαδες να σκουπισουμε το μπαλκονι ουτε που το ειχα ποτε φανταστει :oops::oops: :-P:razz:

 

χαλαρωσε και ευχαριστησου το παιδακι σου και σε λιγο και το μωρακι σου, το σπιτι μας ειναι για να το ζουμε, οχι για να τα το καθαριζουμε :-P

Κάπως έτσι και εμείς. Μόνο το ...milko μας λείπει από τον καναπέ. Εμείς έχουμε σκετο γάλα και πολλά πολλά ...άλλα.

Και τον ήθελα και εκρού. Καλά να πάθω. Αλλά δεν βαριέσαι. Το πολύ πολύ να πάρω άλλον όταν μεγαλώσουν λίγο ακόμα. Φθηνό αυτή τη φορά. Ετσι για να μην κλαίω τα λεφτά. Ας είναι καλά οι ζουζούνες μου και σκασίλα μου τα σπίτια, τα έπιπλα και όλο το νοικοκυριό παρέα.

Από το να κάτσω να σφουγγαρίσω, προτιμώ να πάω σε καμμιά παιδική χαρά να φχαριστηθούν.

Ασχετο, travillingmum, που είναι η φιλενάδα σου η maam και την έχασα?

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

ποιος ο λόγος να τα προλάβω όλα?

θα πάρω κανένα βραβείο?

βάζω προτεραιότητες και αναλόγως πράττω ...

νούμερο 1 τα παιδια μου νούμερο 2 εγώ...

οι δουλειες ποτέ δεν τελειώνουν και εφόσον εγώ θα τις κάνω, θα τις κάνω όποτε θελήσω:wink:

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι ΔΕΝ τα προλαβαίνουμε όλα!!!

Εγώ πάλι έχω ένα κόλλημα : Την ώρα που θα καθίσω στον καναπέ (βάλε 11-11μιση, διότι μετά με παίρνει ο ύπνος), θέλω να γυρίσω πίσω μου και να δω ένα σπίτι τακτοποιημένο...μια κουζίνα καθαρή, ένα σαλόνι χωρίς πλαστελίνες, χωρίς ρούχα παντού κλπ κλπ...μόνο τότε λέω στον εαυτό μου ότι μπορεί να χαλαρώσει...

Άστα να πάνε , υγεία να έχουμε και απο κει και πέρα... :wink:

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, αλλά άντρες δεν έχετε; Δεν τους βάζετε στη δουλειά;

Εμείς έχουμε 3 παιδιά δουλεύουμε και οι δύο, φυσικά δεν τα προλαβαίνουμε όλα, αλλά ακριβώς αυτό ΔΕΝ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ, όχι δεν τα προλαβαίνει η γυναίκα.

 

Είμαι άντρας αλλά εκνευρίζομαι τρομερά όταν ακούω γυναίκες να τονίζουν ότι δεν τα προλαβαίνουν...ο πασάς δηλαδή τι κάνει; Βλέπει ποδόσφαιρό; Μια χαρά μπορούμε να συδερώσουμε, να μπαλώσουμε, να μαγειρέψουμε να πλύνουμε τα παιδιά.

Αν δουλεύουν και οι δύο, ΔΕΝ ΕΧΕΙ δικαιλογία ο άντρας να μην κάνει δουλειές στο σπίτι.

Η μόνη δουλειά που δεν μπορεί να κάνει ο άντρας είναι ο θηλασμός. Όλα τα άλλα μπορούν εξίσου να τα κάνουν και οι δύο.

 

Βιάβασα για την κοπέλα που λέει ότι γύρισε στις 23.30 και βρήκε το σπίτι χάος...καλά και ο άντρας σου τι κάνει, δεν μπορεί να βάλει το μικρό για ύπνο και να τακτοποιήσει; Και αυτός δεν μένει σπίτι;

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι αυτός θα πρέπει να τακτοποιήσει για να το βρεις εσύ εντάξει το σπίτι όταν γυρνάς αργά, και ξέρεις γιατί πρέπει να το κάνει; Μόνο και μόνο επειδή σε αγαπάει.

 

Να με συμπαθάτε αλλά δεν νομίζω ότι ο άντρας πρέπει να δείχνει την αγάπη του μόνο στο πήδημα, στα δώρα προς τη γυναίκα ή στις εξόδους. Οι μικρές καθημερινές λεπτομέρειες του στύλ: γυρνάει πρώτος ο άντρας, πλένει τα πιάτα, βάζει πλυντήριο, πλένει τα παιδιά, απλά και μόνο επειδή αγαπάει τα παιδιά του και τη γυναίκα του. Τι αγάπη είναι αυτή αν δεν ξεκουράζεις το σύντροφό σου;

Link to comment
Share on other sites

δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα, ακατάστατα ωράρια, αργίες και Κυριακές + σπαστά. Είμαι έγκυος στον 7ο μήνα -κοριτσάκι αυτή τη φορά- και σκέφτομαι παρόλο που η εγκυμοσύνη αυτή με χαροποιεί εννοείται, πώς θα μπορέσω να ανταπεξέλθω μόλις γεννηθεί η μπουμπού....

Αυτός είναι ο κύριος φόβος μου και όλο ανέβαλα την απόφαση να κάνουμε μωράκι. Τα ασταθή ωράρια, η πολύωρη δουλειά επί μήνες ενώ η αναδουλειά άλλους μήνες, όπως και τα άπειρα άγχη που έχει κανείς με δική του δουλειά, έσπρωχναν διαρκώς έξω απο το μυαλό μου την σκέψη για μωράκι.

Η δουλειά μου μπορεί να εμπλέκει άτομα της οικόγενειας που σε στηρίζουν/καλύπτουν εννίοτε αλλά εν τέλει είμαι μόνη μου, αφού το δικό μου πόστο μπορεί να αναπληρωθεί μόνο από τον 80χρονο πατέρας μου (σε περίπτωση που έλθει το μωρό ειδικά καλοκαίρι). Είμαι στη Νάξο, η δουλειά είναι εν μέρει τουριστική, όποτε το καλοκαίρι κυριολεκτικά πνίγομαι.

 

Φιλενάδα Ολγα, έφτασα στο σημείο να σκέφτομαι ότι αν δεν μας κάτσει το μωράκι με τις πρώτες προσπάθειες τέλη Αυγούστου, θα πώ του άνδρα μου να σταματήσουμε την προσπάθεια ώστε να μη γίνει η σύλληψη για παράδειγμα Οκτώβρη και γεννάω κατακαλόκαιρο.

Απειρα τα διλλήματα, έγγυος χειμώνα-μωρό στην αγγαλιά καλοκαίρι ή το αντίστροφο? Παιδί τώρα με ακόμη κοτσανάτους γονείς ή αργότερα με κίνδυνο απώλειας του πατέρα? κτλ κτλ

 

Όταν όμως εδώ διάβασα ιστορίες που δεν βάζει ανθρώπινος νους για γυναίκες που το παλεύουν χρόνια και αδυνατούν να αποκτήσουν το μωράκι που τόσο επιθυμούν, άλλαξα γνώμη.

Πλέον σκέφτομαι "ας είναι Θεούλη μου γερό, να έχουμε κι εμείς την υγεία μας και θα βρούμε τρόπο για όλα".

Επίσης σταμάτησα να βλέπω ειδήσεις, αυτό το άγχος με το οικονομικό του άνδρα μου (που είναι το μοναδικό εισόδημα στο σπίτι μας), πότε θα ρίξουν κι άλλο τους μισθούς και τι θα γίνει, δε βοηθά πουθενά.

 

Οποια προβλήματα κι αν αντιμετωπίζει κάθε οικογένεια ή κάθε ζευγάρι που θέλει να φτιάξει μια οικογένεια θέλω να πιστεύω ότι θα βρούν λύση.

Και μέχρι να βρεθεί αυτή η λύση σίγουρα το άγχος το απαλύνει το βλέμμα του μωρού σας, όταν σε κοιτάει μ'αυτά τα υπέροχα μάτια που περίμενες 9 μήνες να δεις.

Αυτά τα ματάκια δεν βλέπουν ούτε τα ασιδέρωτα στη ντουλάπα, ούτε τα παιχνίδια που δεν πρόλαβες να μαζέψεις στο δίπλα δωμάτιο, ούτε μετράνε πόση ώρα πέρασες με τον άντρα σου.

Σίγουρα μετράνε κάθε επικοδομητικό λεπτό που πέρασες μαζί του, κάθε βλέμμα αγάπης με τον σύζηγο, κάθε στιγμή που άφησες μια σημαντική δουλειά για να παίξεις μαζί του (που τελικά ίσως να μην φαίνεται και τόσο σημαντική μετά από όλα αυτά που έκανες με το παιδί σου) ;)

Με το καλό να γεννήσεις και μην αγχώνεσαι για πράγματα που φτιάχνουν, ή και όχι :lol:

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Pav 33 Ποιός είπε οτι ο αντρας δεν βοηθάει αν εγω γυρίσω στις 18:00 και εκείνος δεν έχει αδειάσει το πλυντήριο πιάτων για να βάλουμε τα πιάτα που θα φάμε ,δεν έχει μαζεψει τα ρούχα απο το μπαλκόνι για να απλώσω εγω αυτά που προγραμμάτισα το πλυντήριο απο το πρώι να πλυθούν και δεν έχει διαβάσει παραμυθί στην μικρή και εχει ασχοληθεί μαζί της δεν υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει το σπίτι ,εξάλλου συνήθως super market για ψιλοπράγματατα και λογαριασμοί ανήκουν στην αρμοδιοτητα του εκτός οταν λείπει ταξίδια που εκει τα πράγματα αλλάζουνε.:(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...