Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ μαιευτήρια γυναικολόγοι κλινικές


Recommended Posts

Μπορούν να σε ενημερώσουν τηλεφωνικά για τις τιμές και να συνεννοηθείς για να σού δείξουν τα δωμάτια. Εγώ πριν 2 χρόνια που γέννησα εκεί, σε μονόκλινο Α΄, έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη, ήταν πάρα πολύ καθαρά, με βοήθησαν πολύ με το θηλασμό και τηρούν αυστηρά το ωράριο επισκέψεων χωρίς να αφήνουν τα μωρά εκείνες τις ώρες στα δωμάτια. Νομίζω πως εξίσου ευχαριστημένη θα μείνω τώρα που ξαναγεννάω τον Οκτώβριο.

 

Για το Γεννεσις...

Στην 1η γέννα όλα τέλεια. Το δωμάτιο οδυνών, οι μαίες όταν γεννούσα (απίστευτη υπομονή και επιμονή για να γεννήσω φυσιολογικά παρόλο που είχα δύσκολο τοκετό)-οι μαίες και νοσηλεύτριες στον όροφο, το δωμάτιο (μονόκλινο β), ο παιδίατρος, βοήθεια στο θηλασμό ... ΟΛΑ τέλεια!

Στην 2η ΧΑΛΙΑ.

1. Με βάζουν στην αίθουσα τοκετού στο νερό, ένα παγωμένο δωμάτιο που μου θυμίζει σφαγείο-χειρουργείο. Τους λέω "κρυώνω, δε νοιώθω άνετα, θέλω να μεταφερθώ σε ΚΑΝΟΝΙΚΟ δωμάτιο οδυνών" γιατί θεωρώ σημαντικό να χαλαρώσω μία τέτοια στιγμή ... η απάντηση ήταν ότι "επειδή είναι Δευτέρα κυρία μου σήμερα έχουμε πολλές εισαγωγές με πρόκληση, δεν υπάρχει διαθέσιμο δωμάτιο οδυνών". Μάλιστα λέω και κάνω υπομονή... Τελικά 1,5 ώρα πριν γεννήσω μεταφέρομαι σε κανονικό δωμάτιο οδυνών ... ίσως έτσι χαλάρωσα (σε συνδυασμό με την επισκληρίδιο) και τελικά γέννησα (μετά από 18 ώρες).

2. Υπήρχαν 2 μαίες (που προφανώς ήθελαν να με ξεφορτωθούν λόγω αυξημένης πελατείας) οι οποίες μου έλεγαν συνέχεια "ΠΩ...ΠΩ τεράστιο μωρό και ΠΟΣΟ ψηλα είναι ακόμα...για καισαρική πας", "δε τη γλυτώνεις την καισαρική", "γιατί παιδεύεσαι και δεν κάνεις μια καισαρική να τελειώνεις?" και άλλα τέτοια όμορφα που μου έδιναν κουράγιο και δύναμη να συνεχίσω...

3. Φοβερό αστέρι ο παιδίατρος... Στις 4 διανυκτερεύσεις που είχα με ενημέρωσε για το μικρό μόνο μία φορα (τις 2 ξέχασε, τη 1 δε με βρήκε-ήμουν στο WC η χαζή). Για να μας δωσει το βιβλιάριο της μικρής και να πάρουμε εξιτήριο, τον έψαχνα σε όλο το Γεννεσις. Σε λίγο θα καλούσαμε τη Νικολούλη... Ηρθε μόνο αφού πήγα στην προϊσταμένη ορόφου και τσίριζα!

4. Οι μαίες μου έκαναν "παρατήρηση" που ζητούσα τακτικό-ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ θηλασμό από την αρχή διότι "το ξεσηκώνουμε το καημένο ενώ δεν έχεις γάλα ακόμη για να χορτάσει"!!!

What? Έπρεπε να έχω γάλα μήπως από πρίν?

 

Συμπέρασμα: Ήμουν τυχερή μέσα στην ατυχία μου γιατί ήμουν στο παιδί Νο.2 ...

Αν ήμουν "πρωτάρα" θα γεννούσα με ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ και ΔΕΝ θα θήλαζα !

 

Ελπίζω να μη σου μαύρισα την ψυχή αλλά μη θεωρείς ΤΙΠΟΤΑ δεδομένο!

Οφείλω να αναγνωρίσω ότι ως "ξενοδοχιακή" υποδομή ήταν τα πάντα άψογα και τη δεύτερη φορά ...

Οπως και να χει, έχω ακούσει πολλά άσχημα και για τα υπόλοιπα μαιευτήρια της Θεσσαλονίκης και ιδιαίτερα σε θέματα θηλασμού...

 

Σου εύχομαι το καλύτερο !

oEA4p3.pnguIOJp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 618
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μήπως ξέρει καμία για τον Άγιο Λουκά;

Ο γιατρός μου μόνο εκεί ξεγεννά οπότε δεν έχω επιλογές.

Για το κόστος τίποτα γνωρίζετε;

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.... μηπως γνωριζει καποια κοπελα τον Σαββιδη Αναστασιο απο το ιπποκρατειο Θεσσαλονικης?? αν ναι ενημερωστε με... ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο Ιπποκράτειο στην Γ' κλινική, γιατί και ο γιατρός που με παρακολουθούσε (ιδιωτικά) ήταν από την Γ'. Όπως άκουγα και μέσα στο νοσοκομείο η γ' κληνική έλεγαν πως ήταν η καλύτερη. Πήγα για φυσιολογικό τοκετό με πρόκλιση και τελικά γέννησα με καισαρική. Έκατσα 6 μέρες αλλά κανονικά με καισαρική φεύγεις στις 5 μερες. Δωμάτιο δεν επιλέγεις (εμένα κανείς δεν με ρώτησε). Εγώ είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ και δεν πλήρωσα τίποτα (εκτός τον ιατρό μου) γιατί η καισαρική θεωρείται επέμβαση και την καλύπτει το ΙΚΑ. Για άλλα ταμεία δεν ξέρω... Για το παιδί θα πάρεις τα ρουχαλάκια που θα δώσεις να του φορέσουν όταν έρθει η ώρα να βγείτε, μπορείς να πάρεις και σαλιάρες αν σκέφτεσαι να του δίνεις ξένο γάλα.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Θα μπορούσες μήπως να μου διευκρινήσεις το τελευταίο για το ξένο γάλα? Σου φέρνουν το μωράκι για να του δώσεις όλα τα γεύματα? Και αν ναι το ξένο γάλα το έχεις μαζί σου ή σου το φέρνουν οι μαίες? Ακουσα ότι πρέπει να έχεις και πάνες μαζί σου για να το αλλάζεις! Ισχύει κάτι τέτοιο?Συγνώμη αν σου φορτώθηκα , αλλά στο νοσοκομείο σου δίνουν πληροφορίες με το ζόρι.

Link to comment
Share on other sites

Παπαγεωργιου σιγουρα. Μπηκα για καισαρικη ειχα δικο μου γιατρο,πεντακαθαρο νοσοκομειο ,εξυπηρετικοτατες οι νοσοκομες ακομη και στην προετοιμασια με συγχωρειται ακομη και οταν μου εβαλαν το κλισμα ,μετα την τουαλεττα μου ειπαν αν θελετε κανετε και ενα ντουζ να χαλαρωσετε.Εμεινα μεανοιχτο το στομα.Κατα την διαμονη μου ηταν ολα τελεια ,το φαγητο τελειο ολοκληρο μενου και το μωρο συνεχεια με το κρεβατακι του απο διπλα μου για να μαθει αποκλειστικο θηλασμο.Ακομη και οταν ματωσαν οι θηλες μου λογω οτι η μικρη μου ηταν πολυ λαιμαργη αμεσως η μαια κινητοποιηθηκε να μου φερει καποια αλοιφη η οποια μου επουλωσε τις πληγες τουλαχιστον σε μιση ωρα και καταφερα να θηλασω ξανα τη μικρη ακριβως μετα απο μιση ωρα,

Τα παιδακια μου ειναι η ζωη μου ολη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!Θα μπορούσες μήπως να μου διευκρινήσεις το τελευταίο για το ξένο γάλα? Σου φέρνουν το μωράκι για να του δώσεις όλα τα γεύματα? Και αν ναι το ξένο γάλα το έχεις μαζί σου ή σου το φέρνουν οι μαίες? Ακουσα ότι πρέπει να έχεις και πάνες μαζί σου για να το αλλάζεις! Ισχύει κάτι τέτοιο?Συγνώμη αν σου φορτώθηκα , αλλά στο νοσοκομείο σου δίνουν πληροφορίες με το ζόρι.

 

Το παιδί πηγαίνεις και το παίρνεις μόνη σου ή ο άνδρας σου με την ταυτότητά του, όπως όλοι οι γονείς 4 φορές την ημέρα. Από κει που θα πάρεις το μωρό έξω στην πόρτα έχει ένα τραπεζάκι με μπιμπερά γεμάτα. Παίρνεις ενα και φεύγεις. Πάνες δεν θα σου χρειαστούν, έχουν εκεί.

ΡΑΦΑΗΛ - 4/2/2009

Link to comment
Share on other sites

εγω θα γεννησω στο Γενεσις, λεω να παρω δικλινο. Μου ειπαν οτι εχει δικλινο Α' και δικλινο Β'. Το Β' μου ειπαν οτι ηταν τετρακλινο που το χωρισαν στη μεση και δεν εχει καλη ηχομονωση. Ειναι ομως πιο φθηνο. Εχει καποια μανουλα εμπειρια απο το Α' και το Β' . Αν ειναι σχεδον το ιδιο, γιατι να πληρωσω παραπανω????

Link to comment
Share on other sites

ξερει καμια βρε κοριτσια εαν γεννησε η popiz?δεν ξερω πως θα το παρετε αλλα εγω τελικα θα το πω.ο αντρας μου εργαζετε σε ιδιωτικη μαιευτικη κλινικη τα τελευταια 13 χρονια οταν εμεινα εγκυος στο μικρο μου μετα απο δυο γεννες στην κλινικη που εργαζετε ο συζυγος ολα καλα κανενα προβλημα ολοι γνωστοι με προσεξαν οκ!λοιπον μολις ειδαμε οτι ειμαι εγκυος ο αντρας μου ειπε οτι δεν υπαρχει περιπτωση να γεννησω σε ιδιωτικο μαιευτηριο για πολλους λογους.καταρχην εαν παθει το μωρο τιποτα το πανε στο ιπποκρατιο και ειναι πολυ εμπορευσημα ολα σε αυτα τα ιδιωτικα.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω θα γεννησω στο Γενεσις, λεω να παρω δικλινο. Μου ειπαν οτι εχει δικλινο Α' και δικλινο Β'. Το Β' μου ειπαν οτι ηταν τετρακλινο που το χωρισαν στη μεση και δεν εχει καλη ηχομονωση. Ειναι ομως πιο φθηνο. Εχει καποια μανουλα εμπειρια απο το Α' και το Β' . Αν ειναι σχεδον το ιδιο, γιατι να πληρωσω παραπανω????

 

 

έτσι είναι όπως στα είπανε εγώ δεν ήμουν ευχαριστημένη

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι εννοεις? σε τι δωματιο εμεινες και δεν ησουν ευχαριστημενη? σε Β"???

 

 

δε ξέρω τι είναι το Β, εγώ γέννησα το 2006 σε δίκλινο το οποίο ήταν χωρισμένο τετράκλινο, και ακούγονταν τα πάντα νυχθημερόν, είχα μάθει απέξω τα σόγια όλων των λεχώνων, μέχρι κι απ τα παπούτσια καταλάβαινα ποιος ήταν! άσε οι ήχοι των κινητών!!!

τέλοσπάντων κάπου αστειεύομαι κιόλας έτσι?

εγώ δεν έμεινα γενικά ευχαριστημένη απ τη συγκεκριμένη κλινική, το δωμάτιο ήταν πραγματικά το λιγότερο. πάρε κι άλλες γνώμες εγώ δε θα μαι αντικειμενική, ίσως ήμουν η εξαίρεση, πάντως το δίκλινο έτσι είναι.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

α τώρα κατάλαβα τι είναι το Α και το Β. μάλλον σε Β θα μουν. δε το θυμάμαι αυτόν το διαχωρισμό, νομίζω τυχαία με βάλανε, ίσως να μην είχε κάτι άλλο, νομίζω ήμουν στο 207 στο δεύτερο όροφο.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.... μηπως γνωριζει καποια κοπελα τον Σαββιδη Αναστασιο απο το ιπποκρατειο Θεσσαλονικης?? αν ναι ενημερωστε με... ευχαριστω

 

καλησπερα,

 

ειναι ο γιατρος μου και της κουμπαρας μου και της αδερφης της και μιας γνωστης ακομα. Εγω ειμαι 18 εβδομαδων, η κουμπαρα μου μολλις γεννησε, η αλερφη της ειναι 14 περιπου (δεν ξερω και πολυ καλα), και ειμαστε ολες ευχαριστημενες... Ειναι πολύ καλός και δεν έχει τα χρήματα σαν προτεραιότητά του αλλά εσένα και το μωρο...

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα,

 

Πριν ένα μήνα περίπου η εφημερίδα το θέμα δημοσίευσε ένα άρθρο για την νεογνολογική κλινική του Ιπποκρατείου Θεσσαλονίκης. Με λίγα λόγια έγραφε ότι τοποθετούν 2 μωρά σε κάθε κρεβατάκι, γιατί δεν έχουν χώρο. Έχετε ακούσει τίποτα παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλημέρα,

 

Πριν ένα μήνα περίπου η εφημερίδα το θέμα δημοσίευσε ένα άρθρο για την νεογνολογική κλινική του Ιπποκρατείου Θεσσαλονίκης. Με λίγα λόγια έγραφε ότι τοποθετούν 2 μωρά σε κάθε κρεβατάκι, γιατί δεν έχουν χώρο. Έχετε ακούσει τίποτα παραπάνω?

στο ιπποκρατειο γεννησαν πολλες φιλες μου και μια απο τις κουμπαρες μου δεν ειναι οτι το καλυτερο οταν πας να παρεις το μικρο σου το εχω δει και εχω ψιλοφρικαρει!ειναι ολοι μαζεμενοι μπροστα στην αιθουσα με τα νεογνα και τις ταυτοτητες τους καθε φορα που ειναι να δωσουν τα μικρα το προβλημα ειναι οι αθιγκανοι-πως γραφετε?-γιατι ειναι ολο το σοϊ μαζεμενο και γινετε το αδιαχωρητο τα μπιμπερο ειναι σε ενα τραπεζακι μπροστα περνεις το μωρο και ενα μπιμπερο το καλυτερο εαν γεννησης εκει ειναι να ζητησης να σε βαλουν στις θεσεις.εκτος απο αυτο με τα μωρα ειναι πολυ καλυτερο απο πολλες ιδιωτικες κλινικες στην τελικη εαν παθει τιποτα το παιδι σου εκει το πανε!σκεψου να γεννησης πχ.στο γεννεσης και να πρεπει να πανε το μικρο στο ιπποκ.φρικη εχω εμπειρια και απο ιδιωτ. και απο νοσοκ.χιλιες φορες στο νοσοκ.τον μικρο μου τον εκανα στο παπαγεωργειου

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για την απάντηση. Οι θέσεις τι είναι?

οταν ανεβαινεις στον οροφο τις μαιευτικης στο αριστερο σου χερι εχει μια πορτα εκει ειναι οι θεσεις ειναι σαν να εισαι σε ιδιωτικη κλινικη δεν εχει αυτο το μπουγιο.....μπορεις απο τωρα να πας και να δεις το μερος οπως επισης μπορεις να κανεις και οτι ερωτηση θελεις

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν σε κουράζω, αλλά επειδή ψάχνομαι για το που θα γεννήσω μια τελευταία ερώτηση.

Γνωρίζεις πόσο κοστίζει ένα δωμάτιο εκεί? Και αν το ζητήσω θα μου το δώσουν?

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν σε κουράζω, αλλά επειδή ψάχνομαι για το που θα γεννήσω μια τελευταία ερώτηση.

Γνωρίζεις πόσο κοστίζει ένα δωμάτιο εκεί? Και αν το ζητήσω θα μου το δώσουν?

δεν με κουραζεις.μιλαω με την κουμπαρα μου τωρα και σου γραφω...γυρω στα 400e και χωρις δικο της γιατρο ετσι εκανα κι εγω αλλα στο παπαγεωργειου και δεν πληρωσα τιποτα γιατι η κτ που εκανα πιανετε για επεμβαση περα του οικον. ομως εγω ενιωθα ποιο ασφαλης γιατι δεν ειναι ενας ο γιατρος εφημεριας αλλα παντα δυο και στο παπα.ειναι ολοι τους κορυφες βεβαια για τις θεσεις μεσολαβησα εγω γιατι εχω γνωστο δυστυχως-ελλαδα-γιατι ομως εαν ζητησης χωρις μεσο να μην σε βαλουν πανε και ρωτα ή ψαξε κανα γνωστο

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Εγω την κορουλα μου την γεννησα στο γεννεσις.Μεγα λαθος μου απο πολλες αποψεις.Οχι για τις κοπελες που δουλευαν εκει αλλα για τους απατεωνες που κρυβονται απο πισω.Δυστηχως ομως ηταν εκει η γιατρος που θα με ξεγεννουσε.Τωρα πια στο δευτερο παιδακι μου,θα παω σε καποιο δημοσιο,παπαγεωργιου η' ιπποκρατειο.Αν εχει καποια κοπελα καποιον καλο γυναικολογο μαιευτηρα που να ξεγενναει εκει ας μου στειλει εν πμ.

3nr2p2.png

 

Link to comment
Share on other sites

δεν με κουραζεις.μιλαω με την κουμπαρα μου τωρα και σου γραφω...γυρω στα 400e και χωρις δικο της γιατρο ετσι εκανα κι εγω αλλα στο παπαγεωργειου και δεν πληρωσα τιποτα γιατι η κτ που εκανα πιανετε για επεμβαση περα του οικον. ομως εγω ενιωθα ποιο ασφαλης γιατι δεν ειναι ενας ο γιατρος εφημεριας αλλα παντα δυο και στο παπα.ειναι ολοι τους κορυφες βεβαια για τις θεσεις μεσολαβησα εγω γιατι εχω γνωστο δυστυχως-ελλαδα-γιατι ομως εαν ζητησης χωρις μεσο να μην σε βαλουν πανε και ρωτα ή ψαξε κανα γνωστο

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ. Είσουν κατατοπιστικότατη. Μάλλον σε δημόσιο θα γεννήσω κι εγώ και αν δεν μπορέσω να μπω στις θεσεις δεν τρέχει και τπτ. Τρεις μέρες είναι θα περάσουν.

Link to comment
Share on other sites

vaggelitsa με το καλο.η γεννα δεν ειναι το τελος αλλα η αρχη..

 

Το ξέρω πολύ καλά αυτό καθώς προέρχομαι από πολύτεκνη οικογένεια, αλλά όπως και να έχει, είμαι πολύ αγχωμένη. Βλέπεις είναι το πρώτο μου παιδάκι και φοβάμαι.

Είχα και αυτή την διαφωνία με όλους αν θα γεννήσω σε ιδιωτικό ή δημόσιο και διχαστηκα. Ευτυχώς υπάρχει αυτό το forum και αποφάσισα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

το ιατρείο του είναι στην Εθνικής Αμύνης;

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΝΑΤΑΣΣΑ ΤΩΡΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ.ΕΧΩ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΦΟΣΙΩΣΗ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ ΒΛΕΠΕΙΣ!ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ!ΑΠΛΑ ΜΕ ΞΕΓΕΝΝΗΣΕ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΚΑΤΑΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ!ΕΤΣΙ ΨΑΧΝΩ ΑΠΕΓΝΩΣΜΕΝΑ ΝΑ ΒΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΙΑΤΡΕΙΟ.ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΗΛ ΚΑΙ ΟΔΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΕ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...