Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ μαιευτήρια γυναικολόγοι κλινικές


Recommended Posts

καλημερα σε όλες!!!

γέννησα στη γενική και έμεινα πολύ ευχαριστημένη και από τις εγκαταστάσεις, την καθαριότητα και το προσωπικό αλλά κυρίως από τον γιατρό μου, που παρόλες τις δυσκολίες που είχα (έχανε ο μικρός παλμούς και ήταν μπλεγμένος στο λώρο 3 φορές) με ξεγέννησε φυσιολογικά (γέννα περίπου 9 ώρες)!! βέβαια μου είχε δηλώσει ότι αν δει οτι δεν πάει άλλο θα έμπαινα ευσπευσμενα για καισαρική. κατά τα άλλα και οι μαίες ήταν πολύ καλές (με εξαίρεση μια η οποία άλλα τις έλεγες και άλλα καταλάβαινε!). το καλό με τη γενική είναι ότι είναι στο κέντρο και μπορούν να έρθουν να σε δουν όλοι (καλύτερα να έρθουν στην κλινική παρά στο σπίτι μετά). το μείον είναι το parking αλλά η περιοχή έχει και την αλάνα του μεγάρου.

τέλως πάντων, εύχομαι σε όλες τις μανούλες τα καλύτερα και σε όσες περιμένουν να γεννήσουν κουράγιο, δύναμη και να θυμούνται ότι η φύση μας έχει προικίσει για να αντέχουμε τα πάντα!!!!!!!!!!!

φιλάκια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 618
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συμφωνώ με την sofakiTHESS σε όλα. Να προσθέσω ότι το δωμάτιο μου στον 5ο (μονόκλινο-σουίτα) ήταν πολύ ωραία και το καθάριζαν 2 φορές την ημέρα. Οι μαίες αρκετά συμπαθητικές και η αναισθησιολόγος κορυφή! Επίσης μου άρεσε πολύ το φαγητό αν και μάλλον είμαι η εξαίρεση. Εκείνα τα φασολάκια τα λαδερά που μου έφεραν ήταν λουκούμι. Η αλήθεια είναι ότι πεινούσα πάρα πολύ εκείνες τις μέρες.

Για εμένα ένα έξτρα πλεονέκτημα είναι η θέση. Κεντρικά (δίπλα στο σπίτι μου), με καταπληκτική θέα να χαζεύεις, με κόσμο να κυκλοφορεί και και κίνηση. Το πάρκινγκ είναι ένα πολύ σημαντικό μεινέκτημα αλλά τώρα με την καινούρια παραλία ας κάνουνε οι φίλοι μας και καμια βολτίτσα. Καλό θα τους κάνει!

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Έχει γεννήσει κάποια κοπέλα στη Βιοκλινική (πρώην Γαληνος) πρόσφατα; Με όσα έχω ακούσει νομίζω πως είναι η φιλικότερη κλινική για τη μαμά και το μωρό στη Θεσσαλονίκη. Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις εμπειρίες της, ειδικά για το πρόγραμμα των 2 ημερών!

Ευχαριστώ!

 

Σου εστειλα πμ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εχω εμπειρια απο αλλη κλινικη γιαυτο δεν μπορω να εχω αποψη γενικα.

Συγκεκριμενα για τη Γενικη θα αναφερθω σε καποια απο τα αρνητικα που εντοπισα.

-Η καθαριστρια ερχοταν μια φορα τη μερα με αποτελεσμα στο τρικλινο που ημουν εγω η τουαλετα το απογευμα να ειναι χαλια.

-Η κουρτινα διπλα μου ηταν λερωμενη με αιματα

-Η τουαλετα ηταν υπερβολικα μικρη με αποτελεσμα να μην μπορει να κινηθει ευκολα μια λεχωνα εγχειρισμενη

-Στον 5ο οροφο που ημουν εγω ηταν αναμεικτες λεχωνες και γυναικες με εγχειρησεις σε γυναικολογικα πραγμα απαραδεκτο

-Οι μαιες ηταν αγενεις πολλες φορες

-Οι χωροι ηταν του στυλ 'βαζω οσα ποιο πολλα κρεβατια γινεται για να τα αρπαξω'

και πολλα αλλα τα οποια δεν εχω το χρονο να αναφερω.

Το μονο θετικο ηταν ο αναισθησιολογος ο οποιος ηταν ενας απλα υπεροχος ανθρωπος.

Νομιζω οτι δεν αξιζουν τα 2000 ςυρω που εδωσα υπο αυτες τις συνθηκες...

 

συμφωνω και για αυτους τους λογους και αλλους τωρα θα γεννησω στο γαληνο-Βιοκλινικη που κανει και καλες τιμες!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και για αυτους τους λογους και αλλους τωρα θα γεννησω στο γαληνο-Βιοκλινικη που κανει και καλες τιμες!

 

Γεια σου!Ολα καλα με τα μωρα?Ο Ηλιας τι κανει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!Εμένα ο γιατρός μου ξεγενάει στο γέννεσις μόνο.Τώρα είμαι στον πέμπτο μήνα.Πότε θα πρέπει να πάω στην κλινική κ να ενημερωθώ?

bAxXp2.png

tnOwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!Εμένα ο γιατρός μου ξεγενάει στο γέννεσις μόνο.Τώρα είμαι στον πέμπτο μήνα.Πότε θα πρέπει να πάω στην κλινική κ να ενημερωθώ?

 

Μπορούν να σε ενημερώσουν τηλεφωνικά για τις τιμές και να συνεννοηθείς για να σού δείξουν τα δωμάτια. Εγώ πριν 2 χρόνια που γέννησα εκεί, σε μονόκλινο Α΄, έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη, ήταν πάρα πολύ καθαρά, με βοήθησαν πολύ με το θηλασμό και τηρούν αυστηρά το ωράριο επισκέψεων χωρίς να αφήνουν τα μωρά εκείνες τις ώρες στα δωμάτια. Νομίζω πως εξίσου ευχαριστημένη θα μείνω τώρα που ξαναγεννάω τον Οκτώβριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

popiz γεια σου κοριτσι μου με το καλο το μωρακι σου τωρα ειδα την ερωτηση σου νομιζω οτι σε προλαβα πριν γεννησης.εγω γεννησα στο παπαγεωργ.απο την στιγμη που εχεις γιατρο νομιζω οτι με μια ''προκληση'' θα σε βολεψει εκει πραγματικα ειναι πολυ καλο νοσοκομειο πεντακαθαρο και τα κοριτσια εξυπηρετικοτατα.εχεις μαζι το μωρακι σου αν θελεις απο την πρωτη στιγμη.και δεν χρειαζεται να παρακαλας για να σε βοηθησουν σε οτιδηποτε με το καλο

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια,

πρώτη φορά γραφω στο blog. Είμαι τώρα στον 3ο μήνα και η γιατρός μου συνεργαζεται μόνο με Γεννεσις ή Γενική. Το θέμα είναι ότι έχω ενδοιασμούς και θέλω να μάθω πώς λειτουργεί το θέμα με το Ιπποκράτειο. :confused: Πρέπει να πάω από τώρα να με βλέπει κάποιος γιατρός? :confused: Μπορώ να πηγαίνω τα απογεύματα? Πού μπορώ να απευθυνθώ?:confused:

Μάλλον ρωτάω πολλά!!!!!!!!! :roll:

Απάντηση σε οποιαδήποτε ερώτηση-ευπρόσδεκτη!!!!!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κορίτσια,

πρώτη φορά γραφω στο blog. Είμαι τώρα στον 3ο μήνα και η γιατρός μου συνεργαζεται μόνο με Γεννεσις ή Γενική. Το θέμα είναι ότι έχω ενδοιασμούς και θέλω να μάθω πώς λειτουργεί το θέμα με το Ιπποκράτειο. :confused: Πρέπει να πάω από τώρα να με βλέπει κάποιος γιατρός? :confused: Μπορώ να πηγαίνω τα απογεύματα? Πού μπορώ να απευθυνθώ?:confused:

Μάλλον ρωτάω πολλά!!!!!!!!! :roll:

Απάντηση σε οποιαδήποτε ερώτηση-ευπρόσδεκτη!!!!!

Ευχαριστώ

 

ακριβως ακριβως να σου απαντησω δεν ξερω,υποθετω οτι πρεπει να βρεις καποιον γιατρο που ειναι και εκει και να σε παρακολουθει.

το λεω γιατι η ξαδερφη του αντρα μου γεννησε εκει πριν χρονια και ξερω οτι ο γιατρος που την παρακολουθουσε εξω ηταν και στο ιπποκρατειο και οταν ηταν να γεννησει κανονισε να μπει οταν αυτος θα ειχε εφημερια.

μεχρι εκει ξερω.

Link to comment
Share on other sites

popthess Το πρώτο μου παίδάκι το γέννήσα στο Ιπποκράτειο ο γιατρός που με παρακολουθούσε ήταν στην Γ΄κλινική, πάρα πολύ καλός, αλλά την ημέρα που με έπιασαν οι πόνοι εφημέρευε η Β΄κλινική εκτός του ότι δεν είχα τον γιατρό μου ήταν και άθλιες οι συνθήκες, υπογράψαμε για να φύγουμε νωρίτερα. Αντίθετα νε μένα η κουνιάδα μου που γέννησε με καισαρικη ήταν στην χλίδα. Όπως καταλαβαίνεις ή θα πρέπει να είσαι πολύ τυχερή ή να πας με ραντεβού.

http://as1ce6u0g410010MzQzfDAwMDY0MjJsfHdlIGFyZSB0b2dldGhlcg.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα πας μια μερα σε εφημερια της κλινικης που θελεις το ιπποκρατειο εχει εφημερια 4 φορες την εβδομαδα και μια το παπαγεωργιου θα πας στα εξωτερικα και θα πεις οτι θελεις να γεννησεις εκει θα σου ανοιξουν καρτελα και ολες τις εξετασεις σου θα τις κανεις εκει κατοπιν ραντεβου εαν ομως ερθει η ωρα σου και εχει εκεινη την μερα εφημερεια το παπαγ.δεν θα μπορεις να γεννησεις στο ιπποκρ.{το παπαγ. ειναι κλασεις ανωτερο}οποτε νομιζω οτι πρεπει να ανοιξεις καρτελα και στα δυο.εγω ετσι εκανα και ευτυχως γεννησα στο παπαγ.ο φτ θα σου βγει γυρο στα 380e α!εαν τελικα πας στο ιπποκρ.ζητα να σε βαλουν στις {θεσεις}ειναι πολυ πιο καλα με μια ελαχιστη επιβαρυνση με το καλο και με εναν πονο καλη μου

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

θα πας μια μερα σε εφημερια της κλινικης που θελεις το ιπποκρατειο εχει εφημερια 4 φορες την εβδομαδα και μια το παπαγεωργιου θα πας στα εξωτερικα και θα πεις οτι θελεις να γεννησεις εκει θα σου ανοιξουν καρτελα και ολες τις εξετασεις σου θα τις κανεις εκει κατοπιν ραντεβου εαν ομως ερθει η ωρα σου και εχει εκεινη την μερα εφημερεια το παπαγ.δεν θα μπορεις να γεννησεις στο ιπποκρ.{το παπαγ. ειναι κλασεις ανωτερο}οποτε νομιζω οτι πρεπει να ανοιξεις καρτελα και στα δυο.εγω ετσι εκανα και ευτυχως γεννησα στο παπαγ.ο φτ θα σου βγει γυρο στα 380e α!εαν τελικα πας στο ιπποκρ.ζητα να σε βαλουν στις {θεσεις}ειναι πολυ πιο καλα με μια ελαχιστη επιβαρυνση με το καλο και με εναν πονο καλη μου

 

 

Σ'ευχαριστώ koufetaki....... είσαι πολύ αναλυτική!!!! Αυτό θα κάνω θα ανοιξω και στα δυο! Σ'ευχαριστώ και πάλι!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

popthess Το πρώτο μου παίδάκι το γέννήσα στο Ιπποκράτειο ο γιατρός που με παρακολουθούσε ήταν στην Γ΄κλινική, πάρα πολύ καλός, αλλά την ημέρα που με έπιασαν οι πόνοι εφημέρευε η Β΄κλινική εκτός του ότι δεν είχα τον γιατρό μου ήταν και άθλιες οι συνθήκες, υπογράψαμε για να φύγουμε νωρίτερα. Αντίθετα νε μένα η κουνιάδα μου που γέννησε με καισαρικη ήταν στην χλίδα. Όπως καταλαβαίνεις ή θα πρέπει να είσαι πολύ τυχερή ή να πας με ραντεβού.

 

Σ' ευχαριστω, μαλλον πρέπει να κάνω τον σταυρό μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ KOUFETAKI, περιμένω από μέρα σε μέρα έχω πάρει στο Παπαγεωργίου και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να πάρω τίποτα για το μωρό παρά μόνο πάνες και μωρομάντηλα και την φόρμα εξόδου, σε περίπτωση όμως που ζητήσω να το έχω δίπλα μου δεν πρέπει να έχω και τα υπόλοιπα; Σε περίπτωση που δεν πετύχω εφημερία γιατί έμεινε πλέον η αυριανή (εκτός αν δεν βγει μέχρι την Δευτέρα οπότε Τρίτη μπαίνω με πρόκληση) θα πάω στον Άγιο Λουκά, στην οποία έχει μόνο δίκλινα και μονόκλινα έχει πάρκινγκ και είναι πολύ ωραία τα δωμάτια αλλά δεν έχω διαβάσει τίποτα σχόλια με αυτήν την κλινική, αλλά όταν είπα την τιμή στο γιατρό μου παρόλο που δεν συνεργαζόταν με αυτήν πήγε και εγγράφηκε γιατί συμφέρει κατά πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Μόλις πρόσφατα έγινα μέλος της παρέας αν και σας παρακολουθώ 2,5 χρόνια! Είναι η πρώτη φορά που γράφω οπότε συγχωρεστε με για όποια λάθη μπορεί να κάνω στη διαδικασία των μυνημάτων.Πρόκειται να γεννήσω στο Ιπποκράτειο με καισαρική και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια κοπέλα που γέννησε εκει προγραμματισμένα και ποιά διαδικασία ακολούθησε π.χ. άν μπόρεσε να επιλέξει δωμάτιο, με ποιόν μίλησε γι'αυτό, το κόστος, τι χρειάστηκε να πάρει για το μωρό, πόσες μέρες έκατσε.Δεν έχω συγκεκριμένο γιατρό και με παρακολουθούν στην Δ'κλινική. Κάθε πληροφορία είναι ευπροσδεκτη! Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου γιατρός συνεργάζεται με την Γενική και τον Γαληνό. Την πρώτη γέννα την έκανα στην Γενική. Σε γενικές γραμμές καλά γιατί πήγε καλά η γέννα. Αλλά δυστυχώς είχα διάφορα προβλήματα κυρίως θηλασμού (δεν μου έφερναν το μωρό), για τις λίγες απαράδεκτες κοπέλες ακόμα και για τις καθαρίστριες μου έρχονται διάφορα στο μυαλό.

Οπότε η λογική μου λέει να πάω στον Γαληνό που έχει και καλύτερες τιμές. Μπορείτε να με ενημερώσετε για τυχόν προβλήματα που είχατε?

fly017pb___.png
Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στις 30/07/09 το γιόκα μου στο Γένεσις.Έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη από την αρχή μέχρι το τέλος.Από την προετοιμασία για την καισαρική,από τη συμπεριφορά των κοριτσιών,απ' τη βοήθειά τους σε ότι πρόβλημα είχα και ειδικά στο θηλασμό.Ειδικά το πώς μου φέρθηκε η αναισθησιολόγος της οποίας το όνομα δυστυχώς δε θυμάμαι.Τέτοια ψυχολογική υποστήριξη μέχρι να βγει ο γιος μου και να τον αντικρύσω για πρώτη φορά δεν την περίμενα ειλικρινά.Και φυσικά ένα μεγάλο ευχαριστώ στο γιατρό μου Κο Δαλαμπούρα.Έφερε στη ζωή τη ζωή μας.

ΣΕ ΛΑΤΡΕΥΩ ΑΓΓΕΛΕ ΜΟΥ!!!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Οπότε η λογική μου λέει να πάω στον Γαληνό που έχει και καλύτερες τιμές. Μπορείτε να με ενημερώσετε για τυχόν προβλήματα που είχατε?

 

 

ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

 

Ο Γαληνος ειναι η πιο ανθρωπινη κλινικη της Θεσσαλονικης (εκτος του οτι ειναι και η πιο οικονομικη).

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΑ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΔΗΜΗΤΡΗ ΓΟΥΛΗ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ!

 

Καλησπέρα,

το ιατρείο του είναι στην Εθνικής Αμύνης;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Μόλις πρόσφατα έγινα μέλος της παρέας αν και σας παρακολουθώ 2,5 χρόνια! Είναι η πρώτη φορά που γράφω οπότε συγχωρεστε με για όποια λάθη μπορεί να κάνω στη διαδικασία των μυνημάτων.Πρόκειται να γεννήσω στο Ιπποκράτειο με καισαρική και θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια κοπέλα που γέννησε εκει προγραμματισμένα και ποιά διαδικασία ακολούθησε π.χ. άν μπόρεσε να επιλέξει δωμάτιο, με ποιόν μίλησε γι'αυτό, το κόστος, τι χρειάστηκε να πάρει για το μωρό, πόσες μέρες έκατσε.Δεν έχω συγκεκριμένο γιατρό και με παρακολουθούν στην Δ'κλινική. Κάθε πληροφορία είναι ευπροσδεκτη! Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Γέννησα στο Ιπποκράτειο στην Γ' κλινική, γιατί και ο γιατρός που με παρακολουθούσε (ιδιωτικά) ήταν από την Γ'. Όπως άκουγα και μέσα στο νοσοκομείο η γ' κληνική έλεγαν πως ήταν η καλύτερη. Πήγα για φυσιολογικό τοκετό με πρόκλιση και τελικά γέννησα με καισαρική. Έκατσα 6 μέρες αλλά κανονικά με καισαρική φεύγεις στις 5 μερες. Δωμάτιο δεν επιλέγεις (εμένα κανείς δεν με ρώτησε). Εγώ είμαι ασφαλισμένη στο ΙΚΑ και δεν πλήρωσα τίποτα (εκτός τον ιατρό μου) γιατί η καισαρική θεωρείται επέμβαση και την καλύπτει το ΙΚΑ. Για άλλα ταμεία δεν ξέρω... Για το παιδί θα πάρεις τα ρουχαλάκια που θα δώσεις να του φορέσουν όταν έρθει η ώρα να βγείτε, μπορείς να πάρεις και σαλιάρες αν σκέφτεσαι να του δίνεις ξένο γάλα.

ΡΑΦΑΗΛ - 4/2/2009

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...