Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πού Χαλκιδική??


Recommended Posts

Σκεφτόμαστε φέτος για Χαλκιδική γενικά δε μας πειράζει πιο πόδι!Θέλουμε να έχει άμμο στην παραλία και μέσα στη θάλασσα όχι βοτσαλάκι ή πέτρες,έχουμε και 2παιδάκια!Δε μας ενδιαφέρει αν είναι κοσμοπολίτικο ή όχι!Θέλουμε να χαρούμε τη θάλασσα πρωτίστως με τα παιδιά!Ά και περιοχή κοντά στη θάλασσα να μην παίρνουμε το αυτοκίνητο από άλλο χωριό δίπλα για να πάμε!Πού μου προτείνετε???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3ο πόδι: Στα Νεα Ρόδα νομιζω είναι ότι καλύτερο. Υπεροχες παραλίες πανεμορφες, είναι και σε πιο οικογενειακη φάση και μπορείς να κανεις και καμπινγκ.

 

2ο πόδι (Σιθωνία) : νικητη (ωραίο χωριό, ωραίες παραλίες και νυχτερινή διασκέδαση σε ηπιους όμως τόνους), Βουρβουρου ( τέλεια! ), Ν. Μαρμαράς και Πόρτο Καρρά ωραία και κοσμοπολιτικα αλλά δεν ξέρω πόσο θα τα αντέξει η τσεπη σου.

 

1ο πόδι (Κασσάνδρα) : ν.Καλλικράτεια, ν. Μουδανιά (καλή επιλογή! ), φλογητα, χανιωτη, πολυχρονο, σανη, ποσειδι.

 

Αυτά :)

Link to comment
Share on other sites

All inclusive, εκτός του Sani, υπάρχουν στη Χαλκιδική; Αν γνωρίζετε αναφέρετε μόνον τα πραγματικά πολύ καλά, με δραστηριότητες για παιδιά και φυσικά με τέλεια παραλία μπροστά. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

All inclusive, εκτός του Sani, υπάρχουν στη Χαλκιδική; Αν γνωρίζετε αναφέρετε μόνον τα πραγματικά πολύ καλά, με δραστηριότητες για παιδιά και φυσικά με τέλεια παραλία μπροστά. Ευχαριστώ.

 

 

PORTO CARRAS Σιθωνία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσείς, bobonela, θα πάτε ξανά Κυλλήνη; Εμείς μετά από 4-5 συνεχόμενα χρόνια εκεί είπαμε φέτος να αλλάξουμε περιοχή. :)

 

 

Kι εμείς! Επίσης κοιτάμε για Χαλκιδική ή κάποιο νησί. Δεν με πειράζει αν δεν έχει all inclusive γιατί κάθε φορά παίρνω πολλά κιλά!!:P Συν το ότι δεσμευόμαστε να μένουμε μέσα συνεχώς. Και καλά στην Κυλλήνη..... αν όμως πας σε άλλο μέρος που έχεις κάτι να δεις.... δε λέει! Καλό είναι και το ταβερνάκι πανω στη θάλασσα με τις μπλε καρεκλίτσες και το κύμα να σκάει στα πόδια σου και εσύ να τρως καλαμαράκια....

 

Επίσης η Κρήτη έχει τέτοια συγκροτήματα. Εχουμε πάει σε αρκετά. Πηγαίναμε συνήθως μετά από το 10ημερο στην Κυλλήνη, κάθε χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

To μεγάλο πλεονέκτημα με τα all inclusive είναι ότι τα παιδιά κινούνται σε προστατευμένο χώρο και απασχολούνται κάποιες ώρες τη μέρα στo kids club - έτσι και αυτά χαίρονται & δεν βαριούνται και οι γονείς έχουν κάποιες ώρες ησυχίας. Επιπλέον, δεν χρειάζεται να ψάχνεις που θα πας για φαγητό, να παίρνεις ΙΧ, κλπ. Για οικογένεια με μικρά παιδιά που θέλει ξεκούραση και ανέσεις είναι ιδανική επιλογή, κατ' εμέ. Στη Χαλκιδική πάντως ενώ υπάρχουν εκατοντάδες επιλογές σε άλλα ξενοδοχεία, τα all inclusive δεν έχουν αναπτυχθεί, μου προξενεί εντύπωση αυτό.

Link to comment
Share on other sites

To μεγάλο πλεονέκτημα με τα all inclusive είναι ότι τα παιδιά κινούνται σε προστατευμένο χώρο και απασχολούνται κάποιες ώρες τη μέρα στo kids club - έτσι και αυτά χαίρονται & δεν βαριούνται και οι γονείς έχουν κάποιες ώρες ησυχίας. Επιπλέον, δεν χρειάζεται να ψάχνεις που θα πας για φαγητό, να παίρνεις ΙΧ, κλπ. Για οικογένεια με μικρά παιδιά που θέλει ξεκούραση και ανέσεις είναι ιδανική επιλογή, κατ' εμέ. Στη Χαλκιδική πάντως ενώ υπάρχουν εκατοντάδες επιλογές σε άλλα ξενοδοχεία, τα all inclusive δεν έχουν αναπτυχθεί, μου προξενεί εντύπωση αυτό.

 

 

Μα...εννοείται ότι γιαυτούς τους λόγους πηγαίναμε κι εμείς τόσα χρόνια σε αυτήν την κατηγορία ξεν/χείων. Απλά τώρα που δεν απασχολείται πλέον από τους ανιματερς γιατί μεγάλωσε.... και απασχολεί μόνο τον μπαμπά του στην πισίνα.... νομίζω ότι μπορούμε να δούμε και κάτι άλλο. Πώς θα πάω σε νησί και δεν θα έχω δικαίωμα να φάω σε ένα ταβερνάκι??

Αν όμως έχεις ακόμη παιδιά σε ηλικία που χρειάζεσαι το all inclusive, δεν το συζητώ! Γενικά βολεύει πάρα πολύ, απλά εξαρτάται από το πού θα πας.

Οσο για την ανάπτυξη στη Χαλκιδική...νομίζω έχει να κάνει με συμφωνία με τους ντόπιους εστιάτορες....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά είναι 10 και 7 ετών, ακόμη είναι πολύ θετικά με τα kids club (τα λένε "καλοκαιρινό σχολείο"). Και για το δικό σου πάντως έχει προγράμματα εφήβων.

Το θέμα με το νησί δεν τον προτιμώ γιατί θέλω να αποφύγω όλη τη βαβούρα με τα καράβια, κλπ.

Στο Porto Carras που μου προτείνεις έχετε μείνει; Πώς είναι η παραλία μπροστά; Σε σύγκριση με το Grecotel ή το Aldemar στην Κυλλήνη είναι καλύτερο ή χειρότερο;

Link to comment
Share on other sites

Δύο φορές "προσπαθήσαμε" να κλείσουμε και ΔΕΝ βρίσκαμε! Δεν τα καταφέραμε να μείνουμε τελικά. Εχουμε πάει όμως και το έχουμε δει.... Τέλειο φαινόταν. Οταν το ξαναποφασίσουμε θα κλείσω 4 μήνες πριν!

Τότε που το επισκεφτήκαμε, είχαμε μείνει στο Σήμαντρο. Καλό, αλλά ....καμία σχέση με τις παροχές του Grecotel. Εχουμε παει και στο Σάνη. Καλά...αυτό δεν υπάρχει!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο Πόρτο Καρράς είναι τέλεια απλά να ξέρεις λίγο ακριβά ;)

Πάντως καλό είναι να κλεινεις νωρίτερα και όχι τελευταία στιγμή.

Για all inclusive στη Χαλκιδική δεν έχω ιδέα μιας και δεν με απασχόλησε.

Όμως για παραλίες και παραθαλλασια χωριά όπου μπορείς να βρεις δωμάτια σε οικονομικές τιμές, καθαρες θάλασσες με ωραία αμμουδια και να μπορείς το βράδυ να κανεις τη βόλτα σου, να πας για ποτακι η σε παραθαλάσσιο ταβερνακι, τα έγραψα παραπάνω ;)

Link to comment
Share on other sites

To ακριβό ή φτηνό είναι σχετικό, για μένα αυτό που μετράει είναι το value for money και τον αριθμητή ο καθένας τον αντιλαμβάνεται διαφορετικά.

Έχεις δίκαιο ότι καλό είναι να κλείνεις νωρίς, συνήθως κλείnoυμε 1-2 μήνες νωρίτερα, φέτος όμως το καθυστερήσαμε.

Δεν ενδιαφέρομαι για ενοικιαζόμενα δωμάτια, μόνον για all inclusive ή 4-5αστερα ξενοδοχεία που αξίζουν όμως τα λεφτά τους. Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

All inclusive, εκτός του Sani, υπάρχουν στη Χαλκιδική; Αν γνωρίζετε αναφέρετε μόνον τα πραγματικά πολύ καλά, με δραστηριότητες για παιδιά και φυσικά με τέλεια παραλία μπροστά. Ευχαριστώ.

 

Δεν έχω πάει , αλλά διάβασα ότι το oceania club ψηφίστηκε καλύτερο all inclusive της Ευρώπης και ένα από τα καλύτερα παγκοσμίως.

 

Αν κάποιος από το forum έχει πάει, ας μας δώσει περισσότερες πληροφορίες... (Αν και μάλλον θα προτιμήσω νησί... )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια. Στη Χαλκιδική ξεκίνησαν φέτος και τα ξενοδοχεία IKOS ενα στη Γερακινή και ενα στα Νέα Μουδανιά. Πρέπει να είναι πολύ ακριβά, all-inclusive αλλά αυτό τουλάχιστον στη Γερακινή φαίνεται καταπληκτικό. Μπροστά στη θάλασσα. Μπορείς να κάνεις μια ερώτηση.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Στη Χαλκιδική ξεκίνησαν φέτος και τα ξενοδοχεία IKOS ενα στη Γερακινή και ενα στα Νέα Μουδανιά. Πρέπει να είναι πολύ ακριβά, all-inclusive αλλά αυτό τουλάχιστον στη Γερακινή φαίνεται καταπληκτικό. Μπροστά στη θάλασσα. Μπορείς να κάνεις μια ερώτηση.:)

 

To ίδιο δεν λέμε? εννοώ το Oceania club ανήκει στην αλυσίδα ikos...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ υπερτιμημένα πάντως μου φαίνονται τα ξενοδοχεία στη Χαλκιδική. Έως και διπλάσιες τιμές από τα αντίστοιχου επιπέδου σε Ρόδο, Κω, Κρήτη. Πώς το εξηγείτε αυτό;

 

 

Eγώ θα το γενικεύσω... Πάντα τα 3 νησιά ήταν value for money στις ταξιδιωτικές υπηρεσίες... Ίσως είναι το δέλεαρ έναντι των ακριβών μεταφορικών? Είναι το γεγονός ότι πάντα προσέλκυαν τις "βόρειες φυλές" που είναι πιο έμπειροι και απαιτητικοί ταξιδιώτες? Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πιθανόν. Εγώ πάντως το αποδίδω στο γεγονός ότι στη Χαλκιδική το μεγαλύτερο ποσοστό που πηγαίνουν για διακοπές είναι Έλληνες και γενικώς οι Έλληνες δεν είμαστε καλοί στην αξιολόγηση του value for money.

Link to comment
Share on other sites

3ο πόδι: Στα Νεα Ρόδα νομιζω είναι ότι καλύτερο. Υπεροχες παραλίες πανεμορφες, είναι και σε πιο οικογενειακη φάση και μπορείς να κανεις και καμπινγκ.

 

2ο πόδι (Σιθωνία) : νικητη (ωραίο χωριό, ωραίες παραλίες και νυχτερινή διασκέδαση σε ηπιους όμως τόνους), Βουρβουρου ( τέλεια! ), Ν. Μαρμαράς και Πόρτο Καρρά ωραία και κοσμοπολιτικα αλλά δεν ξέρω πόσο θα τα αντέξει η τσεπη σου.

 

1ο πόδι (Κασσάνδρα) : ν.Καλλικράτεια, ν. Μουδανιά (καλή επιλογή! ), φλογητα, χανιωτη, πολυχρονο, σανη, ποσειδι.

 

Αυτά :)

 

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σου!Θέλω να κλείσω με κοινωνικό τουρισμό,αλλά δεν ήξερα καθόλου πως είναι οι περιοχές στη Χαλκιδική+θάλασσα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...