Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΜΕΤΟΣ


Recommended Posts

θ αήθελα να σας πω για το δικό μου μωρό να μου πείτε την γνώμη σας. Αύριο σαραντίζουμε. Γεννήθηκε 3.900, και 53 εκατοστά και πολύ λαίμαργός . 32 ημερών ήταν 5.700 και 62 εκατοστά. Πίνει την ημέρα1.000-1.100 γρ. Είχαμε πολλά αέρια και αλλάξαμε το γάλα το οποίο είναι χαμηλό σε λακτόζη και ουδέτερο ph Μει'ωθηκαν οι κολικοί και ξεκίνησαν οι εμετοί. Δεν ξέρω τι φταίει. Δεν το κάνει σε κάθε γεύμα. Προσπάθησα να διακόπτω το τάισμα και να τον βάζω στο ενδιάμεσκ να ρεύεται. προς το τέλος του γέυματος με το ρέψιμο κάνει και εμετό και μιλάμε για πολύ. Επίσης παρόλο που τρώει τόσο πολύ την ΄νυχτα ξυπνάει ανά τρίωρο. Δεν είναι περίεργο?!

Δεν ξέρω αν είναι ίωση, αν φταίει το γάλα, αν φταίει η λαιμαργία... Δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω! Σας έτυχε κάτι ανάλογο????

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


παιζει ρολο που τρωει πολυ μαλλον ο μικρουλης σου!!!αν τρωει τοσο πολυ,δεν δικαιολογειται να τρωει στο 3ωρο!!το μωρο ισως στις τρεις ωρες,να θελει να ρευτει.σου κανει εμετο την ωρα του φαγητου του ή μετα απο καποια ωρα και σε ποση ωρα ακριβως?του δινεις πιπιλα?και μενα καποιες στιγμες ειχε "ρουκετες" εμετο αλλα ηταν απο το πολυ γαλα!!!

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

Ναυσικά μου, μου κάνει εμετό αμέσω μετά το τάισμα, με το που τον σηκώνω να ρευτεί. Ρεύεται πολύ δυνατά και βίαια και μαζί με το ρέψιμο κάνει τον εμετό. Πιπίλα κρατάει γι απολύ λίγο. Μόλις καταλάβει οτι δεν είναι μπιμπερό τη φτύνει.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Bίκυ μου, μπορεί να είναι από το γάλα. Έχω ξανακούσει τέτοιες περιπτώσεις που προσπαθώντας να αντιμετωπίσουν τους κολικούς άλλαξαν γάλα και προκάλεσαν τους εμετούς. Ίσως να έχει και μια μικρή παλινδρόμηση που επιδεινώνεται με τον καιρό (νομίζω κορυφώνεται τον 3-4ο μήνα και περναει με την εισαγωγή των στερεών τροφών). Εμένα το μωρό κάνει συνεχώς εμετούς ειδικά τώρα που γυρνάει μπρούμυτα και δεν είναι γουλίτσες αλλά "κομμένο" γάλα. Δες και το σχετικό θέμα για την παλινδρόμηση και συνεννοείσου το γιατρό μήπως πρέπει να ξαναλλάξεις γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Βίκυ εγώ θα έλεγα να του κάνεις μικρές διακοπούλες για ρέψιμο και μετά να συνεχίζει το φαγητό. Τρώει λαίμαργα και καταπίνει αρκετό αέρα απ'ότι φαίνεται.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βίκυ τα γεύματα του είναι πολύ κοντά το ένα με το άλλο για την ποσότητα που λες ότι τρώει, αν ο εμετός είναι στυλ ρουκέτας κοίτα το θέμα παλινδρόμησης, όμως το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να ρωτήσεις τον γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Βικυ το τι ακριβως συμβαινει θα στο πει ο γιατρος σου.Εμενα παντως ηταν και ειναι πολυ λαιμαργος και βγαζει παντα με το ρεψιμο γαλα.Ειδικα εκει κοντα στους δυο μηνες εβγαζε παρα πολυ θυμαμαι,αφου αλλαζα ρουχα καθε φορα μετα το ταισμα.Βεβαια εγω το θηλαζω οποτε δεν ηταν απο την αλλαγη γαλατος που λενε τα κοριτσια.Η παιδιατρος μου ειχε πει οτι ειναι φυσιολογικο και ετσι συνεχιστηκε η κατασταση.Νομιζω οτι δεν ειναι ανησυχητικο γιατι κι εσενα ειναι πολυ λαιμαργος και τρωει μαλιστα και μεγαλες ποσοτητες!

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 4 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!

ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΜΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΤΑΙΖΩ ΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΓΟΥΛΙΤΣΕΣ!

ΠΡΟΧΤΕΣ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΜΕΤΟ!

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ:ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙ ΕΜΕΤΟ, ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΙΑΣΩ?

ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΜΠΡΟΥΜΥΤΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

κατερινα24 τι ιδιο εχω κ εγω κανει εμετο σχεδον 2 φορες την εβδομαδα οταν το κρατας σου κανει :?: εμενα με που τη βαζω στο κρεββατι στα πλαγια μετα απο 10 λεπτα την ακουω κ τα βγαζει :shock: την αφηνω λιγο πλαγιος προς μπρουμυτα κ τη σηκωνω :?: το καλυτερο ειναι μπρουμυτα για να μην κανει αναρροφηση πιστευω :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδη αντιμετωπισα και εγω αυτο το προβλημα, και τωρα, αλλα και στην μεγαλη μου κορη, εχετε ρωτησει τον παιδιατρο για αντιαναγωγικο γαλα ή αν θηλαζετε, νομιζω δινουν καποιο φαρμακο?

Εγω την γυρναγα μπρουμητα την ωρα που εκανε εμετο και επειδη μου πνιγοταν κιολας, την φυσαγα απαλα στο προσωπο. Με αυτο τον τροπο παιρνει αναπνοη!

Το καλυτερο ειναι να συμβουλευτειτε τον παιδιατρο σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα η μικρή μου όπως τη τάιζα το μεσημεριανό ξαφνικά μου έκανε εμετό και μετά από κανένα μισάωρο ξαναέκανε.Δεν έφαγε κάτι όλη τη μέρα που δεν είχε ξαναφάει και από διαθεση είναι μια χαρα.Πήρα τηλ τη παιδίατρο και μου είπε για κανένα δίωρο να μη της δώσω τίποτα ούτε νερό και μετά να της δώσω αραιομένο σενερό και σταδιακά ένα φακελάκι αμοραλ.Έχω αγχωθεί πολύ γιατι κάτι τέτοιο δε μου έχει ξανασυμβεί.Έχει καμμιά από εσάς παρόμοια εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

προφανως ειμαστε ψιλοασχετοι και δεν εχει απαντησει καποιος! δυστυχως ουτε εγω ξερω κατι! πες μας αν ολα πηγαν καλα με την μπουμπου σου!!

Link to comment
Share on other sites

mybabygirl ,

το γεγονός οτι έκανε εμετό μπορεί να οφείλεται στο οτι μπορεί να στραβοκατάπιε και να αναγούλιασε ή μπορεί να έχει τσακώσει καμιά ιωσούλα.

οσον αφορά το νερό εμάς ο παιδίατρος μας έχει πει αν κάνουν εμετό για τρεις .ωρες μετά ΤΙΠΟΤΑ και μετά για 1 ώρα κάθε 5 λεπτά ένα κουταλάκι του γλυκού νερό , για να ηραμήσει το στομάχι ...

 

μην ανυσυχείς δεν είναι τίποτα βέβαια αν συνεχιστεί μίλα με τον παιδίατρο σου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντησεις σας ευτυχώς όλα καλά.Δε ξαναέκανε εμετό αλλά όλο το Σ/Κ ήμουν μες στο άγχος μη φάει κάτι και τη πειράξει.Δεν έχει ξανακάνει εμετό και αγχώθηκα πάρα πολύ που την είδα έτσι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

geia sas

einai 3 ta ksimeromata kai o 16 minon gios mou proti fora pou kanei emeto.to ebala gia upno stis ennia opos kathe bradu kai mou ksupnaei 1 fora stis 11+ kai bixi pao mesa na do mes ton emeto

to krebati,eixe bgalei olo to gala.to mono pou katafera einai na tou doso 3 goulies xamolilaki ta allaksa ola ksanakoimithike meta apo klamata kai tetoia tora molis ksupnise pali ta idia ebgale ligotero.ti na kano to proi na tou doso gala i xamomili?den ksero an einai kruoma,alla nomizo oti ekana ego xazomara :( kai to apogeuma eimastan se trapezi kai epeidi eimaste se fasi pou dokimazoume trofes kai geuseis tou edosa misi peripou koutalia glukou tsatziki :( .lete na to peirakse auto?

an einai kaneis mesa tetoia ora plsss apantiste mou.

pooooo elpizo na ginei kala to paidaki suntoma.

euxaristo ek ton proteron :(

line_m123_beg_40_time_1229922000_text_6f20e1ede4f1e1eaeff220eceff520e5e9ede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ελπίζω να είστε ήδη καλύτερα. Προτείνω μόλις κρίνεις ότι είναι η ώρα κατάλληλη να επικοινωνήσεις με το γιατρό σου, για να έχεις μια πιο υπεύθυνη καθοδήγηση.

Εγώ πάντως μπλέκω με εμετούς είτε σε αλλεργίες - δυσανεξίεςσε τροφές, είτε σε γαστρεντερίτιδες, οπότε κατά το γιατρό μου αφήνω το παιδί νηστικό χωρίς υγρά για ένα τετράωρο και έπειτα σιγά σιγά κουταλάκι κουταλάκι λίγο νερό. Ως προς τις τροφές, επειδή μετά τον εμετό συνήθως αρχίζουν οι διάρροιες είμαι πολύ προσεκτική: πατάτα, ρύζι, ψωμί, φρυγανιά, τέτοια.

Ως προς το τζατζίκι τώρα, τι να σου πω... κι εμένα δε μου φαίνεται πολύ αθώο...

 

Περαστικά σας!

660759jzef7rhw6w.gif
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ σημαντικό να μην δώσεις υγρά μετά τον εμετό τουλάχιστον για 2-3 ώρες και μετά σιγά σιγά με το μέτρο, κουταλάκι κουταλάκι για να μην ξανακάνει. Επίσης σημαντικό είναι να δώσεις ηλεκτρολύτες ,(almora ή άλλο αντίστοιχο σκεύασμα) για να αποκατασταθεί η ισσοροπία στον οργανισμό.Οπωσδήποτε τη συμβουλή του γιατρούσας γιατί το παιδάκι είναι πολύ μικρό. Κι επίσης πολύ σμαντικό αν ο εμετός δεν σταματάει στο νοσοκομείο γιατί μπορεί το παιδί να χρειαστεί ορό για ενυδάτωση.

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα η παιδιατρος λεει το εξης

3 ωρες μετα τον εμετο καθολου υγρα και μετα για 2 ωρες καθε 5 λεπτα μια κουταλια νερο.

εγω 2 φορες που κανε το παιδι εμετο και το εφαρμοσα δε ξανακανε και ηταν αποτελεσματικοτατη μεθοδος.

ειναι βεβαια δυσκολο οι 3 ωρες χωρις νερο..εγω την πρωτη φορα τον εχα παρει και πηγαιναμε 3 ωρες με το αυτοκινητο βολτα για να ξεχνιεται..και ηταν και βραδυ..

περαστικα σας

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πριν λίγες ημέρες ο μικρούλης μου, 30 ημερών, στη μέση του γεύματος έκανε εμετό. Η αλήθεια είναι ότι δεν ήθελε να φάει άλλο και τον πίεσα λιγάκι, δεν θηλάζω. Σήμερα πάλι τα ίδια. Ίσως, να έφταιξα εγώ πάλι, τι να πω. Πάντως, δεν πάει το μυαλό μου σε ΓΟΠ, αφού γενικά δεν κάνει γουλιές. Πρέπει να ανησυχήσω?

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ζοριστικε το μωρο, η αληθεια ειναι πως οι περισσοτερες μαμαδες πιεζουμε τα παιδια μας να φανε πιο πολυ και ενω το ξερουμε πως ειναι λαθος το κανουμε.

οι μαμαδες που θηλαζουν δεν εχουν νομιζω αυτο το αγχος γιατι δεν βλεπουν ποσα ml πινει το παιδι, αν δινεις απο το μπουκαλι τα ml τα εχεις συνεχεια μπροστα σου και βλεπεις ποσο πινει.

Link to comment
Share on other sites

Δωστου να φαει λιγοτερο..εμας που κανει το ιδιο η μικρη ειναι επειδη τρωει λαιμαργα..ο γιατρος μας ειπε μετα το ρεψιμο να την αφηνουμε στο relax που εχει κλιση να ηρεμησει και αμα βγαλει να μην παθει καμια αναροφηση..επισης προσεχε μην πιεστει η κοιλιτσα του απ τα ποδαρακια..να σου ζησει το bebe

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...