Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μικρή ανάπτυξη εντερόκοκκου την 35η εβδομάδα


Recommended Posts

agaphtes files,

 

kai enw ola ebainan kalws, idanika kala tha elega, phra shmera ta apotelesmata twn teleytaiwn kolpikwn exetasewn, opou brethike mikrh anaptyxh enterokokou:cry: o giatros synesthse antibiwsh ana exawro Amoxil......

apo oti fantazeste eimai poly anhsyxh, mias kai de thelw to farmako na ephreasei th mikrh mou...apo thn allh prepei kai to mikrobio na fygei, giati kathe eidous mikrobio apotelei apeilh....

eixe kamia filh paromoia empeiria???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


φιλενάδα,

το αμοξίλ απ' όσο ξέρω δεν βλάπτει το έμβρυο. Το ξέρω γιατί είμαι οδοντίατρος και είναι από τα λίγα που μπορούμε να δίνουμε σε αποστήματα.

Στο δεύτερο σκέλος κατά πόσο χρειάζεται ή όχι ένα θα σου πω:

Η κολπική καλλιέργεια γίνεται στη αρχή του ένατου για να αποκλειστεί κολπίτιδα, που θα μπορούσε να μολύνει το παιδί κατά τον τοκετό.

Κόντεψα να χάσω το παιδί, γιατί έπαθα χοριοαμνιονίτιδα. Τι θα πει αυτό; Όταν σπάσαν τα νερά, αναπτύχθηκε μικρόβιο από τον κόλπο, έκανα λοίμωξη, πυρετό, ταχυκαρδία το παιδί, κακά μεσα στη μητρακλπ..., επέιγουσα καισαρική, μονάδα το παιδί 1 εβδομάδα.

Παρόλα αυτά η καλλιέργεια η αντίστοιχη που είχα κάνει ήταν αρνητική.

Κι εγώ σαν εσένα, αναρρωτιόμουν γιατί μου βάλαν και ενδοφλέβια αντιβίωση με το που πήγα στο νοσοκομείο με σπασμένα νερά. (φαντάσου και να μη μου είχαν βάλει δηλ.)

Απλά στα λέω αυτά για να σου πω ότι είναι σημαντικό να ακολουθήσεις τις οδηγίες γιατί ναι μεν αυτά συμβαίνουν σπάνια (εγώ, η γκαντέμω το παθα), αλλά γιατί να τι ρισκάρεις;

φιλάκια κι εύχομαι με το καλό

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ειχα παρει αμοξιλ στην εγκυμοσυνη και το ειχα ψαξει οτι δεν βλαπτει το εμβρυο. Απο οτι γνωριζω αφου βρεθηκε το μικροβιο πρεπει οπωσδηποτε να την παρεις και να επαναξεταστεις.

Link to comment
Share on other sites

eyxaristw koritsia gia tis symboules sas. akolouthw pista o,ti eipe o giatros, elpizw na katapolemhthei to mikrobio kai sthn epomenh exetash na exei exafanistei.....bebaia mexri teleytaia stigmh - N76 fantazomai ti tromara tha phres- polla mporoun na symboun...tha prospathisw na skeftomai mono thetika....

filia

Link to comment
Share on other sites

φιλενάδα, ελπίζω να μη σε τρόμαξα. Στα γραψα μόνο για να σου πω ότι είναι σημαντικό να καταπολεμηθεί το μικρόβιο. Στρεπτόκοκκος υπάρχει σε σχετικά μεγάλο ποσοστό (20%) των γυναικών. Σπάνιο να υπάρξει μόλυνση. Ε, εμένα μου έτυχε κι ας ήταν αρνητική η καλλιέργεια. Καλύτερα που έδειξε η καλλιέργεια κάτι για να σε προσέξουν περισσότερο.

Φιλάκια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...