Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έρευνα για τα «Δημητριακά»: όλο ζάχαρη, αλάτι και λίπος


Caralampo

Recommended Posts

Τα λεγόμενα συσκευασμένα «δημητριακά» που πωλούνται στα σουπερμάρκετ γίνονται όλο και πιο δημοφιλή σαν πρωινό για τα παιδιά μας (ή και σαν απογευματινό ή βραδινό σνακ). Διαφημίζονται ως «πλούσια σε φυτικές ίνες, απαραίτητο εφόδιο στο ξεκίνημα της ημέρας και υγιεινή επιλογή». Όμως, η αλήθεια διαφέρει. Μια πιο προσεκτική ματιά στις ετικέτες των «δημητριακών», συμπεριλαμβανόμενων και αυτών της «ολικής άλεσης», που βρίσκουμε στα ράφια του σούπερ μάρκετ, δίνει μια πολύ διαφορετική εικόνα, που αποτελείται από τα άλατα, την κρυμμένη ζάχαρη και τα λιπαρά, πολλά από τα οποία κορεσμένα.

 

Η Consumers International, η διεθνείς οργάνωση καταναλωτών έκανε μία εκτεταμένη έρευνα στα «δημητριακά» σε 32 χώρες παγκοσμίως, και η ΕΚΠΟΙΖΩ παρόμοια έρευνα για την Ελλάδα.

 

Τα αποτελέσματα μπορείτε να τα δείτε στο blog της ΕΚΠΟΙΖΩ: http://ekpizo.gr/blog/archives/282.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το είχα διαβάσει πέρισυ σε μια εφημερίδα και τα έβγαλα απο τη διατροφή μου και τα αντικατέστησα με τραχανά!Ειναι πεντανόστιμος και δεν εχει συντηρητικά,φέτος λέω να φτιάξω και μόνη μου,οπότε θα ειμαι πιο σίγουρη αφου θα βάλω βιολογικά υλικά

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γονείς χαλαρώστε... Τα δημητριακά, ειδικά ολικής άλεσης, είναι από τις καλύτερες επιλογές για πρωινό. Φυσικά και θα έχουν και ζάχαρη και αλάτι και λιπαρά. Τι πάει να πει αυτό, ότι δεν είναι κατάλληλη τροφή; Προτιμάτε το παιδί σας να τρώει κρουασάν με το γάλα του; Δεν νομίζω...

Στο κάτω-κάτω αν ήταν ακατάλληλα θα τα απαγόρευαν και οι διατροφολόγοι/διαιτολόγοι...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να δείτε......Επηρεασμένη από τις διαφημίσεις ότι σε δύο εβδομάδες θα βάλετε το τζίν που φορούσατε ξανά..... τα έβαλα στην διατροφή μου. Ε! κορίτσια την πρώτη εβδομάδα έβαλα 2 κιλά. Δεν το πίστευα....από τότε και για πολλά χρόνια τα έκοψα μαχαίρι. Εννοείται πως δεν θα τα έδινα ποτέ σε παιδιά. Καλύτερα λίγο βούτυρο με μέλι και γάλα το πρωί παρά τα βιομηχανοποιημένα που μας τα παρουσιάζουν όπως θέλουν οι εταιρείες για να πουλήσουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θεωρώ ότι όσο λιγότερο επεξεργασμένο είναι το προϊόν, τόσο καταλληλότερο είναι για τα παιδιά μας....Από τα τυποποιημένα του Σούπερ Μάρκετ λοιπόν, θα προτιμούσα ψωμί με μέλι ή μαρμελάδα σπιτική, ακόμα κι αν είναι πλούσια σε ζάχαρη. Αν αρχίσουμε να διαβάζουμε/προσέχουμε τι χημικές ουσίες περιέχει ακόμα και το πιο "αθώο" τρόφιμο, νομίζω ότι θα εκτιμήσουμε τα σπιτικά και χειροποίητα.:)

Link to comment
Share on other sites

Έλενα δεν πάει να πει ότι θα τρως μισή σακούλα για πρωινό κάθε μέρα...

Κανείς δεν είπε ότι δεν έχουν θερμίδες.

 

όχι..... ένα μπωλ κάθε πρωί για 7 ημέρες με πλήρες γάλα βέβαια (εκεί δεν έκανα έκπτωση) και τσουπ 2 κιλά πάνω. Πάντως δεν θα ξαναφάω, έβαλα μυαλό :roll: δεν θα ξανακούσω διαφημίσεις και δεν θα ξαναδώ μοντέλα με στενά jeans.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχει αδικο η κοπελα που εγραψε τον τιτλο

ολες οι ελληνικες εταιριες βαζουν ζαχαρη με δημητριακα και οχι δημητριακα με ζαχαρη

ειδικα μια που εχει τυχει να παρω καποια στιγμη βαζει και κομμματακια ζαχαρη μεσα Αηδια!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

φανταζομαι το κανουν επειδη πουλανε αλλιως δεν θα εβαζαν τοση

ισως τα κλασικα κορν φλεικς περιεχουν λιγοτερη καπως ζαχαρη αλλα η ποσοτητες που βαζουν ειναι μεγαλες

οταν επαιρνα το χειμωνα προτιμουσα καποια του λιντλ απο ρυζι

εχει αρκετη διαφορα στη

ζαχαρη βεβαια δεν τα ετρωγα για αδυνατισμα απλα εψαχνα κατι γρηγορο να φαω χωρις να βαραινω το βραδυ

 

 

φυσικα αν ψαχνουμε το καθε τι που τρωμε θα επρεπε να γυρισουμε πριν 100 χρονια ο καθε ενας με τα ζωα και τον κηπο του!!!!!!!

(αυτο με τον κηπο το κανουμε το κατα δυναμη τωρα με τη μικρη που μεγαλωνει το σκεφτομαι και για τα ζωα!!!!!!!!)

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι είναι, όλα τα προϊόντα που μαρκετάρουν ως βρεφικά είναι φουλ στην ζάχαρη και με μια λίστα συστατικών που φτάνει στις 5 γραμμές και που ούτε ξέρουμε τι είναι το καθένα. ( είχα κάνει και ποστ σχετικό για τα βρεφικά γιαούρτια) Η παιδίατρος μας, που συζήτησα κάποια στιγμή το θέμα, μου είπε ότι αυτά τα κάνουν τόσο γλυκά για να γίνουν ελκυστικά στα παιδιά που δεν τρώνε τίποτα και να τα αποφύγω τελείως γιατί δημιουργούν εθισμό στην ζάχαρη.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και υστερα αναρωτιομαστε γιατι εχουν τα σημερινα παιδια προβλημα βαρους και υπαρχει προβλημα παιδικου διαβητη!!!! ολες αυτες ειναι κατεργασμενες τροφες και μονο υγειινες δεν ειναι!!!! τα παιδια μου εχουν φαει ελαχιστες φορες δημητριακα γιατι ειχα ακουσει ενα διαιτολογο στην τηλεοραση που ελεγε οτι πρεπει να αποφευγονται γιατι εχουν μεγαλη ποσοτητα ζαχαρης. μελι-μαρμελαδα-φρουτα ειναι καλυτερες επιλογες και γεμιζουν τα παιδια ενεργεια. και να σημειωθει οτι αυτο που εγραψε η elena79 εχει συμβει και σε εμενα οταν τα χρησημοποιουσα καθε βραδυ αντι για βραδινο μικρη ποσοτητα με λιγα corn flakes παχυνα και καθολου δεν αδυνατισα!!!!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Δεν είναι όλα τα ίδια και ισχύει ότι όσο λιγότερο βιομηχανοποιημένο τόσο το καλύτερο και ότι καλό είναι είναι να διαβάζουμε τις ετικέτες που γράφουν τα περιεχόμενα και να κάνουμε τις επιλογές μας. επιπλα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...