Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOS Aιμοσφαιρίνη πολύ χαμηλή


Recommended Posts

Εχω αγχωθεί με τον αιματοκρίτη μου αν και είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη μου (και στην πρώτη είχα πρόβλημα λόγω στίγματος αλλά τελικά δεν χρειάστηκα μετάγγιση). Είμαι στην 14η εβδομάδα και έχω αιματοκρίτη 26.2 και αιμοσφαιρίνη 8.2. Παίρνω ήδη δύο legofer τη μέρα και ένα filicine. Ο γιατρός μου είπε να επαναλάβω τις εξετάσεις σε 2 εβδομάδες γιατί σε περίπτωση που η αιμοσφαιρίνη πέσει κάτω από 8 ίσως πρέπει να κάνω μετάγγιση καθώς το μωρό θα δυσφορεί, δεν θα παίρνει αρκετό οξυγόνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


iliana περίμενε μέχρι να ξανακάνεις τις εξετάσεις και προσπάθησε να μην αγχώνεσαι. να παίρνεις τα σκευάσματά σου και να προσέχεις η διατροφή σου να έχει μπόλικο κόκκινο κρέας και μπόλικη βιταμίνη c. σου εύχομαι όλα να πάνε καλά :D

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι...τρώγε κόκκινο κρεατάκι, και πίνε και πολύ χυμό πορτοκάλι...γενικά βιταμίνη C! Όχι ότι θα κάνει θαύματα αλλα συνήθως βοηθάει έστω και λίγο την κατάσταση :wink:

Όλα καλά θα πάνε...κι αν χρειαστεί μετάγγιση θα το κάνεις κι αυτό...διότι πάνω απ΄όλα τα μωράκια μας :D:wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν και τα κορίτσια παραπάνω, κόκκινο κρέας και πορτοκάλι. Εμένα ο αιματοκρίτης μου έχει πέσει στο 28 (λόγω στίγματος τόσο πολύ) και ο γιατρός μου είχε πει ότι αν είναι θα κάνουμε ενέσεις και φυσικά με τόσο χαμηλό αιματοκρίτη αρχίσαμε τις ενεσούλες!Μήπως να προτείνεις στον γιατρό σου ενέσεις σιδήρου πριν την μετάγγιση?Πονάνε...λίγο... αλλά τι να κάνεις??Μην ανησυχείς πάντως δεν είμαστε οι μοναδικές γυναίκες που έχουν χαμηλό αιμτοκρίτη!Τα μωράκια τους μια χαρά βγήκαν!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γώ έχω χαμηλό αιματοκρίτη 29 αλλά δεν μου έδωσε παραπάνω σίδηρο από 2 χάπια την ημέρα γιατί μου είπε ότι δεν προλαβαίνει ο οργανισμός να κάνει παραπάνω απορρόφηση σιδήρου οπότε δεν μου αύξησε τα χάπια. Είμαι στον 6ο μήνα. Δεν μου έδωσε την εντύπωση ότι πρέπει να ανησυχώ πάντως.

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

Ρώτησε το γιατρό σου...μήπως να άλλαζες το σκεύασμα σιδήρου που παίρνεις;

Λόγω στίγματος και χαμηλού αιματοκρίτη τόσο πριν όσο και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, έχω δοκιμάσει πολλά! Το lefoger νομίζω πώς είναι πολύ "ελαφρύ", να φανταστείς ο γιατρός μου το είχε χαρακτηρίσει "νεράκι" και ότι δεν επαρκεί σε καταστάσεις εγκυμοσύνης, ειδικά αν έχεις αναιμία και σιδηροπενία ούτως ή άλλως, όπως εγώ.

 

Στην εγκυμοσύνη (αλλά και πριν) έπερνα τα gyno-tardyferon και τα hemafer, που ήταν πολύ ανεκτά στο στομάχι και πολύ αποτελεσματικά. Αντίθετα, δε μπορούσα με τίποτα τα resoferon, μου έκαναν το στομάχι χάλια!

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...