Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΟΣ ΣΤΗ ΜΕΣΗ - PREPAR


Recommended Posts

Καλημέρα σας κορίτσια... ειμαι καινούργια εδώ και εχω καποιεσ ερωτησεισ ...και θελω απαντησεισ απο εσας που ξερετε και συζητατε τοσα....

ειμαι στην 20η εβδομαδα εγκυμοσυνης του πρωτου μας παιδιου. ως τωρα πηγαιναν ολα καλα., πριν 6 μέρες αρχισενα με ποναει λίγο η μέση και η κοιλια χαμηλα... οχι εντονα.. ο γυναικολογος μου μου εδωσε τα prepar μισο καθε 6 ωρες.. εχω αγχωθει λίγο αν και μου εχει πει οτι δεν συμβαινει κατι στο μωρο. επισης μου ειπε να ειμαι χαλαρα, με ξεκούραση. τωρα ποναω μια στο τοσο (λιγο).. το μωρο το αισθάνομαι καλα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να μην ανησυχείς κι όλα θα πάνε καλά

η μήτρα ξεκινάει κάποια στιγμή και κάνει "εκπαιδευτικές" συσπάσεις :wink:

κάποιες φορές μπορεί να κάνει περισσότερο απ ότι πρέπει χωρίς να σημαίνει κάτι

ο γιατρός σου, σου έδωσε τα prepar για αυτόν τον λόγο...

να περιορίσει τις συσπάσεις :)

Link to comment
Share on other sites

να μην ανησυχείς κι όλα θα πάνε καλά

η μήτρα ξεκινάει κάποια στιγμή και κάνει "εκπαιδευτικές" συσπάσεις :wink:

κάποιες φορές μπορεί να κάνει περισσότερο απ ότι πρέπει χωρίς να σημαίνει κάτι

ο γιατρός σου, σου έδωσε τα prepar για αυτόν τον λόγο...

να περιορίσει τις συσπάσεις :)

 

Πώς τις νιώθεις τις συσπάσεις; Ο γιατρός αυτό πως το βλέπει; Φαίνεται στον υπέρηχο;

Θεέ μου τι άσχετη... :oops::oops: σορρυ αν ρωτάω βλακείες!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

οι πρωτόμανες δεν το καταλαβαίνουν εύκολα

εγώ τουλάχιστον δεν τις καταλάβαινα :lol:

ουσιαστικά για λίγα δευτερόλεπτα ξεκινάει και γίνεται η κοιλιά σου πέτρα σφιχτή

αυτό ξεκινάει δε θυμάμαι σε ποια εβδομάδα αλλά είναι το εκπαιδευτικό της μήτρας όπως είπα

ο γιατρός σου δίνει χάπια όταν οι συσπάσεις είναι πολλές μέσα στη μέρα (αν θυμάμαι καλά πάνω από 10 φορές) και αν συνοδεύονται από πονάκια όπως της φίλης μας που άνοιξε το θέμα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εγώ νομίζεις θα τις καταλάβω;;; :lol::lol:

Μπορεί βάσει υπέρηχο να το διαπιστώσει αυτό; Αν εγώ παράδειγμα δεν του πω κάτι, μπορεί να το καταλάβει; Βλέπετε είμαι και άνθρωπος της υπομονής και δεν λέω πολλά για τα πονίδια χα χα :P

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δε νομίζω... αλλά απ τον υπέρηχο φαίνεται η θέση του παιδιού καθώς και η κατάσταση που βρίσκεται ο πλακούντας (γερασμένος ή όχι κλπ)

 

πάντως καλό είναι να του λες τα πάντα κι ας αντέχεις

μπορεί κάτι να είναι σημαντικό και να μην το ξέρεις

ελπίζω να έχεις καλή σχέση με το γιατρό σου και να νιώθεις άνετα να τον ενοχλείς

εμένα ο γιατρός μου, μου έκανε και πλάκα γιατί όλο και κάτι έβρισκα και του μιλούσα κάθε βδομάδα

αφού κάποια στιγμή δεν τον πήρα και ανησύχησε :lol: τον πήρα σε δυο εβδομάδες και μου λεει "τι έπαθες! καιρό έχω να σε ακούσω!" :lol:

 

ο γιατρός μου είναι υπερ της άποψης ότι είναι λογικό να τον πρήζω με ερωτήσεις και ότι αυτουνού η δουλειά είναι να τις απαντάει

φυσικά και δεν ξέρω τι γίνεται γιαυτο αυτός πρέπει να μου εξηγεί

 

 

άρα... του λες τα πάντα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ καλή σχέση με τον γιατρό μου και από την αρχή μου έδωσε και το κινητό του και μου είπε ότι σας έγκυος που είμαι επιτρέπεται να τον ενοχλώ ανα πάσα στιγμή...ακόμη κι αν είναι μαύρα μεσάνυχτα!

Απλά εγώ δεν το κάνω και τα ακούω συνέχεια από τον άντρα μου :lol::lol: Ενώ μου έδωσε το ελεύθερο φοβάμαι μήπως και τον πρίξω και φυσικά ξέρω πως είναι βλακεία μου αυτό.

Την άλλη βδομάδα που θα πάω θα τον πρίξω με τα πονίδια μου χα χα χα.

Μια φορά τον έχω πάρει τηλ. και του έκανα χοντρά παράπονα για τις καούρες μου και μου λέει "μπα; Κάνεις κι εσύ παράπονα; Το κορίτσι που έρχεται όλο μες την τρελλή χαρά";;; χα χα...ξαφνιάστηκε ο άνθρωπος!

 

Μαμά του Ωρίων είσαι κορυφή :lol: καλά τον έκανες και τον έπριζες!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αλήθεια, τελευταιεσ δυο μέρες δεν πονάω παρα μονο αν κουραστω.. αυτεσ οι συσπασεις ειναι oi Braxton HICKS μου ειπε ο γιατρος μου.. λεει δεν εινι τιποτα.. αλλα ειναι υπερπροστατευτικός.. ευχαριστω πολυ για τισ απαντησες σας κοριτσια μου.. ευχομαι οτι καλυτερο.. ΕΠΙΣΗΣ... ΠΟΙΑ ΓΕΝΝΑΕΙ ΣΤΟ ΓΕΝΕΣΙΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟ??? ΕΧΩ ΠΗΤ 24/08/2008.. ΓΡΑΨΤΕ ΜΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΣΤΑ ΜΕΛΗ... ΤΗΑΝΚΣΣΣ

Link to comment
Share on other sites

Μη στεναχωριέσαι κι ακολούθα τις οδηγίες του γιατρού.

Το μόνο κακό με τα pre par είναι οτι προκαλούν ταχυκαρδία οπότε έχε το νου σου να το αναφέρεις αν παρουσιαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κορίτσια... ειμαι καινούργια εδώ και εχω καποιεσ ερωτησεισ ...και θελω απαντησεισ απο εσας που ξερετε και συζητατε τοσα....

ειμαι στην 20η εβδομαδα εγκυμοσυνης του πρωτου μας παιδιου. ως τωρα πηγαιναν ολα καλα., πριν 6 μέρες αρχισενα με ποναει λίγο η μέση και η κοιλια χαμηλα... οχι εντονα.. ο γυναικολογος μου μου εδωσε τα prepar μισο καθε 6 ωρες.. εχω αγχωθει λίγο αν και μου εχει πει οτι δεν συμβαινει κατι στο μωρο. επισης μου ειπε να ειμαι χαλαρα, με ξεκούραση. τωρα ποναω μια στο τοσο (λιγο).. το μωρο το αισθάνομαι καλα..

 

καλημέρα,

απλά αν κάνεις λίγες ταχυπαλμίες μην ανησυχήσεις, το φαρμακο το παίρνω και εγώ και λίγο μετά με πιάνει ταχυπαλμία. η γιατρός μου, μου είπε ότι είναι φυσιολογικό, το κάνει αυτό το φάρμακο. :)

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εσυ αφροδιτι μου εχεις παρομοιο προβλημα?? σημερα για παραδειγμα με ποναει λιγο η μεση μου.. Το Σάββατο εχοθμε γάμο ο 1ος ξαδερφος του αντρα μου, και θα παμε στην Αλεξανδρεια... στο γλεντι φυσικα θα καθήσω..δεν θα χορεψω, λετε η προετοιμασια να με πειραξει. ?? ο γιατροσ μου ειπε να ειμαι χαλαρα.. οχι ξαπλα, αλλα οχι κουραση.. ΑΑΑ!!! ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

Link to comment
Share on other sites

Και εσυ αφροδιτι μου εχεις παρομοιο προβλημα?? σημερα για παραδειγμα με ποναει λιγο η μεση μου.. Το Σάββατο εχοθμε γάμο ο 1ος ξαδερφος του αντρα μου, και θα παμε στην Αλεξανδρεια... στο γλεντι φυσικα θα καθήσω..δεν θα χορεψω, λετε η προετοιμασια να με πειραξει. ?? ο γιατροσ μου ειπε να ειμαι χαλαρα.. οχι ξαπλα, αλλα οχι κουραση.. ΑΑΑ!!! ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

 

ναί, και μάλιστα, νόμιζα πολλές φορές ότι η καρδιά μου θα πεταχτεί έξω, τόσο έντονο. :oops::oops:

 

Αλλά σου λέω η γιατρός μου μου είπε ότι αν οι ταχυπαλμίες συμβαίνουν λίγο μετά που θα πάρεις το φάρμακο, είναι από αυτό. Βέβαια εγώ ήθελα να διαβάσω τις οδηγίες, αλλά έλα που είναι στα ισπανικά νομίζω και δεν καταλάβαινα τίποτα απολύτως. :evil::evil:

 

Βέβαια, αν νιώθεις πολύ χάλια από τις ταχυπαλμίες , καλύτερα να κάνεις μια μικρή επίσκεψη σε καρδιολόγο, όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά για να σου φύγει το άγχς περισσότερο.

Όσον αφορά το γάμο που έχεις το Σάββατο, καλύτερα να είσαι πολύ χαλαρά και να κάνεις τις ετοιμασίες σου σιγά-σιγά, χωρίς άγχος και στρες, για ν αμην αισθανθείς ασχημα κάποια στιγμή. Άν είναι εφικτό να πάτε από την προηγούμενη ώστε να δώσεις στον οργανισμό σου το χρόνο να ηρεμίσει από το ταξίδι και την επόμενη να ετοιμαστείς με το πάσο σου. Άν αυτό δεν είναι εφικτό, τότε καλύτερα οσα περισσότερα να κάνεις πρίν το ταξίδι, ώστε κατα τη διάρκεια να είασι ήρεμη και να απολάυσεις τη βόλτα. :wink::wink::wink:

 

Τώρα για τους πόνους στη μέση, είναι επειδή ανοίγει η λεκάνη μας , αν έχεις και πόνάκια χαμηλά στην κοιλίτσα είναι από τη σύσπαση που κάνει η μήτρα και γενικά όλο το σύστημα εκει κάτω ώστε να μπορέσει να προετοιμαστεί κατάλληλα για το μωράκι που μεγαλώνει... :D:D:D

 

Φιλάκια και καλή διασκέδαση....

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...