Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επαφές στον 9ο...ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΑ?


nancou

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!!!!

Ήξερα μέχρι τώρα ότι οι γυναικολόγοι επιτρέπουν το sex στον 9ο μήνα γιατί βοηθάει στο να μαλακώσει ο τράχηλος...

Αντίθετα ο δικός μου δεν με αφήνει,παρόλο που σε όλη την εγκυμοσύνη μου το επέτρεπε (με προσοχή βέβαια)...την ίδια άποψη έχει και η μαία που μου κάνει τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού (δεν γνωρίζονται μεταξύ τους).

Πείτε μου τις εμπειρίες σας πάνω στο θέμα..κάνατε sex στον 9ο? Και πιστεύετε ότι βοήθησε τελικά στη γέννα??? Φυσικά δεν μπορούμε να ξέρουμε σίγουρα αν μία εύκολη γέννα οφείλεται ΚΑΙ σε αυτό...αλλά ας το δούμε σαν γκάλοπ...:mrgreen:

ΟΠΟΙΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ..ΠΑΝΤΟΤΕ ΗΣΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΙΟ ΓΛΥΚΟ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλή σου μέρα. Εγώ ήρθα σε επαφή στον 9ο γιατί είχα ακούσει οτι μπορεί να γεννήσεις πιο σύντομα και μιας και είχαν μείνει 10 μέρες να κλείσω τον 9ο το έκανα. Πάντως για μένα ήταν μύθος. Η μικρή μου πήρε και 2 μέρες απο τον 10ο και με επιπλοκές παρακαλώ και έτσι πήγαμε για καισαρική. Φιλάκια και με το καλό.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω! Ο 9ος είναι ο μήνας που "βρισκόμαστε". Γιατί τόσους μήνες ή δεν επιτρεπόταν ή δεν είχαμε κέφι ...

Άσε που μετά την γέννα κάνουμε κανά δίμηνο πάλι να "ξαναβρεθούμε"...;)

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παντως δεν είδα διαφορά!! Τελικά γέννησα 40+3 ημ. Δεν ξέρω βέβαια τι συχνότητα πρέπει να έχεις!!!

Ο γιατρός μου πάντως μου το σύστησε ανεπιφύλακτα αφού είχα μια ομαλή εγκυμοσύνη. Στο κατω κάτω δεν εχεις και τιποτα να χάσεις!! Αντιθέτως!! ;) ;)

Ρώτα το γιατρό σου όμως για ποιο λόγο σου το απαγορεύει...

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς δεν είχαμε καμία σύσταση από τον γιατρό, αλλά ήταν καλοκαίρι και με την τεράστια κοιλιά το τελευταίο πράγμα που ήθελα ήταν σεξ ( και το πρώτο να γεννήσω asap).

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σημαινει οτι πρεπει να μην κανουμε τον 8ο; Παντως εχω διαβασει σε διαφορα αρθρα οτι το υγρο του αντρα περιεχει προσταγλαδινες πραγμα το οποιο επισπευδει τον τοκετο... Τωρα, αν υπαρχει κατι αλλα το οποιο μπορει να βοηθησει τον τραχηλο να ωριμασει για τη γεννα οποιος το ξερει να το πει!

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω! Ο 9ος είναι ο μήνας που "βρισκόμαστε". Γιατί τόσους μήνες ή δεν επιτρεπόταν ή δεν είχαμε κέφι ...

Άσε που μετά την γέννα κάνουμε κανά δίμηνο πάλι να "ξαναβρεθούμε"...;)

 

 

Δλδ μέχρι τον 9ο δεν είχατε κέφι και τον 9ο με την κοιλιά τούρλα είχατε??????:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πως βοηθαει.Εμεις ειχαμε επαφες σε ολη την εγκυμοσυνη (εκτος του 1ου τριμηνου) και στον 9ο πολλες.Γεννησα 39 εβδομαδων μεσα σε 2,5 ωρες:-D και με ρωταγανε οι μαιες αν γυμναζομαι γιατι ειχα πολυ μαλακο τραχηλο.Τι να τους ελεγα εκεινη την ωρα...χιχι:oops:

N9Urp2.pngGowOp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eμένα μου είχε δωσει κάτι για να μαλακώσει ο τράχηλος.

Εκανα σεξ στο 9 και στις δύο εγκυμοσύνες γιατί ήθελα να γεννήσω και να προλάβω εγώ το γυναικολόγο μου.Στην πρωτη εγκυμοσύνη ειχε κλείσει ραντεβου για Δευτέρα πρωί.Εγώ του ξεκαθάρισα ότι δεν θα πάω παρά μόνο όταν αποφασίσει να βγεί η μικρή.Αυτός μου έλεγε ότι δεν οτι ο πλακούντας δεν έχει να δώσει τίποτα άλλο.Εγώ στο μετυξύ είχα διαβάσει ότι μπορείς να περιμένεις νομίζω 10 μέρες μετά τις 40 εβδομαδες και δεν αλλαζα γνώμη με τίποτα.Τελικά μας έκανε το μωρό το χατήρι και στους δύο.Βγήκε πριν το ραντεβού που μου είπε.Πήγα στο μαιευτήριο ξημερώματα σε 1 μιση ώρα είχα γεννήσει.

Στο δεύτερο παιδί.Πάλι τα ίδια ο πλακουντας δεν έχει να δώσει τίποτα άλλο

Η διαφορά από τη πρώτη εγκυμοσύνη ήταν ότι στο δευτερο παιδί μετά από το σεξ μετά από κάποιες ώρες.Ειχα κάποιες μέρες πριν γεννήσω πόνάκια γέννας για 4 με 5 ώρες αλλά δεν βγήκε.Αυτά όλα στο σπίτι. Μετά από λίγες μέρες απόφάσισα να κάνω σεξ και πάλι μετά από λιγες ώρες δεν θυμάμαι ακριβώς τα ίδια πάλι πονάκια για μερικές ώρες έκανα τις αναπνοές και χρονομετρούσε ο άντρας μου για την συχνότητα.Δεν ήταν η μέρα να πάω στο μαιευτήριο ακόμα.Θυμάμαι από μια συζήτηση που είχα με το γυναικολόγο.Που έλεγε οτι υπάρχει κάποιο φάρμακο που έχουν έχει αυτή την ιδιότητα που έχει και το σπέρμα.Και εγώ του έλεγα προτιμό το σπέρμα παρά το φάρμακο.Ισως για αυτό να λένε αποχή από το σεξ στο 8 μήνα.

Ετσι μετά από τις δύο φορές που είχα το πονάκια δεν ξαναδοκίμασα ειχα κουραστεί και είπα όταν έρθουν μόνοι τους οι γλυκοί πόνοι τις γέννας.Το αποτέλεσμα την ημέρα που γέννησα να με είχαν πιάσει οι πόνοι τόσο απαλά καμία σχέση με τους πόνους που είχα τις δύο προηγούμενες φορές που ήταν πολύ πιο έντονοι.Σε σημείο να μη καταλάβω ότι είχε έρθει η ώρα μου και γέννησα 15 λεπτά μετά αφού πήγα στο μαιευτήριο.(θα είχα γεννήσει πιο γρήγορα αλλά δεν με άφηνα να βγάλω το μωρό γιατί δεν είχε έρθει ο γιατρός μου.)

 

Ρωτησες το γιατρό σου και τη μαία ποιος είναι ο λόγος για την αποχή?

Ο θηλασμός είναι μια ΥΠΕΡΟΧΗ σχέση(δεν είναι γάλα σε κονσέρβα)Η κατσικούλα θηλάζει το κατσικάκι, η γαιδουρίτσα το γαιδουράκι,η γατούλα το γατάκι, γιατί οχι και ο άνθρωπος το ανθρωπάκι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ θεωρώ πως το sex βοηθάει και μάλιστα μου το επιβεβαίωσε ο γιατρός μου ο οποίος τυγχάνει και φίλος του άντρα μου. Το σπέρμα έχει την ιδιότητα να δημιουργεί συσπάσεις και σ' αυτό βοηθαει και μια ορμόνη που παράγεται απο την γυναίκα. Μάλιστα ο ίδιος με εκραζε να κάνουμε sex μπας και γεννήσω νωρίτερα και προλάβει να φύγει διακοπές. Και όντως έτσι έγινε!

AtKRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eμένα μου είχε δωσει κάτι για να μαλακώσει ο τράχηλος.

Εκανα σεξ στο 9 και στις δύο εγκυμοσύνες γιατί ήθελα να γεννήσω και να προλάβω εγώ το γυναικολόγο μου.Στην πρωτη εγκυμοσύνη ειχε κλείσει ραντεβου για Δευτέρα πρωί.Εγώ του ξεκαθάρισα ότι δεν θα πάω παρά μόνο όταν αποφασίσει να βγεί η μικρή.Αυτός μου έλεγε ότι δεν οτι ο πλακούντας δεν έχει να δώσει τίποτα άλλο.Εγώ στο μετυξύ είχα διαβάσει ότι μπορείς να περιμένεις νομίζω 10 μέρες μετά τις 40 εβδομαδες και δεν αλλαζα γνώμη με τίποτα.Τελικά μας έκανε το μωρό το χατήρι και στους δύο.Βγήκε πριν το ραντεβού που μου είπε.Πήγα στο μαιευτήριο ξημερώματα σε 1 μιση ώρα είχα γεννήσει.

Στο δεύτερο παιδί.Πάλι τα ίδια ο πλακουντας δεν έχει να δώσει τίποτα άλλο

Η διαφορά από τη πρώτη εγκυμοσύνη ήταν ότι στο δευτερο παιδί μετά από το σεξ μετά από κάποιες ώρες.Ειχα κάποιες μέρες πριν γεννήσω πόνάκια γέννας για 4 με 5 ώρες αλλά δεν βγήκε.Αυτά όλα στο σπίτι. Μετά από λίγες μέρες απόφάσισα να κάνω σεξ και πάλι μετά από λιγες ώρες δεν θυμάμαι ακριβώς τα ίδια πάλι πονάκια για μερικές ώρες έκανα τις αναπνοές και χρονομετρούσε ο άντρας μου για την συχνότητα.Δεν ήταν η μέρα να πάω στο μαιευτήριο ακόμα.Θυμάμαι από μια συζήτηση που είχα με το γυναικολόγο.Που έλεγε οτι υπάρχει κάποιο φάρμακο που έχουν έχει αυτή την ιδιότητα που έχει και το σπέρμα.Και εγώ του έλεγα προτιμό το σπέρμα παρά το φάρμακο.Ισως για αυτό να λένε αποχή από το σεξ στο 8 μήνα.

Ετσι μετά από τις δύο φορές που είχα το πονάκια δεν ξαναδοκίμασα ειχα κουραστεί και είπα όταν έρθουν μόνοι τους οι γλυκοί πόνοι τις γέννας.Το αποτέλεσμα την ημέρα που γέννησα να με είχαν πιάσει οι πόνοι τόσο απαλά καμία σχέση με τους πόνους που είχα τις δύο προηγούμενες φορές που ήταν πολύ πιο έντονοι.Σε σημείο να μη καταλάβω ότι είχε έρθει η ώρα μου και γέννησα 15 λεπτά μετά αφού πήγα στο μαιευτήριο.(θα είχα γεννήσει πιο γρήγορα αλλά δεν με άφηνα να βγάλω το μωρό γιατί δεν είχε έρθει ο γιατρός μου.)

 

Ρωτησες το γιατρό σου και τη μαία ποιος είναι ο λόγος για την αποχή?

 

Ο γιατρος δεν μου ειπε ακριβως τον λογο, μου εδωσε να καταλαβω οτι δεν θελει να γεννησω πριν την 38η εβδομαδα..

Η μαια ειπε οτι δεν πρεπει να υπαρχει τιποτα στον κολπο οταν κατεβαινει το μωρο, και οτι το σπερμα προκαλει επιπεφικιτιδα στα ματακια του...

Να πω την αληθεια δεν εχω καμια ιδιαιτερη ορεξη για τρελιτσες...αλλα αν ειναι για το καλο της γεννας...θα κανω την καρδια μου πετρα και θα το υποστω :cool: 8-):cool:

Απο την αλλη, οπως και καποιες κοπελες εδω, μια φιλη μου εκανε συνεχεια sex στον 9ο αλλα πηρε 5 μερες απο τον 10ο και εκανε και 12 ωρες να γεννησει!!!

Παντως μου αρεσουν πολυ οι περιπτωσεις των κοριτσιων που γεννησανε σε 2- 2μιση ωρες!!!! Μακαρι να χω τη τυχη σας!!!:mrgreen:

ΟΠΟΙΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ..ΠΑΝΤΟΤΕ ΗΣΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΙΟ ΓΛΥΚΟ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου!

 

Έκανα σεξ στον 9ο, μπας και κατέβει το παιδί κι ανοίξω, γιατί δεν κινούνταν ΤΙΠΟΤΑ, και τελικά - μετά από 9 μέρες καθυστέρηση - το πήραμε με καισαρική, είχε αδυνατίσει ο καρδιακός χτύπος πια.

 

Οπότε τζάμπα ο κόπος! (γιατί στην κατάσταση που ήμουν, πίστεψέ με, ήταν κόπος ;) )

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μαια ειπε οτι δεν πρεπει να υπαρχει τιποτα στον κολπο οταν κατεβαινει το μωρο, και οτι το σπερμα προκαλει επιπεφικιτιδα στα ματακια του...

 

Τωρα...νομιζω οτι ειπε μπαρουφα η μαια. Το σπερμα δε περναει μεσα στο σακο.

 

Το σπερμα περιεχει μια ουσια που προκαλει συσπασεις στη μητρα. Η ιδια ουσια που εκκρινεται οταν ξεκιναει ο τοκετος. Φυσικα σε πολυ μικροτερες ποσοτητες.

 

Επισης, η ουσια αυτη βοηθαει στο να μαλακωσει ο τραχηλος που βοηθαει -οχι στο να γεννησεις νωριτερα- στο να εχεις μια ευκολη γεννα. Γι' αυτο λενε και περπατημα στον 9ο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τη Δευτερα μπαίνουμε στη 34η εβδομάδα και μας είπε ότι θα πρέπει να κόψουμε τις επαφές.

Πιστεύω ότι κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. π.χ. στο πρώτο 3μηνο είχα αιματακι στο σκουπισμα. Μόλις το είπαμε στο γιατρό μας απαγόρευσε επαφές. Μια φίλη που δεν είχε πρόβλημα, της το επέτρεπε.

Δεν ρωτήσαμε για πιο λόγο πρέπει να κόψουμε μαχαίρι, αλλά για να το λέει ο γιατρός...

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη, που γέννησε Γερμανια, της είχαν πει οι γιατροί, για να γεννήσει πιο εύκολα, να κάνει μασάζ στο περινεο, με ένα λαδακι της Weleda.

Δεν ξέρω αν «δουλεύει» γιτι τελικά η φίλη γέννησε με καισαρικη.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα...νομιζω οτι ειπε μπαρουφα η μαια. Το σπερμα δε περναει μεσα στο σακο.

 

Το σπερμα περιεχει μια ουσια που προκαλει συσπασεις στη μητρα. Η ιδια ουσια που εκκρινεται οταν ξεκιναει ο τοκετος. Φυσικα σε πολυ μικροτερες ποσοτητες.

 

Επισης, η ουσια αυτη βοηθαει στο να μαλακωσει ο τραχηλος που βοηθαει -οχι στο να γεννησεις νωριτερα- στο να εχεις μια ευκολη γεννα. Γι' αυτο λενε και περπατημα στον 9ο.

 

Οχι βρε...δεν εννοουσε οτι μπαινει μεσα στο σακο το σπερμα....εννοουσε οτι την ωρα του τοκετου που το bebe περναει απο τον κολπο δεν πρεπει να υπαρχει τιποτα εκει...και οτι συγκεκριμενα το σπερμα προκαλει επιπεφικιτιδα αν μπει στα ματακια του:roll:

ΟΠΟΙΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩ..ΠΑΝΤΟΤΕ ΗΣΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΙΟ ΓΛΥΚΟ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Oi dikes mou plirofories lene pws einai akindyno kath oli ti diarkeia tis egymosynis,ektos ean eixes/exeis aimorragia dioti ayxanei ton kindyno molynsis toy emvryou.Episis o orgasmos i mono to sex,prokaloyn syspaseis (Braxton-Hicks) oi opoies kyriws kata to telos tis egymosynis,mporoyn na einai oi enarktiries gia ton toketo.Den xerw k de nomizw pws voithaei toso sti genna, oso voitha omws sto na tin epispeysei.

as1cHuj0g410010MTI2NzUwZHwxNTM5OGRifE1ZIEJBQlkgQk9ZIElT.gif
Link to comment
Share on other sites

Eμένα πάντως μου το επέτρεπε καθ'ολη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Τον όγδοο μήνα μου είπε το σπέρμα να μην μπαίνει μέσα ενώ από τον ένατο ότι ενδείκνυται το σπέρμα να μπαίνει γιατί βοηθάει να προκληθούν συσπάσεις στη μήτρα. Οχι ότι επισπεύδεται έτσι ο τοκετός απλά ότι προκαλεί συσπάσεις. Αν ήταν έτσι τότε όλες δεν θα κάναμε άλλη δουλειά στον ένατο εκτός από σεξ για να γεννήσουμε γρήγορα !!!

Link to comment
Share on other sites

Δλδ μέχρι τον 9ο δεν είχατε κέφι και τον 9ο με την κοιλιά τούρλα είχατε??????:confused::confused::confused:

 

Κοίταξε, στην εγκυμοσύνη και στον θηλασμό το δικό μου το κέφι δεν λαμβάνεται υπόψιν :?

 

Τώρα, για τον 8ο λόγω συσπάσεων αποφεύγαμε(όπως και στο 1ο τρίμηνο λόγω έλλειψης "κεφιού" - όχι δικού μου), ενώ στον 9ο εμ επιτρέπεται, εμ επιβάλλεται... :cool:

 

sex ξε-sex πάντως, αύριο είναι η ΠΗΤ και ακόμα περιμένουμε ...

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμάς στην πρώτη εγκυμοσύνη μας είχε ζαλίσει ο γιατρός και η μαία να έχουμε 'επαφούλες' στον 9ο γιατί η μικρή δεν κατέβαινε με τίποτα. Εγώ είχα μια κοιλιά τούρλα και η μικρή μου πίεζε το διάφραγμα αλλά τι να κάνουμε...ακολουθήσαμε τις οδηγίες γιατρού και μαίας. Τελικά γεννήσαμε 40+10 (εξαντλήσαμε κάθε περιθώριο) με πρόκληση τοκετού και μετά από 11 ώρες.

Στη δεύτερη εγκυμοσύνη ούτε κουβέντα για σεξ καθώς υπήρχαν προβλήματα υπέρτασης και πιθανότητα προεκλαμψίας και τελικά γεννήσαμε στις 37 εβδομάδες πάλι με πρόκληση τοκετού και πάλι μετά από 11 ώρες. Οπότε στη δική μου περίπτωση το σεξ δε βοήθησε και ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...