Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βλαστοκύτταρα στην Omnigen...


sofaki77

Recommended Posts

Καλησπέρα!!! Είμαι στον 9ο μήνα της εγκυμοσύνης μου κ όπου να 'ναι τελειώνουν τα ψέματα!!!:D

Με το σύζυγό μου έχουμε αποφασίσει να κάνουμε φύλαξη βλαστικών κυττάρων σε μια ελληνική εταιρεία που ονομάζεται Omnigen.

Ξέρει κάποιος/α κάτι γι'αυτή; Οποιαδήποτε πληροφορία είναι καλοδεχούμενη...

 

Ευχαριστώ πολύ!!!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!!! Είμαι στον 9ο μήνα της εγκυμοσύνης μου κ όπου να 'ναι τελειώνουν τα ψέματα!!!:D

Με το σύζυγό μου έχουμε αποφασίσει να κάνουμε φύλαξη βλαστικών κυττάρων σε μια ελληνική εταιρεία που ονομάζεται Omnigen.

Ξέρει κάποιος/α κάτι γι'αυτή; Οποιαδήποτε πληροφορία είναι καλοδεχούμενη...

 

Ευχαριστώ πολύ!!!;)

 

 

Mε το καλο να ερθει το μωρακι σου!!!εμεις εχουμε κρατησει του 1ου μου γιου εκει..μας εκανε γιατι ειναι ελληνικη και οχι πολυεθνικη(για να μην εχουν προσβαση στο δειγμα σου),εχει γινει χρηση σε επεμβασεις απο αυτην την εταιρια(δοκιμασμενη) και μας καλυψαν με την ενημερωση τους γενικα ειχε καλους ορους το συμβολαιο.Στον δευτερο ομως τα κρατησαμε σε αλλη που μας φανηκε ακομα καλυτερη...αχρειαστα να ειναι!!!και σου στελνω και πμ για κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

εχει γινει μια μεγαλη κουβεντα στο φορουμ σχετικα με ενα ντοκυμαντερ του ΕΞΑΝΤΑ και τη φυλαξη βλαστοκυτταρων...θα σε διαφωτισει παρα πολυ και θα σε βοηθησει να παρεις την τελικη αποφαση σου, που τωρα ισως δεν περνα καν απο το μυαλο σου..εμεις στην πρωτη κορουλα μας τα φυλαξαμε εκει που λες αλλα το μετανοιωσαμε.....τσεκαρε το τοπικ και θα καταλαβεις το γιατι!!!

Link to comment
Share on other sites

Mε το καλο να ερθει το μωρακι σου!!!εμεις εχουμε κρατησει του 1ου μου γιου εκει..μας εκανε γιατι ειναι ελληνικη και οχι πολυεθνικη(για να μην εχουν προσβαση στο δειγμα σου),εχει γινει χρηση σε επεμβασεις απο αυτην την εταιρια(δοκιμασμενη) και μας καλυψαν με την ενημερωση τους γενικα ειχε καλους ορους το συμβολαιο.Στον δευτερο ομως τα κρατησαμε σε αλλη που μας φανηκε ακομα καλυτερη...αχρειαστα να ειναι!!!και σου στελνω και πμ για κατι αλλο

πόσο κοστίζει?

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο

Είχα πάει σήμερα σε ένα (μάθημα) σε κατάστημα με βρεφικά και είδη εγκυμοσύνης,

Μαζί με μία ξαδέρφη του άντρα μου σε ενδιαφέρουσα…..

Εκεί μας μίλησε μία μαία για τον τοκετό…. και θυμήθηκα τα δικά μου…..

Οπότε σαν συμβουλή προς όλες τις μέλλουσες μανούλες έχω να πω

1) Μην εμπιστεύεστε κανέναν….. υπάρχει πολύ ψωμί στην υπόθεση….

2) Ρωτήστε τα πάντα στο ιντερνετ

3) Να μάθετε αναπνοές και πως να σπρώχνετε από πριν……

4) Και τέλος να θηλάσετε τα παιδιά σας ότι και να γίνει

έστω και αν αυτό είναι μόνο για τις 3 πρώτες μέρες

 

Και κάτι ακόμα

Αυτό που μου έκανε εντύπωση και δεν το γνώριζα

Είναι ότι δεν πρέπει να κοπεί ο ομφάλιος λώρος αμέσως.

Αλλά να παραμείνει συνδεδεμένος με το βρέφος

Για περίπου 5 λεπτά και να κοπεί όταν σταματήσει από μόνος του να πάλετε

Έτσι θα έχει μεταφέρει τα πολύ χρήσιμα βλαστοκύτταρα στο νεογέννητο αντί να πάνε χαμένα

Αν αποφασίσετε να τα κρατήσετε θα χάσει κάτι πολύτιμο το βρέφος…..

Εγώ δεν επέλεξα να τα κρατήσω, αν και ο γιατρός μου επέμενε , λόγο του οικονομικού το 2007… Θέλουν περίπου 1000.00ε επιπλέον για να τα καταψύξουν .

Αλλά αν ήξερα ότι θα τα στερήσω από το παιδί μου θα επέμενα….

Όχι απλά να μην τα δώσω στην όποια εταιρία αλλά να μην μου κόψουν και το λώρο

Για αυτό το πεντάλεπτο αφού θα έχει γεννηθεί το παιδί……

Ψάξτε το……

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φίλες και φίλοι,

Είμαι κι εγώ μανούλα ενός γλυκύτατου αγοριού 6 μηνών.. Εκτός όμως από αυτό είμαι κ εργαζόμενη σε μια από τις μεγαλύτερες πολυεθνικές φαρμακευτικές εταιρείες. Η θέση μου είναι τέτοια που μου επιτρέπει να έχω άμεση εσωτερική πληροφόρηση για τον τρόπο προώθησης μιας συγκεκριμένης ομάδας σκευασμάτων που αφορούν στην αντιμετώπιση των κακοηθειών-καρκίνων. Τα λεγόμενα ογκολογικά σκευάσματα.

Όλες οι πολυεθνικές φαρμακευτικές εταιρείες βασίζουν ένα πολύ μεγάλο μέρος των εσόδων τους στη «κατανάλωση» αυτών των φαρμάκων. Και μιλάμε για πάρα πολύ ακριβές θεραπείες. Θεραπείες που συνταγογραφούνται από συγκεκριμένες ειδικότητες γιατρών και καλύπτονται από τα ασφαλιστικά ταμεία. Τέτοιου είδους φάρμακα χρησιμοποιούνται και για αιματολογικές κακοήθειες (λευχαιμίες, σοβαρές αναιμίες κλπ). Καταλαβαίνετε λοιπόν ότι αυτά τα φάρμακα «γράφονται» (όπως λέμε στη γλώσσα μας) και από αιματολόγους γιατρούς. Η ειδικότητα αυτή αποτελεί για τις φαρμακευτικές ένα από τα πιο σοβαρά target groups.

Κάθε εμπορική εταιρεία προκειμένου να πουλήσει τα προϊόντα της χρησιμοποιεί διάφορους τρόπους προώθησης απευθυνόμενη πάντα στο target group που την αφορά. Όπως καταλαβαίνετε λοιπόν το ίδιο κάνουν και οι φαρμακευτικές εταιρείες. Τώρα αν με ρωτήσετε : τι σημαίνει προώθηση αυτών των προϊόντων σε συγκεκριμένες ομάδες γιατρών, θα σας απαντήσω: έξυπνοι άνθρωποι είστε, βάλτε το μυαλό σας να δουλέψει..

Παράλληλα, θα σας επισημάνω και κάτι που έχει ειπωθεί στα ΜΜΕ. Η αμερικάνικη κυβέρνηση σε περιόδους ύφεσης αποφάσισε να επενδύσει στην έρευνα γύρω από τα βλαστοκύτταρα πάνω από 1,8 τρις δολάρια. Χρήματα που θα πάρουν ερευνητικά ιδρύματα και μεγάλες φαρμακευτικές εταιρείες που δραστηριοποιούνται ήδη στο κομμάτι της βιοτεχνολογίας. Τι; Δεν ξέρατε ότι υπάρχουν μεγάλες φαρμακευτικές που έχουν τμήματα τα οποία ασχολούνται με βλαστοκύτταρα; Ναι.. Λογικό.. Δεν το λένε παραέξω.. Είναι “confidential” (όπως λέμε πάλι στη γλώσσα μας).

Ένα ακόμα «μυστικούλι» του χώρου μας είναι ότι πρόσφατα όλες οι πολυεθνικές φαρμάκων έκαναν μια μεγάλη δωρεά στην Ελληνική Αιματολογική Εταιρεία και αμέσως μετά ακολούθησε στα ΜΜΕ σωρεία δημοσιευμάτων κατά της ιδιωτικής φύλαξης βλαστικών κυττάρων με κύριο υπέρμαχο αυτής της άποψης τους αιματολόγους..

Για να δούμε όμως πως συνδέονται όοοοολα αυτά; Φανταστείτε έναν άνθρωπο ο οποίος ξαφνικά ασθενεί από μια κακοήθεια του αίματος. Κάνει τις χημειοθεραπείες του και μετά, αν κριθεί απαραίτητο, θα προχωρήσει σε μεταμόσχευση βλαστοκυττάρων.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς εκεί τα φυλάξαμε στην κόρη μου και μείναμε ευχαριστημένοι. Δεν τα έχουμε χρειαστεί ευτυχώς και εύχομαι ποτέ να μην τα χρειαστούμε. Νομίζω όμως ότι τότε σε μια άσχημη περίπτωση καταλαβαίνεις πόσο καλή είναι η εταιρία και αν αξίζει το οικονομικό κόστος.

Πάντως σε δεύτερο παιδί θα τα έδινα αλλού (μην τυχόν κλείσει αυτή) ή στην δημόσια τράπεζα.

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites

πόσο κοστίζει?

 

 

καλησπερα, στον πρωτο ειχαμε δωσει 1400 ευρω Δεκεμβριο του 2007 και στον δευτερο 1850 τον αυγουστο του 2009 σε αλλη εταιρια ομως..η δευτερη εταιρια εχει και δημοσια τραπεζα χωρις να σε χρεωνει κατι...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμεις τα κρατησαμε στην omnigen και ειμαστε πολυ ευχαριστημενοι, αχρειαστα να ναι. εμεις κρατησαμε και κομματι απτο λωρο ειναι καινουργιο αυτο και καναμε και τα δυο. ε ειναι τσουχτερο αλλα αν ειναι καποτε να σωσεις τη ζωη του γιατι να μην το κανεις. αν το θες κανονισε γρηγορα μην αργεις! εγω πιστευω ειναι πολυ σημαντικο πραγμα να μπορεις να ''καλυφθεις'' σε καποια θεμματα. το μονο που σκεφτηκα ηταν φαντασου καποτε (χτυπα ξυλο) να αρρωστησει το παιδι σου και να ξερεις οτι θα μπορουσες να το σωσεις??? οποτε καταλαβαινεις φυσικα ο καθενας εχει την αποψη του. η πεθερα μου ειπε οτι αυτα ειναι σατανικα πραματα!χααχαχαχα 4_11_10.gif

 

 

 

 

 

sig.jsp?pc=ZSzeb098&pp=ZCxdm490YYGR

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...