Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κάνει να κλαίνε τα αγόρια?


Recommended Posts

se 6 vdomades gennaw kai exo agoraki.lene oti ta agoria de kanei na ta afineis na klene giati prizonte ta gennitika tous organa kai kanoun kili.otan gennisa tin kori mou itan poli klapsiara kai o giatros mou eixe pei na tin afino na kleei 5 me 10 lepta kai meta na tin pernw aggalia (an den iparxei logos igias gia ton opio na kleei)gia na mi tin kakoma8oume.tora ti tha kanw an o mpempis einai kiaftos toso klapsiaris?tha mathei stis aggalies kai tha ginei xiroteros apo oti itan i kori mou!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ που έχω αγόρι δεν τον έχω αφήσει ποτέ να κλάψει. Πείτε με υπερβολική αλλά δεν αφήνω ούτε δευτερόλεπτο το μωρό μου να κλάψει.5 λεπτά δεν θα το άντεχα με τίποτα να τον ακούω να κλαίει!Και φυσικά το μωρό μου δεν θέλει αγκαλιές!

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

se 6 vdomades gennaw kai exo agoraki.

 

 

Με το καλό! :)

 

otan gennisa tin kori mou itan poli klapsiara kai o giatros mou eixe pei na tin afino na kleei 5 me 10 lepta kai meta na tin pernw aggalia (an den iparxei logos igias gia ton opio na kleei)gia na mi tin kakoma8oume.

 

 

:shock::shock::shock:

 

Η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής λέει ότι το κλάμα είναι πολύ αργή ένδειξη πείνας και δεν πρέπει να περιμένουμε να κλάψουν τα μωρά για να ανταποκριθούμε στην ανάγκη τους για φαγητό.

 

Το ίδιο όμως ισχύει και για όποια άλλη ανάγκη.

 

Η άποψη του γιατρού σου είναι εντελώς αυθαίρετη, δεν έχει καμία επιστημονική βάση αν και γράφεται από πολλούς που επιθυμούν να χειραγωγήσουν τα μωρά από πολύ μικρά...

 

Είναι πολύ λυπηρό κάτι τέτοιο....

 

Υπάρχουν και γιατροί που είναι περισσότερο άνθρωποι...

 

tha mathei stis aggalies kai tha ginei xiroteros apo oti itan i kori mou

 

τόσο χάλια είναι;

 

είσαι σίγουρη ότι είναι πιο κακότροπα τα παιδιά που έχουν όση αγκαλιά και όση αγάπη χρειάζονται;.....

 

:?

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο αντέχει η καθεμία απο μας να ακούει το μωράκι της να κλαίει είναι ένα θέμα που έχει να κάνει καθαρά με εμάς. Τώρα το άλλο με τα αγόρια που δεν κάνει να κλαίνε, δοκίμασε να το πείς σε κανέναν παιδίατρο να δεις τί γέλια θα κάνει! :D Επειδή το είχα ακούσει κι εγώ απο γνωστή μου, το ρώτησα σε 3 διαφορετικούς και όλοι είπαν τα ίδια: Δικαιολογίες που λέγαν κάποτε οι μανάδες-γιαγιάδες για να τα παίρνουν όλη την ώρα αγκαλιά. Υποθέτω όλες έχουμε ακούσει κάποια στιγμή το " έχω 2 παιδιά και 2 κορίτσια" που επικρατούσε. Συμπέρασμα είναι ένα πάντως: μην πιστεύεις πράγματα που δεν τα υποστηρίζει η λογική σου, όσο κι αν επιμένουν κάποιοι "που ξέρουν".... :wink:

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Δικαιολογίες που λέγαν κάποτε οι μανάδες-γιαγιάδες

αχ,αυτές οι μαμαδο-γιαγιάδες!!! το τί έχουν πει και έχουν καταστρέψει κόσμο και κοσμάκι δε λέγεται! :x

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απ'την ρίζα θα την κόψω τη γλώσσα! :x και όχι τίποτα άλλο,αλλά εσύ δεν μπορείς να πεις τίποτα γιατί είσαι άπειρη και δεν ξέρεις,ενώ αυτές έχουν μεγαλώσει και 3 παιδιά! έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι τελευταία έτρωγα (στο δεξί κρατουσα το πηρουνι και στο αριστερότο μορώ) και ο μικρός ως συνήθως έκλαιγε γιατι ήθελε να βαλει τα χερια του στο πίατο μου. Το είδε αυτό η πεθερά μου, μου πηρε το μωρό και πήγε σε άλλο δωμάτιο γιατί λέει οτι τα αγοράκια δεν κάνει να λιγουρεύονται. Πρωτη φορά το άκουσα αυτό και να πω την αλήθεια δεν πολυκαταλαβα τι εννοουσε ο ποιητής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και πάλι σύμφωνα με τον παιδίατρο (επειδή το ίδιο ρώτησα κι εγώ όταν γεννήθηκε ο γιος μου) αυτό με την κοίλη είναι μύθος. Απλά ΑΝ υπάρχει κοίλη, το κλάμα θα την βοήθησει να εκδηλωθεί.... Δεν θα την προκαλέσει δηλαδή.....

Να σημειώσω ότι την ερώτηση την έκανα, ούσα παθούσα από την κόρη μου η οποία ήταν το πιο γκρινιάρικο μωρό του κόσμου....

Και επίσης η απάντηση που δίνω εγώ σε μαμάδες, πεθερές και λοιπούς καλοθελητές είναι: Τα παιδιά σας τα μεγαλώσατε όπως νομίζατε εσείς. έτσι θα μεγαλώσω κι εγώ τα δικά μου και δεν πέφτει λόγος σε κανέναν άλλον εκτός από εμένα και τον μπαμπά τους.

(Εννοείται βέβαια ότι όποιος τολμήσει να μου πάρει μωρό από τα χέρια... θα τον πάρει και θα τον σηκώσει).... (εεε δεν με φωνάζουν Ιωσήφ (Στάλιν) χωρίς λόγο)!!!!!!

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι σύμφωνα με τον παιδίατρο (επειδή το ίδιο ρώτησα κι εγώ όταν γεννήθηκε ο γιος μου) αυτό με την κοίλη είναι μύθος. Απλά ΑΝ υπάρχει κοίλη, το κλάμα θα την βοήθησει να εκδηλωθεί.... Δεν θα την προκαλέσει δηλαδή.....

Να σημειώσω ότι την ερώτηση την έκανα, ούσα παθούσα από την κόρη μου η οποία ήταν το πιο γκρινιάρικο μωρό του κόσμου....

Και επίσης η απάντηση που δίνω εγώ σε μαμάδες, πεθερές και λοιπούς καλοθελητές είναι: Τα παιδιά σας τα μεγαλώσατε όπως νομίζατε εσείς. έτσι θα μεγαλώσω κι εγώ τα δικά μου και δεν πέφτει λόγος σε κανέναν άλλον εκτός από εμένα και τον μπαμπά τους.

(Εννοείται βέβαια ότι όποιος τολμήσει να μου πάρει μωρό από τα χέρια... θα τον πάρει και θα τον σηκώσει).... (εεε δεν με φωνάζουν Ιωσήφ (Στάλιν) χωρίς λόγο)!!!!!!

 

:lol::lol: συμφωνώ με τον...Στάλιν :D !!

Νομίζω η κάθε μαμά κάνει το καλύτερο για το μωράκι της...το τι λένε οι άλλοι, είναι δικό τους θέμα.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη παιδιά υπαρχει και η αλλη οψη του νομισματος...εμεις και που την ειχαμε αγκαλιά όλη την ωρα εξακολουθουσε να κλαίει απιστευτα...δεν ηρεμουσε με τίποτα (περίοδος κωλικών τιμημένη!!! :D:D ) αρα θα επρεπε να εχει παθει τυμπανισμό η δικια μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι παει να πει θα κακομαθει ρε παιδια?

Θα κακομαθει να τον αγαπουν και να τον φροντιζουν στα πρωτα του τρυφερα χρονια???

 

Τον πριγκιπα μου μολις τον ακουω αμεσως ειμαι διπλα του και αν δεν τον παρω αγκαλιτσα σιγουρα θα τον απασχολησω με κατι.

Ισως πειναει, βαριεται, θελει αλλαγμα ή απλως να με δει και να με νιωσει κοντα του.

Τοοοοοοσο τρομερο ειναι να του δειξω το ποσο τον αγαπαω με τον τροπο που ο ιδιος το καταλαβαινει?

Ο γιατρος και οι γιαγιαδες θα μου πουν ποσο να αγαπαω το παιδι μου?

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι σύμφωνα με τον παιδίατρο (επειδή το ίδιο ρώτησα κι εγώ όταν γεννήθηκε ο γιος μου) αυτό με την κοίλη είναι μύθος. Απλά ΑΝ υπάρχει κοίλη, το κλάμα θα την βοήθησει να εκδηλωθεί.... Δεν θα την προκαλέσει δηλαδή.....

Να σημειώσω ότι την ερώτηση την έκανα, ούσα παθούσα από την κόρη μου η οποία ήταν το πιο γκρινιάρικο μωρό του κόσμου....

Και επίσης η απάντηση που δίνω εγώ σε μαμάδες, πεθερές και λοιπούς καλοθελητές είναι: Τα παιδιά σας τα μεγαλώσατε όπως νομίζατε εσείς. έτσι θα μεγαλώσω κι εγώ τα δικά μου και δεν πέφτει λόγος σε κανέναν άλλον εκτός από εμένα και τον μπαμπά τους.

(Εννοείται βέβαια ότι όποιος τολμήσει να μου πάρει μωρό από τα χέρια... θα τον πάρει και θα τον σηκώσει).... (εεε δεν με φωνάζουν Ιωσήφ (Στάλιν) χωρίς λόγο)!!!!!!

 

:lol::lol: συμφωνώ με τον...Στάλιν :D !!

Νομίζω η κάθε μαμά κάνει το καλύτερο για το μωράκι της...το τι λένε οι άλλοι, είναι δικό τους θέμα.

 

Κάθε μανούλα έχει δικαίωμα να μεγαλώσει το παιδάκι της όπως αυτή νομίζει ότι είναι σωστό. :)

Καλές και οι συμβουλές δε λέω…αλλά καλύτερο είναι να τις λένε μια φορά όχι να τις επαναλαμβάνουν και να σου σπανέ τα νεύρα!!! :twisted: :twisted:

Και η δικαιολογία- έχω μεγαλώσει 3 παιδία και ξέρω εγώ…μου τα λέγε η γιαγιά μου και μένα και είχε δίκιο – δεν ισχύει…απλά θέλουν με το ζόρι να σου φορτώσουν τη γνώμη τους!!!! :twisted: :twisted:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι με τις γιαγιές έχω το αντίθετο πρόβλημα...μου λένε να μην την παίρνω αγκαλιά και να την αφήνω να κλαίει γιατί θα κακομάθει...

Φυσικά δεν το διαπραγματεύομαι...κλαίει γιατί έχει κάποια ανάγκη..είμαι εδώ πάντα για να της την καλύψω...νοιώθω ότι είναι πολύ μικρούλα για να την αφήνω να κλαίει..τα μωράκια δεν κακομαθαίνουν όταν είναι τόσο μικρά...κάτι θέλουν να μας πουν με το κλάμα τους,δεν έχουν άλλο τρόπο έκφρασης..μια ζεστή και τρυφερή αγκαλίτσα πάντα τα ηρεμεί και τα κάνει να νοιώθουν ασφάλεια και θαλπωρή.. αισθάνομαι ότι δεν έχω το δικαίωμα να στερώ στο παιδί μου την αγκαλιά μου όποτε αυτό την έχει ανάγκη... :)

Link to comment
Share on other sites

Το είδε αυτό η πεθερά μου, μου πηρε το μωρό και πήγε σε άλλο δωμάτιο γιατί λέει οτι τα αγοράκια δεν κάνει να λιγουρεύονται. Πρωτη φορά το άκουσα αυτό και να πω την αλήθεια δεν πολυκαταλαβα τι εννοουσε ο ποιητής.

Τα αγοράκια, σύμφωνα με τις γιαγιάδες κοκ, δεν πρέπει να λιγουρεύονται γιατί θα "πέσει" το πουλάκι τους!! :roll::roll::shock::shock: Τι εννούμε με το "πέσει" δεν έχω καταλάβει κι εγώ πάντως έτσι έλεγαν οι παλιές της οικογένειας...

Όσον αφορά στο κλάμα και τα αγοράκια τώρα...δεν ξέρω για τα αγοράκια, εγώ και κοριτσάκι να είχα πάλι δεν θα το άφηνα να κλάψει! Και αυτα περί "άσε να κλαψει να ανοίξουν τα πνευμόνια του" απλά δεν τα ακούω!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Άκου να κακομάθει το παιδί. Πως συγχύζομαι όταν τα ακούω αυτά. Λες και το παδί είναι αντίπαλος μας που μόνο σκοπό έχει να μας τυραννάει. Μα δεν καταλαβαίνουν ότι το παιδί δεν έχει άλλο τρόπο από το κλάμα να εκφράσει τις ανάγκες του; Και στη τελική και η αγκαλιά και η τρυφερότητα είναι μια ανάγκη. Τι μας έχει κάνει για να του τη στερούμε;

Εγώ το παιδί μου δεν το αφήνω να κλάψει καθόλου. Βέβαια όταν είχε τους κολικούς σπάραζε ο καημενούλης και εγώ έλιωνα και τον είχα συνέχεια στην αγκαλία μου. Δεν νομίζω ότι έπαθε κάτι, μην μου βάζετε ιδέες τώρα :). Πλάκα κάνω, αυτό που ξέρω και εγώ είναι ότι όταν υπάρχει κήλη επιδεινώνεται με το έντονο κλάμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Το εχω ακουσει και γενικα η μαμα μου λεει "τα αγορια δεν κανει να κλαινε πολυ" . Απο πειρα τι να σου πω δεν ξερω (με το ουα τρεχω εγω) αλλα οτι το εχω ακουσει.... ναι.

 

αλλα απο οτι φαινεται ειναι μυθος :

Μη φοβάστε ότι θα πάθει κάτι από το πολύ κλάμα. Είναι σύμπτωμα κι όχι αιτία προβλήματος. Αν σας πουν ότι τα αγόρια παθαίνουν κήλη από το κλάμα, μην το πιστέψε*τε. Η συσχέτιση της κήλης με το κλάμα και μάλιστα ειδι*κά στα αγόρια οφείλεται στο ότι ή αδυναμία του κοιλιακού τοιχώματος που προϋπάρχει της κήλης είναι συνηθέστερη στα αγόρια και εκδηλώνεται όταν αυξηθεί η πίεση μέσα στην κοιλιά, πράγμα που συμβαίνει με το κλάμα, με το βή*χα και με το σήκωμα Βάρους. Δηλαδή, αν υπάρχει κήλη, θα εκδηλωθεί κάποτε είτε κλαίει το μωρό είτε όχι.

 

http://www.paidiatros.gr/index.php?cid=1&id=661&st=2

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Για την κοιλη δεν μπορώ να σου πω (αν και δεν το πιστέυω και τα κορίτσια με κάλυψαν) αλλά να το κακομάθεις? Δε νομίζω ότι τοσο μικρά μωρά κακομαθαίνουν. Ο γιος μου δεν ήταν καθόλου γκρινιάρης, έκλαιγε όταν ήθελε κάτι ή κάτι τον ενοχλουσε (πειναγε, ήταν βρεμένος, ποναγε ή ζηταγε αγκαλια). Ανταποκρινομουν άμεσα στο κλάμα του θεωρόντας ότι δεν προσπαθούσε να με κοροϊδεψει για να τον κακομάθω αλλά ειχε κάποια ανάγκη σωματική ή ψυχολογική. Σήμερα 9 μήνες μετά ειναι απόλυτα ανεξάρτητος΄(ουτε αγκαλιες θέλει ουτε χαϊδεματα κλαψ), τώρα προσπαθεί να κάνει το δικό του γκρινιάζοντας και τώρα ειναι που προσπαθώ να του βάλω όρια (λέμε τώρα....). Παντως ένα νεογέννητο δεν θεωρώ ότι κακομαθαίνει.

Με το καλό το μωρό σου!

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι μαμαδογιαγιάδες έχουν οιδιπόδιο με ΟΧΙ με τα αγόρια αλλά με το πουλάκι τους....μην θυμηθώ που τα ξεντύνουν όποτε βρούν ευκαιρία για να κάνουν επίδειξή στα προσόντα τους σε κάθε επισκέπτη.....

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...