Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ραγαδες και parabens


Recommended Posts

Καλησπερα λοιπον και απο εμενα κοριτσια... γραφω την στιγμη που εχω παθει σοκ για 2 λογους... ας ξεκινησω να λεω... ειμαι στον 7ο μηνα... ο γιατρος μου συστησε την prevenstria της frezyderm... εγω βεβαια ως αμελης με το σωμα μου απο την αρχη της εγκυμοσυνης πηρα μια κρεμα αλλα δεν εβαζα τακτικα...εβαζα οποτε ειχα πολυ ορεξη για περιποιηση,σχεδον ποτε δηλαδη... ωσπωσπου σημερα ειδα οτι εχω γεμισει ραγαδες σε γλουτους και πλαι απο την κοιλια μου...και στο στηθος εχω αλλα αυτε τις ειχα δει...οι αλλες βγηκαν σε χρονο dt... Απελπισμενη λοιπον ειχα μια κρεμα fissan baby και εγινα μετα το μπανιο σαν χρυσοψαρο απο την ποσοτητα... αφου λοιπον ξαπλωσα ωραια και μοσχομυριστη πως γυρναω την συσκευασια της FISSAN BABY BABY BABY BABYYYYYYY, παθαινω πλακα διαβαζοντας τα συστατικα... METHYLPARABEN, ETHYLPARABEN. ...και στα προιοντα για τα μωρα ρε παιδια? Αποριπτεται λοιπον...και τι κρεμα να παρω ρε κοριτσια καλη και οικονομικη? Γιατι εγω ξανα 28 euro για κια κρεμα που με το σοκ που επαθα θα μου τελειωσει σε 1 εβδομαδα, δεν δινω.... περιμενω να μου πειτε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα βασούλα!!! Σου εύχομαι μια τελειόμηνη κύηση και να κρατήσεις ενά γερό παιδάκι στην αγκαλιά σου....Την ίδια ακριβώς κρέμα μου είχε πει και ο δικός μου γιατρός να βάλω αλλά η ξηροδερμία και η φαγουρα που είχα δεν λεγόταν....και έβαζα 3 φορές τη μέρα...μάπα το δαμάσκηνο!!! την επόμενη φορα που ειχα παει για να τον δω μου είπε να δοκιμάσω βαζελίνη την απλή, και όντως με βοήθησε αλλά προς το κάλοκαίρι δεν αντεχα με τη ζέστη και τον ιδρώτα και κατέληξα σε μία κρέμα σώματος της dove, που είναι σε μεγάλο βαζάκι...η μόνη διαφορά ειναι οτι εγω δεν έκανα καθόλου ραγάδες πουθενα και αυτο λόγω της βαζελίνης αλλά και της κοιλιάς που δεν είχα(μετα τους 7μιση μήνες φούσκωσε κανονικά!!!:D:D)... βέβαια έχω ακούσει οτι πολλές χρησιμοποιούν και ελαιόλαδο σε καθημερινή βάση για ενυδάτωση.

Στη ζωή όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Γι΄αυτό ποτέ μη το βάζεις κάτω για ΤΙΠΟΤΑ!

 

rYmQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαζα σιτέλαιο, ένα εντελώς φυτικό έλαιο δηλαδή, που τρώγεται κιόλας. Δν έβαζα τακτικά-αμελής κι εγώ!-αλλά δεν έβγαλα καθόλου ραγάδες.Το βρίσκεις σε καταστήματα με βιολογικά προ'ι'όντα.

Με το καλό να γεννήσεις το μωρό σου!

Link to comment
Share on other sites

Επισης λενε πως ειναι καλο και το αμυγδαλελαιο.... παιδια τι να πω? Σοκ οι ραγαδες...βεβαια λες χαλαλι παναγιτσα μου ας βγει γερο το παιδακι μου και ολα τα αλλα....αλλα κακα τα ψεματα γυναικες ειμαστε παιδια,και μετα την γεννα παλι γυναικες θα ειμαστε, οποτε πιστευω σε καποια φαση ολες φρικαραμε με τις ραγαδες....εγω καθε μερα παντως γινομαι ολο και περισσοτερο σαν χαρτης...χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που δεν αμέλησα ήταν η κρέμα στην κοιλιά και στις δύο εγκυμοσύνες μου. Εβαζα την σιμιούλσιουμ και δεν έκανα καμία ραγάδα.

 

Ομως το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε είναι να ενυδατώνετε το δέρμα σας από μέσα προς τα έξω. Πίνετε πολλά νερά. Προστατεύετε έτσι κατά 80% το δέρμα σας απ' τις ραγάδες! Αυτός ήταν τελικά ο λόγος (κατά τον γιατρό) που δεν έκανα.

 

Κι αν ήδη κάνατε ραγάδες... ε.. δεν πειράζει, είναι "τα παράσημα" της μητρότητας!! Ετσι να το βλέπετε!

 

Με το καλό σε όλες εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω... οπως επισης ρολο μεγαλο παιζει και η διατροφη... εγω ως πριν κανενα μηνα ηθελα να τρωω συνεχεια απ εξω.... σουβλακις,πιτσες κλπ.. εχω ενα μηνα τρωω σωστα και ομως ειδα διαφορα γενικοτερα... ακομη και στο δερμα μου....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Επισης λενε πως ειναι καλο και το αμυγδαλελαιο....

 

Tο αμυγδαλέλαιο είναι όντως καλό, αλλά παίζουν μεγάλο ρόλο και τα γονίδια της καθεμιάς μας. Πήρα 16 κιλά και δεν έχω καθόλου ραγάδες κι ας ένιωθα πως θα σκάσει η κοιλιά μου σαν μπαλόνι-η μαμά μου είχε φτάσει απο 45 κοντά 90 κιλά (!) στην πρώτη εγκυμοσύνη και πήρε καμια 20 τουλάχιστον και στη δεύτερη και δεν έχει επίσης καθόλου ραγάδες. Μου το είπε κι ο γιατρός, αν έχεις προδιάθεση, ό,τι και να βάλεις δεν τις γλιτώνεις...

 

Τα μωράκια μας να είναι καλά όμως και τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες... :)

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Το αμυγδαλελαιο οντως κάνει θαυματα. Κ ειναι κ οτι πιο φυσικο κ πολυ οικονομικο. Εγω δεν εβγαλα ουτε μια ραγαδα παρολο που εχω καποιες αναμνηστικες απο την εφηβεια μου. Αλλα να βαζεις πρωι βραδυ, γενικα να φροντιζεις να εισαι παντα καλα ενυδατωμενη στην κοιλιτσα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...