Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μελίνα - ενορία/ιερέας που να το δέχεται


lucia

Recommended Posts

Με μια υπεύθυνη δήλωση μήπως;;;:mrgreen:

Την υπεύθυνη δήλωση γιατί να τη δεχτεί η εκκλησία; Η υπεύθυνη δήλωση είναι του κράτους.

 

Αποφασίστε επιτέλους αν θέλετε κοσμικό κράτος ή σύνδεση εκκλησίας-κράτους :P

 

Σε πολλά θέματα (για να μην πω σε όλα), η Ελληνορθόδοξη Εκκλησία είναι "γατούλα" σε σχέση με την Αγγλικανική, την Καθολική κλπ. Ίσως επειδή στα κοσμικά κράτη η εκκλησία είναι λίγο έως πολύ προαιρετική, οπότε δεν νιώθουν την υποχρέωση να είναι all inclusive. Σου λένε, αυτοί είμαστε και σε όποιον αρέσουμε.

 

Οι καθολικοί έχουν και υποχρεωτικά σεμινάρια (συνεδρίες με τον ιερέα) πριν το γάμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Άλλωστε κάτι αρχαιοελληνικά ονόματα που ακούμε τα έχει πει ο παπάς στην εκκλησία; Αποκλείεται. Από αυτό και μόνο καταλαβαίνεις ότι δεν έχει σημασία το τι θα πει/γράψει ο παπάς στο χαρτί του.

 

 

τα περισσοτερα αρχαιοελληνικα ονόματα γιορταζουν,,,και είναι πολλες φορες θεμα του παπα,,,,,στην ουσια και πολλα γνωστα χριστιανικα ονοματα είναι φτιαχτα από εμας και δεν υπαρχουν όπως η θηλυκη εκδοχη ενός ονοματος Αγιου,,,,οποτε αν ο παπας είναι πολύ τυπικος μπορει να αρνηθεί και αυτά πχ νικολετα

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Την υπεύθυνη δήλωση γιατί να τη δεχτεί η εκκλησία; Η υπεύθυνη δήλωση είναι του κράτους.

 

Αποφασίστε επιτέλους αν θέλετε κοσμικό κράτος ή σύνδεση εκκλησίας-κράτους :P

 

Οι καθολικοί έχουν και υποχρεωτικά σεμινάρια (συνεδρίες με τον ιερέα) πριν το γάμο.

 

 

Κοσμικό! :-)

 

Όσο για τις συνεδρίες πριν το γάμο, το έχω δει σε ταινίες...:P

Link to comment
Share on other sites

α τωρα το θυμηθηκα ,,επισης μπορεις να απεθυνθεις στην μητροπολη και να ζητησεις αδεια από εκει,,,η αδερφη μου εχει ένα πολύ πολύ περιεργο ονομα και οι γονεις μου περιμεναν καιρο για να παρουν αδεια από την μητροπολη σε συνεργασια με τον ιερεα

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοσμικό! :-)

Τότε μην ζητάτε συνεργασία κράτους-εκκλησίας. Ο καθένας το τσανάκι του :P

 

Όσο για τις συνεδρίες πριν το γάμο, το έχω δει σε ταινίες...:P

Γίνεται και στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο παπάς στον Αγ. Νικόλαο Ρηγίλης πάντως είναι εξαιρετικός, και δεν νομιζω πως θα έχεις πρόβλημα, ρώτα και εκεί, ειναι δίπλα στο Παγκράτι. Βάφτισε φίλη μου πέρισυ και στο λέω, και έδωσε αρχαιοελληνικό όνομα.

Αν είναι ο κύριος με τον οποίο μίλησα, πράγματι εξαιρετικός. Κρίμα που η εκκλησία θα είναι κλειστή όπως με ενημέρωσε την ημερομηνία που θέλω. Μου έδωσε όμως 2-3 εναλλακτικές (κοντινές εκκλησίες).

 

Κατά τη γνώμη μου έχεις δίκιο να θέλεις να υπάρχει το ίδιο όνομα στα χαρτιά της εκκλησίας και στο ληξιαρχείο. Νομικά μπορεί να μην έχει ισχύ το χαρτί της εκκλησίας αλλά εκκλησιαστικά δεν έχει ισχύ το χαρτί του ληξιαρχείου. Και επειδή δεν ξέρεις τι γίνεται στο μέλλον.... φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά.

Είσαι μέσα στο μυαλό μου, σε όλα όσα έχεις γράψει και πιο κάτω. Το πιο σόφτ που μπορώ να σκεφτώ, να θέλει το κορίτσι να παντρευτεί στο εξωτερικό και να ζητήσουν το χαρτι βαπτίσεως (κάπου το ανέφερες κιόλας νομίζω). Άντε να βρείς άκρη.

 

Υ.Γ. Εμένα πάντως μου αρέσει το Μελιτίνη περισσότερο από το Μελίνα, και γενικά είμαι υπέρ ονομάτων που δίνουν πολλές επιλογές για υποκοριστικά, γιατί δεν ξέρεις αν στο παιδί σου στο μέλλον θα αρέσει το όνομα που επέλεξες ή αν θα έχει ξαδέρφη / φίλη / συνάδελφο Μελίνα και θα θελήσει να το αλλάξει για να διαφοροποιηθεί.

Η μικρή θα έχει και δεύτερο όνομα, όπως και ο γιός μου, παρέλειψα να το αναφέρω (εν είδει middle name παρότι γνωρίζω οτι χειρότερο μπέρδεμα μπορεί να της είναι εδώ στην Ελλαδά. Δική μου ξεροκεφαλιά το αναγνωρίζω). Όποτε αν δε της αρέσει μπορεί να χρησιμοποιεί κάλλιστα αυτό (γι'αυτό δε θέλω επιπλεόν μπερδέματα με το Μελιτίνη).

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι υποχρεωτικό να γινει πριν τη βαφτιση, ειναι απλά υποχρεωτικό να δηλωθεί το όνομα στο ληξιαρχείο. Και σου προτείνει να το έχεις κάνει από πριν, να ξεμπερδευεις..

 

argini, καλά κατάλαβα? αυτό δεν εννοούσες?

 

ΑΚΡΙΒΩΣ!!:P

Link to comment
Share on other sites

Aυτό με την Μητρόπολη ισχυει! Το ξρω για παιδάκι που βαπτιστηκε Σεμπαστιαν δηλ Σεβαστιανος. Η μαμα ήταν ξενη και ηθελε να γραφτει Σεμπαστιαν το ονομα και εγινε δεκτο το αίτημα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις προτάσεις για ενορία. Τελικά βρήκαμε εκκλησία δίπλα στο σπίτι μας (σχεδόν διαλέξαμε κιόλας). Όλοι οι ιερείς με τους οποίους μίλησα μου είπαν πως δίνουν αυτό το όνομα. Είχα απογοητευτεί γιατί είχα μιλήσει με έξι ιερείς που είχαν αρνηθεί όλοι, στον τόπο καταγωγής μου και ευρύτερα. Τελικά το πρόβλημα είναι πως ο μητροπολίτης εκεί είναι πολύ αυστηρός και δεν το δέχεται (πριν 10-15 χρόνια δηλαδή δίνονταν το όνομα,και υπάρχουν κορίτσια αυτής της ηλικίας με αυτό το όνομα, με τον παλιό μητροπολίτη).

Καλό τριήμερο σε όλους.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ μας κι εγώ προτιμώ το Μελιτινή-μήπως να το ξανασκεφτόσασταν αντί να ταλαιπωρείστε; Απ' την άλλη ξέρω παιδάκι που δέχτηκε παπάς να το βαφτίσει Παμέλα, οπότε ελπίδες υπάρχουν πάντα...

 

ΥΓ

Οι καθολικοί έχουν και υποχρεωτικά σεμινάρια (συνεδρίες με τον ιερέα) πριν το γάμο.

 

Κι εμάς μας κανόνισε συνάντηση/συζήτηση περί της ιερότητας του γάμου ο ιερέας που μας πάντρεψε - ως προϋπόθεση μάλιστα για να μας κλείσει ημερομηνία γάμου. Κακό δε μας έκανε βέβαια, υπέροχος άνθρωπος. Σε άλλη εκκλησία κανόνισαν στο ζευγάρι συμβουλευτικού τύπου συνάντηση μετά τον γάμο, έχοντας μάλιστα κρατήσει ως ενέχυρο τα στέφανα! :P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...