Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλες τις μέλλουσες μανουλες.

Γεννησα στο Αττικο πριν 6 μηνες και ηθελα να σας περιγράψω τις άθλιες συνθήκες που επικρατούν.μπήκα αιφνίδια για καισαρική, ζήτησα δικλινο η μονοκλινο άλλα δεν υπήρχε οποτε με βαλανε σε τετρακλινο. Κουρτίνα δεν υπήρχε γυρώ γύρω στο κρεββάτι οποτε τα παντα ηταν σε κοινη θεα στους συγγενείς των υπόλοιπων μανάδων.το βράδυ κρύωνα απο το άγχος μού, ζήτησα κουβέρτα αλλα παλι δεν υπήρχε, μου έφερε ο άντρας μου απο το σπιτι.οι τουαλέτες των δωματίων και οι κοινές ηταν χωρίς χαρτί. Οι κοινές μάλιστα χωρίς καν σαπούνι, σκεφτείτε μικρόβια που σκορπίζονταν.την επόμενη με ετοιμασανε για το χειρουργείο με ξαπλωσαν στο χειρουργικό κρεβατι πέρασαν όρους μάσκα οξυγόνου κλπ και ξαφνικα έφυγαν όλοι χωρίς καν να με ενημερώσουν τι εγίνε. Έμεινα έτσι περιπου 1,3 ωρα , κρύωνα τοσο πολυ , γυμνή με τα χέρια διάπλατα ανοιχτα και συνδεδεμένη με τα μηχανήματα. Ρώτησα μια κοπελα που εμφανίστηκε και μου είπε πως ο γιατρός μου ( ο οποίος τύχαινε να έχει εφημερία εκείνη τη μέρα) είχε παει σε κάποιο άλλο χειρουργειο. Σκεφτείτε την αγωνιά μου αν ζει το μωρο μιας που γενναγα πρόωρα και να με εχουν παρατησει ετσι.ευτυχώς ηταν μια Κυρια που βοηθαγε στις μεταφορές και μου έβαλλε μια φυσουνα με ζεστό αέρα.σεντόνια για αλλαγή απο τα αιματα δεν υπηρχαν, έπρεπε να βάλεις μεσο.πονσταν επισης.θερμόμετρο δε βάζουν προληπτικά στις λεχωνες μονο οτάν τους πεις η ιδία οτι είσαι άρρωστη.τα σιφόν στο μπάνιο βουλωμενα, βγαινανε τα νερά στα κρεβάτια.τσιροτα δεν είχαν, βαζανε γαζες με ταινία.τη δεύτερη μερα ξεχασανε να μου φέρουνε μεσημεριανό, φιδέ. Το ζήτησε ο άντρας μου και του είπαν θα περάσει σε λίγο.τελικά αφαντοι και όταν ξαναπήγε να τους ζητήσει φαι ώστε να μπορω να κατεβασω και γάλα η απαντηση ηταν `στην Αιθιοπία οι γυναίκες πεινανε και μια χαρά γάλα εχουν`

Όποια κοπελα έχει τη δυνατότητα να παει σε ιδιωτικό να μην το σκεφτεί καν. Οι ελλείψεις και ο τροπος λειτουργίας των δημόσιων νοσοκομείων σε κανουν να νιώθεις οτι γένας δεκαετίας πίσω και να αμφιβαλεις πλεον αν είσαι άνθρωπος.

 

τόσο μεγάλη αλλαγή μέσα σε 2 χρόνια;μου κάνει φοβερή εντύπωση!

Οι καθαρίστριες περνούσαν 3 φορές/ημέρα όταν γέννησα εγω (Οκτώβρης του 2012).Αν τελείωνε το απολυμαντικό ή οτιδήποτε άλλο,ζητούσαμε απο τις νοσοκόμες και μας έφερναν.

Όσο για τον θηλασμό,μιας και είναι πιστοποιημένο baby friendly νοσοκομείο,μου κάνει απίθανο να έδωσαν τέτοια απάντηση!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 455
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τόσο μεγάλη αλλαγή μέσα σε 2 χρόνια;μου κάνει φοβερή εντύπωση!

Οι καθαρίστριες περνούσαν 3 φορές/ημέρα όταν γέννησα εγω (Οκτώβρης του 2012).Αν τελείωνε το απολυμαντικό ή οτιδήποτε άλλο,ζητούσαμε απο τις νοσοκόμες και μας έφερναν.

Όσο για τον θηλασμό,μιας και είναι πιστοποιημένο baby friendly νοσοκομείο,μου κάνει απίθανο να έδωσαν τέτοια απάντηση!

 

Δεν έχω κάποιο λόγο να κατηγορήσω το νοσοκομείο που επέλεξε να γεννήσω αν και είχα την οικονομική δυνατότητα να πάω σε ιδιωτικό. Ο καθένας γράφει την εμπειρία του και είναι άσχημο να σε αμφισβητούν ειδικά όταν έχεις περάσει δυσκολίες πολλές

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποιο λόγο να κατηγορήσω το νοσοκομείο που επέλεξε να γεννήσω αν και είχα την οικονομική δυνατότητα να πάω σε ιδιωτικό. Ο καθένας γράφει την εμπειρία του και είναι άσχημο να σε αμφισβητούν ειδικά όταν έχεις περάσει δυσκολίες πολλές

 

συγνώμη βρε κορίτσι μου,είναι δυνατόν σε δημόσιο φόρουμ και δημόσιο διάλογο να μιλάς για αμφισβήτηση;

εγω σε κατηγόρησα για αμφισβήτηση;

Κι εγω αυτά που έζησα,είπα.Δεν μοιράστηκα την εμπειρία της κουμπαροξαδέρφης μου.

Την επόμενη φορά,λοιπόν,πήγαινε σε ιδιωτικό εφόσον έχεις την δυνατότητα.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

μου κάνει εντύπωση αυτό που λες..μήπως δεν πρόλαβες;

 

Πηγα με 4 διαστολη.παντως...οταν μείνω παλι εγκυος στο αττικο θελω να ξαναγεννησω!μια χαρα ηταν!οι καθαρίστριες ερχόντουσαν 3-4 φορες την ημέρα.το φαγητό ηταν πολυ καλο και τα κοριτσια πολυ καλα...εχει ελλείψεις αλλα ας μην τα μεγαλοποιουμε!

R4nKp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!

Και εγώ στο Αττικό πρόκειται να γεννήσω και απογοητεύτηκα λιγάκι με αυτά που ακούω....όμως, 4-5 μέρες είναι θα περάσουν!! Μακάρι να είναι λίγο καλύτερα, αν και σε 3 μήνες τι μπορεί να αλλάξει!! Μαμάδες ότι άλλο γνωρίζετε και μπορείτε να μας συμβουλέψετε πραγματικά έχουμε ανάγκη να τα ακούμε!!

Φιλάκια σε όλες!!!

 

Η κοπέλα που ήταν μαζί μου στο ίδιο δωμάτιο ήξερε την κατάσταση και είχε φέρει μαζί της σεντόνια, μαξιλαροθηκες,χαρτί υγείας,αδιαβροχη γάζα για αλλαγή και κουβερτούλα. Σε κάθε περίπτωση πάρε πλαστικές παντόφλες για το μπάνιο. Για απολύμανση του δωματίου δεν θα χρειαστείς κάτι καθώς οι καθαρίστριες καθαρίζουν καλά (με όσα διαθέτουν βέβαια). Ειδικά για την γάζα,σε εμένα είχαν έλλειψη και μου βάλανε μια μικρούλα και γύρω γύρω ταινιακι με αποτέλεσμα να ακουμπάει τα ραματα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλες/όλους. Έχουμε ξεκινήσει προσπάθειες για μωράκι και σκέφτομαι όταν με το καλό τα καταφέρουμε να γεννήσω στο Αττικό. Εδώ λοιπόν θα ήθελα τα φώτα σας. Όσες έχετε γεννήσει πρόσφατα την εμπειρία σας απο το νοσοκομείο και την αίθουσα τοκετού (αν το λέω σωστά) και κάτι ακόμα επιτρέπεται να είναι ο πατέρας στην αίθουσα την ώρα του τοκετού; Έψαξα αλλά δεν είδα κάτι για αυτό το νοσοκομείο. Ευχαριστώ πολύ και όποια πληροφορία ευπρόσδεκτη και πολύτιμη!!!:-D

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα σε όλες/όλους. Έχουμε ξεκινήσει προσπάθειες για μωράκι και σκέφτομαι όταν με το καλό τα καταφέρουμε να γεννήσω στο Αττικό. Εδώ λοιπόν θα ήθελα τα φώτα σας. Όσες έχετε γεννήσει πρόσφατα την εμπειρία σας απο το νοσοκομείο και την αίθουσα τοκετού (αν το λέω σωστά) και κάτι ακόμα επιτρέπεται να είναι ο πατέρας στην αίθουσα την ώρα του τοκετού; Έψαξα αλλά δεν είδα κάτι για αυτό το νοσοκομείο. Ευχαριστώ πολύ και όποια πληροφορία ευπρόσδεκτη και πολύτιμη!!!:-D

 

Καλησπέρα!

Με το καλό καταρχήν!

Όπως σε όλα τα δημόσια νοσοκομεία,ο πατέρας απαγορεύεται να είναι στην αίθουσα τοκετό.Εγω γέννησα τον Οκτώβρη του 2012 και δεν τον άφησαν να μπει,πάντως!Μακάρι να άλλαξε κάτι.

Η αίθουσα ωδινων είναι ένα δωμάτιο κλασσικά νοσοκομειακό,που σε συνδέουν με τον καρδιοτοκογράφο και έρχονται και σε εξετάζουν.(στο site είχε φωτογραφίες,τις κατέβασαν;)

Η αυτη καθεαυτή γέννα λαμβάνει χώρα στην αίθουσα του χειρουργείου,που είναι και πάλι κλασσικό νοσοκομειακό δωμάτιο.

Αυτά!

Θα πρέπει να έχεις μαζί σου τα πράγματά σου και του μωρού επίσης (ρούχα,είδη προσωπικής υγιεινής,πάνες,πετσετούλες κ.λ.π.)

Ελπίζω κάποια με πιο πρόσφατη εμπειρία να σου πει αν έχει αλλάξει κάτι.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες/όλους. Έχουμε ξεκινήσει προσπάθειες για μωράκι και σκέφτομαι όταν με το καλό τα καταφέρουμε να γεννήσω στο Αττικό. Εδώ λοιπόν θα ήθελα τα φώτα σας. Όσες έχετε γεννήσει πρόσφατα την εμπειρία σας απο το νοσοκομείο και την αίθουσα τοκετού (αν το λέω σωστά) και κάτι ακόμα επιτρέπεται να είναι ο πατέρας στην αίθουσα την ώρα του τοκετού; Έψαξα αλλά δεν είδα κάτι για αυτό το νοσοκομείο. Ευχαριστώ πολύ και όποια πληροφορία ευπρόσδεκτη και πολύτιμη!!!:-D

 

Καλησπέρα.Εχω ξαναγράψει για το Αττικο πιο παλιά.Λοιπον,γεννησα 28/05/2014.Δεν επιτρέπεται στην αίθουσα τοκετού ο σύζυγος.Εγω που ζήτησα να έρθει λιγο να τον δω στον καρδιοτοκογραφο που ήμουν,δεν τον άφησαν.Ο καθηγητής ειναι πολυ αυστηρός εκει!Εκτος και αν λείπει που τοτε μπορει να τον αφήσουν να μπει.Ετσι μου ειχε πει μια μαία....Για μενα,το νοσοκομείο ειναι παρά πολυ καλο.Ειναι πανεπιστημιακό και οι γιατροί ειναι συνεχεια απο πάνω σου.Το αρνητικό ειναι οι φοιτητές οι οποίοι έρχονται συχνά πυκνά και ελέγχουν τη διαστολη σου κλπ....πόνος!!!!!!Τηρουνται τα ωράρια επισκεπτηριου,οι καθαρίστριες περνάνε σίγουρα 3 φορες τη μέρα και το φαγητο τους ειναι αρκετά καλο!Οι νοσηλεύτριες ηταν πολυ καλες(εκτός απο 1-2)Εχουν ελλείψεις αλλα εγω δεν ειδα κατι τραγικό!Το εχω ξαναγράψει.....Παλι εκει θα γεννούσα!!!!!

R4nKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εχω ξαναγράψει για το Αττικο πιο παλιά.Λοιπον,γεννησα 28/05/2014.Δεν επιτρέπεται στην αίθουσα τοκετού ο σύζυγος.Εγω που ζήτησα να έρθει λιγο να τον δω στον καρδιοτοκογραφο που ήμουν,δεν τον άφησαν.Ο καθηγητής ειναι πολυ αυστηρός εκει!Εκτος και αν λείπει που τοτε μπορει να τον αφήσουν να μπει.Ετσι μου ειχε πει μια μαία....Για μενα,το νοσοκομείο ειναι παρά πολυ καλο.Ειναι πανεπιστημιακό και οι γιατροί ειναι συνεχεια απο πάνω σου.Το αρνητικό ειναι οι φοιτητές οι οποίοι έρχονται συχνά πυκνά και ελέγχουν τη διαστολη σου κλπ....πόνος!!!!!!Τηρουνται τα ωράρια επισκεπτηριου,οι καθαρίστριες περνάνε σίγουρα 3 φορες τη μέρα και το φαγητο τους ειναι αρκετά καλο!Οι νοσηλεύτριες ηταν πολυ καλες(εκτός απο 1-2)Εχουν ελλείψεις αλλα εγω δεν ειδα κατι τραγικό!Το εχω ξαναγράψει.....Παλι εκει θα γεννούσα!!!!!

 

πώς κάνουμε like;; :rolleyes:

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα στο αττικο πριν απο 2 χρονια που σιγουρα οι ελλειψεις ηταν λιγοτερες. και θα ξαναγεννησω εκει σε λιγους μηνες. κι εγω μια νοσηλευτρια βρηκα αντιπαθητικη. οι υπολοιπες ηταν τυπικες και ευγενικες. τα εχω γραψει και παλιοτερα αυτα.

ο μικρος γεννηθηκε με ενα ψιλοθεματακι, για το οποιο οι παιδιατροι ηταν απιστευτα καθησυχαστικοι απο την αρχη και πραγματι ειχαν δικιο. αλλα για σιγουρια ηθελαν να κανουν και καποιες εξτρα εξετασεις. μου εκανε εντυπωση οτι καθε φορα που εβγαινε ενα αποτελεσμα, ερχοταν καποιος απο τους παιδιατρους στο δωματιο και μας ενημερωνε για το αποτελεσμα. μου εκανε εντυπωση οτι σε δημοσιο νοσοκομειο δεν χρειαστηκε να τους ψαχνουμε για απαντησεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεννησα στον Αττικο 3/13 και ηταν πολυ καλα.Οι καθαρίστριες περνούσαν συνεχεια,δεν αντιλήφθηκα κάποια έλλειψη προσωπικά.Οτι ζήτησα το ειχα.Το φαγητο ηταν οκ.Το καλυτερο που εχει το Αττικο που δεν το έχουν αλλα μαιευτήρια ειναι οτι περνεις εξαγωγή μονο οταν πάρει και το μωρο!δηλαδη αν εχει ικτερο π.χ. Είσαι μαζι του μέσα με την λάμπα δίπλα σου στην προςπαθεια για θηλασμο και οχι πήγενε έλα καθε τρίωρο και ξένο γαλα αν καθηστερισεις...Ειναι φιλικό προς τα βρέφη και θα εκελεινα τα ματιά μου ακόμα κι αν υπήρχαν οι ελλείψεις που λέτε....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

οπως ανεφερα και σε προηγουμενο ποστ μου προκειται να γεννησω σε λιγο καιρο για δευτερη φορα στο αττικο. θα ηθελα να ρωτησω τις μαμαδες που εχουν γεννησει χειμωνα στο αττικο (εγω θα γεννησω λιγο μετα τα μεσα Δεκεμβρη λογικα) ποσο ζεστη εχει μεσα στα δωματια και τι ειχατε παρει για να σκεπαζετε τα μωρακια σας.

στην προηγουμενη γεννα μου ειχε εξω 35-36 βαθμους αλλα μεσα ηταν ευχαριστα.δεν καταλαβα ζεστη αλλα ουτε ειχε τοσο κρυο αερα που να ανησυχω για το μωρο. απλα αναρωτιεμαι το χειμωνα πως ειναι γιατι βρεθηκα προσφατα σε ιδιωτικο μαιευτηριο που γεννησε μια φιλη μου και η ζεστη ηταν ανυποφορη οχι μονο για εμενα που ειχα μολις μπει στον 8ο αλλα και για τους υπολοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Εγω γέννησα Μάρτιο αλλα είχε ακομα κρύο καιρό τότε.Ειχε ζέστη αλλα οχι ανυπόφορη,φυσιολογικά πραγματα.Ειχα πάρει μια φλιζ κουβερτούλα ψιλή και ηταν υπερ αρκετό.Υπηρχαν και πολλές τρελές βέβαια που τα είχαν με χοντρές κουβέρτες αλλα εγω το βρήσκω υπερβολή.Με το καλο το μωρακι σου!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ και για τις ευχες και για τις πληροφοριες. οσο για τις τρελες που λες, τετοιες πετυχα κι εγω αρχες Σεπτεμβρη με ζεστη καλοκαιριου. το μωρο σκεπασμενο με διπλωμενη στα δυο χειμωνιατικη κουβερτα (για να χωραει στο πυρεξακι).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
ευχαριστω πολυ και για τις ευχες και για τις πληροφοριες. οσο για τις τρελες που λες, τετοιες πετυχα κι εγω αρχες Σεπτεμβρη με ζεστη καλοκαιριου. το μωρο σκεπασμενο με διπλωμενη στα δυο χειμωνιατικη κουβερτα (για να χωραει στο πυρεξακι).

 

Καλημέρα!

για επίσκεψη σε ασθενή,που είχα πάει εγω ήταν ομοιόμορφη θερμοκρασία δε νομίζω να έχει αλλάξει κάτι!

με το καλό!

Με τον Γράψα θα γεννήσεις πάλι;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια υπαρχει γιατρός στο Αττικο που δεν περνει φακελάκι η αν περνει να ειναι λίγα; Εννοώ 500 και κάτω;

 

Οτάν γεννησα εγώ πριν 10 μηνες οι αλλες δυο κοπέλες που ειμασταν μάζι, οι γιατροί τους τους ζήτησαν 1500 αλλά αυτές δώσανε 500 και δεν ειπαν τιποτα.εγώ πιαστικα κοτσος βεβαια

Link to comment
Share on other sites

Οτάν γεννησα εγώ πριν 10 μηνες οι αλλες δυο κοπέλες που ειμασταν μάζι, οι γιατροί τους τους ζήτησαν 1500 αλλά αυτές δώσανε 500 και δεν ειπαν τιποτα.εγώ πιαστικα κοτσος βεβαια

Θελει θράσος τελικα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα. Ξέρετε που κυμαίνονται αυτόν το καιρό οι αμοιβές των μαιευτήρων για γέννα στο Αττικό; Αν έχετε να προτείνετε κάποιον οικονομικό και καλό με pm παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...