Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΝΗΣΕ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΕΦΗΜΕΡΕΥΟΝΤΑ ΓΙΑΤΡΟ?


biene

Recommended Posts

γεια σου,να σε ρωτησω μιας που γεννησες στο παπαγεωργιου.θελω να γεννησω με φτ αν δε τυχει τιποτα,επισκληριδιο μου κανουν αν το ζητησω η οχι?επισης αφηνουν τον συζυγο στο δωματιο ωδινων μεχρι να μπω για να γεννησω στο χειρουργειο?

εαν δεν εχει εφημερια το παπαγ.την ημερα που θα γεννας δεν θα μπορεις να γεννησεις εκει,αλλα στο νοσοκομ που εφημερευει!και μετα ολα παιζονται στον αναισθησιολογο,και στο αν θα αφησουν το συζηγο μεσα εστω για λιγο.οταν γεννουσα εγω ειδα να μπαινοβγαινουν καποιοι αλλα προς το δωματιο ανανηψης που ηταν κοπελες με προκληση και περιμεναν(εκανα βολτες μετα την περιποιηση κλυσμα ξυρισμα για λιγο αφου δεν ξεραμε οτι θα κανα κτ απο την αρχη)οταν σπασαν τα νερα μου και ειδαμε οτι τελικα εχει μικροβιο το υγρο εκει φεραν τον συζηγο μου μεσα και μας αφησαν να συζητησουμε να προσπαθηση να με ηρεμησει...τελος παντον καταλαβες.παντος αν πρεπει να γινει επισκληριδιο σου κανουν απλα οταν δεν χρειαζετε δεν σου κανουν χωρις λογο.αυτο καταλαβα οτι γινετε στα νοσοκομ.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εαν δεν εχει εφημερια το παπαγ.την ημερα που θα γεννας δεν θα μπορεις να γεννησεις εκει,αλλα στο νοσοκομ που εφημερευει!και μετα ολα παιζονται στον αναισθησιολογο,και στο αν θα αφησουν το συζηγο μεσα εστω για λιγο.οταν γεννουσα εγω ειδα να μπαινοβγαινουν καποιοι αλλα προς το δωματιο ανανηψης που ηταν κοπελες με προκληση και περιμεναν(εκανα βολτες μετα την περιποιηση κλυσμα ξυρισμα για λιγο αφου δεν ξεραμε οτι θα κανα κτ απο την αρχη)οταν σπασαν τα νερα μου και ειδαμε οτι τελικα εχει μικροβιο το υγρο εκει φεραν τον συζηγο μου μεσα και μας αφησαν να συζητησουμε να προσπαθηση να με ηρεμησει...τελος παντον καταλαβες.παντος αν πρεπει να γινει επισκληριδιο σου κανουν απλα οταν δεν χρειαζετε δεν σου κανουν χωρις λογο.αυτο καταλαβα οτι γινετε στα νοσοκομ.

 

αυτο δε καταλαβαινω το ποτε χρειαζεται.για παραδειγμα αν και αντεχω στο πονο δε ξερω αν θα αντεξω το πονο του φτ και θελω επισκληριδιο δε θα μου κανουν?θα περιμενουν να λυποθυμησω πρωτα?γινομαι κουραστικη συγνωμη,αλλα ειναι το πρωτο μου και οι αποριες πολλες και το αγχος στο μεγιστο βαθμο!σε ευχαριστω πολυ παντως που μου λυνεις τις αποριες μου

Link to comment
Share on other sites

μην στεναχωριεσε εγω νομιζα στο 1ο μου οτι θα σηκωθω να φυγω και θα με κυνηγαει ο γιατρος να με παει πισω στην κλινικη.χαχαχα!οι γεννες μου ηταν χωρις επισκληριδιο και δυσκολες οποτε γνωμη μου εμπειρικη ολα τα αντεχεις απλα πρεπει να καταλαβεις καποια πραγματα.να συμβιβαστεις με τον πονο που φανταζεσε και θα νιωθεις οταν ερθεις....καλο θα ειναι να κανεις μαθηματα ανωδινου αν μπορεις αν οχι διαβασε στο ιντερνετ οτι μπορεις γι αυτο.παντος την στιγμη της εμπεδωσης το μωρο με το κεφαλι του σταματα την κυκλοφορια του αιματος στην περιοχη της λεκανης και δεν περνει μνμτ ο εγκεφαλος.....το ηξερες?φυσικη αναισθησια!!!καλο ε?!!!!ολες ειχαμε τους φοβους μας και τις ανησυχιες μας μην στεναχωριεσε και ενημερωσου οσο μπορεις.εδω και χιλιαδες χρονια γενναμε και χωρις επισκληριδιο θα τα καταφερεις αψογα!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

ουτε σε εμενα κανανε επισκληριδιο και στα 3 παιδια αν κ φωναζα οτι ηθελα:rolleyes: η πρωτη μου γεννα κρατησε 2 ωρες,η δευτερη 15 λεπτα οποτε κ να ηθελαν επισκληριδιο δε με προλαβαιναν.η τριτη ομως γεννα μου κρατησε 4 ωρες κ ενω φωναζα οτι θελω επισκληριδιο μου ελεγαν οτι δε τη χρειαζομαι γιατι ενω το παιδι ηταν ετοιμο ,δεν ειχα διαστολη.κ η επισκληριδιος καθυστερει την διαστολη οποτε κ τον τοκετο κ ετσι το μωρο θα ταλαιπωρουνταν εφοσον θα αργουσα ακομα περισσοτερο να ανοιξω αν μου εκαναν την ενεση.οποτε εκανα κ το τριτο χωρις επισκληριδιο.ναι συμφωνω πως ο πονος ειναι απο τη φυση να αντεχεται απο την γυναικα.αλλα εκεινη την ωρα νομιζα οτι δε θα αντεξω.παρολα αυτα ζω:P ξερω ομως απο φιλες μου που εκαναν επισκληριδιο οτι μετα ειχαν τρομερες ημικρανιες κ η μια μαλιστα 3 χρονια μετα την επισκληριδιο ακομα υποφερει απο ημικρανιες.ενω πριν τη γεννα δεν ειχε ποτε της

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω παρα παρα πολυ για τις εμπειριες σας και που μου δινετε κουραγιο!απλα καμια φορα βαζουμε καποια στανταρ στη ζωη μας και εμενα προσωπικα δε μου αρεσει να αλλαζουν.ειμαι πολυ οργανωτικη και του προγραμματος και θελω απο την αρχη να ξερω τι θα γινει!με βοηθησατε πολυ παντως να παρω θαρρος για την ολη διαδικασια..βεβαια θα μιλησω και με τη γυναικολογο μου τη πεμπτη να μου πει και αυτη τι ακριβως θα γινει γιατι ακομη δε ξερω αν μπορει να ερθει η ιδια οταν θα εφημερευει το νοσοκομειο.τη θελω μονο επειδη ξερει το ιστορικο μου αλλιως δε θα ενοιαζε ειναι η αληθεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα χωρίς επισκληρίδιο, με τον μπαμπά παρών και δεν υπήρχε κανένα παραβάν . Τα είδε όλα ζωντανά . Είχε παρακολουθήσει τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού για να μπορέσει να είναι εκεί και έχει μια λογική ., πως αν δεν μπορέσεις να δεις τις εικόνες από ένα βίντεο πως θα αντέξεις την συνεχή εικόνα??

Όσο αναφορά τον πόνο, το γυναικείο σώμα είναι φτιαγμένο για την διαδικασία της γέννας και δεν νομίζω ότι χρειάζεται επισκλιρίδιος , εκτός και αν υπάρχει πρόβλημα. Είναι ένας πόνος που έρχεται και φεύγει:shock: και διαρκεί για λίγο(αυτό μου υπενθύμιζε συνέχεια ο καλός μου )

Σου εύχομαι ένα γρήγορο και φυσιολογικό τοκετό και με ένα υγιέστατο μωράκι στην αγκαλιά σου!!!

:P:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το εκανα. Ποτε δεν ξερεις πως μπορει να εξελιχθει μια εγκυμοσυνη.

Εχοντας στο ιστορικο μου μια κεντρικη αποκολληση πλακουντα, μια προεκλαμψια και μια γεννα παλι σχετικα προωρη λογω το οτι ανοιγε η τομη της καισαρικης, δεν θα ρισκαρα τιποτα ουτε θα εδινα συμβουλη σε αλλη γυναικα να ρισκαρει.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις; εμενα με προεκλαμψια 28 εβδ στο 1ο με στειλαν ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ και γεννησα με τον εφημερευοντα γιατρο

απο αυτη την εμπειρια και μετα εμπιστευομαι 100% νοσοκομειο και οχι οποιαδηποτε κλινικη

απο πανω μου επειτα ειψχα -δωρεαν- και αλλες ειδικοτητες πχ νεφρολογο

 

στην εφημερια ΠΑΝΤΑ υπαρχει ειδικος εκει και αν κοιμαται κοιμαται εκει ασε που σιγα μην προλαβαινει να κοιμηθει

 

Α! φιλη μου γεννησε παρισι πριν 1 μηνα 30 ωρες με μαια και στο τελος ηρθε ο γιατρος γιατι επεσαν τελικα οι παλμοι του παιδιου αλλα καταφερε τελος να γεννησει φυσιολογικα

μου ει[πε οτι δεν υπαρχουν ιδιωτικα μαιευτηρια παρα μονο για του πολυυυυυυυυυ πλουσιους

ακομα δεν ξερω αν γνωριζετε οτι στο εξωτερικο δεν υπαρχουν μαιευτηρες-γυναικολογοι παρα μονο γυναικολογοι

τη δουλεια του μαιευτηρα την κανει η μαια

απλα εδω το παραδακι ειναι πολυ και εχουν εκτοπισει τις μαιες

 

και αλλη φιλη στο λονδινο με ανεση οικονομικη οως και η προηγουμςνη γεννησε σε δημοσιο νοσοκομειο με μαια

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

ακομα δεν ξερω αν γνωριζετε οτι στο εξωτερικο δεν υπαρχουν μαιευτηρες-γυναικολογοι παρα μονο γυναικολογοι

τη δουλεια του μαιευτηρα την κανει η μαια

απλα εδω το παραδακι ειναι πολυ και εχουν εκτοπισει τις μαιες

 

και αλλη φιλη στο λονδινο με ανεση οικονομικη οως και η προηγουμςνη γεννησε σε δημοσιο νοσοκομειο με μαια

 

αυτο ειπα κ εγω .οτι μονο στην ελλαδα γινεται αυτο μονο κ μονο για τα λεφτα.κ εγω εξωτερικο μενω...

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις; εμενα με προεκλαμψια 28 εβδ στο 1ο με στειλαν ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ και γεννησα με τον εφημερευοντα γιατρο

απο αυτη την εμπειρια και μετα εμπιστευομαι 100% νοσοκομειο και οχι οποιαδηποτε κλινικη

απο πανω μου επειτα ειψχα -δωρεαν- και αλλες ειδικοτητες πχ νεφρολογο

 

στην εφημερια ΠΑΝΤΑ υπαρχει ειδικος εκει και αν κοιμαται κοιμαται εκει ασε που σιγα μην προλαβαινει να κοιμηθει

 

Α! φιλη μου γεννησε παρισι πριν 1 μηνα 30 ωρες με μαια και στο τελος ηρθε ο γιατρος γιατι επεσαν τελικα οι παλμοι του παιδιου αλλα καταφερε τελος να γεννησει φυσιολογικα

μου ει[πε οτι δεν υπαρχουν ιδιωτικα μαιευτηρια παρα μονο για του πολυυυυυυυυυ πλουσιους

ακομα δεν ξερω αν γνωριζετε οτι στο εξωτερικο δεν υπαρχουν μαιευτηρες-γυναικολογοι παρα μονο γυναικολογοι

τη δουλεια του μαιευτηρα την κανει η μαια

απλα εδω το παραδακι ειναι πολυ και εχουν εκτοπισει τις μαιες

 

και αλλη φιλη στο λονδινο με ανεση οικονομικη οως και η προηγουμςνη γεννησε σε δημοσιο νοσοκομειο με μαια

 

Δεν καταλαβα τι με ρωτας.

Φυσικα και με τετοιο ιστορικο δεν θα αφηνομουν στην τυχη μου και δεν θα πηγαινα στον οποιονδηποτε εφημερευε. Αν ειναι δυνατον.

Ο γιατρος μου και παλι ο γιατρος μου. Δεν διαπραγματευομαι τετοια πραγματα.

3 φορες εμεινα εγκυος και τις 3 κοντεψα να πεθανω (2 παιδια μου πεθαναν). Τα χρηματα θα κοιτουσα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μα κι εγω για μεγαλυτερη ασφαλεια και καλυτερη περιθαλψη ειμαι υπερ των νοσοκομειων γιατι με στειλανε εκει απο κλινικη

το θεμα ειναι βεβαια που αισθανεσαι ασφαλεστερος ο καθενας οποτε δεν υπαρχει λογος αντιδικιας

συζηταμε και παραθετουμε τις εμπειριες μας και αναλογα με αυτες κρινουμε

παντως και απο αποψης παιδιατρικης και νεογνολογικης ψηφιζω 100% δημοσιο

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

μα κι εγω για μεγαλυτερη ασφαλεια και καλυτερη περιθαλψη ειμαι υπερ των νοσοκομειων γιατι με στειλανε εκει απο κλινικη

το θεμα ειναι βεβαια που αισθανεσαι ασφαλεστερος ο καθενας οποτε δεν υπαρχει λογος αντιδικιας

συζηταμε και παραθετουμε τις εμπειριες μας και αναλογα με αυτες κρινουμε

παντως και απο αποψης παιδιατρικης και νεογνολογικης ψηφιζω 100% δημοσιο

Εννοειται οτι δεν υπαρχει θεμα αντιδικιας.

Και εγω μεσα απο τις εμπειριες μου δεν εμπιστευομαι καποια πραγματα... πχ δημοσιο οπου ειχαν τα μωρα μου στις θερμοκοιτιδες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα τι με ρωτας.

Φυσικα και με τετοιο ιστορικο δεν θα αφηνομουν στην τυχη μου και δεν θα πηγαινα στον οποιονδηποτε εφημερευε. Αν ειναι δυνατον.

Ο γιατρος μου και παλι ο γιατρος μου. Δεν διαπραγματευομαι τετοια πραγματα.

3 φορες εμεινα εγκυος και τις 3 κοντεψα να πεθανω (2 παιδια μου πεθαναν). Τα χρηματα θα κοιτουσα?

το ποιο ασφαλεστερο ομως για την περιπτωση σου ειναι να εχεις τον δικο σου γιατρο αλλα στο νοσοκομειο εγω εχω πει οτι ο συζηγος μου δουλευει σε ιδιωτικη κλινικη οταν ειδαμε οτι ειμαι εγκυος ξερεις τι μου ειπε?ενταξει ολα καλα αλλα να ξες εγω σε κλινικη δεν σε αφηνω να γεννησεις βρες τον καλυτερο και η γεννα στο νοσοκομειο(ασχετος αν υποτιθετε τον βρηκαμε και κοντεψαμε να παμε στον αλλο κοσμο εξαιτιας του)

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα χωρίς επισκληρίδιο, με τον μπαμπά παρών και δεν υπήρχε κανένα παραβάν . Τα είδε όλα ζωντανά . Είχε παρακολουθήσει τα μαθήματα ανώδυνου τοκετού για να μπορέσει να είναι εκεί και έχει μια λογική ., πως αν δεν μπορέσεις να δεις τις εικόνες από ένα βίντεο πως θα αντέξεις την συνεχή εικόνα??

Όσο αναφορά τον πόνο, το γυναικείο σώμα είναι φτιαγμένο για την διαδικασία της γέννας και δεν νομίζω ότι χρειάζεται επισκλιρίδιος , εκτός και αν υπάρχει πρόβλημα. Είναι ένας πόνος που έρχεται και φεύγει:shock: και διαρκεί για λίγο(αυτό μου υπενθύμιζε συνέχεια ο καλός μου )

 

Σου εύχομαι ένα γρήγορο και φυσιολογικό τοκετό και με ένα υγιέστατο μωράκι στην αγκαλιά σου!!!

:P:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p

 

γεια σου και σε ευχαριστω για τις ευχες σου..καταννοω και δχομαι οτι το σωμα της γυναικας ειναι φτιαγμενο για να αντεχει τους πονους της γεννας.σαν ανθρωπος ομως δεν εχω υπομονη με τους γιατρους γιατι εχω περασει πολλα απο γιατρους και ετσι προτιμω να βρισκομαι σε μια νιρβανα απο τη μεση και κατω παρα να ειμαι με το αγχος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια πάντως είμαι της άποψης ότι κάθε έγκυο πρέπει να την παρακολουθεί ένας συγκεκριμένος γιατρός. Ο γιατρός πρέπει να σου εμπνέει εμπιστοσύνη. Σιγά μην εμπιστευτώ οποιονδήποτε γιατρό. Είναι δυνατόν να μην ξέρει την πορεία της εγκυμοσύνης μου και εγώ να τον εμπιστευτώ; άλλο να ενημερώνεται εκείνη την στιγμή και αλλο να ξέρει τα πάντα από την αρχή της κύησης. Μπορεί ο εφημερεύων γιατρός π.χ. να είναι αντίθετος με κάποια πράγματα που ακολουθούσαν οι προηγούμενοι γιατροί και να ακολουθεί μια εντελώς αντίθετη πορεία. Τι λέμε τώρα ρε παιδιά;

Καταλαβαίνω ότι υπάρχει μεγάλη δυσκολία για τις περισσότερες από εμάς αλλά επειδή είχα κύηση υψηλού κινδύνου και γέννα το ίδιο, καταλαβαίνω πολύ καλά τι σημαίνει ένας ''καλός γιατρός''.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ κορίτσια πάντως είμαι της άποψης ότι κάθε έγκυο πρέπει να την παρακολουθεί ένας συγκεκριμένος γιατρός. Ο γιατρός πρέπει να σου εμπνέει εμπιστοσύνη. Σιγά μην εμπιστευτώ οποιονδήποτε γιατρό. Είναι δυνατόν να μην ξέρει την πορεία της εγκυμοσύνης μου και εγώ να τον εμπιστευτώ; άλλο να ενημερώνεται εκείνη την στιγμή και αλλο να ξέρει τα πάντα από την αρχή της κύησης. Μπορεί ο εφημερεύων γιατρός π.χ. να είναι αντίθετος με κάποια πράγματα που ακολουθούσαν οι προηγούμενοι γιατροί και να ακολουθεί μια εντελώς αντίθετη πορεία. Τι λέμε τώρα ρε παιδιά;

Καταλαβαίνω ότι υπάρχει μεγάλη δυσκολία για τις περισσότερες από εμάς αλλά επειδή είχα κύηση υψηλού κινδύνου και γέννα το ίδιο, καταλαβαίνω πολύ καλά τι σημαίνει ένας ''καλός γιατρός''.

συμφωνω απολυτα μαζι σου!!!επιτελους ενας ανθρωπος να εχει την ιδια γνωμη;)

Jt63p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κι εγω την ιδια αποψη εχω.πρεπει η καθε γυναικα να εχει τον γιατρο της(οπως εχω κι εγω)αλλα οταν εχεις μια καλη εγκυμοσυνη και ο γιατρος σου ζηταει 1500 ευρω για αυτον και αλλα 2500ευρω η κλινικη,δεν εχω τη δυνατοτητα και τη θεληση να τα δωσω γιατι πληρωνω μια ασφαλεια τοσα χρονια και το θεωρω χαζομαρα να μου φυγουν οι οικονομιες μιας ζωης..προτιμω ετσι να εχω το γιατρο μου και να ερθει σε ενα δημοσιο νοσοκομειο αν εχει τη δυνατοτητα(συμβαση με το νοσοκομειο)να ειναι μαζι μου.αλλιως στην αναγκη θα παω στον εφημερευοντα γιατρο θα κανω το σταυρο μου να ειναι καλος και οτι γινει!δε θα με ξεγεννησει?αποκλειεται!αλλωστε και αυτοι γιατροι ειναι σπουδασαν..και οι περισσοτεροι ειναι καθηγητες που σημαινει οτι ειναι πολυ καλυτεροι απο τους εξωτερικους γιατρους και στη τελικη ας μου κανει τα ραμματα και ο ειδικευομενος!εμενα με ενδιαφερει να ειναι ο γιος μου καλα και τα υπολοιπα τα βλεπουμε..συγνωμη για τη φλυαρια απλα θελω να πω οτι δεν εχουμε ολες μας τη χρηματικη δυνατοτητα να χρυσοπληρωνουμε καποιους γιατρους ενω μπορουμε να εχουμε τη περιθαλψη την οποια την πληρωνουμε στους φορους μας και απο τις κρατησεις των μισθων μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...