Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΣΕ ΜΩΡΑ; ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ;


Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα συγκλονισμένη από την είδηση οτι δύο μωρά (μικρότερα από 2 ετών) στην περιοχή μου πάσχουν από καρκίνο.

Γνωρίζω οτι ίσως η κληρονομικότητα να παίζει ρόλο, τόσο πολύ όμως; Είναι άραγε και περιβαλλοντικοί παράγοντες;

Επειδή νομίζω οτι το θέμα ενδιαφέρει πολύ, έχει κάποιος επιστημονική πληροφόρηση σχετικά; Κάποιο άρθρο ίσως; ΔΙότι όλοι θέλουμε να προστατεύσουμε τα παιδιά μας όσο καλύτερα μπορούμε και εφόσον αυτό περνάει από το χέρι μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εμένα θα με ενδιέφερε να μάθω καθώς έχουμε κρούσμα στην ευρύτερη οικογένεια του καλού μου χωρίς όμως να υπάρχει σε γονείς ή παππούδες αντίστοιχο! Ο μικρός διαγνώστηκε ενός έτους με καρκίνο στο κεφάλι...

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που ξέρω (σπουδάζω νοσηλευτική) πολλές φορές υπάρχει γονίδιο που ευθύνεται, οπότε υπάρχει προδιάθεση. Έχεις ακουστά το χοριοεπιθηλίωμα; Είναι καρκίνος του πλακούντα. Τα μωρά εμφανίζουν καρκίνο, είτε από τη γέννηση, είτε λίγους μήνες μετά. Κατά τ' άλλα, υπάρχουν και γενετικά σύνδρομα, που μέσα σε άλλα προβλήματα που παρουσιάζουν, έχουν και αυξημένες πιθανότητες για καρκίνο.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς... αυτά που μας λες είναι ενδιαφέροντα...

 

marcella, η προδιάθεση και τα γενετικά σύνδρομα που αναφέρθηκες... εμφανίζονται στη βρεφική και νηπιακή ηλικία ή και αργότερα?

 

Πολύ λυπηρό και σοβαρό το όλο ζήτημα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολύ ωραίο θέμα kat αν και λυπηρό :| να ρωτήσω κάτι που το σκέφτομαι συχνά, πως γίνεται ή διάγνωση σε τόσο μωρά? με αιματολογικές?δεν παίρνουν βάρος?

Ο γιός μου εφτασε 3 χρονών και με παρότρυνση δική μου η γιατρός μας εγραψε εξετάσεις αίματος.

4Xjop3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

O αδερφος μου σε ηλικια τριων χρονων αρχισε να φευγει το ματακι του ελαχιστα, η μητερα μου ηταν ψειρας αν και 20 χρονων τοτε και τον πηγε σε οφθαλμιατρο και αμεσως αφου τον εξετασε της ειπε φυγε για το παιδων τωρα. Μονη της με ενα μικρο παιδι εφυγε απο την επαρχια και ξημερωθηκε στο παιδων οπου της ειπαν οτι ο αδερφος μου ειχε εναν τεραστιο ογκο στον εγκεφαλο.

 

Πισω οσες γενιες ξεραμε κανενας δεν ειχε τετοιο προβλημα και ουτε κανενας συγγενης απο τοτε.

 

Τα ματια σας 14 μην αφηνετε τιποτα να περναει στο ντουκου, η παρατηρητικοτητα της μητερας μου του εσωσε τη ζωη και χειρουργηθηκε αμεσα και επιβιωσε. Του αφησε διαφορα αλλα ζει.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια γενετικά σύνδρομα, είναι εμφανή από την εικόνα του παιδιού κατά τη γέννηση, οπότε γίνονται αμέσως γενετικές εξετάσεις και οι γονείς ξέρουν τι να περιμένουν (π.χ. νοητική στέρηση, υποτονία και σε μερικές περιπτώσεις καρκίνος).

 

Για να γίνω πιο κατανοητή, όπως το σύνδρομο Down, έχει αυξημένο κίνδυνο για καρδιοπάθειες, έτσι άλλα σύνδρομα έχουν αυξημένο κίνδυνο για καρκίνο.

Συνήθως όταν διαγιγνώσκεται καρκίνος, γίνεται γενετική εξέταση και ανακαλύπτουν ότι υπάρχει κάποιο γονίδιο που ευθύνεται για τη καρκινογένεση αυτή.

Η συχνότερη μορφή καρκίνου στα παιδιά είναι η λευχαιμία, η οποία εμφανίζει πολύ υψηλό αριθμό λευκών αιμοσφαιρίων (πάνω από 120.000) και ξεκινάει με υψηλό πυρετό που δεν υποχωρεί. Στα αγόρια (νομίζω) μπορεί να οδηγηθούν οι γιατροί και από τη συστροφή όρχεος (με κάθε επιφύλαξη).

Η δεύτερη μορφή καρκίνου σε συχνότητα είναι του εγκεφάλου και η τρίτη των νεφρών.

 

Η νευροϊνωμάτωση για παράδειγμα είναι μια γενετική πάθηση, που προκαλεί καρκινογενέσεις στον εγκέφαλο και το δέρμα (δεν επηρεάζει τη νοημοσύνη) και το αρχικό σύμπτωμα που δίνει, είναι οι κηλίδες cafe au lait που εμφανίζει συνεχώς.

 

Σας ξαναλέω ότι δεν είμαι γιατρός. Σπουδάζω νοσηλευτική, αλλά κυρίως τα ξέρω επειδή μου αρέσει να διαβάζω ιατρικά θέματα. Με κάθε επιφύλαξη λοιπόν. Όπου κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

Link to comment
Share on other sites

O αδερφος μου σε ηλικια τριων χρονων αρχισε να φευγει το ματακι του ελαχιστα, η μητερα μου ηταν ψειρας αν και 20 χρονων τοτε και τον πηγε σε οφθαλμιατρο και αμεσως αφου τον εξετασε της ειπε φυγε για το παιδων τωρα. Μονη της με ενα μικρο παιδι εφυγε απο την επαρχια και ξημερωθηκε στο παιδων οπου της ειπαν οτι ο αδερφος μου ειχε εναν τεραστιο ογκο στον εγκεφαλο.

QUOTE]

 

ήταν καλοήθης όγκος, ή καρκίνος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O αδερφος μου σε ηλικια τριων χρονων αρχισε να φευγει το ματακι του ελαχιστα, η μητερα μου ηταν ψειρας αν και 20 χρονων τοτε και τον πηγε σε οφθαλμιατρο και αμεσως αφου τον εξετασε της ειπε φυγε για το παιδων τωρα. Μονη της με ενα μικρο παιδι εφυγε απο την επαρχια και ξημερωθηκε στο παιδων οπου της ειπαν οτι ο αδερφος μου ειχε εναν τεραστιο ογκο στον εγκεφαλο.

 

Πισω οσες γενιες ξεραμε κανενας δεν ειχε τετοιο προβλημα και ουτε κανενας συγγενης απο τοτε.

 

Τα ματια σας 14 μην αφηνετε τιποτα να περναει στο ντουκου, η παρατηρητικοτητα της μητερας μου του εσωσε τη ζωη και χειρουργηθηκε αμεσα και επιβιωσε. Του αφησε διαφορα αλλα ζει.

 

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

εγώ πολύ φοβάμαι οτι δεν θα έδεινα σημασία :cry::cry::cry::cry::cry:

δεν θέλω να γίνομαι υπερβολική με τους γιατρούς και καμιά φορά αφήνω πράγματα αλλά καλύτερα να κάνεις παραπάνω παρά να τα αφήνεις τελικά

4Xjop3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η συχνότερη μορφή καρκίνου στα παιδιά είναι η λευχαιμία, η οποία εμφανίζει πολύ υψηλό αριθμό λευκών αιμοσφαιρίων (πάνω από 120.000) και ξεκινάει με υψηλό πυρετό που δεν υποχωρεί.

 

Δηλαδή πριν γίνουν οι όποιες εξετάσεις θα πρέπει να υφίσταται κάποιο άλλο σύμπτωμα εμφανες , πυρετός ή κάτι άλλο σωστά?

4Xjop3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ηταν κακοηθης καρκινος και ενα απο τα πρωτα χειρουργεια εγκεφαλου στην Ελλαδα τοτε που γιναν με τεραστια επτυχια. Ακολουθησαν ακτινοβολιες και αλλα πολλα. Ο Προδρομου τοτε πιτσιρικας γιατρος ηταν ο μονος που ανελαβε να τον χειρουργησει γιατι τα μεγαλα ονοματα τον θεωρουσαν τελειωμενη υποθεση.

Link to comment
Share on other sites

πριν μια εβδομαδα πηγαμε στο αιματολογικο του παιδων, το "ελπιδα" για να κανω στη μικρη εναν ελεγχο παραπανω γιατι οπως εχω γραψει σε καποιο αλλο post, απο μια απλη αιματολογικη που καναμε, εδειξε ουδετεροπενια.

φευγεις απο εκει αρρωστος. απο βρεφη, απο μωρακια λιγων μηνων, απο παιδακια προσχολικης ηλικιας....γεματο. και σου μενει ενα γιατι? γιατι να υποφερει αυτο το πλασματακι ακομα δεν ηρθε στον κοσμο?

παναγιτσα μου εχε γερο το παιδακι μου κ ολα τα παιδακια του κοσμου:-(

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εμαθα και γω χτες για ενα μωρο με ογκο στα γενητικα οργανα αγορακι ειναι ..το ειχε λεει εκ γεννετης και το ειδανε τωρα και θα φυγει αθηνα για εξετασεις,αλλα μαλλον λεει θα γινει καλα!μακαρι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως πέρσυ το Πάσχα μαύρισε η ψυχή μου και έκλαψα όσο δε φαντάζεστε όταν μια κοπέλα από εδώ μέσα έχασε το μικρό αγοράκι της, Μ. Παρασκευή, μετά από μεγάλο αγώνα με τον καρκίνο... Τη σκέφτομαι συχνά και εύχομαι ο Θεός να της δίνει κουράγιο... Κάτι τέτοια σκέφτομαι για να παίρνω κουράγιο στις δυσκολίες...

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς υπάρχουν παιδάκια που δεν τα καταφέρνουν και είναι τραγικό

:cry::cry::cry:

 

πάντως marcella εσύ που είσαι μες στα πράγματα αν βρεις κάποιο άρθρο ή οτιδήποτε που αξίζει να διαβάσουμε και εμείς να μας τα παραθέσεις please:wink:

4Xjop3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν σε μιά γνωστή μου μιλούσα για συγγενή μου που ταλαιπωρείται από καρκίνο και ενώ είναι ένας υπέροχος άνθρωπος, ξέρετε τι μου απάντησε στο γιατί; Γιατί έχουμε πολλές αμαρτίες και ο ...θεός μας δοκιμάζει....Και της απάντησα : και τα μωρά, έχουν και αυτά αμαρτίες ; -Η ίδια πρόσφατα έγινε γιαγιά-. Ε..... δεν ήξερε τι να απαντήσει.Είναι δυνατόν αυτές οι ψυχούλες που έιναι αγνά σαν το βαμβάκι και δεν προλάβαν να γνωρίσουν τίποτα ακόμη να πονούν τόσο πολύ; Όταν ακούω για κάποια περίπτωση ασυναίσθητα παρακαλάω το Θεό να το σώσει και να δώσει δύναμη στους γονείς του.Επίσης σε νοσοκομείο που έτυχε να νοσηλευτεί ο γιός μου, τα μονόκλινα πολλά με τις λάμπες και τα κεφαλάκια χωρίς μαλάκια, οι κραυγές πόνου....΄΄΄΄΄θεέ μου...έγινα χώμα.

Link to comment
Share on other sites

http://www.stjude.org/patientresources

 

εδώ υπάρχουν πολλές πληροφορίες, μπορείτε να δείτε εκεί που λέει A to Z Disease Info για τις διάφορες παιδιατρικές κακοήθειες. Το συγκεκριμένο νοσοκομείο θεωρείται κορυφή σε αυτά και έχουν μάλιστα μια μεγάλη διαφήμιση στην τηλεόραση για να προσελκύσουν δωρεές, που τη βλέπω και μου πιάνεται η ψυχή κάθε φορά. Δεν σας κρύβω ότι είναι ο μεγαλύτερός μου φόβος για το παιδί μου...

 

από όσο ξέρω οι περιπτώσεις αυτές στα παιδιά είναι αρκετά δύσκολες, ακριβώς γιατί είναι σε μια φάση ο οργανισμός που τα κύτταρά τους αναπτύσσονται με ραγδαίους ρυθμούς λόγω ανάπτυξης, οπότε ευνοείται και η γρηγορότερη ανάπτυξη και εξάπλωση και των καρκινικών κυττάρων.

 

Το πρωί μάλιστα έβλεπα στην τηλεόραση για μια Νεοϋορκέζα (νέα, με απαιτητική δουλειά κλπ) που μια μέρα της εβδομάδας μαζεύει στο σπίτι της άρρωστα παιδιά και τους γονείς τους για να τα διασκεδάζουν, βοηθάει τους γονείε με εξωτερικές δουλειές κλπ. Τι να πεις...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

ανατριχιαζω,αρρωσταινω,τρεμω...οταν ερχομαι αντιμετωπη "εξ ακοης" με τετοια περιστατικα....οχι να το ζησω!!!

Δεν ξερω ρε κοριτσια....δεν μπορω να διανοηθω την απωλεια γενικα ενος παιδιου σε οποιαδηποτε ηλικια αλλα ιδιως σε τοσο μικρη...μου φαινεται εξωπραγματικο!!

Link to comment
Share on other sites

ανατριχιαζω,αρρωσταινω,τρεμω...οταν ερχομαι αντιμετωπη "εξ ακοης" με τετοια περιστατικα....οχι να το ζησω!!!

Δεν ξερω ρε κοριτσια....δεν μπορω να διανοηθω την απωλεια γενικα ενος παιδιου σε οποιαδηποτε ηλικια αλλα ιδιως σε τοσο μικρη...μου φαινεται εξωπραγματικο!!

 

πραγματικα αδιανοητο....

Link to comment
Share on other sites

Την προηγουμενη εβδομαδα ειχε στο Σκαι σχετικο ντοκυμαντερ. Εκει χρησιμοποιωντας μια απλη παρομοιωση ο γιατρος ειπε οτι ο καρκινος ειναι σαν να παιζουμε κουλοχερη. Στους ενηλικες χρειαζονται 4 ασσοι για τον καρκινο (κληρονομικοι, περιβαντολλογικοι και αλλοι δυο παραγοντες που δεν θυμαμαι).Στα παιδια δυστυχως χρειαζονται μονο δυο.

Xρωμα δεν αλλαζουνε τα ματια...μονο τροπο να κοιταμε.

tALVp3.png

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίο θέμα kat αν και λυπηρό :| να ρωτήσω κάτι που το σκέφτομαι συχνά, πως γίνεται ή διάγνωση σε τόσο μωρά? με αιματολογικές?δεν παίρνουν βάρος?

Ο γιός μου εφτασε 3 χρονών και με παρότρυνση δική μου η γιατρός μας εγραψε εξετάσεις αίματος.

 

Στις περιπτώσεις που άκουσα υπήρχε υψηλός πυρετός που δεν έπεφτε με αντιπυρετικά και επίμονοι εμετοί. Δεν ξέρω όμως τι ισχύει γενικότερα...

Πολύ λυπηρό πράγματι το θέμα, προσεύχομαι να μη δίνει ο Θεός τέτοιες δοκιμασίες στις αγνές ψυχούλες και τους γονείς τους όμως νομίζω οτι πρέπει να γνωρίζουμε για να προλαμβάνουμε αν έιναι δυνατόν...

Link to comment
Share on other sites

Την προηγουμενη εβδομαδα ειχε στο Σκαι σχετικο ντοκυμαντερ. Εκει χρησιμοποιωντας μια απλη παρομοιωση ο γιατρος ειπε οτι ο καρκινος ειναι σαν να παιζουμε κουλοχερη. Στους ενηλικες χρειαζονται 4 ασσοι για τον καρκινο (κληρονομικοι, περιβαντολλογικοι και αλλοι δυο παραγοντες που δεν θυμαμαι).Στα παιδια δυστυχως χρειαζονται μονο δυο.

 

το ειδα και εγω...να μας φυλαει ο θεος...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...