Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζει η κόρη μου (2,5 ετών) και εμείς μαζί της...

 

Κοιμάται για βράδυ γύρω στις 11:00 και κατά τις 3:00 ακούγεται μουρμούρισμα αυξανόμενης έντασης από το δωμάτιο της, σε λίγο το μουρμούρισμα αυτό γίνεται δυνατό κλάμα. Πηγαίνουμε να δούμε τι συμβαίνει και άλλες φορές είναι ξαπλωμένη, άλλες φορές είναι καθιστή στην κούνια της. Της μιλάμε ήρεμα και καθησυχαστικά όμως εκείνη δείχνει σαν να μην μας ακούει ή να μας βλέπει, επίσης αντιδρά βίαια σε οποιαδήποτε προσπάθεια μας να της χαϊδέψουμε το κεφάλι ή να την πάρουμε αγκαλιά.

 

Κάποια στιγμή καταλάβαμε ότι το παιδί, αν και έχει ανοιχτά τα μάτια του και αρκετές φορές μιλάει, ουσιαστικά κοιμάται γιατί τις περισσότερες φορές ξύπνησε (μετά από δική μας προσπάθεια) και έδειχνε να μην θυμάται τίποτα. Ακόμα και μετά από εξαγωγή, κατά την διάρκεια του περιστατικού, ξύπνησε στην αγκαλιά του πατέρα της και έδειχνε να μην καταλαβαίνει γιατί ξύπνησε στο μπάνιο.

 

Δεν μπορώ να θυμηθώ πότε ξεκίνησε, ωστόσο θυμάμαι σίγουρα περιστατικά που συνέβησαν το καλοκαίρι (2 ετών) αν και δεν ήταν τόσο συχνά. Παρατήρησα ωστόσο μεγάλη συχνότητα κατά τη διάρκεια των γιορτών καθώς υπήρχε και ημέρα με 2 περιστατικά (μεσημέρι και βράδυ). Επίσης θα ήθελα να αναφέρω ότι κανονικά κοιμάται το μεσημέρι.

 

Δεν ξέρω πώς να το αντιμετωπίσω γιατί όταν συμβαίνει αυτό νιώθουμε ανήμποροι να την βοηθήσουμε… :cry:

Αθηνά squsquadb20070430_0_Bekos.pngcatcatavi20050610_0_Titina+is.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μας συνεβει και εμας παρομοιο περιστατικο πιστευω οτι βλεπει ονειρο

και την ωρα αυτη κοιμαται γι αυτο και δεν θυματε μετα.

Εμας βεβαια ξυπνουσε και ετρεμε ολοκληρη και σηκωνοταν και απο το κρεβατι και εκανα βολτα σε ολο το σπιτι. Ηταν εκτος τοπου και χρονου φοβηθηκα παρα πολυ ηταν κατι σαν υπνοβασια.

Ο γιατρος μου ειχε πει οτι ζει ενα ονειρο και φοβατε και οτι πρεπει να

προσεχουμε τη βλεπει στην τηλεοραση.

Βεβαια εμενα το εχει κανει 3 φορες μονο σε διαστημα ανα 20 μερες.

Καλο θα ηταν να ενημερωσεις τον γιατρο σου παντως αυτος ξερει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

ΤΖΟΥΤΖΑ σε ευχαριστώ που απάντησες τόσο άμεσα όμως έχω την αίσθηση ότι δεν είναι απλά ένας εφιάλτης γιατί μετά από το ξύπνημα θα τον θυμόταν δεδομένου ότι θα πρέπει να ήταν έντονος σύμφωνα με τις αντιδράσεις της.

 

Παρόλα αυτά, όταν καταφέρνουμε να την ξυπνήσουμε είναι σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Ξυπνάει μέσα στο χαμόγελο και μας κοιτάει κατάπληκτη γιατί δεν καταλαβαίνει τον λόγο για τον οποίο την πήραμε αγκαλιά.

 

Μακάρι να είναι βέβαια απλά ένα κακό όνειρο, το προτιμώ από οτιδήποτε άλλο.

Αθηνά squsquadb20070430_0_Bekos.pngcatcatavi20050610_0_Titina+is.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν τους θυμομαστε παντα τους εφιαλτες μας..

Το κανει καμια φορα και ο δικος μου ο μικρος..

Δεν τον σηκωνω, ουτε τον ξυπναω.. σκυβω πανω απ΄το κεφαλακι του, χωρις να τον αγγιξω (γιατι μπορει να τρομαξει περισσοτερο) και του ψιθυριζω στο αυτι.. "Η μανουλα ειναι εδω μαζι σου και σε προσεχει, δεν θα σε πειραξει κανεις " και τετοια πραγματα. Μετα απο λιγα δευτερολεπτα ηρεμει..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε αυτό που έχει συζητηθεί εδώ

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1940

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω αντιμετωπιζω ενα σοβαροτερο προβλημα,θα το αναφερω εδω και θα περιμενω τη Μαρια να με παραπεμψει σε link αν εχει γινει αναφορα για κατι παρομοιο...

κι εμενα ξυπναει ο Νικολας(πλεον 27 μηνων) με κλαμα εντονο μετα απο μουρμουρισμα,αλλα προσεξα οτι γινεται καθε φορα που θα τον μαλωσει ο μπαμπας του κατα τη διαρκεια της μερας...και δυστυχως επειδη οι περισσοτεροι αντρες δεν αντεχουν τη γκρινια των παιδιων,αυτο γινεται συχνα!!

το προβλημα μου ειναι με το μπαμπα του!!ακομα και τη νυχτα αν ξυπνησει το παιδι ειτε για ονειρο ειτε για κατι αλλο με εντονο κλαμα,ξυπναει και ο αντρας μου και το μαλωνει με δυνατη φωνη!!δεν αντεχεται αυτη η κατασταση,τι να κανω???και το αποτελεσμα ειναι να ειμαστε μαλωμενοι με το συζυγο μονο για το συγκεκριμενο πραγμα...μαλωνει πολυ εντονα το παιδι!!θα ηθελα πολυ τις συμβουλες σας,χωρις να μου λετε τι κανουν οι δικοι σας αντρες...μονο συμβουλες

τα υπολοιπα θα τα γραψω σε επομενο μυνημα...

578611j1nly6hq0l.jpg691278l0h4xhyt8z.gif
Link to comment
Share on other sites

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζει η κόρη μου (2,5 ετών) και εμείς μαζί της...

 

Κοιμάται για βράδυ γύρω στις 11:00 και κατά τις 3:00 ακούγεται μουρμούρισμα αυξανόμενης έντασης από το δωμάτιο της, σε λίγο το μουρμούρισμα αυτό γίνεται δυνατό κλάμα. Πηγαίνουμε να δούμε τι συμβαίνει και άλλες φορές είναι ξαπλωμένη, άλλες φορές είναι καθιστή στην κούνια της. Της μιλάμε ήρεμα και καθησυχαστικά όμως εκείνη δείχνει σαν να μην μας ακούει ή να μας βλέπει, επίσης αντιδρά βίαια σε οποιαδήποτε προσπάθεια μας να της χαϊδέψουμε το κεφάλι ή να την πάρουμε αγκαλιά.

 

Κάποια στιγμή καταλάβαμε ότι το παιδί, αν και έχει ανοιχτά τα μάτια του και αρκετές φορές μιλάει, ουσιαστικά κοιμάται γιατί τις περισσότερες φορές ξύπνησε (μετά από δική μας προσπάθεια) και έδειχνε να μην θυμάται τίποτα. Ακόμα και μετά από εξαγωγή, κατά την διάρκεια του περιστατικού, ξύπνησε στην αγκαλιά του πατέρα της και έδειχνε να μην καταλαβαίνει γιατί ξύπνησε στο μπάνιο.

 

Δεν μπορώ να θυμηθώ πότε ξεκίνησε, ωστόσο θυμάμαι σίγουρα περιστατικά που συνέβησαν το καλοκαίρι (2 ετών) αν και δεν ήταν τόσο συχνά. Παρατήρησα ωστόσο μεγάλη συχνότητα κατά τη διάρκεια των γιορτών καθώς υπήρχε και ημέρα με 2 περιστατικά (μεσημέρι και βράδυ). Επίσης θα ήθελα να αναφέρω ότι κανονικά κοιμάται το μεσημέρι.

 

Δεν ξέρω πώς να το αντιμετωπίσω γιατί όταν συμβαίνει αυτό νιώθουμε ανήμποροι να την βοηθήσουμε… :cry:

 

Σαν να βλέπω το γιο μου........ Μην απελπίζεσαι καλή μου, welcome to the club!!! Ο γιος μου το κάνει μόνιμα σχεδόν κάθε βράδυ, αλλά δυστυχώς και αρκετά μεσημέρια!!! είναι σαν "υπνοβάτης" όπου έχει ανοικτά ή και κλειστα τα μάτια αλλά ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ Ο,ΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΥ ΠΟΥΜΕ!! Τον παίρνουμε αγκαλιά προσπαθώντας, να τον καθησυχάσουμε και τον ξαναξαπλώνουμε στο κρεβάτι....στην αρχή είχαμε τρομάξει αλλά διάβασα ότι τους φεύγει μέχρι την εφηβεία (έχουμε μέλλον ακόμη!!)

εκτούς του ότι στην ουσία ΔΕΝ ΞΕΚΟΥΡΑΖΟΝΤΑΙ γιατί διακόπτεται ο ύπνος τους (όπως και ο δικός μας, κλαψ!), τουλάχιστον ο γιος μου δεν έχει κάποια άλλη "επίπτωση"

Υπομονή και για απορίες στον παιδίατρο :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Motherof2 σε ευχαριστώ για τα ενθαρυντικά σου λόγια.

 

Σε εμάς δεν συμβαίνει τόσο συχνά, τουλάχιστον όταν το ημερήσιο πρόγραμμα της είναι κανονικό δηλαδή περιλαμβάνει ύπνο το μεσημέρι και βραδυνό ύπνο σε μια λογική ώρα.

 

Η έξαρση παρουσιάστηκε κατα τη γιορτινή περίοδο που το πρόγραμμα αυτό διαταράχτηκε. Αυτό όμως που με προβλημάτισε περισσότερο δεν ήταν η συχνότητα αλλά το ότι η προσπάθεια μου να την καθυσηχάσω είναι τελείως αναποτελεσματική. Βέβαια όλοι λένε ότι είναι κάτι περαστικό. :!:

Αθηνά squsquadb20070430_0_Bekos.pngcatcatavi20050610_0_Titina+is.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...