Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν θέλει να πάει σχολείο γιατί τον χτυπάει συγκεκριμένο παιδάκι…


Recommended Posts

Να ξεκινήσω από την αρχή, πριν μερικούς μήνες είχαμε συναντηθεί με τη δασκάλα του τυχαία και κάτσαμε συζητήσαμε διάφορα για τα παιδιά. Μου είπε μέσα στα άλλα ότι γενικά έχει πολύ καλό τμήμα αλλά αντιμετωπίζει πρόβλημα με ένα συγκεκριμένο παιδάκι ( δεν μπήκε σε πολλές λεπτομέρειες ), όπου χτυπάει τα άλλα παιδιά, εκείνα δε το θέλουν στις παρέες του, ότι του μιλάει και δεν είναι σίγουρη ότι την καταλαβαίνει, ότι η ίδια πιστεύει ότι το παιδάκι έχει πολύ ενέργεια και δεν του δίνεται η δυνατότητα να την βγάλει προς τα έξω κ.τ.λ. Οκ μέχρι εδώ.

Μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων ο δικός μου σε άσχετους χρόνους μου έλεγε ότι δεν θέλει να πάει σχολείο, ότι ο Μήτσος τον χτυπάει κ.τ.λ, αυτό επαναλαμβάνεται και άλλες μέρες. Προχθές τον χτύπησε σε σημείο όπου ήταν ήδη χτυπημένος και έκλαιγε στο σχολείο. Δεν το κάνει βέβαια μόνο στον δικό μου αλλά σε όλα τα παιδάκια.

Ο δικός μου ανταποδίδει τα χτυπήματα γιατί όπως μου λέει ο ίδιος του έχει μιλήσει πολλές φορές και εκείνος δεν καταλαβαίνει και κάνει πάλι τα ίδια με αποτέλεσμα να με πονάει.

Προχθές μίλησα στη δασκάλα μου είπε ότι είχαν έντονο καβγά και ο δικός μου έκλαιγε, τους έβαλε μετά να κάτσουν μαζί, και να λύσουν το πρόβλημα τους. Χθες ξανά τα ίδια και το βράδυ πάλι τα ίδια πότε θα τελειώσει το σχολείο γιατί ο Μήτσος με χτυπάει. Ή πότε θα πάει σε άλλη τάξη δεν είναι δίκαιο να είναι συνέχεια στην ίδια τάξη και να χτυπάει τα ίδια παιδάκια.

Τι κάνω κατά τη γνώμη σας μανούλες ?

Νηπιαγωγοί του φόρουμ πως αντιμετωπίζεται στις τάξεις σας παρόμοιες καταστάσεις ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η δασκάλα του παιδιού έχει ενημερώσει τους γονείς του Μήτσου?

Στο δικό μας σχολειο υπήρχαν τέτοια παιδάκια, αλλά έπειτα απο συστάσεις της νηπιαγωγού στους γονείς των άτακτων παιδιών τα πράγματα βελτιώθηκαν αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Νηπιαγωγός δεν είμαι αλλά μήπως πρέπει να ενημερωθούν και οι γονεις του για την συμπεριφορά του?Η συμπεριφορά του παιδιού αυτού έχει δημιουργήσει πρόβλημα στο δικό σου παιδί.Αφου δεν καταλαβαίνει τι του λένε τα παιδάκια και η δασκάλα του ίσως καταλάβει από τους γονείς.Απο την άλλη ο βαφτισιμιός μου είχαν ένα παιδάκι που χτυπούσε στο σχολείο και μετα απο παρεμβάσεις γονέων προς τους γονείς του είδαν ότι είχε προβλημα κατανόησης και έτσι εκφραζόταν γιατί δεν μπορούσαν να το καταλάβουν αλλιώς.Συγγνώμη αν σε κούρασα.

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

εχουμε και μεις ενα τετοιο κελεπουρι αλλα οι γονεις του ειναι στον κοσμο τους..δε ακουνε τις δασκαλες και μαλιστα ριχνουν ευθυνες και καυγαδιζουν μαζι τους συνεχεια..μιλησα ηδη στη διευθυντρια που τον εχει αλλαξει ταξη αλλα τι να το κανεις?ειναι και παλι μαζι επειδη οταν εχει αδεια η μια δακαλα τα εχει η αλλη και το αντιθετο..

επισης οι δασκαλες λενε οτι η διευθυντρια δεν θελει να το τραβηξει το θεμα και κανει τα στραβα ματια για να μην δινει δικαιωματα στο στρατηγο..περιμενω το πρασινο φως απο τη δασκαλα να κανουμε οι γονεις αναφορα αφου η διευθυντρια δεν το κανει!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προσπαθούσα να έρθω σε συνεννόηση με τους άλλους γονείς για να διαμαρτυρηθούμε ομαδικώς και αν αυτό δεν γινόταν δυνατό για τον οποιοδήποτε λόγο, θα έκανα θέμα μόνη μου. Δεν είναι δυνατόν να υφίσταται τρομοκρατία το παιδάκι σε καθημερινή βάση και κανείς να μην κάνει τίποτα. Και η ιδια η δασκάλα πρέπει να κάνει κάτι (να μιλήσει στους γονείς, στον διευθυντή, οπουδήποτε). Αν δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο, είναι υπεύθυνη να προσέχει το παιδί ώστε να μην επιτίθεται σε άλλα.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ότι του μιλάει και δεν είναι σίγουρη ότι την καταλαβαίνει,

 

Προχθές μίλησα στη δασκάλα μου είπε ότι είχαν έντονο καβγά και ο δικός μου έκλαιγε, τους έβαλε μετά να κάτσουν μαζί, και να λύσουν το πρόβλημα τους.

 

Αφού η ίδια δεν μπορεί να συνεννοηθεί μαζί του, έβαλε τον γιο σου μαζί του για να λύσουν τις διαφορές τους???

 

Δεν σου τα λέει καλά η δασκάλα νομίζω...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι λυση η αλλαγη τμηματος.προφανως εχει πιο εντονο προβλημα το ζωηρο παιδι.θα βοηθουσε αν εβρισκες εναν τροπο να γινουν φιλοι εκτος σχολειου.το ζωηρο θα νιωσει οτι το αποδεχεται ο γιος σου κ θα είναι πιο ηρεμος μαζι του.καμια φορα γινονται κ προστατευτικοι με τον φιλο τους απεναντι σε αλλους

Link to comment
Share on other sites

Αφού η ίδια δεν μπορεί να συνεννοηθεί μαζί του, έβαλε τον γιο σου μαζί του για να λύσουν τις διαφορές τους???

 

Δεν σου τα λέει καλά η δασκάλα νομίζω...

 

σου φαινεται τοσο παραξενο ε;; κ ομως ειναι απο τους καλυτερους παιδαγωγιους τροπους αυτη η αντιμετωπιση.τουλαχιστον ακομα κ αν διαφωνεις μην δερνεις την δασκαλα!!

Link to comment
Share on other sites

γιατι εχω το κακο προαισθημα οτι σε αυτες τις περιπτωσεις οι γονεις του εκαστοτε Μητσου, ειναι στον κοσμο τους και δεν προκειται να βγαλεις ακρη? ελπιζω να βγω ψευτρα..

εγω θα μιλουσα ξανα με τη νηπιαγωγο, θα της ελεγα οτι το θεμα εχει γινει πολυ προσωπικο και αν ηξερα κι αλλες μαμαδες συμμαθητων θα ρωτουσα κι εκεινες αν εχουν το ιδιο προβλημα με το συγκεκριμενο παιδακι..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

η δασκάλα του παιδιού έχει ενημερώσει τους γονείς του Μήτσου?

 

Nαι έχουν ενημερωθεί οι γονείς και πέρυσι που ήταν στο ίδιο σχολείο προνήπιο και δημιουργούσε το ίδιο πρόβλήμα.

 

ότι είχε προβλημα κατανόησης και έτσι εκφραζόταν γιατί δεν μπορούσαν να το καταλάβουν αλλιώς..

 

κάτι τέτοιο πρέπει να παίζει και με το συγκεκριμένο παιδάκι

 

 

Αφού η ίδια δεν μπορεί να συνεννοηθεί μαζί του, έβαλε τον γιο σου μαζί του για να λύσουν τις διαφορές τους???

 

η αλήθεια είναι ότι εγώ το είδα σαν "παιδαγωγικό" τρικ.

 

δεν ειναι λυση η αλλαγη τμηματος.προφανως εχει πιο εντονο προβλημα το ζωηρο παιδι.θα βοηθουσε αν εβρισκες εναν τροπο να γινουν φιλοι εκτος σχολειου.το ζωηρο θα νιωσει οτι το αποδεχεται ο γιος σου κ θα είναι πιο ηρεμος μαζι του.καμια φορα γινονται κ προστατευτικοι με τον φιλο τους απεναντι σε αλλους

 

katerinak το παιδί δεν είναι ζωηρό με την έννοια που έχουμε στο μυαλό μας, απλά δεν ξέρει να εκφράζεται σωστά...

Να σου πω ότι και εγώ σκέφτηκα να προσπαθήσω να προσεγγίσω την οικογένεια αλλά φοβάμαι τι θα αντιμετοπίσω...

 

γιατι εχω το κακο προαισθημα οτι σε αυτες τις περιπτωσεις οι γονεις του εκαστοτε Μητσου, ειναι στον κοσμο τους και δεν προκειται να βγαλεις ακρη? ελπιζω να βγω ψευτρα..

εγω θα μιλουσα ξανα με τη νηπιαγωγο, θα της ελεγα οτι το θεμα εχει γινει πολυ προσωπικο και αν ηξερα κι αλλες μαμαδες συμμαθητων θα ρωτουσα κι εκεινες αν εχουν το ιδιο προβλημα με το συγκεκριμενο παιδακι..

 

Το πρόβλήμα που αντιμετόπισα εγώ από την πρώτη συνάντηση είναι ότι οι άλλες μαμάδες δεν θέλαν και πολλά πάρε δόσε.Αυτό εισέπραξα εγώ που μπορεί να είμαι και λάθος. Μάλιστα όταν ρώτησε η δασκάλα αν μπορεί να δίνει τηλέφωνα για π.χ να προσκαλέσουν σε πάρτυ είπαν οι περισσότερες ομόφωνα όχι. Μόνο εγώ δήλωσα ότι δεν έχω πρόβλημα να δόσει το τηλέφωνο μου.

Μόνο μία γνωρίζω και έχουμε ανταλλάξει τηλέφωνα που τους πάμε μαζί στο ποδόσφαιρο.

Να σας πω τη μαύρη μου αλήθεια αισθάνομαι κάποια λύπη για το παιδάκι και θα ήθελα μέσα από αυτό το thread να έβρισκα τρόπο να το βοηθήσω. Πιστεύω ότι ο δικός μου αργά ή γρήγορα θα το ξεχάσει εκείνο όμως που δεν το θέλουν τα άλλα παιδιά στις παρέες τους ?

υ.γ. το μήτσος είναι τυχαίο όνομα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το οτι τους εβαλε η δασκαλα να τα ''βρουν'' μονοι τους μου κανει σωστο παιδαγωγικα, γιατι διαφορετικα μαλωνοντας τον Μητσο, απλα μεγαλωνει μεσα του το αισθημα της αδικιας που ισως νιωθει και θα εξακολουθουσε να ξεσπα στα αλλα παιδακια..

 

καλα αυτο για τις μαμαδες με κουφανε..

 

 

το καλο(ετσι οπως το βλεπω εγω) ειναι οτι εχεις μαθει στον μικρο, οταν αδικειται να αντιδρα. τωρα θα μου πεις εχει αγανακτησει το παιδι.. αλλα φανταζεσαι να δεχοταν αυτη τη συμπεριφορα χωρις να ξερετε εσεις τιποτα??

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

το καλο(ετσι οπως το βλεπω εγω) ειναι οτι εχεις μαθει στον μικρο, οταν αδικειται να αντιδρα. τωρα θα μου πεις εχει αγανακτησει το παιδι.. αλλα φανταζεσαι να δεχοταν αυτη τη συμπεριφορα χωρις να ξερετε εσεις τιποτα??

 

αντιδρά ναι, αλλά προσπαθεί να το αντιμετοπίσει μόνος του χωρίς να το συζητήσουμε:? προφανώς έφτασε στα όρια του

πολύ δύσκολα και με άσχετες συζητήσεις μου το ανέφερε και σιγά σιγά...

απλά μου άναψε λαμπάκι όταν είπε δεν θέλω να πάω σχολείο

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

dalia μου καλά έκανες αλλά πρέπει να του μάθεις επίσης πως αυτός δεν είναι λόγος για να μην πάει σχολείο.....το σχολειο είναι για όλους και πως θα πρεπει να θυμάται την κακή συμπεριφορά του παιδιού ετσι ώστε να μην την χρησιμοποιεί ποτέ.....επίσης αφού μάλλον οι γονείς δίνουν αυτό το παράδειγμα στο σπίτι θα πρεπει να μιλήσεις με την δασκάλα να αποφασίσουν κάτι αυτοι στο σχολειο....να βρουν ένα τροπο με την διευθυντρια για να δείξουν στο παιδι ότι αυτό δεν είναι σωστό.....

λυπάμε την δασκάλα......

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

σου φαινεται τοσο παραξενο ε;; κ ομως ειναι απο τους καλυτερους παιδαγωγιους τροπους αυτη η αντιμετωπιση.τουλαχιστον ακομα κ αν διαφωνεις μην δερνεις την δασκαλα!!

 

Καλύτερος παιδαγωγικός τρόπος, ίσως για το παιδάκι που έχει πρόβλημα συμπεριφοράς. Αλλά για το παιδάκι της Ντάλιας που δέχεται συνεχώς επίθεση (όπως και τα άλλα παιδιά κατά τα λεγόμενα της δασκάλας) δεν μου φαίνεται ό,τι καλύτερο. Μου χτύπησε η φράση της δασκάλας ότι δηλαδή νιώθει πως δεν καταλαβαίνει το παιδί τι του λέει.

Δεν δέρνω τη δασκάλα. Προφανώς και εκείνη είναι σε πολύ δύσκολη θέση. Αλλά νομίζω ότι προέχει να προστατευθεί η ψυχολογία των υπόλοιπων παιδιών και το παιδάκι όπως και οι γονείς του να λάβουν βοήθεια ειδικού ΕΑΝ υπάρχει κάποιο θέμα.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως θα προσπαθούσα να εξηγήσω στο δικό μου παιδί το αίσθημα απόρριψης που μπορεί να αισθάνεται ο "Μήτσος" και θα τον παρότρυνα να τον καλέσει στο σπίτι ή στο ποδόσφαιρο για να έρθουν πιο κοντά. Έτσι θα μπορούσα να δω κι εγώ ποιο ακριβώς είναι το θέμα του "Μήτσου" και θα γινόταν και μία προσέγγιση ίσως με τους δικούς του. Είμαι σίγουρη ότι ο "Μήτσος" μόνο θετικά θα μπορούσε να το εισπράξει αυτό.

 

Παίζει περίπτωση ας πούμε ο "Μήτσος" να ανήκει στα παιδιά με δυσλεξία (για παράδειγμα) και να μην το έχει πάρει κανένας χαμπάρι!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω μιλήσει και στο ίδιο το παιδάκι που έτυχε να χτυπάει την κόρη μου. με αρκετά αυστηρό ύφος του ειπα αν θέλουν να κάνουν παρέα καλώς αν δε δέλουν να μην την πειράζει και αν την ξαναπειράξει θα τα πώ στη μαμα του. Δεν ξαναέγινε σκηνικό από τότε.

να σημειώσω ότι το είχε πει η κόρη μου στην κυρία τους το είχε βάλει τιμωρία μια δυο... μέχρι που απλως έλεγε στην κορη μου να μην το πλησιαζει ή χτύπα και εσυ:shock:!

Link to comment
Share on other sites

ο μητσος μαλλον αισθανεται πως εχει μπει στην ακρη, εχει την ταμπελα του ατακτου κ γιαυτο τον αποφευγουν ολοι. σιγουρα το εχει καταλαβει. κατα την ταπεινη μου αποψη επειδη εχω σπουδασει νηπιαγωγος αλλα ακομα αδιοριστη, η νηπιαγωγος θα επρεπε να προσπαθησειι να τον ενσωματωσει στην ταξη, να κανουν κανενα ομαδικο παιχνιδι, να του δωσει να αναλαβει καποιο σημαντικο "ρολο" στην ταξη ωστε να νιωσει πως τα υπολοιπα παιδια τον θαυμαζουν κ οχι τον φοβουνται η τον αποφευγουν. εμεις καπως ετσι ειχαμε φερθει σε ενα ποα τα ατακτα παιδιακια μας κ η αλλαγη της συμπεριφορς του ηταν δραματικη! πιθανον το προβλημα να πηγαζει απο το σπιτι αλλα εαν νιωσει αποδοχη στο σχολειο μπορει να φερθει καλυτερα. τωρα για το αγορακι σου εαν ειναι ωριμο κ υπομονετικο πολυ (γιατι κακα τα ψεμματα σε ποιον αρεσει να τρωει ξυλο?) μιλησε του κ πες του οτι θα μπορουσε να τον βοηθησει να γινουν φιλοι κ πως αν κ ο γιος σου ηταν μοναχουλη στο σχολειο θα ηθελε εναν φιλο.ελπιζω να βοηθησα λιγακι!

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα προσπαθούσα να εξηγήσω στο δικό μου παιδί το αίσθημα απόρριψης που μπορεί να αισθάνεται ο "Μήτσος" και θα τον παρότρυνα να τον καλέσει στο σπίτι ή στο ποδόσφαιρο για να έρθουν πιο κοντά. Έτσι θα μπορούσα να δω κι εγώ ποιο ακριβώς είναι το θέμα του "Μήτσου" και θα γινόταν και μία προσέγγιση ίσως με τους δικούς του. Είμαι σίγουρη ότι ο "Μήτσος" μόνο θετικά θα μπορούσε να το εισπράξει αυτό.

 

αυτό κάνω aeriko εδώ και πολύ καιρό, προσπαθώ...

 

Παίζει περίπτωση ας πούμε ο "Μήτσος" να ανήκει στα παιδιά με δυσλεξία (για παράδειγμα) και να μην το έχει πάρει κανένας χαμπάρι!

 

και εγώ το έχω σκεφτεί

 

εγώ έχω μιλήσει και στο ίδιο το παιδάκι που έτυχε να χτυπάει την κόρη μου. με αρκετά αυστηρό ύφος !

 

σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσα να κάνω κάτι τέτοιο

 

ο μητσος μαλλον αισθανεται πως εχει μπει στην ακρη, εχει την ταμπελα του ατακτου κ γιαυτο τον αποφευγουν ολοι. σιγουρα το εχει καταλαβει. κατα την ταπεινη μου αποψη επειδη εχω σπουδασει νηπιαγωγος αλλα ακομα αδιοριστη, η νηπιαγωγος θα επρεπε να προσπαθησειι να τον ενσωματωσει στην ταξη, να κανουν κανενα ομαδικο παιχνιδι, να του δωσει να αναλαβει καποιο σημαντικο "ρολο" στην ταξη ωστε να νιωσει πως τα υπολοιπα παιδια τον θαυμαζουν κ οχι τον φοβουνται η τον αποφευγουν.

 

η νηπιαγωγός το έχει κάνει ήδη αυτό που λες από πέρυσι που ήταν στο ίδιο σχολείο στο προνήπιο..κάνει τεράστιες προσπάθειες για το συγκεκριμένο παιδάκι...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

δυστηχως αλλοι λιγοτερο αλλοι περισσοτερο,οι περισσοτεροι απο εμας που εχουμε παιδια στο σχολειο εχουμε ακουσει παραπονα απο τα παιδια μας για αλλα παιδακια που τα πειραζουν.ειδικος δεν ειμαι αλλα προσπαθω να κανω την κορη μου να με εμπιστευεται και οταν της συμβαινει κατι να εχει το θαρρος να μου το λεει και να μην φοβαται.θα συμφωνησω με την dalia και δεν νομιζω οτι θα ηταν λυση να μιλησει στο παιδακι ειδικα σε αυτες τις ηλικιες που ειναι τα δικα μας μαλλον χειροτερα θα γινουν τα πραγματα.βρηκα εδω ενα αρθρο που μιλαει για αυτο το προβλημμα και σας το παραθετω ελπιζοντας να βοηθησει

http://www.childit.gr/gr/index.php/childitnews/259-2011-01-20-08-24-06

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

dalia μου καλά έκανες αλλά πρέπει να του μάθεις επίσης πως αυτός δεν είναι λόγος για να μην πάει σχολείο...

 

fenaki και αυτό το έχουμε συζητήσει και του έφερα σα παράδειγμα τη δουλειά μου, του είπα ότι με όλους τους συναδέρφους δεν είμαστε φίλοι με κάποιους μαλιστα έχω μαλώσει, αλλά αυτό δεν με κάνει να μην θέλω να πάω στη δουλειά και φυσικά δεν είναι λόγος να σταματήσω τη δουλειά.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινήσω από την αρχή, πριν μερικούς μήνες είχαμε συναντηθεί με τη δασκάλα του τυχαία και κάτσαμε συζητήσαμε διάφορα για τα παιδιά. Μου είπε μέσα στα άλλα ότι γενικά έχει πολύ καλό τμήμα αλλά αντιμετωπίζει πρόβλημα με ένα συγκεκριμένο παιδάκι ( δεν μπήκε σε πολλές λεπτομέρειες ), όπου χτυπάει τα άλλα παιδιά, εκείνα δε το θέλουν στις παρέες του, ότι του μιλάει και δεν είναι σίγουρη ότι την καταλαβαίνει, ότι η ίδια πιστεύει ότι το παιδάκι έχει πολύ ενέργεια και δεν του δίνεται η δυνατότητα να την βγάλει προς τα έξω κ.τ.λ. Οκ μέχρι εδώ.

Μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων ο δικός μου σε άσχετους χρόνους μου έλεγε ότι δεν θέλει να πάει σχολείο, ότι ο Μήτσος τον χτυπάει κ.τ.λ, αυτό επαναλαμβάνεται και άλλες μέρες. Προχθές τον χτύπησε σε σημείο όπου ήταν ήδη χτυπημένος και έκλαιγε στο σχολείο. Δεν το κάνει βέβαια μόνο στον δικό μου αλλά σε όλα τα παιδάκια.

Ο δικός μου ανταποδίδει τα χτυπήματα γιατί όπως μου λέει ο ίδιος του έχει μιλήσει πολλές φορές και εκείνος δεν καταλαβαίνει και κάνει πάλι τα ίδια με αποτέλεσμα να με πονάει.

Προχθές μίλησα στη δασκάλα μου είπε ότι είχαν έντονο καβγά και ο δικός μου έκλαιγε, τους έβαλε μετά να κάτσουν μαζί, και να λύσουν το πρόβλημα τους. Χθες ξανά τα ίδια και το βράδυ πάλι τα ίδια πότε θα τελειώσει το σχολείο γιατί ο Μήτσος με χτυπάει. Ή πότε θα πάει σε άλλη τάξη δεν είναι δίκαιο να είναι συνέχεια στην ίδια τάξη και να χτυπάει τα ίδια παιδάκια.

Τι κάνω κατά τη γνώμη σας μανούλες ?

Νηπιαγωγοί του φόρουμ πως αντιμετωπίζεται στις τάξεις σας παρόμοιες καταστάσεις ?

 

 

Σε καταλαβαινω ... καποτε το ειχα περασει και εγω αλλα στην θεση του γιου σου ειμουν εγω. Αυτο που εκανε η μητερα μου ηταν να του μιλησει βεβαια καποιες φορες ειχε αποτελεσμα καποιες το ειχε ξεχασει κιολας. Αν του μιλαγες? Επισης οτα παιρνεις τον μικρουλη σου συναντας την μαμα του , βλεπεις να ερχεται καποιος να τον παιρνει?

Link to comment
Share on other sites

Dallia ειπες οτι θα ηθελες να βοηθησεις το παιδακι,μηπως να ερχοσουν σε επαφη με την μαμα του και να το καλουσες μια μερα στο σπιτι σου για να παιξουν με τον δικο σου ισως καταλαβεις πολλα για αυτο το παιδακι και ισως μετα απο αυτο να ειναι οι καλυτεροι φιλοι με τον γιο σου.Βεβαια εαν ο γιο σου ειναι αρνητικος στη συναντηση μην τον πιεσεις.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

DALIA αυτά αυτά τα περιστατικά πιστεύω είναι συχνά στα νηπιαγωγεία,

και άποψή μου είναι ότι η δασκάλα μόνο μπορεί να φέρει την ισορροπία και για μένα είναι ανεπίτρεπτο να μιλήσεις εσύ στο παιδί σε απουσία των γονιών του,

εμένα δεν θα μου άρεσε καθόλου, να κάνουν συστάσεις γονείς παιδιών , στα παιδιά μου, με ή χωρίς αυστηρό ύφος, με ποιο δικαίωμα;

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω ... καποτε το ειχα περασει και εγω αλλα στην θεση του γιου σου ειμουν εγω. Αυτο που εκανε η μητερα μου ηταν να του μιλησει βεβαια καποιες φορες ειχε αποτελεσμα καποιες το ειχε ξεχασει κιολας. Αν του μιλαγες? Επισης οτα παιρνεις τον μικρουλη σου συναντας την μαμα του , βλεπεις να ερχεται καποιος να τον παιρνει?

 

δυστυχώς τον πέρνει ο παππούς του τον δικό μου γιατί εγώ δουλεύω.Επίσης του πρωί ο δικός μου είναι ο πρώτος...τον πάω και φεύγω δουλειά

 

 

Dallia ειπες οτι θα ηθελες να βοηθησεις το παιδακι,μηπως να ερχοσουν σε επαφη με την μαμα του και να το καλουσες μια μερα στο σπιτι σου για να παιξουν με τον δικο σου ισως καταλαβεις πολλα για αυτο το παιδακι και ισως μετα απο αυτο να ειναι οι καλυτεροι φιλοι με τον γιο σου.Βεβαια εαν ο γιο σου ειναι αρνητικος στη συναντηση μην τον πιεσεις.

 

smartaki ίσως με πολύ μπλα μπλα έπειθα τον δικό μου να τον προσκαλέσουμε στο σπίτι αλλά πως μπορώ να έρθω σε επαφή με την άλλη μαμά αφού έχουν απαγορέψει να δόσει η δασκάλα τηλέφωνα...

Επίσης πως θα το πάρει εκείνη η μητέρα ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...