Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μεχρι ποτε υποαλλεργικο γαλα?


madia

Recommended Posts

καλησπερα θελω να σας ρωτησω κατι. ανακαλυψα οτι η μικρη μου ειναι αλλεργικη στο αγελαδινο γαλα ειναι τωρα 4 μηνων και ξεκινησαμε το αλφαρε απο το νοσοκομειο μου ειπαν (νοσηλευτηκε λογω αλλεργιας) να το παρει μεχρι να χρονισει. ο παιδιατρος μου ομως μου ειπε για να σιγουρευτουμε τελειως οτι ειναι αλλεργικη πρεπει να της ξαναδωσουμε απλο γαλα αγελαδινο(επινε γκιγκοζ μια εβδομαδα οταν την επαθε την αλλεργια και πιο πριν τη θηλαζα) και να δουμε.τοτε λεει θα πουμε 100% οτι φταει το γαλα. σας εχει συμβει η γνωριζετε κατι παρομοιο?:cry::cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δε σου είπε να της κάνετε εξέταση για να σιγουρέψετε την αλλεργία στο αγελαδινό γάλα;

 

Τέλος πάντων, αν και εφόσον, συνήθως η αλλεργία αυτή φεύγει μετά τον πρώτο χρόνο. Οι δικές μου έπιναν συγκεκριμένο γάλα μέχρι περίπου τον 14ο μήνα και τώρα πίνουν κανονικό χωρίς κανένα πρόβλημα.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

της εκανα εξετασεις και βγηκαν οτι ειναι αλλεργικη στο αγελαδινο με τιμη 4.1 εσυ ξαναπροσπαθησες να δωσεις αγελαδινο μολις το ανακαλυψες οπως μου λεει να κανω ο παιδιατρος η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, καθόλου. Με το που πήραμε τις απαντήσεις των εξετάσεων στα χέρια μας και βεβαιωθήκαμε, δώσαμε αμέσως το συγκεκριμένο γάλα μέχρι και που χρονίσανε.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

απο τη στιγμη που βγηκε θετικη και μαλιστα στο 4 (φανταζομαι αιματος εκανες ραστ λεγονται ) (σκεψου οτι η ανωτερη τιμη στα ραστ ειναι στο 6 που ειχαμε και εμεις ) να μη της δωσεις κανονικο γαλα....δωσε το συγκεκριμενο που σου συστησανε στο παιδων...και καλυτερα για τετοια θεματα συμβουλεψου αλλεργιολογο και οχι παιδιατρο...σου το λεω γιατι ειμαι καμενη απο τους παιδιατρους για αυτο το θεμα.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμεις αντιαλλεργικο γαλα. Η παιδιατρος και η παιδογαστρεντερολογος μου ειπαν οτι μεχρι να γινει 1 ςετους δεν θα φαει κανονικο γαλα, μοσχαρι και οτιδηποτε περιεχει γαλα και να προσεχω πολυ κοιτωντας παντα και τα συστατικα.

 

Κρεμα που αρχισαμε τρωμε αντιαλλεργικη χωρις γαλα, την παρασκευαζω εγω με αντιαλλεργικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΙ ΕΓΩ ΒΡΕ ΜΑΜΑΔΕΣ ΤΑ ΙΔΙΑ.Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 6ΜΙΣΗ ΜΗΝΩΝ Κ ΠΙΝΟΥΜΕ ΤΟ NEOCATE .ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΚΡΕΜΕΣ ΔΙΝΕΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ?Η ΠΑΙΔΟΓΑΣΤΡ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΙΑ ΤΗΣ NESTLE ΤΗ NESLAC.ΥΠΑΡΧΕΙ Κ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΝΑ ΠΑΡΩ?ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΕΥΣΗ,ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΓΛΥΚΙΑ.ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ Κ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΣΙΚΙΣΙΟ ΓΑΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΠΡΙΝ ΓΙΝΕΙ 14-15 ΜΗΝΩΝ.ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΞΑΝΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ Ή ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΡΑΣΤ ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΩ ΤΟ ΜΙΚΡΟΥΛΙ..

Link to comment
Share on other sites

Στη αλλεργια στο γαλα χρειαζεται πληρης αποχη για να αναπτυξει ο οργανισμος ανοχη.Δεν μπορω να πω για το γαλα γιατι θηλαζα και ακομα θηλαζω και μου ειχαν απαγιρευσει εντελως το αγελαδινο αλλα κρεμα εδινα την allergy care ths nutricia με almiron pepti και του βαζα μπισκοτακι μεσα.καλη δυναμη.Δεν ειναι τιποτα ... περναει

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις απο 13 ημερων πιναμε alfare. Απο 5 μηνων almiron pepti. Και απο 14 μηνων almiron κανονικο. Μεχρι 14 μηνων δε τρωγαμε τιποτα απο τα απαγορευμενα!!! Τοτε ξεκινησαμε μοσχαρι ,οσπρια, ντοματα και κανονικο φαγητο. Ψαρι και αυγο δεν εχουμε φαει ακομα. Η αλλεργια δεν επιβεβαιωθηκε ποτε με εξετασεις. Ειχαμε αιμα στα κακα 13 ημερων και υπεθεσαν αλλεργια. Τωρα Δοξα το Θεο ειναι ολα καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κ απο μενα....

να σου πω την αληθεια δεν το εχω ψάξει πολυ αλλα περίπου 20 ημερων ο μπεμπης παρουσιασε αιμα στα κακα, τοτε σχεδον σταματησα το θηλασμο κ του εδινα μονο ξενο!!!

πανικοβλητη τον πηρα τηλ για το αιμα κ μου ειπε λογικα ειναι απο αλλεργια στο αγελαδινο, του περιεγραφα το αιμα αλλα επειδη δε μπορουσε να ειναι σίγουρος ότι ειναι αιμα οντως, ειπε να κανουμε κ εξεταση, αλλα τελικα την επόμενη μερα εκανε κακα κ ετρεξα κατευθειαν στο ιατρειο κ τα ειδε κ σιγουρευτηκε!!!

ασχετο μεν ο προλογος που λεω για το αιμα στα κακα ...αλλα για να καταληξω.

απο τοτε του δινω υποαλλεργικο ΝΑΝ ΗΑ 1.

τον ρωτησα προχτες που ηρθε ποσο ακομα θα το συνεχισουμε κ μου ειπε κ αρκετο καιρο ακομα, οχι τιποτα αλλο αλλα οπως κ να χει μανικι να ξερεις οτι αλλεργια στο αγελαδινο, ολες οι τρεφες απο κει παραγοντι κ δε ξερω κ τι σοι γαλατα ειναι αυτα χωρις αγελαδινο

τεσοα...γιατροι δεν ειμαστε κανουμε οτι μας λενε!!!

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

εμεις απο 13 ημερων πιναμε alfare. Απο 5 μηνων almiron pepti. Και απο 14 μηνων almiron κανονικο. Μεχρι 14 μηνων δε τρωγαμε τιποτα απο τα απαγορευμενα!!! Τοτε ξεκινησαμε μοσχαρι ,οσπρια, ντοματα και κανονικο φαγητο. Ψαρι και αυγο δεν εχουμε φαει ακομα. Η αλλεργια δεν επιβεβαιωθηκε ποτε με εξετασεις. Ειχαμε αιμα στα κακα 13 ημερων και υπεθεσαν αλλεργια. Τωρα Δοξα το Θεο ειναι ολα καλα!!!!

 

 

ωχ το βλεπω να μας παιρνει κ μας ετσι:?

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Tα υποαλλεργικα γαλατα τι ειδους ειναι?Απο πιο ζωο εννοω,ξερετε?

Μιας φιλης μου το μωρο εχει αλλεργια στο αγελαδινο,για την ωρα θηλαζει αλλα θα παρει και τα ειδικα γαλατα να υπαρχουν στο σπιτι.

Την ρωτησα και δεν ηξερε και αυτη.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΓΑ Κ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ.ΟΜΩΣ ΠΕΣ ΜΟΥ ΚΑΤΙ....ΤΟ ΜΠΙΣΚΟΤΟ ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΙΧΕ ΓΑΛΑ????

ηταν ηδη 10 μηνων και του εβαζα digestive.Eιχα ρωτησει το γιατρο.Εμεις ειχαμε πεσει σε χαλια αλλεργιολογο και απο 6εως 9 μηνων που τον ειχα μου ειχε πει οτι δεν εχει σοβαρη αλλεργια και να μην κοψω το μοσχαρι.Αποτελεσμα?επι 3 μηνες δεν πηρε γραμμαριο ουτε ποντο,αποστευτη δυσκοιλιοτητα και φεριτινη 7. Σημειωνω ο αλλεργιολογος κορυφαιος του Παιδων Πεντελης.Τεσπα αλλαξα και παιδιατρο και σωθηκα.Καθε αλλεργια εχει διαφορετικο βαθμο και αντιμετωπιζεται διαφορετικα.

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Tα υποαλλεργικα γαλατα τι ειδους ειναι?Απο πιο ζωο εννοω,ξερετε?

Μιας φιλης μου το μωρο εχει αλλεργια στο αγελαδινο,για την ωρα θηλαζει αλλα θα παρει και τα ειδικα γαλατα να υπαρχουν στο σπιτι.

Την ρωτησα και δεν ηξερε και αυτη.

 

ουτε γω ξέρω, γραφουν ενα κατεβατο διάφορα συστατικα, δεν γνωριζω σχεδον τιποτα κ δε γραφει για κανα γαλα απο άλλο ζωο...δε θυμαμαι κιολας καλα, κ δεν εχω κ το κουτι εδω, ειναι κατω στη μανα το μωρο!!!

με τη πρωτη ευκαιρια θα γραψω συστατικα

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΓΑ Κ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ.ΟΜΩΣ ΠΕΣ ΜΟΥ ΚΑΤΙ....ΤΟ ΜΠΙΣΚΟΤΟ ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΙΧΕ ΓΑΛΑ????

ηταν ηδη 10 μηνων και του εβαζα digestive.Eιχα ρωτησει το γιατρο.Εμεις ειχαμε πεσει σε χαλια αλλεργιολογο και απο 6εως 9 μηνων που τον ειχα μου ειχε πει οτι δεν εχει σοβαρη αλλεργια και να μην κοψω το μοσχαρι.Αποτελεσμα?επι 3 μηνες δεν πηρε γραμμαριο ουτε ποντο,αποστευτη δυσκοιλιοτητα και φεριτινη 7. Σημειωνω ο αλλεργιολογος κορυφαιος του Παιδων Πεντελης.Τεσπα αλλαξα και παιδιατρο και σωθηκα.Καθε αλλεργια εχει διαφορετικο βαθμο και αντιμετωπιζεται διαφορετικα.

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια στα γρηγορα...τα υποαλλεργικα γαλατα ειναι απο αγελαδινο γαλα αλλα την πρωτεϊνη του γαλακτος που αυτη ειναι που πειραζει τα μικρα μας ειναι υδρολυμενη..αναλογα το γαλα αναλογα και ο βαθμος...υπαρχει γαλα με μερικως υδρολυμενη ή εκτενως υδρολυμενη...το neocate ειναι στοιχειακο γαλα...δεν εχει καθολου αγελαδινο γαλα αλλα ειναι φτιαγμενο σαν φαρμακο....για το αλφαρε δε ξερω δε το ειχαμε πιει...ξερω παντως οταν ενα παιδακι εχει διαπιστωμενη αλλεργια κανονικα δε πρεπει να πινει τα ΗΑ το λεει και το κουτι πανω γιατι εχει την πρωτεϊνη γαλακτος εστω και υδρολυμενη...αλλα πολλοι γιατροι το παραβλεπουν αυτο...τωρα ειναι που θα πεσεις.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια στα γρηγορα...τα υποαλλεργικα γαλατα ειναι απο αγελαδινο γαλα αλλα την πρωτεϊνη του γαλακτος που αυτη ειναι που πειραζει τα μικρα μας ειναι υδρολυμενη..αναλογα το γαλα αναλογα και ο βαθμος...υπαρχει γαλα με μερικως υδρολυμενη ή εκτενως υδρολυμενη...το neocate ειναι στοιχειακο γαλα...δεν εχει καθολου αγελαδινο γαλα αλλα ειναι φτιαγμενο σαν φαρμακο....για το αλφαρε δε ξερω δε το ειχαμε πιει...ξερω παντως οταν ενα παιδακι εχει διαπιστωμενη αλλεργια κανονικα δε πρεπει να πινει τα ΗΑ το λεει και το κουτι πανω γιατι εχει την πρωτεϊνη γαλακτος εστω και υδρολυμενη...αλλα πολλοι γιατροι το παραβλεπουν αυτο...τωρα ειναι που θα πεσεις.....

 

μιας και ειπες για το ΗΑ......τι να σου πω, δε ξερω πρωτη φορα το ακουω, θα διαβασω καλυτερα το κουτι ,διαπιστωμενη αλλεργια δεν εχει οπως προειπα μονο το αιμα ειδαμε κ συμπερανε ο γιατρος, επειδη ειμαι επαρχια κ ξερω κ αλλους που τον εχουν τον ιδιο γιατρο ,κ γενικως σα γιατρος ειναι πολυ καλος αυτο συστινει κ για αλλες αλλεργιες!!!ευχαριστω πάντως ενοειται θα του το αναφερω

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

καλα τα λεει η γιασεμη.

η μικρη μου παρουσιασε αλλεργια στο αγελαδινο γαλα απο 16 ημερων. απο τοτε της διναμε almiron pepti μεχρι να χρονισει. το neocate ειναι για βρεφη με βαριας μορφης αλλεργια, μετα παει το alfare και μετα almiron pepti και τα σχετικα του. το Υποαλλεργικο γαλα (ΗΑ) είναι γαλα προσαρμογης στην ουσια για να περασει το παιδι πιο ομαλα απο το alergy care(neocate κλπ) στο κανονικο.

ΠΡΟΣΟΧΗ! υπάρχουν τα παιδακια που εκδηλωνουν την αλλεργια με εκζεμα και κοκκινηλες και τα παιδακια που κανουν αιμα στα κακα τους (αλεργικη προκτοκολιτιδα). Στα πρωτα (που εχουν εξανθηματα) συνηθως καθυστερουν λιγο την προκληση απο το alergy care στο ΗΑ και η αλλεργια μπορει να διαγνωστει με τα ραστ. Στα δευτερα (με αλεργικη προκτοκολιτιδα) οταν χρονισουν δινουν ΗΑ για ενα μηνα και μετα σιγα σιγα αλλαζουν δοση-δοση το κανονικο, και η αλλεργια σπανια επιβεβαιωνεται με ραστ κλπ (επίσης αυτα τα παιδια ειναι εξαιρετικα σπανιο να παθουν αλλεργικο σοκ).

 

Ολγα δεν μπορεις να κανεις κρεμα με μπισκοτακι και alergy care ή ΗΑ γαλα!!! το μπισκοτακι περιεχει αγελαδινο γαλα και σε αρκετες περιπτωσεις αυγο! Επίσης ειναι κουφο να μην τρωει το παιδι μοσχαρι γιατι ειναι η βασικη πηγη σιδηρου και αλλων ουσιων που δεν τα παιρνει με το γαλα!

 

Κρεμες για βρεφη με αλεργια: Nutricia Alergy Care (ειναι με ρυζαλευρο και καλαμποκαλευρο), Novolac (με ρυζαλευρο και καροτο), Humana κρεμα μηλο(αλλα αυτη θα την φτιαχνεις με το γαλα που πινει το μωρο γιατι δεν ειναι εμπλουτισμενη με ασβεστιο) και η Silnac (που επειδη περιεχει και χαρουπι μπορει να δημιουργει φουσκωμα στο μωρο).

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΑ!

 

Επίσης επειδη η μικρη μου ειναι απο τα παιδια με αλλεργικη προκτοκολιτιδα, θα συνιστουσα στους γονεις που τα παιδια τους εχουν τετοια μορφης αλλεργια (αιμα στα κακακια) να συμβουλευονται γαστρεντερολογο παραλληλα με τον αλλεργιολογο. Προσωπικα η γαστρεντερολογος του Παιδων μου έλυσε το προβλημα και οχι οι αλλεργιολογοι!

 

τωρα η μικρουλα μου ειναι 14 μηνων τρωει μονο κρεας με πατατα καροτο, και ειμαστε στο σταδιο προσαρμογης απο το ΗΑ στο κανονικο. Αν ολα πανε καλα και δεχθει το κανονικο γαλα σιγα σιγα θα βαζουμε και αλλα πραγματα στην διατροφη του με τελευταια το αυγο και το ψαρι.

Αν καποιος εχει ερωτησεις για παιδια με αλλεργικη προκτοκολίτιδα (αιμα στα κακακια), διαδικασιες και γιατρους, ας μου στειλει πμ.

 

και η αποψη μου ειναι ΠΟΤΕ να μην περνετε μονο μια γνωμη ειδικου σημαντικα πραγματα και να ΠΑΝΤΑ να ακουτε το ενστικτο σας.

 

Ελπίζω να πανε όλα καλα με τα παιδακια σας!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου και απο μενα εμεις μπηκαμε στο κλαμπ των αλλεργικων πριν 1 μηνα ακριβως οταν η μικρη ηταν 4 μηνων νοσηλευτηκε στο νοσοκομειο με αλλεργια σε ολο το σωμα πηρε κορτιζονη αταραξ και ολα τα σχετικα. ξεκινησε το αλφαρε απο το νοσοκομειο και πριν 20 μερες ειδαμε 4 φορες αιμα στα κακα της εκανα μαγερ και βγηκε θετικη πηγα στο παιδων σε μια αλλεργιολογο κανει καποια ραστ φουσκωσε το δερμα της στο αγελαδινο και μας αλλαζει το γαλα σε αλμιρον πεπτι μας ειπε να την παρακολουθησουμε και αν ξαναδουμε αιμα θα παρει το νεοκειτ εσυ ετσι οπως στα περιγραφω και εχεις εμπειρια στο θεμα ειμαστε σε καλο δρομο? γιατι δεν σου κρυβω ειμαι τελειως ασχετη με το θεμα οτι μου λενε κανω.:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς πίνουμε ΑΛΦΑΡΕ από 2,5 μηνών.Οι εξετασεις δεν έδειξαν τίποτα, όπως ακριβώς λέει η sahtee, αλλά το αίμα στα κακάκια και τα αέρια σταμάτησαν αμέσως μόλις ήπιε το ΑΛΦΑΡΕ.Η παιδίατρος μας είπε θα το πίνουμε μέχρι 1 έτους.Μοσχάρι τρώμε κανονικά, αυγό και ψάρι επίσης μετά τον πρώτο χρόνο.Τα ιδια μου είπε και ο αλλεργιολόγος του ΑΤΤΙΚΟΝ που πήγα να πάρω βεβαίωση για το ΑΛΦΑΡΕ, συμφώνησε απόλυτα με το χειρισμό της παιδιάτρου μου.

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites

εμεις ουτε μοσχαρι τρωμε(γινομαστε πατζαρια σε 5 λεπτα) και οταν ημασταν μωρα ειχαμε και εκζεμα και αιμα στα κακα...βαρια μορφη αλλεργιας...αλλα το ψαριτο τρωμε κανονικα...δε βρισκεις ακρη με το τι πειραζει το καθε παιδι...το αυγο ακομη δε το δεχετε σε οποιαδηποτε μορφη....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

καλα τα λεει η γιασεμη.

 

Ολγα δεν μπορεις να κανεις κρεμα με μπισκοτακι και alergy care ή ΗΑ γαλα!!! το μπισκοτακι περιεχει αγελαδινο γαλα και σε αρκετες περιπτωσεις αυγο! Επίσης ειναι κουφο να μην τρωει το παιδι μοσχαρι γιατι ειναι η βασικη πηγη σιδηρου και αλλων ουσιων που δεν τα παιρνει με το γαλα!

 

 

 

 

 

 

το μπισκοτο το ετρωγε οταν ηταν σχεδον ενος ετους και ο γιατρος μου ειχε πει εαν το ανεχεται και δε βγαζει κοκκινιλες ειναι οκ.Δεν ετρωγε σχεδον τιποτα και ημουν σε απογνωση.Αυτο που λες με το μοσχαρι δεν ισχυει καθολου.Οσο ετρωγε μοσχαρι ( με τα χιλια ζορια) ειχε δυσκοιλιοτητα και σιδηροποενια γιατι οπως ειπε ο γιατρος ερεθιζεται το εντερο, δεν απορροφα τις τροφες και εχει ελλειψη σιδηρου.Απο την μεγαλη ελλειψη σιδηρου ειχε αδυναμια και οσο πιο αδυναμος τοσο πιο λιγο ετρωγε.Τωρα στα λεω με απλα λογια οπως τα θυμαμαι.Μετα απο ενα μηνα διατροφης με κοτοπουλο , χοιρινο και αρνι πηρε μισο κιλο και ανοιξε η ορεξη του.Ακομα και σημερα ο,τι κρεμα ,ριζογαλο ή οτιδηποτε ειναι ασπρο και μυριζει γαλα δεν το πλησιαζει και ας εχει υποχωρησει η αλλεργια.Εγω πιστευω οτι καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και καθε γιατρος ακολουθει διαφορετικη γραμμη

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες με το μοσχαρι δεν ισχυει καθολου.Οσο ετρωγε μοσχαρι ( με τα χιλια ζορια) ειχε δυσκοιλιοτητα και σιδηροποενια γιατι οπως ειπε ο γιατρος ερεθιζεται το εντερο, δεν απορροφα τις τροφες και εχει ελλειψη σιδηρου.Απο την μεγαλη ελλειψη σιδηρου ειχε αδυναμια

 

Μα ναι. η σιδηροπενια ειναι ελλειψη σιδηρου. το μοσχαρι ειναι πηγη σιδηρου.

και συνηθως τα κρεατα δεν δημιουργουν αλλεργιες.

βεβαια οπως λες καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. ασε που δεν ειμαστε και οι ειδικοι (εδω σε πολλες περιπτωσεις ουτε αυτοι ξερουν)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...