Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΡΙΑ δικαιωματα τριτεκνων


ΒΙΚΥ - ΛΥΔΙΑ

Recommended Posts

Γεια σας ομορφες μανουλες. Θα ηθελα να ρωτησω.. Ειμαι μια μανουλα ενος κοριτσιου 14 μηνων και περιμενω με αγωνια τα διδυμα αδερφακια της που ειναι αγορακια. Δηλαδη θα γινω μια τριτεκνη μανουλα και πεταω απο χαρα. Θα ηθελα λιπον να ρωτησω τι ισχυει για τους τριτεκνους? επιδοματα φοροι οεκ αγορες εκπτωσεις κτλ κτλ

Σας παρακλω απαντηστε μου γιατι οπως καταλαβατε εχω ΜΑΥΡΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ

:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P

Η πειτε μου σε πιο site θα πρεπει να μπω για να ενημερωθω.

Σας ευχαριστω πολυ :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα,

είμαι ήδη τρίτεκνη και σε 1 1/2 μήνα θα γίνω πολύτεκνη αφού περιμένω το τρίτο στη σειρά αγοράκι μου( ευτυχώς έχω την κόρη πρώτα-πρώτα γιατί αλλιώς θα τρελαινόμουν). Καταρχάς με το καλό να γεννήσεις τα αστέρια σου! Λοιπόν ό,τι χρειάζεται να γνωρίζεις για την ενίσχυση της τρίτεκνης οικογένειας θα το βρεις στο Νόμο 3454/2006. Επίσης αρκετά κατατοπιστική είναι η ιστοσελίδα http://www.polyteknoi.gr. Βέβαια πρέπει να γνωρίζεις εξαρχής ότι οι τρίτεκνοι δεν απολαμβάνουν τα προνόμια των πολυτέκνων, αφού πολύτεκνος εξακολουθεί να θεωρείται αυτός που αποκτά πέραν των 4 παιδιών. Σε ό,τι αφορά το οικονομικό μέρος κάθε δίμηνο αυτή τη στιγμή, ως πολύτεκνη μητέρα, λαμβάνω επίδομα 508,00 ευρώ (αν δεν κάνω λάθος). Επίσης με τη γέννηση των διδύμων θα εισπράξεις εφάπαξ επίδομα 2000 ευρώ (δε νομίζω ότι επηρεάζει το γεγονός ότι πρόκειται για δύο παιδάκια). Αυτό που θα πρέπει να φροντίσεις άμεσα είναι να δηλώσεις τα μωρά γρήγορα στον ανταποκριτή του ΟΓΑ στο Δήμο, όπου κατοικείς, ώστε εντός εξαμήνου να λάβεις τα 2000 ευρώ συν αναδρομικά το επίδομα, το οποίο ισχύει μέχρι το τρίτο παιδί να γίνει 6 ετών. Βέβαια καλό θα ήταν στον ΟΓΑ να ρωτήσεις εάν δικαιούσαι επιπλέον χρήματα επειδή είναι δύο τα παιδάκια. Σε ό,τι αφορά προκηρύξεις του δημοσίου εκεί οι τρίτεκνοι υποτίθεται ότι χαίρουν ιδιαίτερης αντιμετώπισης (10%) αλλά προσωπικά δε γνωρίζω περιπτώσεις που να έχουν επωφεληθεί σχετικά. Τέλος εάν μένεις Αθήνα φρόντισε να το δηλώσεις στην ΕΥΔΑΠ (με την προσκόμιση σχετικού πιστοποιητικού οικογενειακής κατάστασης), ώστε να λαμβάνεις εκπτωτικό τιμολόγιο. Αυτά.... θυμάμαι προς το παρόν.

Ελπίζω να τα πούμε σύντομα

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω επίσης ότι έχουν ιδρυθεί αρκετοί συλλογοι τριτέκνων σε πολλούς Δήμους που σιγουρα είναι περισσότερο κατατοπισμένοι σε αρκετά θέματα που μας αφορούν.

 

Με το καλό να έρθουν τα διδυμάκια σου και σε σενα πολύτεκνη το αγοράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα των προκηρύξεων του δημοσίου, τα απαιτούμενα μόρια για τους τρίτεκνους είναι πιο λίγα από αυτά των πολύτεκνων. Δηλαδή είναι πιο εύκολο να μπεις στο δημόσιο ως τρίτεκνος παρά ως πολύτεκνος. Αυτό συμβαίνει γιατί στους πολύτεκνους στις προκηρύξεις συμμετέχουν και τα τέκνα πολυτέκνων, ενώ στους τρίτεκνους υπάρχει χαμηλό όριο ηλικίας για τα τέκνα, ενώ στους γονείς δεν υπάρχει όριο ηλικίας τους μόνο όριο ηλικίας των παιδιών τους. Προϋπόθεση είναι στην προκήρυξη να ζητούνται πολλά άτομα (νομίζω πάνω από 10), ώστε να υπάρχουν θέσεις για τρίτεκνους.

Ούτε εγώ γνωρίζω κάποιον που να έχει επωφεληθεί την τριτεκνία με διορισμό, αλλά αυτό οφείλεται στο ότι δεν τους ενδιαφέρει και πολλοί δεν θέλουν να αλλάξουν δουλειά και να ξεκινήσουν κατά κάποιο τρόπο από το μηδέν (η προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα λαμβάνεται υπόψη στον υπολογισμό των μορίων, δεν λαμβάνεται όμως υπόψη στο μισθό εκτός εξαιρέσεων). Επίσης πολλοί δεν γνωρίζουν ή συνεχίζουν να νομίζουν ότι όσοι μπαίνουν στο δημόσιο μπαίνουν με μέσο. Μπαίνουν και τέτοιοι δε λέω, αλλά συνήθως είναι με συμβάσεις ορισμένου χρόνου και μετά από χρόνια μονιμοποιούνται. Ενώ με τις προκηρύξεις τους ΑΣΕΠ, αλλά και των φορέων που ελέγχονται από τον ΑΣΕΠ μπορείς να μπεις κατευθείαν μόνιμος ή έστω ιδιωτικού δικαίου αορίστου χρόνου.

Γνώμη μου είναι ότι είναι ένα ισχυρό κίνητρο για τους τρίτεκνους και θα πρέπει να το κυνηγήσουν, ειδικά αν ανήκουν στην κατηγορία των 600-700 ευρώ ή δεν είναι ευχαριστημένοι από τη δουλειά τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ με κατατοπισατε και με πληροφορισατε πληρως. Πολυτεκνη μανουλα πιος στην χαρη σου τωρα θα εχεις 3 αντρες και εναν ο συζηγος που θα ειναι ειναι ερωτευμενοι μαζι σου. Με το καλο και το 4ο μωρακι

Link to comment
Share on other sites

Σαν τρίτεκνη λαμβάνω το επίδομα των 325,00 ευρώ το δίμηνο..

 

Απαλλαγή τέλη ταξινόμησης για αγορά αυτοκινήτου.

 

Γιατι παιρνεις μονο τοσα?? :shock:

Εγω παιρνω 500 ευρω..ειναι περιπου 160 ευρω το μηνα για το τριτο παιδι μεχρι να συμπληρωσει τα 6 χρ και απο 42 ευρω τ αλλα παιδια (δλδ 160 +42+42=244 επι 2...περιπου ενα 500 τα διμηνο :roll: )

Εχεις κανει τα χαρτια σου??

Εγω τα ειχα κανει απ τον Φεβρουαριο και τον ιουνιο πηρα αναδρομικα και απ κει και υστερα τα 500 καθε διμηνο :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το ποστ σου επικοινώνησα με τον ΟΓΑ να μου πουν πόσο είναι το επίδομα... την αίτηση που έπρεπε να είχα κάνει το Φεβρουάριο για να μας αυξήσουν το επίδομα εμένα δεν μου τη δέχτηκαν γιατί σαν χήρα πια δεν ανήκω στη κατηγορία των τριτέκνων αλλά στους πολύτεκνους.

 

Ξανά πιστοποιητικά, εγγραφή στην ΑΣΠΕ και ξανά στον ΟΓΑ για τις αιτήσεις..και ρωτάω μια ευγενική υπάλληλο που βγήκε στο τηλέφωνο να μου λύσεις τις απορίες μου και με μενα τι γίνεται πρέπει να κάνω κάποια παραπάνω αίτηση (γιατί ούτε επίδομα πολύτεκνης παίρνω, ούτε τριτεκνης) η απάντηση της ηταν ότι η αίτηση μου δεν εχει επεξεργαστεί ακόμα από τον Μάρτη που την έκανα...

 

Τώρα άλλοι φορείς με βλέπουν σα τρίτεκνη άλλοι σαν πολυτεκνη...πχ στην ΕΥΔΑΠ πια δεν δικαιούμαι μειωμένο τιμολόγιο γιατί η οικογένεια μου εχει 4 μέλη και όχι 5 (βέβαια το τακτοποίησα αυτό χάρη σε μία υπάλληλο)

Link to comment
Share on other sites

Δλδ σορρυ αντι να εχεις πιο πολλες διευκολυνσεις..σου τα κανουν και δυσκολα

Ασχετο και παλι..ειτε σε θεωρουν 3τεκνη ειτε 4τεκνη και παλι δικαιουσαι τα 42 ευρω γι ακαθε παιδι(και οταν το μικρο συμπληρωσει τα 6..το επιδομα απ τα 160 θα παει 42 ..δλδ μετα θα παιρνεις 42 ευρω επι 3 για καθε μηνα

Ελλας το μεγαλειο σου.. :mad:

Τουλαχιστον σου ειπαν αν θα τα παρεις αναδρομικα απ τον Μαρτη...(ασχετο αλλα τι επεξεργαζονται απο τοτε?? :roll: )

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Είμαι τρίτεκνη μάνα και δουλεύω σε νοσοκομείο. Θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος νόμος που να με απαλλάσσει απο βάρδιες, μέχρι κάποια ηλικία των παιδιών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ

 

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΝΥΦΗ ΜΟΥ ΜΗΤΕΡΑ 3 ΠΑΙΔΙΩΝ(ΤΑ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΔΥΜΑ)ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΟΝΟ ΕΥΡΩ 348 ΑΝΤΙ 522 ΤΟ ΔΙΜΗΝΟ ΟΠΩΣ ΠΑΙΡΝΩ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ 3 ΠΑΙΔΙΑ.Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΔΥΜΑ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ) ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ ΤΡΙΤΟ 1 1/2 ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ(ΤΑ ΔΙΔΥΜΑ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΤΟ 2007 ΕΝΩ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΤΟ 2009).ΜΗΠΩΣ ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΜΕΣΟΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ?

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά έχω κ εγώ μπερδευτεί! άλλος παίρνει 300, άλλος 500...

νομίζω η καλύτερη λύση είναι να μιλήσεις απευθείας με τον ΟΓΑ (τηλ 1510)

το οποίο απαντά αμέσως και είναι πολύ εξυπηρετικοί!!

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θελω να ρωτησω αν ειναι αναγκαιο να γραφτω σε καποιο συλλογο τριτεκνων . Κατοικο στη Θερμη Θεσσαλονικης.Ειμαι 31χ και εχω 3 παιδια το1 ειναι 14 το2 ειναι 10 και το 3 ειναι 2.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ειναι υποχρεωτικο, αλλα καποιες φορες νομιζω οτι δινουν καποια τροφιμα.

Το βασικοτερο ειναι οτι μπορει ο καθε συλλογος με την πληθωρα μελων να γινει πιο πιεστικος σε νομαρχια και δημους για περισσοτερα δικαιωματα, οπως εκανε ο συλλογος στην Αθηνα.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ Η ΚΑΜΠΙΑ ΘΕΩΡΕΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ...Ο ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑΖΕΙ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ!J.S BACH

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,Διάβασα τις απορίες των τρίτεκνων μαμάδων και νομίζω πως μπορώ να σας βοηθήσω ως παλαιά τρίτεκνή και πρόσφατα πολύτεκνη μητέρα...

Το επόδομα της τρίτεκνης μητέρας διαφέρει αναλογα με την ηλικία των παιδιων.ΠΧ μια μητέρα με τρία ανήλικα τέκνα από τα οποία ολα είναι ανήλικα και γέννησε σήμερα θα πάρει 2000 εφάπξ και 500ευρώ το δίμηνο.Εάν όμως το μέγαλύτερο είναι πάνω από 23 χρονων το πόσο μειώνεται στα 380 νομίζω.Μόλις το τρίτο παιδί κλείσει τα 6 χρόνια το ποσό κατεβαίνει στα 250(όλα ανηλικα) και κάθε φορά που ένα παιδί περνάει τα 23 το ποσό κατεβαίνει.Ελπίζω να το καταλάβατε....΄

¨Οσο για το 10% στις προσλήψεις έχω επωφεληθεί από τον νόμο αυτό.Από μία τρίτεκνη οικογένεια το δικαίωμα το εχει ένας από τους γονείς ή ένα από τα παιδια αρκεί το μεγαλύτερο να μην έχει κλείσει τα 23.Το δευτερο είναι λίγο άδικο γιατί στην ουσία το δικαίωμα το εχει μονο το πρώτο παιδί και πρέπει να μην έχει κλείσει τα 23.......και αν είναι αγόρι πρέπει να έχει τελειώσει το στρατιωτικό του.....Με λίγα λόγια οι πιθανότητες ευνοούν τους γονείς....Το αρνητικό σε όλη την ιστορία είναι ότι η πλειοψηφία των θέσεων για τρίτεκνους βγαίνουν στην Αθήνα ελλάχιστές στην Θεσσαλονίκη και σχεδών καμμία στις υπόλοιπες πόλεις και αυτό σημαίνει ότι είναι δύσκολο για τις τρίτεκνες οικογένειες της επαρχίας.

Υπάρχει μετά και η κάρτα πολιτισμού ,η απαλλαγή από τον φόρο ταξινίμησης για Ι.Χ και ευεληξία στις μεταγραφές των φοιτητων στα πανεπιστήμια. Αυτές είναι οι ουσιαστικές παροχές των τριτεκνών οικογενειών .

Ελπίζω να βοήθησα .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 2 εβδομάδες μετά...
τα 2000 εχω ακουσει οτι αργεις να τα παρεις ισχυει?

Εξαρτάται.....λογικά κάνει γύρω στο 6 μηνο αλλά παίρνεις μαζί και το 2000 και το τριτεκνικό επίδομα και μάλιστα αναδρομικά από την ημερομηνία γέννησης του παιδιού......λίγη υπομονή χρειάζεται...έγω στο τριτεκνικό επίδομα έκανα 1 χρόνο ακριβώς να το πάρω αλλα στο 4ο παιδί 4μηνές...Ενα είναι σίγουρο ότι δεν το..χάνεις...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...