Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

gaps diet καντιντα και αλλεργίες


miriki

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 6,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οπως ειπα αρχισε επιτελους ο μικρος να τρωει την καψουλα του cod oil. Tην τρωει και τη μασαει κυριολεκτικα! Δε μου λετε τι δοσολογια δινουμε> Μια ειναι αρκετη?

 

Άρχισε με μια και αργότερα δύο. Δύο είναι η δοσολογία για την ηλικία τους, το είχα υπολογίσει θυμάμαι με βάση ένα πίνακα που βρήκα από το Weston Price.

 

 

Τι τουρσι ηταν?

 

Λάχανο-καρότο με σπόρους μαύρης μουστάρδας. Μάλλον δεν το πρόσεξες γιατί ήρθες λίγο αργότερα και το έβαλε ήδη στο ψυγείο.

 

Η τούρτα είναι τόσο γλυκιά που άρεσε και στους γείτονες μου (δεν λείπουν ποτέ τα ζαχαρώδη σνακ από το σπίτι τους) και μάλιστα μου ζήτησαν συνταγή! Οπότε σε ένα Ρόζυ θα φαινόταν σαν πετιμέζι. :lol: Την επόμενη φορά θα φτιάξω κάτι πιο άγλυκο να επανορθώσω που δεν απόλαυσες το γλυκό :wink:

 

Μια χαρά επανόρθωσες με το σκορδάτο τζατζίκι, ήτανε όνειρο! ;)

 

Θυμάμαι πέρυσι που ήρθατε εδώ και σας έφτιαξα τα τρουφάκια με το φουντούκι και το κακάο/χουρμάδες και μου είπες ότι θα τα προτιμούσες με λίγο μέλι;

Αναρωτιέμαι αν ένα χρόνο μετά θα σου φανούνε το ίδιο!

Εγώ πάντως τα σοκολατέ γλυκά τα θέλω να πικρίζουνε, με λιγώνει η πολλή γλύκα.

 

Πετιμέζι με τίποτα δεν μπορώ να φάω, never! :lol:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

:(

 

σκέψου πόσο υποφέρει που πλεον αν δεν είναι καποιος εκεί να της κάνει την ένεση, την κάνει μόνη της:( πρίν λίγο καιρό είχε κάνει έλκος μάλιστα σε ένα σημείο απο τις πολλές ενέσεις και τώρα έχει βαθιά ουλή εκεί

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον τρωω κρεμα με μελι βανιλια. Η απολαυση δεν περιγραφεται!!!! Και νομιζω οτι η δικη μου βανιλια ειναι πιο νοστιμη απο τη δικη σας.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον τρωω κρεμα με μελι βανιλια. Η απολαυση δεν περιγραφεται!!!! Και νομιζω οτι η δικη μου βανιλια ειναι πιο νοστιμη απο τη δικη σας.

 

Είναι, εγώ σας το είπα ότι δεν είναι ιδιαίτερα νόστιμη η βανίλια που πήραμε :-(

Εγώ την κρέμα την τρώω με ρεϊκόμελο, και αύριο θα ανοίξω και το μέλι από τη Σάμο! :-D

 

Τα αμύγδαλα πάντως του Σερραίου είναι πολύ καλά και γλυκά, μου φαίνονται καλύτερα από τα περσινα!

Και περάσανε από το μεγάλο τεστ του γιου μου που χρόνια τώρα τα μόνα αμύγδαλα που τρώει είναι αυτά που μας φέρνουνε οι γονείς μου από κάποιο ορεινό χωριό, μικρά και γλυκά.

Μου ζήτησε από αύριο να του βάζω αμύγδαλα με το μήλο του αντί αμυγδαλοβούτυρο!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Biokult έχει το feelunique σε πολύ καλή τιμή.

Αμύγδαλα από κάποιο στις Σέρρες αλλά δυστυχώς δεν έχει άλλα, κι εμάς δεν μας έστειλε όσα θα θέλαμε.

 

Δεν υπάρχει άλλη εναλλακτική για τις ημικρανίες πέρα από τη διατροφή GAPS, δοκίμασα πολλές εναλλακτικές θεραπείες αλλά και άλλα διατροφικά σχήματα (πχ με βάση την ομάδα αίματος) με πολύ μικρή ή και καθόλου βελτίωση.

Δεν αξίζουνε τον κόπο και τα χρήματα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

βασικά εννοούσα αν υπάρχει κάτι σε "φυσικό" φάρμακο μέχρι να αρχίσει να βλέπει διαφορά απο τη gaps, αυτό την αγχώνει τι θα κάνει δλδ σε περίπτωση ημικρανίας

 

θα κοιτάξω τώρα στο feelunique για τα προβιοτικά

 

σε τι δοσολογία να τα παίρνει?

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι, εγώ σας το είπα ότι δεν είναι ιδιαίτερα νόστιμη η βανίλια που πήραμε :-(

Εγώ την κρέμα την τρώω με ρεϊκόμελο, και αύριο θα ανοίξω και το μέλι από τη Σάμο! :-D

 

 

τΩΡΑ που εφαγα και μια κουταλια ρεικι θα πω οτι η βανιλια δεν πιανει μια μπροστα του!!!!! Ανυπερβλητο το ρεικι!!! Νομιζω οτι θα στοκαρω απο αυτο.

 

Μαζεψα την κρεμα σε βαζακια (καταλαβαινετε τι γλυψιμο επεσε ε?) και ενω υποσχεθηκα να δωσω λιγη σε αδερφο και γονεις με επιασε μια τσιγγουνια! Ειναι τρια μισι μικρα βαζακια μονο.....λεω τωρα να φτιαξω την κρεμα με το γιαουρτι και αν πετυχει βλεπουμε τι θα δωσω......μας βλεπω να παραγγελνουμε πολυ συντμα ξανα κρεμα!

 

Βγηκε παντως εντονη η γευση.......δεν θα με πειραξει και μια πιο mild εκδοχη.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

βασικά εννοούσα αν υπάρχει κάτι σε "φυσικό" φάρμακο μέχρι να αρχίσει να βλέπει διαφορά απο τη gaps, αυτό την αγχώνει τι θα κάνει δλδ σε περίπτωση ημικρανίας

 

θα κοιτάξω τώρα στο feelunique για τα προβιοτικά

 

Πολλα απο τα συμπτωματα ξεκινουν να υποχωρουν με το που εξαφανιζονται τροφες με ζαχαρη κ δημητριακα και αμυλα. Θα ξεκινησει απο την αποχη και θα δει πως θα προχωρησει.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα δεν ξανακανω γιαουρτι με γαλα κουκακη. Οπως διαπιστωσε και η νεραιδομαμα βγαινει νερουλο και ξινο. Δε με χαλαει πολυ αλλα καλυτερο το βασιλοπουλου. Και φθηνοτερο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Πολλα απο τα συμπτωματα ξεκινουν να υποχωρουν με το που εξαφανιζονται τροφες με ζαχαρη κ δημητριακα και αμυλα. Θα ξεκινησει απο την αποχη και θα δει πως θα προχωρησει.

 

Συμφωνώ.

Με μια ασπιρίνη θα της περνάει εύκολα.

Αν έχει μαύρα σφραγίσματα θα πρέπει να τα αφαιρέσει σε ολιστικό οδοντίατρο, συμβάλλουνε πολύ στις ημικρανίες όπως και στο candida overgrowth, είναι αλληλένδετα αυτά.

 

Vera την επόμενη φορά (σε καμιά βδομάδα; ) θα παραγγείλουμε την Jersey cream από το Ρούμελη, έχω κάνει τα κατάλληλα τηλέφωνα και όλα θα είναι ΟΚ! :D

Αυτή όμως θα είναι πηκτή κρέμα (double cream!) και μάλλον απαστερίωτη (!) οπότε, όπως μου είπε και ο κύριος με τον οποίο μίλησα, θα μας κρατήσει για μήνες ακόμη και αν δεν τη ξυνίσουμε (ξυνίζει φυσικά μόνη της μου είπε) γιατί δεν έχει υγρασία.

Η καζεϊνη της Jersey όπως λέει και η Campbell δεν πειράζει ακόμη και άτομα αλλεργικά στο γάλα!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

ωραία λοιπόν, ελπίζω να τα τηρήσει αυτά που της είπα και να δουμε αποτελέσματα:)

 

για τα σφραγίσματα της το είπα και το έχει στο πρόγραμμα να τα αλλάξει αλλά εκεί που μένει δε νομίζω να υπάρχει ολιστικός οδοντίατρος:(

 

η κρέμα πόσο κοστίζει?

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

ωραία λοιπόν, ελπίζω να τα τηρήσει αυτά που της είπα και να δουμε αποτελέσματα:)

 

για τα σφραγίσματα της το είπα και το έχει στο πρόγραμμα να τα αλλάξει αλλά εκεί που μένει δε νομίζω να υπάρχει ολιστικός οδοντίατρος:(

 

Kalytera να μην επιχειρηει να τα βγαλει σε συμβατικο. Αν διαβασεις ενα λινκ που εβαλα στο φεις απο τη σελιδα του weston price μπορει να εξαπολυσει πολυ χειροτερα προβληματα Δεν ξερω που μενει, ουτε ποσα εχει αλλα αν μπορει ας ερχεταιο εδω οταν εχει την ευκαιρια να τα βγαζει λιγα λιγα. Απο αυτο και μονο θα δει βελτιωση. Ειναι δηλητηριο αυτα τα σφραγισματα απο μονα τους αλλα επισης λειτουργουν τα μεταλλα δημιουργωντας πεδια μεσα στο στομα.

 

http://www.westonaprice.org/health-issues/a-gaps-case-study

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά τιμή, θα με συμπεριλάβετε στην παραγγελία σας ε??

 

vera δύσκολο εως αδύνατον να έρθει αθήνα

θα μπορούσε να ζητήσει κάποιο συγκεκριμένο υλικό ή διαδικασία απο τον οδοντίατρό της εκεί?

 

ο οδοντίατρος που λέτε, που έχει ιατρείο και πόσο κοστίζει η κάθε αντικατάσταση?

 

σας ζαλιζω, το ξέρω:oops:

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά τιμή, θα με συμπεριλάβετε στην παραγγελία σας ε??

 

vera δύσκολο εως αδύνατον να έρθει αθήνα

θα μπορούσε να ζητήσει κάποιο συγκεκριμένο υλικό ή διαδικασία απο τον οδοντίατρό της εκεί?

 

ο οδοντίατρος που λέτε, που έχει ιατρείο και πόσο κοστίζει η κάθε αντικατάσταση?

 

σας ζαλιζω, το ξέρω:oops:

 

 

Εβαλα με edit το λινκ πανω. Διαβασε το να δεις τι ζημια μποεις να παθεις απο τα σφραγισματα. Απο οσο ξερω 80 ευρω η αφαιρεση και το προσωρινο σραγισμα κι αλλα 50 το μονιμο μετα απο 3 μηνε-6 μηνες

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Πωπωωωωω εχω παρει παλι την κρεμα και την τρωω! Εφτιαξα την κρεμα με το γιαουρτι, ελπιζω να πετυχει γιατι η αλλη θα φαγωθει σε χρονο dt. Οταν την βαζεις να ζεσταθει παντως γινεται ρευστη.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Rosie η οδοντίατρος κάνεις και εξαγωγες δοντιών?

 

Περσυ είχα πρόβλημα με ένα φρονιμίτη και αναγκάστηκα να τον βγάλω. Δυστυχώς από ότι μου είχε πει περσυ και οι υπόλοιποι μάλλον θα χρειαστεί να βγουν μιας και δεν υπάρχει χώρος :-(. Τις τελευταιες μερες εντωμεταξύ με ενοχλεί και φοβάμαι πως θα αρχίσει ιστορίες πάλι :?

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...