Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πρωτάκια 2010


Recommended Posts

Kαλημερα σας,

γιαννη 74 ευχαριστω για την υλη πληροφορικης που μας εδωσες την εχω εκτυπωσει ηδη και αυριο πρωι πρωι θα παω στον δασκαλο να δω τι θα μου πει.

 

Χθες αρχισε και η δικια μου να γραφει προτασουλες. Τους εδωσε η κυρια 3 λεξεις και να κανουν με αυτες μια ή 3 προτασουλες. Μπορω να πω αν και τρομαξα στην ιδεα οταν σας διαβασα που λεγαται οτι τα παιδια σας γραφουν προτασουλες, δεν μας δυσκολεψε αυτο καθολου.

 

Μανουλες κουραγιο αντε που θα παει θα τελειωσει η χρονια (χαχα)......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 222
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας και απο εμενα...για να ειμαι ειλικρηνης το διαβαζμα το εχει αναλαβει ο αντρας μου μια και εγω ασχολουμε με την μικροτερη!μια χαρα τα παμε και εμεις...βεβαια ειχε γινει δουλεια απο νωρις ετσι δεν αντιμετωπηζουμε ιδιαιτερα προβληματα.....

 

καλα μην χτυπστε αλλα επειδη ειμαι πολυ ψυχωτικη με το θεμα τι εννοεις οτι εγινε απο πριν δουλεια?

στο νηπιο η το καλοκαιρι πριν την πρωτη?

Link to comment
Share on other sites

καλα μην χτυπστε αλλα επειδη ειμαι πολυ ψυχωτικη με το θεμα τι εννοεις οτι εγινε απο πριν δουλεια?

στο νηπιο η το καλοκαιρι πριν την πρωτη?

και στο νηπιο αλλα και μαθημα μεσα απο το παιχνιδι με τον αντρα μου......βιβλια με δραστηριοτητες και πολυ βοηθησε και το kidpaidia,στο pc....το οποιο του αρεσε παρα πολυ!
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ είναι 5 το απόγευμα και η δικιά μου τώρα αποφάσισε οτι πρέπει να διαβάσει.:rolleyes:

Και τι δεν θα έδινα για να έχω ένα απόγευμα ελεύθερο από διαβάσματα..έχουμε κλειστεί μέσα στο σπίτι επειδή διαβάζει πάντα μετά τις 5.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Χαθήκαμε λιγάκι, πώς πάνε τα πρωτάκια σας;

Σε εμάς ο δάσκαλος αρρώστησε (Η1Ν1) και έχουμε χάσει 2 εβδομάδες μαθημάτων και είμαστε στο "Για τ' αγγελάκια του ουρανού". Οι αναπληρωτές δάσκαλοι τους έκαναν μόνο επαναλήψεις. Τα πρωτάκια σας σε ποιο κεφάλαιο είναι; Στα μαθηματικά είμαστε στο κεφάλαιο 39.

Τι λέτε είμαστε αρκετά πίσω;

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Πόσο μου άρεσε αυτό το μάθημα "Για τα αγγελάκια του ουρανού"!!!

Το αγαπημένο μου..το έμαθε μέσα σε 10 λεπτά και άψογα.:lol:

 

Εμείς είμαστε λίγο πιο μπροστά απο εσάς στη γλώσσα, 4~5 μαθήματα μόνο. Στα μαθηματικά όμως μόλις τελειώσαμε το γ'τεύχος.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς μια από τα ίδια στο μπ και στα μαθηματικά μπήκαμε στο β τεύχος. Είμαι αρκετά ευχαριστημένη αλλά δεν ξέρω θα προλάβουμε να βγάλουμε την ύλη;

 

Anastasia μου μηπως τα παιδια μας πανε και στο ιδιο σχολειο???:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμείς μια από τα ίδια στο μπ και στα μαθηματικά μπήκαμε στο β τεύχος. Είμαι αρκετά ευχαριστημένη αλλά δεν ξέρω θα προλάβουμε να βγάλουμε την ύλη;

 

Ευχαριστώ όλες για την ενημέρωση. Απ' ότι βλέπω οι ρυθμοί μας είναι σχετικά καλοί. Όσο για την ύλη, ισχύει το ότι η β΄ είναι επανάληψη της α΄ τάξης ή έχουν αλλάξει τα πράγματα από όταν πηγαίναμε εμείς σχολείο;

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμείς μια από τα ίδια στο μπ και στα μαθηματικά μπήκαμε στο β τεύχος. Είμαι αρκετά ευχαριστημένη αλλά δεν ξέρω θα προλάβουμε να βγάλουμε την ύλη;
και εμεις μια απο τα ιδια....μπηκαμε στο β τευχος στα μαθηματικα και στη γλωσσα στο "ευ" η ευχη!
Link to comment
Share on other sites

Φοβομουν οτι εμεις ειχαμε μεινει πολυ πισω αλλα τελικα βλεπω οτι οι περισσοτεροι ειμαστε πανω κατω στα ιδια.

Εμεις ειμαστε στο τσ στη γλωσσα και στο μαθημα 37 στα μαθηματικα.

Μια ανηψια μου ομως σε αλλο σχολειο εκαναν τα γγ-γκ πριν απο τουλαχιστον ενα μηνα οταν εμεις ειμασταν ακομα 2-3 μαθηματα πριν το τελος του 1ου τευχους.

Που νομιζετε οτι οφειλετε αυτη η διαφορα?

Τα τρεχει ο δασκαλος μονο και μονο για να βγαλει την υλη, η τα παιδια στο τμημα ειναι ξεφτερια και μπορουν και προχωρουν τοσο γρηγορα?

Link to comment
Share on other sites

Κάθε μεσημέρι, εγώ κρατάω το μωρό και η σύζυγός μου διαβάζει το πρωτάκι... (το δευτεράκι διαβάζει μόνο του)

Η περιγραφή της Νάντιας είναι σαν ν' ακούω την γυναίκα μου...!!

Οι φωνές και οι απειλές δεν λείπουν...Τα νεύρα τσατάλια και τα λοιπά...

 

Κατά τ' άλλα πάμε καλά. Μάθαμε πλέον να διαβάζουμε. Με την κυρία τα έχουμε βρει (στην αρχή είχαμε ένα σχετικό προβληματάκι...). Ο μικρός είναι καλός αν και πολύ ζωηρός και κουραστικός...

 

Βέβαια συζητάμε για την γλώσσα και τα μαθηματικά! Διότι μουσική δεν έχει μάθει και τίποτα (εκτός από το κλειδί του σολ...) και στην πληροφορική έχει μάθει μόνο να παίζει παιχνίδια.

 

Εικαστικά δεν το συζητάμε! Είμαστε πρώτοι!!

 

Το μάθημα της μουσικής στην Α δημοτικού έχει πλεον βιβλίο το οποίο εισάγει τα παιδιά στις βασικές μουσικές έννοιες μέσω του παιχνιδιού. Ως εκπαιδευτικός μουσικής πρέπει να πω πως το βιβλίο είναι αρκετά καλό αλλά απο μόνο του σαφως δεν ειναι επαρκές. Πλαντως ειναι ενας καλός μπουσουλας.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητες μαμαδες,με ολο το σεβασμο, μηπως ανησυχειτε κ αγχωνεστε υπερβολικα οσον αφορα την υλη κ το ποσο γρηγορα πηγαινει ο καθε δασκαλος?στην αρχη καθε χρονιας,ολοι οι δασκαλοι,παιρνουμε ενα ημερολογιο σχολικου ετους κ κανουμε ενα προγραμματισμο υλης,με βαση τις αργιες.Οταν ομως μπεις στην ταξη, επειδη εχεις να κανεις με παιδια κ οχι με ρομποτακια, ισως αυτος ο προγραμματισμος αλλαξει καπως. Αυτη η αλλαγη, οφειλεται κυριως στο ποσο ¨τραβαει¨το τμημα.Αν σου τυχει καλο τμημα, προχωρας συμφωνα με τον προγραμματισμο που εκανες.Αν τα παιδια σου εχουν πολλα κενα κ δεν προχωρανε,κανεις μια γερη επαναληψη της προηγουμενης ταξης για 2'3 εβδομαδες ή στην περιπτωση της πρωτης, αν τα παιδια ειναι ανωριμα καθυστερεις να μπεις στο βιβλιο.Ειδικα στην πρωτη,η υλη βγαινει οτι κ να γινει!!Μη συγκρινετε τους ρυθμους των διαφορων τμηματων, γιατι παιζουν μεγαλο ρολο τα παιδια.

Φιλικα

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορει να ειναι 25 παιδια ξεφτερια....αρα μαλλον τρεχει πολυ γρηγορα!για εμενα δυστυχως!

 

Και ομως αυτο γινεται!Εγω φετος απο τα 22 παιδακια που εχω,μονο ενα δεν μπορει να ανταποκριθει κ του κανω ενισχυτικη διδασκαλια 3 φορες την εβδομαδα. Πρωτη φορα μου τυχαινει τετοιο τμημα!!Ειναι ολα τους ξεφτερια!:-D:grin:

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μας περίπτωση και μιας και είμαστε πολύ μπροστά στα μαθηματικά θα σας πω τι ακριβώς συμβαίνει.

Η δασκάλα μας είπε οτι βρήκε ένα πολύ καλό τμήμα στα μαθηματικά και γι'αυτό προχωράει με αυτόν τον ρυθμό.

Άλλωστε το ίδιο πράγμα είχε πει και η νηπιαγωγός μας πέρυσι.

Και αυτό είναι διασταυρωμένο αφού με τις περισσότερες μητέρες γνωρίζομαι αρκετά καλά και όλες μου λένε οτι στα μαθηματικά δεν έχουν πρόβλημα.

Η δασκάλα λοιπόν αποφάσισε να έχει τετοιο ρυθμό αφού βρήκε πρόσφορο έδαφος και απο την άλλη για να κάνουμε πολλές επαναλήψεις από τώρα ως το τέλος της χρονιάς ώστε τα παιδιά να εμπεδώσουν πολύ καλά τα μαθηματικά. Άλλωστε όλοι γνωρίζουμε οτι η επανάληψη είναι η μήτηρ της μαθήσεως.

Θέλει τα παιδιά να είναι πολύ καλά προετοιμασμένα για την επόμενη χρονιά αφού τα μαθηματικά της Β'Δημοτικού είναι και κακογραμμένα και δύσκολα.

 

Αντίθετα στην γλώσσα νομίζω οτι προχωράμε με κανονικούς ρυθμούς αν φανταστείτε οτι υπήρξαν φορές που κάναμε το ίδιο μάθημα και 4~5 φορές λόγω απουσίας της δασκάλας.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλες για την ενημέρωση. Απ' ότι βλέπω οι ρυθμοί μας είναι σχετικά καλοί. Όσο για την ύλη, ισχύει το ότι η β΄ είναι επανάληψη της α΄ τάξης ή έχουν αλλάξει τα πράγματα από όταν πηγαίναμε εμείς σχολείο;

 

Όχι δεν νομίζω ότι η Β' είναι επανάληψη της Α'...

Ο δικός μου έχει μάθει πλέον προπαίδεια, πτώσεις, κλίνει, κάνει πράξεις με 2ψήφιους πιο πολύπλοκες...

 

Γενικά εγώ έχω πάθει πλάκα! Έτσι όπως πάει, μέχρι την έκτη θα έχουνε μάθει και τα ολοκληρώματα!!! Στο Γυμνάσιο τι θα κάνουν;; :confused:

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

;;

κοπανες :lol::lol:

 

 

:lol::lol::lol::lol:

 

 

Αλήθεια ξέρατε οτι υπάρχει και 4ο τεύχος εργασιών στα μαθηματικά?

Εγώ όχι. Νόμιζα οτι με το τέλος του 3ου είχαμε ξεμπερδέψει και θα κάναμε επαναλήψεις αλλά προχθές μου έφερε η κόρη και το 4ο.

Αμάν πια πόσα μαθηματικά ακόμη.Δεν φαντάζομαι να έχει και 5ο?

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol:

 

 

Αλήθεια ξέρατε οτι υπάρχει και 4ο τεύχος εργασιών στα μαθηματικά?

Εγώ όχι. Νόμιζα οτι με το τέλος του 3ου είχαμε ξεμπερδέψει και θα κάναμε επαναλήψεις αλλά προχθές μου έφερε η κόρη και το 4ο.

Αμάν πια πόσα μαθηματικά ακόμη.Δεν φαντάζομαι να έχει και 5ο?

Λες;

:shock::shock::shock::lol::lol:

 

Όχι δεν νομίζω ότι η Β' είναι επανάληψη της Α'...

Ο δικός μου έχει μάθει πλέον προπαίδεια' date=' πτώσεις, κλίνει, κάνει πράξεις με 2ψήφιους πιο πολύπλοκες...[/quote']

 

Μου έκανες την καρδιά περιβόλι... Σα να είχε δίκιο μια φίλη που το καλοκαίρι πριν το παιδί της πάει στη Β΄τάξη του μάθαινε την προπαίδεια... Αλήθεια το 'Χάχανα και λάχανα' με την προπαίδεια σε τραγουδάκια βοηθάει καθόλου αν ξέρει κανείς;

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol:

 

 

Αλήθεια ξέρατε οτι υπάρχει και 4ο τεύχος εργασιών στα μαθηματικά?

Εγώ όχι. Νόμιζα οτι με το τέλος του 3ου είχαμε ξεμπερδέψει και θα κάναμε επαναλήψεις αλλά προχθές μου έφερε η κόρη και το 4ο.

Αμάν πια πόσα μαθηματικά ακόμη.Δεν φαντάζομαι να έχει και 5ο?

Μαθηματικα θα το αντεξω.

Γλωσσας ομως...:?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...