Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σοβαρά προβλήματα από σκεύασμα σιδήρου


Recommended Posts

Αναφέρω τα παρακάτω κυρίως για ενημέρωση και για όποια κοπέλα τυχόν νιώσει τα ίδια συμπτώματα και νομίζει πως οφείλονται στην εγκυμοσύνη όπως βλακωδώς για μία εβδομάδα νόμιζα εγώ.

 

Την προηγούμενη Δευτέρα ο γιατρός μου, μου έγραψε το σκεύασμα FERO FOLIC 500 . Το ξεκίνησα από την περασμένη Τρίτη. Από εκείνη την στιγμή κυριολεκτικά παραλίγο να πεθάνω. Τις πρώτες ημέρες δεν εστίαζα που μπορεί να οφείλεται προς την Παρασκευή, ανοίγω τις οδηγίες του φαρμάκου και διαβάζω τις ανεπιθύμητες ενέργειες και διαπιστώνω πως τα χάλια που είχα οφείλονταν καθαρά σε αυτό. Όλες τις παρενέργειες τις είχα στον υπερθετικό βαθμό. Ξεκινούσα με ζάλη, όλα γυρνούσαν γύρω γύρω, σε μιάμιση ώρα που το χάπι έλιωνε στο στομάχι άρχιζαν οι εμετοί (δεν έχω καθόλου εμετούς από την εγκυμοσύνη) ακόμη κι αν είχα φάει μετά το χάπι έβγαινε και το φαγητό. Αν δεν είχα φάει έβγαζα τα υγρά του στομάχου. Στην συνέχεια με έπιαναν κομάρες σε όλο μου το σώμα και τρέμουλο στα πόδια, δεν μπορούσα να περπατήσω και ένιωθα να μην με φθάνουν οι ώρες για ύπνο, την Παρασκευή το πρωί μόλις το πήρα έπεσα σε κώμα και σηκώθηκα το απόγευμα χωρίς να καταλαβαίνω που βρίσκομαι (ενώ είχα κοιμηθεί πολλές ώρες το προηγούμενο βράδυ). Μου έκανε κατακράτηση υγρών και μέσα σε τρείς ημέρες φάνηκε να έχω βάλει 3 κιλά, τα οποία ήταν πλασματικά και πρήστηκαν τα πόδια μου με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βάλω παπούτσια. Έπαθα μετεωρισμό αφού όλη την εβδομάδα δεν με άφησε να πάω στην τουαλέτα, με αποτέλεσμα να νομίζω ότι θα σκάσω. Η κοιλιά μου έγινε από την κατακράτηση υγρών και την δυσκοιλιότητα λες και ήμουν 9 μηνών, αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην μπορώ να ανασαίνω φυσιολογικά. Αφού πανικοβλήθηκα σκέφτηκα να πάρω ένα την ημέρα αντί για δύο. Τα ίδια.... Εχθές δεν πήρα καθόλου, δεν είχα ούτε ένα σύμπτωμα, ένιωθα μια χαρά. Σήμερα έκανα το τελευταίο ατόπημα, πήρα πάλι για να βεβαιωθώ εκατό τις εκατό και να μην πω βλακείες στον γιατρό. Κορίτσια ακόμη και τώρα που γράφω τρέμουν τα χέρια μου. Τον παίρνω τηλέφωνο σήμερα το πρωί και μου λέει αυτά είναι σοβαρά συμπτώματα, διέκοψέ το αμέσως και πάρε feofol και με ενημερώνεις ξανά.

 

Όποια λοιπόν νιώσει τέτοια συμπτώματα, να πάρει αμέσως τηλέφωνο τον γιατρό της και να σταματήσει την χρήση τους.

 

Όσο για το feofol όσες έχετε πάρει μπορείτε να γράψετε αν το ανεχθήκατε ή είχατε προβλήματα;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αναφέρω τα παρακάτω κυρίως για ενημέρωση και για όποια κοπέλα τυχόν νιώσει τα ίδια συμπτώματα και νομίζει πως οφείλονται στην εγκυμοσύνη όπως βλακωδώς για μία εβδομάδα νόμιζα εγώ.

 

Την προηγούμενη Δευτέρα ο γιατρός μου, μου έγραψε το σκεύασμα FERO- FOLIC 500. Το ξεκίνησα από την περασμένη Τρίτη. Από εκείνη την στιγμή κυριολεκτικά παραλίγο να πεθάνω. Τις πρώτες ημέρες δεν εστίαζα που μπορεί να οφείλεται προς την Παρασκευή, ανοίγω τις οδηγίες του φαρμάκου και διαβάζω τις ανεπιθύμητες ενέργειες και διαπιστώνω πως τα χάλια που είχα οφείλονταν καθαρά σε αυτό. Όλες τις παρενέργειες τις είχα στον υπερθετικό βαθμό. Ξεκινούσα με ζάλη, όλα γυρνούσαν γύρω γύρω, σε μιάμιση ώρα που το χάπι έλιωνε στο στομάχι άρχιζαν οι εμετοί (δεν έχω καθόλου εμετούς από την εγκυμοσύνη) ακόμη κι αν είχα φάει μετά το χάπι έβγαινε και το φαγητό. Αν δεν είχα φάει έβγαζα τα υγρά του στομάχου. Στην συνέχεια με έπιαναν κομάρες σε όλο μου το σώμα και τρέμουλο στα πόδια, δεν μπορούσα να περπατήσω και ένιωθα να μην με φθάνουν οι ώρες για ύπνο, την Παρασκευή το πρωί μόλις το πήρα έπεσα σε κώμα και σηκώθηκα το απόγευμα χωρίς να καταλαβαίνω που βρίσκομαι (ενώ είχα κοιμηθεί πολλές ώρες το προηγούμενο βράδυ). Μου έκανε κατακράτηση υγρών και μέσα σε τρείς ημέρες φάνηκε να έχω βάλει 3 κιλά, τα οποία ήταν πλασματικά και πρήστηκαν τα πόδια μου με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βάλω παπούτσια. Έπαθα μετεωρισμό αφού όλη την εβδομάδα δεν με άφησε να πάω στην τουαλέτα, με αποτέλεσμα να νομίζω ότι θα σκάσω. Η κοιλιά μου έγινε από την κατακράτηση υγρών και την δυσκοιλιότητα λες και ήμουν 9 μηνών, αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην μπορώ να ανασαίνω φυσιολογικά. Αφού πανικοβλήθηκα σκέφτηκα να πάρω ένα την ημέρα αντί για δύο. Τα ίδια.... Εχθές δεν πήρα καθόλου, δεν είχα ούτε ένα σύμπτωμα, ένιωθα μια χαρά. Σήμερα έκανα το τελευταίο ατόπημα, πήρα πάλι για να βεβαιωθώ εκατό τις εκατό και να μην πω βλακείες στον γιατρό. Κορίτσια ακόμη και τώρα που γράφω έχω τρέμουλο στα χέρια. Τον παίρνω τηλέφωνο σήμερα το πρωί και μου λέει αυτά είναι σοβαρά συμπτώματα, διέκοψέ το αμέσως και πάρε feofol και με ενημερώνεις ξανά.

 

Όποια λοιπόν νιώσει τέτοια συμπτώματα, να πάρει αμέσως τηλέφωνο τον γιατρό της και να σταματήσει την χρήση τους.

 

Όσο για το feofol όσες έχετε πάρει μπορείτε να γράψετε αν το ανεχθήκατε ή είχατε προβλήματα;;;

 

ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ!!!!!!! Εγω περασα τα πανδυνα με το feofol αν εξιαρεσεις αυτο με το κωμα και οτι αντι για εμετους καιγοταν ολο μου το ειναι σε υπεροβολικο βαθμο ολα τα υπολοιπα τα ειχα παθει κι εγω με το feofol στην πρωτη εγκυμοσυνη. Μετα ειχα παρει το microfer που δρα σε 12 ωρες το αποτελεσμα ηταν να χαλασει το στομαχι μου και να μην τρωω τιποτα εχασα 3 κιλα και απο την αδυναμια κολησα και 2 ιωσεις... Καταληξαμε στο legofer που πραγματικα δεν ειχε καμια παρενεργεια βεβαια εγω απλως αποφασισα να μην πολυ παιρνω σιδηρο. Επαιρνα 2 legofer τη βδομαδα. Ξεκινησα με 35 αιματοκριτη και επεσε μονο στο 30 οποτε τζαμπα η ταλαιπωρια! Σαυτη την εγκυμοσυνη δεν παιρνω σιδηρο συμφωνησε και ο γιατρος θα μου δωσει λεει αργοτερα αλλα μαλλον δε θα ασχοληθω με το θεμα γιατι τζαμπα ταλαιπωρουμαστε!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ!!!!!!! Εγω περασα τα πανδυνα με το feofol αν εξιαρεσεις αυτο με το κωμα και οτι αντι για εμετους καιγοταν ολο μου το ειναι σε υπεροβολικο βαθμο ολα τα υπολοιπα τα ειχα παθει κι εγω με το feofol στην πρωτη εγκυμοσυνη. Μετα ειχα παρει το microfer που δρα σε 12 ωρες το αποτελεσμα ηταν να χαλασει το στομαχι μου και να μην τρωω τιποτα εχασα 3 κιλα και απο την αδυναμια κολησα και 2 ιωσεις... Καταληξαμε στο legofer που πραγματικα δεν ειχε καμια παρενεργεια βεβαια εγω απλως αποφασισα να μην πολυ παιρνω σιδηρο. Επαιρνα 2 legofer τη βδομαδα. Ξεκινησα με 35 αιματοκριτη και επεσε μονο στο 30 οποτε τζαμπα η ταλαιπωρια! Σαυτη την εγκυμοσυνη δεν παιρνω σιδηρο συμφωνησε και ο γιατρος θα μου δωσει λεει αργοτερα αλλα μαλλον δε θα ασχοληθω με το θεμα γιατι τζαμπα ταλαιπωρουμαστε!

 

 

Μariapap82 Αν σου πω ότι μου πέρασε σαν σκέψη από το μυαλό να μην πάρω σίδηρο ούτε κι εγώ.... Θα το δοκιμάσω μόνο για δύο ημέρες (βλέπεις έχω και δίδυμα), μετά αν θα έχω τα ίδια θα του τηλεφωνήσω..... Αν δω ότι δεν σηκώνω κανένα σκεύασμα σιδήρου, σημαίνει πως ανηκούμε στην κατηγορία που δεν μπορεί να πάρει σίδηρο. Το έχω ακούσει κι από άλλες κοπέλες!!!! Όταν όμως ήμουν αδιάθετη έπαιρνα ένα φυτικό υγρό σίδηρο feroglobin Β12 που είχε μέσα φυλλικό οξύ και δεν με πείραξε ποτέ. Δεν ξέρω βέβαια αυτά τα φυτικά πόσο τα παραδέχονται οι γιατροί;;; Τουλάχιστον δεν είμαι η μόνη που ένιωσα τις παρενέργειες σε όλο τους το μεγαλείο. :-(

Link to comment
Share on other sites

Μariapap82 Αν σου πω ότι μου πέρασε σαν σκέψη από το μυαλό να μην πάρω σίδηρο ούτε κι εγώ.... Θα το δοκιμάσω μόνο για δύο ημέρες (βλέπεις έχω και δίδυμα), μετά αν θα έχω τα ίδια θα του τηλεφωνήσω..... Αν δω ότι δεν σηκώνω κανένα σκεύασμα σιδήρου, σημαίνει πως ανηκούμε στην κατηγορία που δεν μπορεί να πάρει σίδηρο. Το έχω ακούσει κι από άλλες κοπέλες!!!! Όταν όμως ήμουν αδιάθετη έπαιρνα ένα φυτικό υγρό σίδηρο feroglobin που είχε μέσα φυλλικό οξύ και δεν με πείραξε ποτέ. Δεν ξέρω βέβαια αυτά τα φυτικά πόσο τα παραδέχονται οι γιατροί;;; Τουλάχιστον δεν είμαι η μόνη που ένιωσα τις παρενέργειες σε όλο τους το μεγαλείο. :-(

 

Οχι κουκλα μου δεν εισαι η μονη. Κι εγω ενιωθα περιεργα που ειχα τετοιες παρενεργειες ενω οι φιλες μου δεν ειχαν. Φαντασου οτι μετα το microfer που πηγα στο γιατρο ειχα περασει και μια (ιωση δεν ξερω ακριβως με διαρροιες) ημουν ασπρη σαν το πανι μου μετραει και την πιεση 4 η μικρη 8 η μεγαλη και μου λεει "ενταξει στοπ ο σιδηρος και κατσε και φαε". Κι εγω η ηλιθια δεν το εβλεπα να σταματησω μονη μου ελεγα ειναι απο την εγκυμοσυνη ολα αυτα που περναω αλλα τελικα ηταν ο σιδηρος. Εκατσα λοιπον κι εγω κι ο αντρας μου και ψαξαμε πηγες σιδηρου στα τροφιμα. Πριν 200 χρονια δηλαδη που δεν υπηρχαν αυτα τα σκευασματα τι κανανε? Καθιερωσα λοιπον ενα αυγο τη μερα μαζι με χυμο πορτοκαλιου που βοηθαει στην απορροφηση, αποξηραμενα βερικοκα και δαμασκηνα στο πρωινο, βιολογικες φακες γιατι οι αλλες ΔΕΝ εχουν σιδηρο και φυσικα πολυ συχνα κοκκινο κρεας. Οπως ανεφερα και πιο πανω ο αιματοκριτης επεσε μονο 5 μοναδες που ειναι το απολυτο φυσιολογικο για μια εγκυο. Παντως αν εσυ εχεις διαπιστωσει οτι αυτα τα φυτικα που λες τα απορροφαει ο οργανισμος σου και κανουν δουλεια τοτε παρε αυτα το θεμα να κανουμε τη δουλεια μας οχι να μας ξεκανουνε τα σκευασματα. Ειναι κριμα να περνας τοσο χαλια στην εγκυμοσυνη εξαιτιας του σιδηρου!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Mariapap82 θα πάρω το κουτί του υγρού σιδήρου μαζί μου την επόμενη φορά να του το δείξω. Να δούμε τι θα μου πει. Πάντως και η διατροφή που διάλεξες είναι καλή. Παίζει σημαντικό ρόλο. Θα ξαναγράψω για ότι αρνητικό συμβεί με σίδηρο, για να ενημερώνονται και οι άλλες κοπέλες, διότι από το πρωί έψαχνα για το fero folic και δεν βρήκα τίποτα. Θα τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κι απο μενα ...

εμενα απο την ρπωτη μεραμου εγραψε plus fer ειναι κατι αμπουλες που τις πινω 30 λεπτα πριν το φαγητο ... μεχρι στιγμης ο αιματοκριτης μου απο 42 που ξεκινησα πηγε τωρα στο 36 μεσα σ'εναν μηνα μονο κατεβηκε 2 μοναδες επεφτε 1 μοναδα/μηνα.. δεν εχω παρενεργιες.Γιατι δεν ρωτας τον γιατρο σου και για αυτον τον σιδηρο?

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μενα ...

εμενα απο την ρπωτη μεραμου εγραψε plus fer ειναι κατι αμπουλες που τις πινω 30 λεπτα πριν το φαγητο ... μεχρι στιγμης ο αιματοκριτης μου απο 42 που ξεκινησα πηγε τωρα στο 36 μεσα σ'εναν μηνα μονο κατεβηκε 2 μοναδες επεφτε 1 μοναδα/μηνα.. δεν εχω παρενεργιες.Γιατι δεν ρωτας τον γιατρο σου και για αυτον τον σιδηρο?

 

 

Σε ευχαριστώ fwteini θα τον σημειώσω και αυτόν τον σίδηρο. Τέλος Αυγούστου που έχω ραντεβού θα τον τρελάνω στις ερωτήσεις. Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τον αιματοκρίτη, απλά τον σίδηρο απ' ότι έχω καταλάβει τον δίνει στις περισσότερες προληπτικά....Για να δούμε..... :roll:

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 13Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 3 ΜΕΡΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑ FERO FOLIC 500.

ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΜΟΥ.ΤΡΕΛΟΙ ΠΟΝΟΙ ΚΑΙ ΜΑΥΡΗ ΔΙΑΡΡΟΙΑ.ΠΟΛΥ ΠΟΝΟΣ ΟΜΩΣ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΣΠΑΣΤΙΚΗΣ ΚΟΛΛΙΤΙΔΑΣ ,ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΟΝΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΙΩΣΕΙ ΠΟΤΕ.ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ FEOFOL.

TO ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΠΑΛΙ ΣΗΜΕΡΑ,ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΖΩΣΕΙ ΤΑ ΦΙΔΙΑ ΜΗΝ ΠΑΘΩ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μενα κορίτσια. Εγώ είμαι στην 20η εβδομάδα και από την αρχή παίρνω σίδηρο τον Ferrum fol

που είναι μασώμενα δισκία με γεύση σοκολατας. Μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι δεν μου έχουν παρουσιασει κανένα πρόβλημα εως τωρα... Ρωτήστε και για αυτο το γιατρο σας αν θέλετε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ο γιατρός μου είχε δώσει το ίδιο συμπλήρωμα σιδήρου (FERO FOLIC). Τράξηξα τα πάνδεινα μέχρι να καταλάβω πως δεν υπέφερα μόνο από ναυτία της εγκυμοσύνης αλλά κι από τις παρενέργειες του. Μόλις έπαιρνα το χαπάκι ήθελα να κάνω εμετό, πονούσε η κοιλιά μου, είχα μια έντονα μεταλλική γεύση στο στόμα και το πιο αηδιαστικό από όλα ήταν πως ο εμετός που έκανα έμοιαζε με αφρό...

 

Κάποιες μέρες που ξέχασα να τον πάρω ανακάλυψα πως ναι μεν έκανα εμετούς αλλά δεν έβγαζα ούτε αφρούς, ούτε πονούσε η κοιλιά μου και φυσικά δεν είχα αυτή τη φρικτή γεύση στο στόμα μου για ώρες...

Τελικά ο γιατρός μου αφού τον ενημέρωσα μου συνταγογράφησε ένα άλλο σκεύασμα σιδήρου και όλα καλά....

*

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 13Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 3 ΜΕΡΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑ FERO FOLIC 500.

ΤΑ ΕΙΔΑ ΟΛΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΜΟΥ.ΤΡΕΛΟΙ ΠΟΝΟΙ ΚΑΙ ΜΑΥΡΗ ΔΙΑΡΡΟΙΑ.ΠΟΛΥ ΠΟΝΟΣ ΟΜΩΣ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΣΠΑΣΤΙΚΗΣ ΚΟΛΛΙΤΙΔΑΣ ,ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΟ ΠΟΝΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΙΩΣΕΙ ΠΟΤΕ.ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ FEOFOL.

TO ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΠΑΛΙ ΣΗΜΕΡΑ,ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΖΩΣΕΙ ΤΑ ΦΙΔΙΑ ΜΗΝ ΠΑΘΩ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ

 

Γειά σου grecia σήμερα πήρα και εγώ το feofol. Ξύπνησα πολύ πρωί γύρω στις 5....το πήρα έφαγα μετά από 1 ώρα 2 τοστ και ξαναέπεσα για ύπνο. Την μια ώρα που περίμενα ένιωθα αηδία αλλά τελικά δεν το έβγαλα, είχα καθήσει επάνω στο κρεβάτι ακίνητη. Σε εμένα που έχω δίδυμα μου λέει να παίρνω δυο την ημέρα (ένα πρωί, ένα βράδυ) βέβαια εγώ θα μείνω στο 1 και θα δω. Εύχομαι να μην μας πειράξει τις υπόλοιπες ημέρες.

 

 

 

 

 

 

Καλημέρα κι από μενα κορίτσια. Εγώ είμαι στην 20η εβδομάδα και από την αρχή παίρνω σίδηρο τον Ferrum fol

που είναι μασώμενα δισκία με γεύση σοκολατας. Μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι δεν μου έχουν παρουσιασει κανένα πρόβλημα εως τωρα... Ρωτήστε και για αυτο το γιατρο σας αν θέλετε...

 

 

 

 

Τα ferrum fol τα έχω στο σπίτι,άθικτα, είναι ελβετικό προϊόν αν δεν κάνω λάθος, αλλά επειδή στην περίοδο έπαιρνα το σιρόπι που γράφω παραπάνω δεν τα χρησιμοποίησα, περίμενα μέχρι να τελειώσει το σιρόπι αλλά με πρόλαβε η εγκυμοσύνη. Θα τα έχω όμως υπ' όψιν για να τα δείξω στο γιατρό.

 

 

 

 

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ο γιατρός μου είχε δώσει το ίδιο συμπλήρωμα σιδήρου (FERO FOLIC). Τράξηξα τα πάνδεινα μέχρι να καταλάβω πως δεν υπέφερα μόνο από ναυτία της εγκυμοσύνης αλλά κι από τις παρενέργειες του. Μόλις έπαιρνα το χαπάκι ήθελα να κάνω εμετό, πονούσε η κοιλιά μου, είχα μια έντονα μεταλλική γεύση στο στόμα και το πιο αηδιαστικό από όλα ήταν πως ο εμετός που έκανα έμοιαζε με αφρό...

 

Κάποιες μέρες που ξέχασα να τον πάρω ανακάλυψα πως ναι μεν έκανα εμετούς αλλά δεν έβγαζα ούτε αφρούς, ούτε πονούσε η κοιλιά μου και φυσικά δεν είχα αυτή τη φρικτή γεύση στο στόμα μου για ώρες...

Τελικά ο γιατρός μου αφού τον ενημέρωσα μου συνταγογράφησε ένα άλλο σκεύασμα σιδήρου και όλα καλά....

 

 

Καλημέρα και καλώς ήλθες στο κλαμπ. Βλέπω πως αρκετές μας πείραξε το fero folic και αναρωτιέμαι γιατί μας το συνταγογραφούν. Είναι το μόνο από τα πολλά σίδηρα που έχω στο σπίτι και που στην υπερδοσολογία γράφει για θάνατο. Ενώ τα υπόλοιπα δεν αναφέρουν κάτι τέτοιο. ΚΑΝΕΝΑ ΟΜΩΣ. Κι εγώ είχα αυτήν την φρικτή γεύση στο στόμα λες και είχα γλύψει σκουριασμένο σίδερο. Και εμένα έμοιαζε με ροζ σαπουνάδα. Χριστέ μου ούτε να το ξαναδώ......

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ!!!!!!! Εγω περασα τα πανδυνα με το feofol αν εξιαρεσεις αυτο με το κωμα και οτι αντι για εμετους καιγοταν ολο μου το ειναι σε υπεροβολικο βαθμο ολα τα υπολοιπα τα ειχα παθει κι εγω με το feofol στην πρωτη εγκυμοσυνη. Μετα ειχα παρει το microfer που δρα σε 12 ωρες το αποτελεσμα ηταν να χαλασει το στομαχι μου και να μην τρωω τιποτα εχασα 3 κιλα και απο την αδυναμια κολησα και 2 ιωσεις... Καταληξαμε στο legofer που πραγματικα δεν ειχε καμια παρενεργεια βεβαια εγω απλως αποφασισα να μην πολυ παιρνω σιδηρο. Επαιρνα 2 legofer τη βδομαδα. Ξεκινησα με 35 αιματοκριτη και επεσε μονο στο 30 οποτε τζαμπα η ταλαιπωρια! Σαυτη την εγκυμοσυνη δεν παιρνω σιδηρο συμφωνησε και ο γιατρος θα μου δωσει λεει αργοτερα αλλα μαλλον δε θα ασχοληθω με το θεμα γιατι τζαμπα ταλαιπωρουμαστε!

 

 

Επειδή είχα πεί ότι θα γράψω τα αποτελέσματα και από το feofol, θα πω πως είχες δίκιο. Πραγματικά δημιουργούν κάψιμο και εμένα που έχω γαστροοισοφαγική με έκαιγαν στο στομάχι και στον οισοφάγο, ήταν σαν να είχα καταπιεί δυναμιτάκια. Και δεν με άφησαν να χωνέψω το φαγητό όλη την ημέρα. Είχα διαβάσει σε άλλο σου ποστ ότι σου έπεσαν βαριά. Επίσης ενώ δεν τα έβγαλα με κρατούσαν όλη την ημέρα με έντονο αίσθημα ζάλης και ναυτίας, αλλά και φουσκώματος. Πήγα στο γραφείο και μετά βίας στεκόμουν όρθια. Γι' αυτό τα σταματώ και όταν δω τον γιατρό τέλος Αυγούστου θα μιλήσω από κοντά, μέχρι τότε νομίζω πως θα ζήσω χωρίς σίδηρο. :roll: Αφού μόνο αρνητικά μου φέρνει....

Link to comment
Share on other sites

Ειδες?Σταματατα μην ταλαιπωρεισαι παρε legofer εμενα δεν με πειραζε καθολου!

 

Θα δω τι θα μου πει και μετά θα δοκιμάσω πάλι, αν και δεν σου κρύβω ότι έχω νιώσει τόσο άσχημα, με επηρεάζει δηλ. και ψυχολογικά που έχω μια καλή εγκυμοσύνη χωρίς εμετούς και γίνεται το σίδηρο αιτία για τόσο μεγάλη αναστάτωση. Θα κοιτάξω μήπως μπορέσω να το αποφύγω γενικότερα.......:roll: Θα τον ρωτήσω και θα τα ξαναπούμε. Αχ βρε Μαράκι τι τραβάμε για να φέρουμε παιδιά στον κόσμο......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

koritsi a εγω παιρνω ferrosanol duodenal δρουν κατευθειαν δε χρειαζετια να εισαι νηστικηκαι δενεχω παρατηρησηει συμπτωματα περιεργα...παιρνω 2 χαπια τη μερα.

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

koritsi a εγω παιρνω ferrosanol duodenal δρουν κατευθειαν δε χρειαζετια να εισαι νηστικηκαι δενεχω παρατηρησηει συμπτωματα περιεργα...παιρνω 2 χαπια τη μερα.

 

Ευχαριστώ.....Θα τα σημειώσω και αυτά στη λίστα που θα δείξω στο γιατρό..... για να δούμε....:roll:

Link to comment
Share on other sites

τιποτα κοριτσι μου ,μακαρι ν αβολευτεις αν τραβαν και τα διδυμακαι και το εχεις αναγκη πρεπει ν απαρεις σκευασμα συμπληρωματος...εγω μεχρι 6ο ημουν καλα,παρολη την αανιμια μουαπο πριν,χρονια ταλαιπωρουμαι οπως και πολλε ςγυναικες αλλ αστον προγεννητικο ηταν καλος ο σιδηρος,αλλα στον 6ο αρχισ ενα τραβαει το μωρο και μου τον εριξε...

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

τιποτα κοριτσι μου ,μακαρι ν αβολευτεις αν τραβαν και τα διδυμακαι και το εχεις αναγκη πρεπει ν απαρεις σκευασμα συμπληρωματος...εγω μεχρι 6ο ημουν καλα,παρολη την αανιμια μουαπο πριν,χρονια ταλαιπωρουμαι οπως και πολλε ςγυναικες αλλ αστον προγεννητικο ηταν καλος ο σιδηρος,αλλα στον 6ο αρχισ ενα τραβαει το μωρο και μου τον εριξε...

 

 

Δυστυχώς αυτό το έχω ακούσει κι εγώ, όσο προχωρά η εγκυμοσύνη η πτώση του σιδήρου είναι αναπόφευκτη. Για να δούμε....

Link to comment
Share on other sites

koritsi a εγω παιρνω ferrosanol duodenal δρουν κατευθειαν δε χρειαζετια να εισαι νηστικηκαι δενεχω παρατηρησηει συμπτωματα περιεργα...παιρνω 2 χαπια τη μερα.

 

ta epairna kai ego den eixa kamoia parenergeia

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα δω τι θα μου πει και μετά θα δοκιμάσω πάλι, αν και δεν σου κρύβω ότι έχω νιώσει τόσο άσχημα, με επηρεάζει δηλ. και ψυχολογικά που έχω μια καλή εγκυμοσύνη χωρίς εμετούς και γίνεται το σίδηρο αιτία για τόσο μεγάλη αναστάτωση. Θα κοιτάξω μήπως μπορέσω να το αποφύγω γενικότερα.......:roll: Θα τον ρωτήσω και θα τα ξαναπούμε. Αχ βρε Μαράκι τι τραβάμε για να φέρουμε παιδιά στον κόσμο......

 

Μα γι αυτο ακριβως κι εγω τα πηρα και σταματησα να παιρνω το οτιδηποτε και εκανα διατροφη! Παντως παιζει ρολο και το οτι εισαι ακομα στο πρωτο 3μηνο οποτε ευκολα αντιδραει ο οργανισμος ασε να περασει αυτη η φαση και ξεκινα μετα να παιρνεις οχι βεβαια αυτα που σε πειραξαν αλλα κατι αλλο. Εγω σαυτη την εγκυμοσυνη αυτο αποφασισα αμα δεν τελειωσει το πρωτο τριμηνο με τις αναγουλες δεν παιρνω τιποτα!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό το έχω ακούσει κι εγώ, όσο προχωρά η εγκυμοσύνη η πτώση του σιδήρου είναι αναπόφευκτη. Για να δούμε....

 

Ο σιδηρος θα πεσει οτι καινα κανεις και οι γιατροι το περιμενουν αυτο απλως ανησυχουν μην πεσει κατω απο 27 (νομιζω τοσο ειναι το οριο για μεταγγιση δεν ειμαι σιγουρη). Ειναι στον οργανισμο πιστευω τα συμπ[ληρωματα δεν κανουν καλη δουλεια. Η κουμπαρα μου ξεκινησε με αιματοκριτη 42 και παιρνοντας ανελιπως σιδηρο καθε μερα επεσε στο 28. Εγω που ξεκινησα με 35 και δεν επαιρνα στο τελος τιποτα επεσε μονο μεχρι το 30. Γι αυτο σου λεω οτι και να βρεις κατι που να μην σε πειραζει ειναι αμφιβολο κατα ποσο το απορροφαει ο οργανισμος!

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το ferro folid είναι αρκετά βαρύ γιατί έχει και φολικό οξύ μαζί με σίδηρο.

 

Κι εγώ παίρνω το ferro sanol εδώ και τρείς μήνες δύο την ημέρα και δεν έχω καμία παρενέργεια...το μόνο είναι που έχω παρουσιάσει αλλά δεν ξέρω άν είναι από αυτό ή από την εγκυμοσύνη είναι ότι όταν το παίρνω το βράδυ νηστική μετά με πονάει λίγο το στομάχι μου, μάλλον μου πέφτει λίγο βαρύ.

gETUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έπερνα Resoferon και είχα αρκετές αναγούλες και ναυτίες μέχρι που έφτασα και στους εμετούς!!!!:shock: Τελικά σώθηκα με τα Legofer!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

κ εγω παιρνω τα φεροσανολ οπως η κισα κ μαλιστα κ στις προηγουμενες 2 τα επαιρνα.καμια παρενεργια.ισα ισα μου εφυγαν κ οι ζαλαδες κ κομαρες που ειχα.παιρνω 3 μηνες κ εδω κ 1 μηνα παιρνω 2 την ημερα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...