Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δωρα στο 2ο και αντιμετωπιση 1ου


Recommended Posts

Σημερα μπηκε η μητερα μου πανω που ειχα ξαπλωσει τον Βασιλη να κοιμηθει κουναμενη συναμενη με ενα αρκουδακι για το μικρο.

Ο μικρος κοιμοταν αλλα ετσι οπως το κουναγε περα δωθε σηκωθηκε και ρωτησε "για μενα"?

Η μαμα μου εμεινε αγαλμα. Ετσι οπως τα εκανε και εκεινη. :evil:

Πεταγομαι εγω λεω "ναι για σενα". Δεν μου πηγαινε να πω κατι αλλο εκεινη την στιγμη και το αγγαλιαζε και εκανε διαφορα λες και δεν ειχε αλλο αρκουδακι (καμια 20αρια σιγουρα).

Με το που ξυπνησε ο μικρος το εδειξε και στον μπεμπη και τελικα μονος

του , του το χαρισε :shock::shock: (μαλλον μας πηρε γραμμη :( )

 

Πως χειριζεστε κατι τετοιο? Σεπεριπτωση δλδ που δεν ειναι γιορτη ή γεννεθλια και σκαει καποιος :twisted: με δωρο μονο για το ενα?

Τωρα ειναι μικρος ο αλλος και περναει στο ετσι (αν και αυτος που το φερνει :? ). Οταν μεγαλωσει ομως και ο αλλος? Αλλα ακομα και τωρα δεν μου φαινεται σωστο αλλα δεν ξερω πως να το χειριστω .

Δεν μπορω να καταλαβω γμτ.Δεν το εχω κανει ποτε και ακομα και σε γεννεθλια κοντινων μου παντα παω κατι για το αλλο (μικρης αξιας αλλα δεν εχει σημασια).

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν μπορω να καταλαβω γμτ.Δεν το εχω κανει ποτε και ακομα και σε γεννεθλια κοντινων μου παντα παω κατι για το αλλο (μικρης αξιας αλλα δεν εχει σημασια).

 

έτσι ακριβώς..παιδιά ειναι ρε γμτ.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε μας το έκανε ένας πολύ στενός συγγενής.Του ζητήσαμε λοιπόν,να μην ξαναφέρει τίποτα σε κανένα παιδί ή αν φέρει θα έιναι και για τα δύο κι ας είναι από ένα γλυφιτζούρι.

Και δεν επαναλήφθηκε.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μου συνέβη κάποια φορά αυτό και μάλιστα από πολύ .. κοντινό συγγενή (τελικά μου φαίνεται τις μεγαλύτερες πατάτες αυτοί τις κάνουν!). Επειδή έχω πάντα μία καβάντζα από μικροδωράκια κρυμμένα στην ντουλάπα, πήγα χωρίς να με πάρει χαμπάρι το άλλο παιδί και το πήρα, το έδωσα κρυφά στον εξυπνάκια που έφερε μόνο στο άλλο παιδί και του είπα "επειδή δεν είναι σωστό να παίρνει μόνο το μικρός δώρα, δώσε σε παρακαλώ στο άλλο αυτό". Ντράπηκε τόσο πολύ που δεν το ξαναέκανε! Έτσι και το παιδάκι δεν πληγώθηκε και αυτός πήρε το μάθημά του!

Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη μου κόρη εκ των πραγμάτων παίρνει περισσότερα δώρα …

Πρώτον η μικρή φοράει ρούχα και παίζει με παιχνίδια της μεγάλης ενώ σε εκείνη παίρνουμε καινούρια.

Δεύτερον στη μικρή δεν κάναμε πάρτι στα πρώτα της γενέθλια τουλάχιστον γιατί ήταν στις 20/8 και έλειπαν όλοι, ενώ στην μεγάλη 4 χρόνια τώρα κάνουμε πάρτι και μάλιστα ιστορικά όπου παίρνει πολλά δώρα. Στις επισκέψεις αν φέρουν δώρα θα είναι και για τις 2.. Έπειτα το ότι η μεγάλη παίρνει περισσότερα δώρα το ξέρει και το βλέπει και μόνη της, Επίσης της το υπενθυμίζουμε και μεις ώστε τώρα έχουμε φτάσει σε σημείο να μην ζηλεύει και να χαίρεται που η καημένη η αδερφούλα της πήρε δωρο από μας ή κάποιον άλλον. Στην πραγματικότητα η μικρή παίρνει της μεγάλης και πολλές φορές τις παίρνουμε και καινούρια. Το θέμα είναι ότι η αδερφή της ευτυχώς ακόμα δεν καταλαβαίνει, να δω τι θα κάνουμε αργότερα. Η μικρή θα νομίζει οτι είναι η πιο ριγμένη μιας και τώρα θα έχουμε αγοράκι και σε αυτό θα πρέπει να τα πάρουμε όλα από την αρχή.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mία φορά μόνο ήρθε μία ξαδέρφη μου να μου ευχηθεί γα το μωρό. Είχε φέρει ένα ρουχάκι για το μωρό και για την Κατερίνα ένα γλυφιτζούρι. Μάλιστα ήθελε να ανοίξω και το ρούχο για να το δώ. Τόσο μυαλό! Ε το ανοίγω και έρχεται η Κατερινούλα κια μου λέει "Να το δοκιμάσω να δούμε αν μου κάνει?" και προσπάθησα να της το βάλω και της είπα πως δεν της κάνει και θα πάμε να το αλλάξουμε. Μετά το καταχώνιασα και θα το βγάλω μετά από καιρό που δεν θα του θυμάται (ευτυχώς είναι για ενός χρόνου). Τα πήρα όμως γιατί η συγκεκριμένη και δύο παιδιά έχει και ξέρει και το φυσάει το χρήμα. Προτιμώ και εγώ να μην φέρνουν τίποτα παρά μόνο για το ένα. Ειλικρινά δεν παρεξηγώ για οτιδήποτε και να μου φέρουν, ας είναι και κάτι του 1 ? αλλά και για τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

NANA

 

Το θέμα είναι ότι η αδερφή της ευτυχώς ακόμα δεν καταλαβαίνει, να δω τι θα κάνουμε αργότερα.

 

Νανά μη νομίζεις ότι δεν καταλαβαίνει! Καταλαβαίνει μια χαρά τα πάντα. Απλά δεν αντιδράει ακόμα.

Η μικρή θα νομίζει οτι είναι η πιο ριγμένη μιας και τώρα θα έχουμε αγοράκι και σε αυτό θα πρέπει να τα πάρουμε όλα από την αρχή.

 

Εδώ θα αντιμετώπισετε αρκετά προβλήματα. Νομίζω ότι καλό θα ήταν ορισμένα από τα ρούχα που αγοράζεται για τη μεσαία να είναι unisex ώστε να τα πάρει μετά το μωρό. Έτσι δεν θα αισθάνεται ριγμένη.

 

Πάντως να ξέρεις ότι στα 3 παιδιά το 2 σχεδόν πάντα αισθάνεται μειωνεκτικά. Όποτε δώστης λίγη περισσότερη προσοχή από τώρα και φρόντισε να έχει οπωσδήποτε και δικά της καινούργια πράγματα ανεξάρτητα από την αξία τους και δικής της γιορτή.

Έχω προσωπική εμπειρία για αυτό σου τα γράφω αυτά.

 

Και ναι συμφωνώ με όλες δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα να φέρνουν δώρο στο ένα σου παιδί και να αγνοούν το άλλο ακόμα και όταν αυτά είναι αρκετά μεγάλα για να καταλαβαίνουν!

Link to comment
Share on other sites

Αχ μην ανοιγεται αλλο θεμα με τα ρουχα γιατι δεν θα εχω τελειωμω.

Νοιωθω τυψεις που ο μικρος φοραει μεταχειρισμενα απο τον αδερφο του και σκαω οταν ο μικρος λεει οτι α αυτο ηταν δικο μου οποτε παιρνω κατι καινουργιο στον μεγαλο. Θα ειμαι μονιμα με τυψεις μαλλον.

Δυσκολα ρε παιδια τα 2.

Παντως κι εγω ειλικρινα δεν θα παρεξηγησω ποτε κανεναν αν δεν φερει τιποτα σε κανενα. Αλλα αυτο το στο 1 δωρο και εσυ κοιτα με τρελαινει. Και θα πρεπει κατι να κανω. Και οντως οι κοντινοι ειναι οι χειροτεροι.

Η γιαγια λεει οτι ο μικρος τα πηρε ολα μεταχειρισμενα και ειναι παραλογο να ζηλευει το 1 ή 2 καινουργια παιχνιδια του μικρου (ειδικα οταν του Βασιλη του περνω κατι συνεχεια). Ενταξει εν μερει εχει δικιο αλλα αντε εξηγησε το στον Βασιλη (ειδικα στην φαση που ειμαστε τωρα)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάλι αν οι γνωστοί ή φίλοι φέρουν δώρο μόνο στον ένα, ανάλογα με την περίσταση θα εξηγήσω στον μεγάλο γιατί έφεραν δώρο στον μικρό (λόγω γενεθλίων, γιορτής ή ακόμα και γέννησης) και του υπενθυμίζω τις φορές που και εκείνος πήρε αντίστοιχα δώρο χωρίς να πάρει ο άλλος. Συνήθως δεν τον βλέπω να ζηλεύει όμως μου ζητάει πάντα να τα παίξει. Του απαντώ ότι μοιραζόμαστε τα παιχνίδια και πως ναι είναι μεν του αδελφού του αλλά μπορεί να τα παίξει. Έτσι και αλλιώς και δύο δώρα να φέρουν πάλι θα θέλουν να παίξουν με το ένα από αυτά (εκείνο που κρατάει ο άλλος :lol: ) ή τα βάζω να το παίζουν με τη σειρά. Μέχρι στιγμής δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα. Διάβαζα σε ένα βιβλίο ότι είναι λάθος σε γενέθλια να δίνουν δώρο και στο αδελφάκι και πιστεύω πως είναι σωστό. Πώς θα μάθουν να μοιράζονται, να κάνουν υποχωρήσεις και να επιλύνουν συγκρούσεις συμφερόντων; Και αλίμονο να περιμένουμε από τους άλλους να θυμούνται να φέρνουν δύο δώρα, το βρίσκω παράλογο.

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Και αλίμονο να περιμένουμε από τους άλλους να θυμούνται να φέρνουν δύο δώρα, το βρίσκω παράλογο.

 

zunix,η γιαγιά και ο παππούς δεν έιναι "οι άλλοι".Είναι γιαγιά και παππούς και των 2 παιδιών.

Όπως και οι θείοι.

Είναι διαφορετικό ο φίλος/ συμμαθητής του Δημητράκη να φέρει στο Δημητράκη μόνο δώρο(και λογικότατο) και εντελώς ανάρμοστο και διαχωριστικό ο παππούς/ γιαγιά να σκεφτεί μόνο το ένα απο τα εγγόνια αδερφάκια.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς πάλι αν οι γνωστοί ή φίλοι φέρουν δώρο μόνο στον ένα, ανάλογα με την περίσταση θα εξηγήσω στον μεγάλο γιατί έφεραν δώρο στον μικρό (λόγω γενεθλίων, γιορτής ή ακόμα και γέννησης)

 

Τονισα οτι μιλαω για εκτος γεννεθλιων , γιορτων κλπ. Λεω για ετσι στο κουτουρου να σκασουν με 1 δωρο και να ειναι 2 παιδια .

 

Επισης οπως ειπε και ο gavrias αναφερομαι στους πολυ κοντινους ανθρωπους. Και τελος (στην περιπτωση μου) μιλαμε για την χειροτερη στιγμη. Την στιγμη της "εισβολης" του νεου μελους στον χωρο του και που οι γονεις προσπαθουν να διατηρησουν τις ισοροπιες μεσα στο σπιτι.

 

Αχ δεν ξερω. Προσπαθω τοσο σκληρα να μην υπαρχει αντιζηλια και να μην νοιωσει κανενας παραγκονισμενος (εχω γινει χιλια κομματια). Και αρκει μια ηληθια κινηση καποιου τριτου να αναιρεσει τα παντα :evil:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Τονισα οτι μιλαω για εκτος γεννεθλιων , γιορτων κλπ. Λεω για ετσι στο κουτουρου να σκασουν με 1 δωρο και να ειναι 2 παιδια .

 

Επισης οπως ειπε και ο gavrias αναφερομαι στους πολυ κοντινους ανθρωπους. Και τελος (στην περιπτωση μου) μιλαμε για την χειροτερη στιγμη. Την στιγμη της "εισβολης" του νεου μελους στον χωρο του και που οι γονεις προσπαθουν να διατηρησουν τις ισοροπιες μεσα στο σπιτι.

 

Αχ δεν ξερω. Προσπαθω τοσο σκληρα να μην υπαρχει αντιζηλια και να μην νοιωσει κανενας παραγκονισμενος (εχω γινει χιλια κομματια). Και αρκει μια ηληθια κινηση καποιου τριτου να αναιρεσει τα παντα :evil:

 

ΓαβριούκοC ΟΛΕ! :lol:

 

Επί του θέματος να ρωτήσω κάτι αφελές εγώ. Δε μας έχει τύχει να μπούμε σε τέτοια διαδικασία, αλλά τα δώρα είναι αυστηρά του ενός ή του άλλου παιδιού; Δεν υπάρχει δηλαδή περίπτωση να είναι και για τα δύο; Σκέφτομαι και θα μου άρεσε αργότερα να είχαν περισσότερα κοινά παιχνίδια που να τα μοιράζονται, παρά το καθένα το δικό του.

 

Βέβαια, επειδή είναι διαφορετικού φύλου, μάλλον θα μας φάνε τα επιτραπέζια για να παίζουμε όλοι μαζί. Σίγουρα θα έχουν και τα δικά τους, τις κούκλες της η μία και τα αυτοκινητάκια ο άλλος, αλλά τα κοινά που θα τα μοιράζονται θα θέλαμε να είναι και αυτά πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Αχ ναι, elenik και gavrias τώρα που το ξαναδιάβασα έχετε δίκιο :oops: . Δυστυχώς η προσαρμογή του πρωτότοκου στη νέα πραγματικότητα, είναι περίοδος που πατάς σε τεντωμένο σχοινί, τα πέρασα και τα περνάω και σε καταλαβαίνω απόλυτα. Πολύ συζήτηση χρειάζεται και με τον μικρό και με τους μεγάλους (θέλουν και αυτοί την προσαρμογή τους :) ) και όπως έγραψε και ο Panoz να τους λες ότι τα δώρα είναι κοινά. Όσο περνάει ο καιρός θα γίνεται καλύτερη η κατάσταση να δεις

6WqHp3.pngUVK9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου αρέσει πάντως να πηγαίνω σε γενέθλια και να πρέπει να πάρω δώρα σε όλα τα αδερφάκια. Και ειδικά, όταν πρόκειτα για παιδάκια 4-5 χρονών. Νομίζω ότι τα κακομαθαίνουμε έτσι. Ωραία, θα ζηλέψει, και τί εγίνε? Πρέπει να καταλάβει το παιδί, ότι παίρνουμε δώρο, όταν γιορτάζουμε, και ότι στη δική του γιορτή θα φέρνουν και σε εκείνο δώρα. Εμένα είναι δυόμισι και τώρα που γεννήθηκε το μικρός, έχω αποτρέψει τους φίλους μας να φέρνουν δώρα και στους δύο. Του είπα ότι ο κόσμος που θα έρχεται να μας βλέπει, θα φέρνει δώρα στον μπέμπη, αλλά επειδή είναι μικρούλης μπορεί προς το παρόν να τα ανοίγει εκείνος. Ο αδερφούλης του επίσης του επιτρέπει να παίζει με τα παιχνίδια του. Και έτσι δεν είχαμε πρόβλημα. Αργότερα θα του πω ότι τα δώρα μπορεί να ανήκουν σε ένα παιδάκι, όμως όλα τα αδερφάκια μπορούν να παίζουν με αυτά.

Διαφορετικά είναι τα πράγματα με τις γιαγιάδες και του παπούδες. Νομίζω ότι αυτοί πρέπει να φέρνουν δώρα σε όλα τα εγγόνια. Επίσης εννοείται ότι σε μία απλή επίσκεψη, ή τα Χριστούγεννα- Πάσχα, είναι γαϊδουριά να πάς σε ένα σπίτι και να φέρεις δώρο μόνο σε ένα παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Οταν παμε επισκεψη σε σπιτι με δυο παιδια ασχετως βαθμου συγγενειας, εστω κι αν γιορταζει μονο το ενα απο τα δυο, ειναι κοινη λογικη να παρεις δωρο και για τα δυο παιδια. Ισως οχι ιδιας αξιας αλλα σιγουρα παιρνεις 2. Το αλλο παιδι δηλαδη δεν εχει ψυχουλα; Ή μηπως μπορει κανενα παιδακι να καταλαβει οτι "φερνουν μονο στο ενα γιατι αυτο εχει γιορτη"; Εγω παντως οσες φορες παω ας πουμε στο βαφτιστηρι μου παιρνω παντα και για τον αδελφο του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε συ Maya αν και αναφερομαι εκτος γιορτων ετσι οπως το θετεις ειναι λαθος.

Θα περιμενες απο ενα 4χρονο να το αφηνες σε μια ταρατσα χωρις καγκελα χωρις να πεσει? Οχι φυσικα . Γιατι περιμενεις απο μικρα παιδια τροπο σκεψης ενηλικου τοτε? Συγνωμη κι ολας .

Εγω οταν γεννησε μια γνωστη και πηγα το δωρακι ,πηρα αυτο που ηθελα για το μικρο το εδωσα στην μαμα μεσα στην σακουλα να το βαλει καπου (του στυλ παρε κι αυτο) και ετρεξα στο μεγαλο να του δωσω μια απλη πλαστικη μπαλα των 2€ που ομως λατρεψε . Επιβαρυνθηκα 2 € ε και.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ ότι και τα δύο έχουν ψυχούλα, κρίμα είναι, ειδικά στο άσχετο θα ήταν απαράδεκτο να τα ξεχωρίσουν, οπότε έπραξες πολύ καλά που είπες ότι ο αρκούδος είναι του μεγάλου! αλλά για τα γενέθλια, γιορτές είναι άλλη περίπτωση, μπορεί να έρθουν διάφοροι από σχολείο από δραστηριότητες, οπότε νομίζω είναι στο ρόλο του γονιού να εξηγεί στα παιδιά του ποιος έχει την τιμητική του σήμερα και για πιο λόγο θα πάρει δώρο, εμείς το χουμε κάνει και το κατανοούν, χωρίς να λέω ότι δε διακρίνω μια ψιλοζήλια από την καθεμιά που δε παίρνει δωράκι! άλλα στους γονείς μου έχω εξηγήσει ότι δεν θέλω να τις ξεχωρίζουν και το κατανοούν, εξάλλου η μια γιορτάζει νοέμβριο και η άλλη δεκέμβρη, οπότε πέρνουν απο δύο δώρα ίσης αξίας κάθε φορά, ακριβό η πιο φτηνό ανάλογα με την τσέπη τους, το ίδιο κάνουν τα αδέρφια μου χωρίς να το έχουμε συζητήσει ποτέ. ε΄μείς πάλι θα πάμε και στα δυο- 3,4,5 όσα αδερφάκια είναι- αλλά στους μη εορταζόμενους θα πάρουμε μικρής αξίας και δε μας στοιχίζει ιδιαίτερα, αλλά πάντα φέρνει χαρά!

4 asteria..... ta paidia mou!

3-2003, 7-2004, 12-2009, 6-2011

Link to comment
Share on other sites

Μάγια συμφωνώ εν μέρει μαζί σου.

 

Αυτό το οποίο λες είναι σωστό όταν έχεις να κάνεις με μεγαλύτερα παιδιά που έχουν τη λογική να αντιληφθούν και να κατανοήσουν.

Όταν όμως έχεις να κάνεις με μικρότερα παιδιά, όπου έννοιες όπως: "σήμερα γιορτάζει ο αδελφός σου, όταν γιορτάζεις και εσύ θα σου φέρουν και εσένα δικά σου δώρα" δεν είναι ακόμη κατανοητές τι κάνεις?

 

Εμένα μου συνέβη το εξής στις γιορτές που μας πέρασαν: Τον γιό μου τον λένε Βασίλη και τον γιορτάσαμε πρώτη φορά.

Ένας από τους πρώτους που ήρθαν να μας ευχηθούν ήταν η κυρία που με βοηθάει με τα παιδιά τα απογεύματα που εγώ δουλεύω.

Αγαπάει πολύ τα παιδιά μου και αυτή και η αδελφή της, που επίσης θα ερχόταν να ευχηθεί.

Είχαν αγοράσει για δώρο αυτές τις παιδικές πολυθρόνες που διαφημίζουν στην τηλεόραση. Μία για το Βασίλη και μία για την Ελεάννα. Δεν ήρθαν όμως μαζί.

Πρώτη ήρθε η κυρία που με βοηθάει η οποία έφερνε το δώρο του Βασίλη.

Όταν το έδωσε στο μικρό, η Ελεάννα σχεδόν πάγωσε και κοιτούσε έκπληκτη, πριν ακόμη ο μικρός ανοίξει το δώρο του.

Παρά το γεγονός ότι ήδη άλλοι φίλοι της είχαν φέρει δικά της δώρα εκείνη έμεινε να κοιτάζει το πακέτο του αδελφού της.

Ακόμα και όταν ο μικρός την πήρε από το χέρι για να παίξουν μαζί με την πολυθρόνα, εκείνη δεν κουνήθηκε.

Μόνο όταν μετά από λίγο ήρθε και το δικό της δώρο πολυθρόνα και της την έδωσε η κυρία που τη φροντίζει μαζί με την αδελφή της η μικρή άρχισε να επανέρχεται στη φυσιολογική συμπεριοφορά της.

 

Πως μπορείς λοιπόν να πας δώρο στο ένα παιδί και να μη δώσεις απολύτως τίποτα στο άλλο???

Πολύ περισσότερο δε όταν το δώρο αυτό προέρχεται από συγγενικό ή πολύ φιλικό πρόσωπο??

 

Εγώ σαν γονιός προτιμώ να μη φέρουν τίποτα απολύτως στα παιδιά μου, παρά να φέρουν μόνο στο ένα και να αγνοήσουν το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή βρε κορίτσια, σε ποια ηλικία νομίζετε ότι μπορούν τα παιδιά να καταλάβουν ότι ... δεν δικαιούνται δώρο. Αυτό που λές βέβαια Elenik για την ταράτσα δεν το κατάλαβα καθόλου. Δεν βλέπω μάλιστα καμία εντελώς σχέση. Δε λέω τίποτα περίεργο. Απλά, δεν θέλω τα παιδιά μου να θεωρούν δεδομένο ότι στη γιορτή του αδερφού τους, θα πάρουν κι αυτά δώρο. Και νομίζω ότι στα τρία μπορούν να το καταλάβουν, και ξέρω παιδιά που το καταλαβαίνουν πολύ καλά. Ο δικός μου είναι δυόμισι και, επαναλαβάνω, κατάλαβε πολύ καλά ότι όλα αυτά τα δώρα τα πήρε το μωρό για να το καλωσορίσουμε. Και δεν έκανα καμία ιδιαίτερη προσπάθεια. Απλά του το είπα, και τον άφησα να παίξει. Άλλωστε θα επιμείνω να είναι τα παιχνίδια κοινά οπότε δεν θα έχει σημασία ποιος πήρε το δώρο, αλλά ότι ήρθε ένα δώρο στο σπίτι. Αλλά ο καθένας τα παιδιά του μπορεί βέβαια να κάνει ό,τι θέλει. Μην το ρίχουμε όμως στα μικρά, αυτά μαθαίνουν αυτά που θεωρούμε εμείς σημαντικά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι μιλάμε για διαφορετικά πράγματα...

η Maya νομίζω ότι αναφέρεται στα δώρα που πάνε/με ως καλεσμένοι σε πάρτυ,ονομαστική γιορττή.

Εμείς αναφερόμαστε σε όλες αυτές τις περιπτώσεις στις οποίες πάει κάποιος επίσκεψη σε σπίτι με παιδάκια (στη συγγκεκριμένη περίπτωση εγγονάκια) και έχει κάτι μόνο για το ένα.

Αυτό το κάτι μπορεί να έιναι μια τυχερή σακούλα, μια μπαλίτσα ή ότιδήποτε.

Δε μιλάμε για την περίπτωση που καλώ τους συμμαθητές της κόρης μου στο πάρτυ της.

Εκεί maya ΔΕΝ αναφέρω κάν ότι γιορτάζει και ο αδερφός της.

Μιλάμε για τη διάκριση απο τους συγγενής και πολύ κοντινούς ανθρώπους και το λέμε δώρο γιατί για τα μικρά παιδάκια είναι δώρο ακόμη κι αν η οικονομική του αξία είναι ανύπαρκτη.

Αν λοιπόν έχω μόνο 3 ευρώ και θέλω να πάω στο σπίτι των 2 ανηψιών μου,δε θα αγοράσω μία τυχερή σακούλα που κάνει 3 ευρώ αλλά 2 μπαλίτσες...

:):)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαω για γιορτη ξαναλεω. Μιλαω ηρθε η γιαγια και εφερε ενα δωρο.

Πχ σε γιορτη υποθετω οτι θα εχω εξηγησει στον μεγαλο οτι γιορταζει ο μικρος κλπ.Δεν εχω πειρα ακομα σε αυτο δεν ξερω πως θα μου βγει. Δεν περιμενω η μαμα του συμαθητη τους να ξερει αν εχω ή αλλο παιδι καν.

 

Το θεμα της ταρατσας τωρα που σε μπερδεψε.

Η ταρατσα μου δεν εχει καγκελα. Οταν παω να απλωσω δεν παιρνω τον Βασιλη μαζι γιατι ή θα απλωνω ή θα προσεχω το παιδι. Δεν το περνω πανω και περιμενω να μην παει στην ακρη και να μην πεσει. Γιατι ειναι ΠΑΙΔΙ. Δεν σκεφτεται , δεν αναλυει οπως εγω και δεν θα ηταν φυσιολογικο κατι τετοιο.

 

Παντως αν εκανα εγω αυτα που εκανες εσυ στην γεννηση του 2ου το πιθανοτερο θα ηταν να νοιωθει παραγκωνισμενος αλλα απο πεισμα να μην το δειξει. Και δεν θελω να δειχνει οτι ειναι καλα. Θελω ή να ειναι ή αν δεν ειναι να ξεσπασει. Βεβαια αλλο το δικο μου παιδι αλλο το δικο σου. Διαφορετικες προσωπικοτητες.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Όταν γεννήθηκε η μπεμπούλα μας η πρώτη μας κόρη ήταν τότε 21μηνών.Λογικό ήταν να μην καταλαβαίνει πολλά πολλά και έτσι τα πολλά πολλά δώρα από συγγενείς και φίλους αποφεύγαμε να τα εμφανίζουμε και για να μην ζηλέψει αλλά και γιατί ήμασταν σίγουροι ότι θα τα ήθελε δικά της.

Περνώντας λοιπόν ο καιρός και μεγαλώνοντας και η μικρή ήρθαν τα Χριστούγεννα και ήρθαν δώρα και για τις δυο τους.Πόσα από αυτά τα δώρα πρόλαβε να πιάσει η μπεμπούλα?Κανένα.Τα πήρε όλα η μεγάλη και επειδή με έπιασε και ένα παράπονο για το μικρό μου το παιδί έφτασα στο σημείο να ζητάω από ανθρώπους να φέρνουν τα ίδια και στις δύο.

Να δείτε λοιπόν τι ωραία που παίζει το μεγάλο μου με 2 ίδιες κούκλες,με 2 ίδια αυτοκίνητα ,με 2 ίδια σετ τουβλάκια κατασκευών......

Απελπισία σας λέω και δεν μπορώ να κάνω κάτι όσο και να το έχουμε συζητήσει μαζί της.Περιμένω τον γιατρό χρόνο...

ΜΠΕΜΠΟΥΛΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Καλε ποτε εγραψες εσυ Gavria? Καλε πως περναει η ωρα. Πριν 5 λεπτα το ξεκινησα να γραφω (νομιζω :shock: ).

Με προλαβες :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Καλε ποτε εγραψες εσυ Gavria? Καλε πως περναει η ωρα. Πριν 5 λεπτα το ξεκινησα να γραφω (νομιζω :shock: ).

Με προλαβες :D

 

:lol::lol::lol: ταχύτης :lol::lol:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...