Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είμαι απελπισμένη...


Haroula77

Recommended Posts

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη που ανοίγω θέμα το οποίο έχει συζητηθεί αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω λύση στο πρόβλημα μου.

 

Η κόρη μου πριν μια εβδομάδα έκλεισε τον 7ο. Εδώ και ένα μήνα προσπαθώ να την ταίσω μεσημεριανό αλλά δεν έχω καταφέρει τίποτα!

Έχω δοκιμάσει τους εξής συνδιασμούς:

Πατάτα σκέτη

Πατάτα+Καρότο

Πατάτα+ Καρότο+κολοκύθι

Όλα τα λαχανικά + Κρέας

Με λεμόνι + χωρίς λεμόνι

Με λίγο λάδι + με πολύ λάδι

Μεσημεριανό ανακατεμένο με ριζάλευρο, με κρέμα βανίλια, με "βαζάκι" έτοιμο.

Μεσημεριανό + Μπρόκολο και ντομάτα.

 

Το ανώτερο που έχει φάει είναι 4 κουταλιές. Σφραγίζει το στόμα και δε θέλει με τίποτα, προτιμά να θηλάζει. Το μήνα που μας πέρασε έβαλε μόνο 300γρ.

 

Να σημειώσω οτι είναι πολύ εύκολο παιδί. Φρουτόκρεμα και βανίλια έφαγε αμέσως.

 

Είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη.

Εσείς είχατε αντίστοιχο πρόβλημα; Παέι καιρός που δεν τρώει και δεν ξέρω τι να κάνω. :(

 

Ευχαριστώ πολύ για την προσοχή σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιατι εισαι στεναχωρημένη ?

Νομιζω θα σε βοηθούσε να περάσεις μια βολτα απο την ενοτητα "θηλασμος" θα βρεις απαντησεις σε ολες σου τις ερωτήσεις :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα διαβάζεις ? Θα σε εξετάσω :lol::lol:

 

Αυτο το θεμα το διαβασες ? http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9819 (υπαρχουν και αλλα πολλα διασπαρτα αλλα εδω βρισκεις πολλα πραγματα συγκεντρωμένα ")

 

Διαβασε και θα σου λυθουν ολες οι αποριες !

 

 

Για να μην στεναχωριεσαι αδικα παντως νυχτιάτικα θα σου πω :

Η μωρουλινιτσα μου ξεκινησε να τρωει τις τελευταιες 2 εβδομάδες (κοιτα το τικερ να δεις ποσο ειναι !)

Ειναι πολύ νωρις να βαλεις 3 γευματα στο μωρό .

Το βαρος που πηρε το μωρό σου ειναι μεσα στα φυσιολογικά πλαισια δεν ειναι καθολου λιγο . Αν ειχε βαλει πολυ βαρος τους προηγουμενους μηνες θα μπορουσε να μην βαλει γραμμαριο αυτο το μηνα κα θα ηταν ολα μια χαρα .

Νομιζω οτι το μωρό σου προσπαθει να σε οδηγήσει καπου και θα πρεπει να σεβαστεις την επιθυμία του :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην αγχώνεσε.

Ο δικός μου μπεμπούλης από στερεές τρώει μόνο φρούτα.

Όταν το μενού έχει κρεατοχορτόσουπα(σε διάφορους συνδιασμούς) ούτε μια κουταλιά δεν φτάνει στο στομάχι του. Με το που μπει στο στόμα έστω και δείγμα μη επιθυμητού φαγητού βγάζει τη γλώσσα έξω και κάνει ότι αναγουλιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Το βάρος που πήρε η μπεμπουλα σου ειναι φυσιολογικο. Και ο δικός μου αν και ιδιαίτερα φαγανός πήρε 400γρ από τον 6ο στον 7ο. Και εμένα λίγα μου φανήκαν αλλά δεν ειναι θέμα διατροφής μάλλον γιατί τρώει σαν τρελός. Εγώ στη χορτόκρεμα ειδα διαφορα όταν του την άλεθα πολύ καλά στο μουλτι (στην αρχή την έλιωνα με πιρουνι και ειχε κομματάκια και δεν του άρεσε) χρησιμοποιωντας το νερό μεσα στο οποιο ειχε βράσει και γινόταν σαν κρέμα. Και μένα στην άρχη εκλαιγε όταν τον τάιζα αλλά κάποια στιγμή συνήθισε. Υπομονή και επιμονή!

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κι εγώ ένα ''μην ανησυχείς''; :D

 

Ε, λοιπόν, μην ανησυχείς. Θήλαζε την όσο συχνά θέλει και κάποια στιγμή θα φάει...Πολλά παιδιά από το φόρουμ, άρχισαν να τρώνε στερεές μετά το χρόνο....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΦΥΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΤΙΜΑΕΙ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΟΥ. ΕΓΩ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΑ ΜΕΧΡΙ 8ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΝΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΩΣ ΚΑΙ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΤΡΩΓΕ ΑΡΚΕΤΑ. ΔΕΝ ΜΕ ΠΕΙΡΑΖΕ ΓΙΑΤΙ ΟΣΟ ΕΙΧΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΕΠΑΙΡΝΕ. ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΙΕΖΕΙΣ. ΑΣΕ ΚΑΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ. ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ. ΤΑ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΕΡΑΣΑ. ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ. ΕΜΕΝΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 12ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΕ ΔΕΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΟΜΟΥΝΑ ΔΙΟΤΙ ΕΠΙΝΕ ΓΑΛΑ ΑΡΚΕΤΟ. ΤΑ ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΤΟΣΑ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ! Αισθάνομαι οτι δεν είμαι μόνη.

Σταμάτησα να την πιέζω και λέω να δοκιμάσω ξανά όταν θα κλείσουμε τον 8ο. Είναι κρίμα να υφίσταται το παιδί τέτοια πίεση.

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτησα να την πιέζω και λέω να δοκιμάσω ξανά όταν θα κλείσουμε τον 8ο. Είναι κρίμα να υφίσταται το παιδί τέτοια πίεση.

ακριβώς αυτό. Άσε που υπάρχει και η πιθανότητα να σου γυρίσει μπούμερανγκ όλο αυτό και να έχεις πολύ περισσότερα προβλήματα στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

haroulla77 καλημέρα.Αν και δεν μπορεσα να θηλάσω περισσότερο απο 3 μήνες τον μικρό μου -τώρα είναι 7,5 μηνών- και δεν έχω την εμπειρία του πως αντιδράει ένα παιδί όταν θηλάζει και μπαίνει και στα στερεά,θα ήθελα να σου πω ότι και ο δικός μου δεν έτρωγε την κρεατοχορτόσουπά του έχοντας κι εγώ δοκιμάσει όλους τους πιθανούς συνδιασμούς.Μέχρι που αποφάσισα να του βάζω μαζί με το μοσχαράκι που βράζει και μισό κρεμμύδι.Το οποίο βέβαια δεν το άλεθα μετά με τα υπόλοιπα.Απλά για τη μυρωδιά του φαγητού.Καμιά φορά του βάζω και λίγο σέλινο(αυτό δεν πειράζει να το φάει μετά).Σε πληροφορώ ότι απο τότε άρχισε να τρώει με την πρώτη όλο το φαγητό.Επίσης το αλέθω πολύ καλά με το ζουμάκι του κρέατος και δεν γίνεται πηχτό κ με κομματάκια μέσα αλλά σαν πουρές.

Πάντως απο τη στιγμή που΄είσαι απο τις τυχερές κ έχεις δικό σου γάλα μη φοβάσαι τίποτα.Θέλει υπομονή και...οχι πολύ επιμονή.Μην ξεχνάμε ότι όλα αυτά είναι καινούργιες γεύσεις για τα μικρά μας που μέχρι τώρα είχαν μάθει μόνο γάλα.Σιγά σιγά θα συνηθίζουν.Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

haroulla77 Μέχρι που αποφάσισα να του βάζω μαζί με το μοσχαράκι που βράζει και μισό κρεμμύδι.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαιο γιατί κρεμμύδι του έβαλα 3-4 μέρες που ειχε αρχίσει να τρωει χορτοκρεμα αλλά τώρα τρελαίνεται και του αρέσει περισσότερο από τη φρουτόκρεμα. Και η γιατρός μου ειχε πει να βαζω κρεμμύδι για τη μυρωδια. Και εγώ δεν το αλέθω.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδίατρος τί συμβουλεύει? Μήπως να μην αντικαθιστάς το μεσημεριανό με γάλα όταν δεν τρώει? Να το αφήνεις να φάει όσο φάει και στη συνέχεια θα αφήνεις να περάσουν τουλάχιστον 2 ώρες μέχρι να περάσει στο επόμενο γεύμα. Εγώ δεν δυσκολεύτηκα καθόλου με το φαγητό ευτυχω΄ς, αλλά είχα ακολουθήσει πιστά τις οδηγίες της παιδιάτρου μου. Δηλαδή 5 γεύματα. Πρωί γάλα, δεκατιανό φρουτόκρεμα, μεσημεριανό, κρεμούλα ή γιαουρτάκι για απογευματινό και το βράδυ γάλα. Σε περίπτωση που για κάποιο λόγο έχανε ένα γεύμα ή δεν έτρωγε, αφού περνούσαν 2 ώρες της έδινα το επόμενο. Ορισμένες φορές που κατέληγε να πιει το βραδινό γάλα νωρίς, της ξαναέδινα γάλα για 6ο γεύμα. Ποτέ όμως κατά τη διάρκεια της ημέρας.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο παιδίατρος τί συμβουλεύει? Μήπως να μην αντικαθιστάς το μεσημεριανό με γάλα όταν δεν τρώει? Να το αφήνεις να φάει όσο φάει και στη συνέχεια θα αφήνεις να περάσουν τουλάχιστον 2 ώρες μέχρι να περάσει στο επόμενο γεύμα. Εγώ δεν δυσκολεύτηκα καθόλου με το φαγητό ευτυχω΄ς, αλλά είχα ακολουθήσει πιστά τις οδηγίες της παιδιάτρου μου. Δηλαδή 5 γεύματα. Πρωί γάλα, δεκατιανό φρουτόκρεμα, μεσημεριανό, κρεμούλα ή γιαουρτάκι για απογευματινό και το βράδυ γάλα. Σε περίπτωση που για κάποιο λόγο έχανε ένα γεύμα ή δεν έτρωγε, αφού περνούσαν 2 ώρες της έδινα το επόμενο. Ορισμένες φορές που κατέληγε να πιει το βραδινό γάλα νωρίς, της ξαναέδινα γάλα για 6ο γεύμα. Ποτέ όμως κατά τη διάρκεια της ημέρας.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα στον παιδίατρο και τον ενημέρωσα για την πρόθεση μου να σταματήσω για ένα διάστημα την προσπάθεια με το μεσημεριανό.

Του είπα οτι οι ενδείξεις που έχω μέχρι στιγμής είναι οτι το παιδί προτιμά να θηλάζει και δεν είναι έτοιμο να φάει κρεατοχορτόσουπα.

 

Συμφώνησε οτι πρέπει να σεβαστούμε τους ρυθμούς του παιδιού γιατί ούτως ή άλλως θερμιδικά καλύπτεται απο το μητρικό γάλα.

 

Πάντως όταν ξαναρχίσουμε θα δοκιμάσω το κρεμμύδι.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...