Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΜΑΙ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΗ...


Recommended Posts

Γεια σας. Έχω καιρό να γράψω αλλα σας διαβάζω πολύ συχνα. Δεν φανταζόμουν ποτέ πως θα χρειαστεί να ανοίξω τέτοιο θέμα αλλα να που δεν μπορούμε να τα ξερουμε όλα....!

Είμαι στην 23η εβδομάδα και μόλις εχθές έκανα την εξέταση β επιπέδου. Ο γιατρός που μου την έκανε βρήκε το Vp αυξημένο δηλαδή 11,1 και σαν σχόλιο έγραψε "κοιλιομεγαλία". Μου έκλεισε ραντεβού για σήμερα το μεσημέρι σε ένα άλλο κέντρο να κάνω άλλο ειδικό υπέρηχο και μετά αν χρειαστεί αμνιοπαρακέντηση για να δούμε αν πρόκειται για σύνδρομο down. Ο συγκεκριμένος γιατρός φάνηκε σίγουρος πως υπάρχει τέτοιο θέμα και φερόταν σαν να είναι "τελειωμένη υπόθεση" το μωρό μου.

Νομίζω πως δεν χρειάζεται να σας περιγράψω πως ένιωσα και πως νιώθω ακόμα.

Μετά απο παρότρυνση του συζύγου μου πήγαμε εχθέ το βράδυ και στο Ιασω και μου έκαναν κι εκεί μια β επιπέδου. Στις τιμές όλες υπήρχαν αποκλείσεις αλλα το κυριότερο είναι πως ο γιατρός στο Ιασώ βρήκε την τιμή του Vp οριακή. Μου είπε πως το 99% των περιπτώσεων αυτών στον επανέλεγχο που γίνεται μετά απο δύο εβδομάδες δεν υπάρχει πρόβλημα αλλα εννοείται πως θέλει παρακολούθηση.

Το ίδιο μου είπε και ο δικός μου γιατρός απο το τηλέφωνο, οτι δηλαδή μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης το 95% των περιτπώσεων αυτών στρώνει...!

Είμαι διαλυμένη απο εχθές. Κλαίω συνέχεια και είμαι έτοιμη να καταρέυσω. Δεν είμαι ούτε 28 χρονών ακόμα, δεν έχω κληρονομικότητα, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μου συμβαίνει αυτό.

Κι έρχεται τώρα η αμυδρή μου ελπίδα να σας ρωτήσει.... Είχε κάποια άλλη κοπέλα ανάλογη μέτρηση η οποία στον επανέλεγχο να ήταν φυσιολογική;

Θα εκτιμήσω πολύ κάθε απάντηση και ζητώ συγγνώμη απο τις ήδη εγκυούλες για την στενάχωρη δημοσίευση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαρδουλα μου κατι θυμαμαι μ' αυτο το θεμα ξανα και ολα πηγαν καλα τελικα. θα προσπαθησω να στο βρω. Παντως το εχω ξανακουσει και πιστευω οτι εισαι οριακα (τιποτα τραγικο δηλαδη). Θα στρωσει μεχρι να γεννησεις. Οσο για αμνιοπαρακεντησεις για συνδρομο Down θα σε πληροφορησω μονο οτι η αμνιοπαρακεντηση σημαινει 800 ευρω για το κεντρο που θα την κανεις. Τη δουλεια τους κανουν...αν μπορεις να την πεις δουλεια το να τρομοκρατουν εγκυους... Ξερω τι σου λεω, υπηρξα μια απ' αυτες, κοντεψαν να με τρελανουν, αλλα τη χαρη δεν τους την εκανα. Να ηρεμησεις, για να μην ταραζεις το μωρο και εχε πιστη στο Θεο ή οπου αλλου πιστευεις.

Link to comment
Share on other sites

To β-επιπέδου είναι κατά τη γνώμη μου το πιο κομβικό σημείο της εγκυμοσύνης. Κυρίως γιατί πάμε όλες σαν τα πρόβατα να δούμε τα μωράκια μας και όταν μας λένε κάτι για τη βιομετρία του μωρού και αμνιοπαρακέντηση χάνουμε τη γη κάτω από τα πόδια μας. Σε πληροφορώ ότι στα περισσότερα μωρά κάτι βρίσκουν στο β-επιπέδου, το οποίο στρώνει στην πορεία. Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι τον υπέρηχο του Ιασώ, θα σου συνέστηνα λοιπόν να πας σε κάποιον πιστοποιημένο υπερηχογραφιστή όπως έχουν πάει πολλές κοπέλες (νομίζω είναι ένας που είναι αστέρι στο Κολωνάκι - θα βρεις αναφορές στο φόρουμ) ώστε κι εσύ να έχεις περισσότερη εμπιστοσύνη. Επίσης, πολλές κοπέλες έχουν κάνει αμνιο και μετά όλα καλά, οπότε μην το δένεις από τώρα ότι όλα είναι μαύρα. Έχω δει παιδάκι να είναι τελικά υγιέστατο και η αυχενική του να είναι 6mm! Γενικά να οπλιστείς με πολλή υπομονή και δύναμη γιατί ναι μεν δεν είσαι στο ξεκίνημα, αλλά έχεις δρόμο μπροστά σου. Καλό κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

Ελινα μου καλή σου μέρα. Δεν είχα παρόμοια εμπειρία όσον αφορά τη β επιπέδου αλλά εμπειρίες από λανθασμένες ιατρικές εκτιμήσεις γενικότερα είχα πολλές. Η πιο σοβαρή ήταν όταν σε μια εξέταση ρουτίνας αιματολογική ξέρεις αυτές που κάνουν κάθε μήνα οι εγκυούλες μου βρήκαν αιμολυτικό στρεπτόκοκο Α που σημαίνει κίνδυνος για το έμβρυο, πιθανότητα αποβολής κλπ κλπ ένιωσα δε φαντάζεσαι πως ή μάλλον το φαντάζεσαι αφού το ίδιο νιώθεις κι εσύ τώρα το κλάμμα που έρηξα δεν περιγράφεται... ΄Ενώ ο γιατρός μου εμπιστεύτηκε αμέσως τα αποτελέσματα και το θεωρούσε τελειομένη υπόθεση εγώ μέσα μου δεν πίστευα οτι έχω κάτι. Έκανα από μόνη μου και δεύτερη και τρίτη επανεξέταση και όπως ήταν αναμενόμενο ήταν καθαρές. Το μωράκι μου πιο πολύ κινδύνεψε από τη δική μου στενοχώρια παρά από τον πιθανολογούμενο στρεπτόκοκο. Φυσικά άλλαξα και διαγνωστικό κέντρο και γιατρό.

Θέλω να σου πω με αυτά να μην αγχώνεσαι. Και λανθασμένες μετρήσεις γίνονται αλλά και αν όντως ισχύουν δεν πάει να πει οτι 100% υπάρχει πρόβλημα. Ξανακάνε τη μέτρηση λίγο αργότερα όπως σου είπανε κι αν δεν είσαι πάλι σίγουρη τότε στην τελική κάνε και αμνιοπαρακέντηση για να δεις οτι σίγουρα δεν υπάρχει πρόβλημα.

Πάντως από την εμπειρία μου με περιστατικά και γονείς παιδιών με σύνδρομο Down (είμαι ψυχολόγος)και από όσα μου λες

α) δεν ανήκεις στην ομάδα υψήλου κινδύνου

β)στην αμνιοπαρακέντηση φαίνεται σχεδόν πάντα αν υπάρχει πρόβλημα.

Να είσαι σίγουρη οτι όλα θα πάνε καλά και να προσπαθείς να μην αγχώνεσαι γιατί το μωράκι σου το καταλαβαίνει.

Πολλά φιλιά και όλες μου τις ευχές. :D:D:D:D

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites

To β-επιπέδου είναι κατά τη γνώμη μου το πιο κομβικό σημείο της εγκυμοσύνης. Κυρίως γιατί πάμε όλες σαν τα πρόβατα να δούμε τα μωράκια μας και όταν μας λένε κάτι για τη βιομετρία του μωρού και αμνιοπαρακέντηση χάνουμε τη γη κάτω από τα πόδια μας. Σε πληροφορώ ότι στα περισσότερα μωρά κάτι βρίσκουν στο β-επιπέδου, το οποίο στρώνει στην πορεία. Προσωπικά δεν εμπιστεύομαι τον υπέρηχο του Ιασώ, θα σου συνέστηνα λοιπόν να πας σε κάποιον πιστοποιημένο υπερηχογραφιστή όπως έχουν πάει πολλές κοπέλες (νομίζω είναι ένας που είναι αστέρι στο Κολωνάκι - θα βρεις αναφορές στο φόρουμ) ώστε κι εσύ να έχεις περισσότερη εμπιστοσύνη. Επίσης, πολλές κοπέλες έχουν κάνει αμνιο και μετά όλα καλά, οπότε μην το δένεις από τώρα ότι όλα είναι μαύρα. Έχω δει παιδάκι να είναι τελικά υγιέστατο και η αυχενική του να είναι 6mm! Γενικά να οπλιστείς με πολλή υπομονή και δύναμη γιατί ναι μεν δεν είσαι στο ξεκίνημα, αλλά έχεις δρόμο μπροστά σου. Καλό κουράγιο!

 

πρωτα να απαντησω στην αμεση ενδιαφερομενη οτι αυτη τη στιγμη περαν του να κανεις υπομονη και να παρακολουθησεις το θεμα οπως ηδη εχει δρομολογηθει να κανεις ειναι ο μονος δρομος..μην χανεις την ελπιδα και το κουραγιο σου..ισχυει οτι πολλες περιπτωσεις που εντοπιζονται η τελος παντων επισημαινονται στο β επιπεδου με τον χρονο τους στρωνουν η εχουν υπερεκτιμηθει και εχω γυρω μου αρκετες τετοιες περιπτωσεις που πηγαν καλα..μια τετοια θα ειναι σιγουρα και αυτη..οπως διαπιστωσες ηδη οι μετρησεις αποκλινουν απο υπερηχογραφιστη σε υπερηχογραφιστη..λιγο πολυ και για λογους ανεξηγητους οι περισσοτερες πρεπει να ζουμε και μια μικρη λαχταρα στην διαρκεια της εγκυμοσυνης (συμπεριλαμβανομαι και εγω)..ελπιζω και πιστευω οτι συντομα θα δεις πως ολα παν καλα..

 

δευτερον απαντω στην naina..δεν σου φερνω αντιρρηση στο γεγονος οτι το Ιασω ειναι ενα ξενοδοχειο πολυτελειας που ουσιαστικα προσφερει σε υψηλες τιμες μετριες υπηρεσιες και ξεπετανε τον κοσμο με τη σεσουλα στα εξωτερικα ιατρεια και οχι μονο..το χω δει και το εχω ζησει.. (πολλες γυναικες υποχρεωνονται να πανε μαλιστα εκει για γεννα καθως ο γιατρος που εμπιστευονται τυγχανει να συνεργαζεται μονο με το συγκεκριμενο κεντρο)..αλλα ετσι οπως διατυπωνεις το οτι δεν εμπιστευεσαι τον υπερηχο του Ιασω τοτε οι παρτιδα που πηγαμε και καναμε το β επιεπδου και δεν εδειξε καποιο προβλημα πρεπει να φοβηθουμε και να συμβουλευτουμε και δευτερο υπερηχογραφικο κεντρο?..διοτι τα περι μη εμπιστοσυνης μπορει να το πει καποιος που το υπερηχο του δειξε καποιο προβλημα και τελικα δεν ειχε και σπανια η αναποδη περιπτωση (ψευτρα να βγω βεβαια γιατι και εγω περιμενω παιδι..)..συγνωμη για την παρεμβαση αλλα η τραυματικη μου εμπερια απο τις προηγουμενες αποτυχημενες εγκυμοσυνες μου εμαθαν ενα πραγμα..ολα ειναι σχετικα και πανω απο ολα θεμα τυχης ακομη και ο γιατρος να ειναι τζιμανι..

ας κανει λοιπον η κοπελα μας αυτα που εχει να κανει και να της παν ολα καλα..που θα πανε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρωτα να απαντησω στην αμεση ενδιαφερομενη οτι αυτη τη στιγμη περαν του να κανεις υπομονη και να παρακολουθησεις το θεμα οπως ηδη εχει δρομολογηθει να κανεις ειναι ο μονος δρομος..μην χανεις την ελπιδα και το κουραγιο σου..ισχυει οτι πολλες περιπτωσεις που εντοπιζονται η τελος παντων επισημαινονται στο β επιπεδου με τον χρονο τους στρωνουν η εχουν υπερεκτιμηθει και εχω γυρω μου αρκετες τετοιες περιπτωσεις που πηγαν καλα..μια τετοια θα ειναι σιγουρα και αυτη..οπως διαπιστωσες ηδη οι μετρησεις αποκλινουν απο υπερηχογραφιστη σε υπερηχογραφιστη..λιγο πολυ και για λογους ανεξηγητους οι περισσοτερες πρεπει να ζουμε και μια μικρη λαχταρα στην διαρκεια της εγκυμοσυνης (συμπεριλαμβανομαι και εγω)..ελπιζω και πιστευω οτι συντομα θα δεις πως ολα παν καλα..

 

δευτερον απαντω στην naina..δεν σου φερνω αντιρρηση στο γεγονος οτι το Ιασω ειναι ενα ξενοδοχειο πολυτελειας που ουσιαστικα προσφερει σε υψηλες τιμες μετριες υπηρεσιες και ξεπετανε τον κοσμο με τη σεσουλα στα εξωτερικα ιατρεια και οχι μονο..το χω δει και το εχω ζησει.. (πολλες γυναικες υποχρεωνονται να πανε μαλιστα εκει για γεννα καθως ο γιατρος που εμπιστευονται τυγχανει να συνεργαζεται μονο με το συγκεκριμενο κεντρο)..αλλα ετσι οπως διατυπωνεις το οτι δεν εμπιστευεσαι τον υπερηχο του Ιασω τοτε οι παρτιδα που πηγαμε και καναμε το β επιεπδου και δεν εδειξε καποιο προβλημα πρεπει να φοβηθουμε και να συμβουλευτουμε και δευτερο υπερηχογραφικο κεντρο?..διοτι τα περι μη εμπιστοσυνης μπορει να το πει καποιος που το υπερηχο του δειξε καποιο προβλημα και τελικα δεν ειχε και σπανια η αναποδη περιπτωση (ψευτρα να βγω βεβαια γιατι και εγω περιμενω παιδι..)..συγνωμη για την παρεμβαση αλλα η τραυματικη μου εμπερια απο τις προηγουμενες αποτυχημενες εγκυμοσυνες μου εμαθαν ενα πραγμα..ολα ειναι σχετικα και πανω απο ολα θεμα τυχης ακομη και ο γιατρος να ειναι τζιμανι..

ας κανει λοιπον η κοπελα μας αυτα που εχει να κανει και να της παν ολα καλα..που θα πανε..

 

Το ότι δεν εμπιστεύομαι τον υπέρηχο του Ιασώ το δήλωσα με βάση προσωπική μου εμπειρία (δυστυχώς όχι πολύ ευχάριστη) και όχι πίσω από τη φιλοσοφία του 'ξενοδοχείου πολυτελείας'. Άλλωστε πολλές γυναίκες έχουν επιλέξει να γεννήσουν εκεί και το θεωρώ λίγο προσβλητικό να υποβαθμίζουμε έτσι την απόφασή τους. Το να μην έχει κανένα πρόβλημα το παιδάκι σου σου το εύχομαι κι εγώ, και δεν νομίζω ότι έχεις κανένα λόγο να πιστεύεις το αντίθετο. Αν όμως κάποιος γιατρός σου τα είχε παρουσιάσει μαύρα, νομίζω ότι η σωστότερη επιλογή θα ήταν να απευθυνθείς σε κάποιον με πολύ καλές συστατικές στους υπερήχους. Τουλάχιστον εγώ αυτό θα έκανα.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Το ότι δεν εμπιστεύομαι τον υπέρηχο του Ιασώ το δήλωσα με βάση προσωπική μου εμπειρία (δυστυχώς όχι πολύ ευχάριστη) και όχι πίσω από τη φιλοσοφία του 'ξενοδοχείου πολυτελείας'. Άλλωστε πολλές γυναίκες έχουν επιλέξει να γεννήσουν εκεί και το θεωρώ λίγο προσβλητικό να υποβαθμίζουμε έτσι την απόφασή τους. Το να μην έχει κανένα πρόβλημα το παιδάκι σου σου το εύχομαι κι εγώ, και δεν νομίζω ότι έχεις κανένα λόγο να πιστεύεις το αντίθετο. Αν όμως κάποιος γιατρός σου τα είχε παρουσιάσει μαύρα, νομίζω ότι η σωστότερη επιλογή θα ήταν να απευθυνθείς σε κάποιον με πολύ καλές συστατικές στους υπερήχους. Τουλάχιστον εγώ αυτό θα έκανα.

 

εννοειται οτι στην περιπτωση αυτη θα ηταν αφελης οποια κοπελα δεν επιχειρουσε να παρει και μια αλλη γνωμη αλλα επισημανα το σχολιο σου γιατι ηταν ελαφρως γενικευμενο κατα τη διατυπωση και ας πουμε οτι αν ειμαι μια υποχονδρια θα μου μπαινε η σκεψη και η αμφιβολια μηπως δεν πρεπει να εφησυχαζομαι με το β επιπεδου του Ιασω..που για να ειμαστε ειλικρινης δεν το περιμενα τοσο μα τοσο ξεπετα..απλα στην περιπτωση μου ειμουν ηρεμη γιατι ηταν εκει ο γιατρος μου ο οποιος ειναι εξειδικευμενος σε υπερηχογραφικες εργασιες.

ισως να σου φαινομαι τρομερα υπερβολικη σε αυτο που γραφω αλλα πιστεψε με υπαρχουν περιπτωσεις γυναικων που κυοφορουν, ειναι μια χαρα αλλα διυλιζουν τον κωνωπα σε τραγικο βαθμο..(εγω προσωπικα το κανω γιατι εχω τραυματικο παρελθον και οχι μονο χρονο για να σπαταλησω στο διαδικτυο..).. anyway..ολα να πανε καλα σε ολες μας αλλα κατα προτεραιοτητα στην κοπελια μας εδω που καιγεται..

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Δεν θα πω πως μου δίνουν ελπίδα, γιατί όλα αυτή τη στιγμή τα βλέπω μαύρα, αλλα τουλάχιστον μου δίνουν λίγο κουράγιο και το έχω ανάγκη.

Τον πρώτο υπέρηχο που έδειξε και την πιο υψηλή τιμή τον έκανα στο Λητώ. Στο Ιασώ έκανα τον δεύτερο και σήμερα θα κάνω στο Εμβρυο που είναι στο Κολωνάκι.

Τι να πω; Δεν ξέρω....Μόνο ένα τεράστιο "γιατί" με έχει παραλύσει...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και να μην στεναχωριέσαι καθόλου!!!!

συνήθως από εδώ και πέρα σε κάθε εξέταση κάτι θα σου λένε!!!

αυτά τα οριακά που λένε, το κάνουν για να είναι καλυμμένοι!!!

το μωράκι σου είναι μια χαρά,απλά το πετύχατε σε λάθος μέρα για μετρήσεις :lol::lol: θα δεις ότι πολλές φορές μέσα στο φόρουμ έχουν αναφερθεί περιπτώσεις από κοπέλες που τις είχαν τρελάνει οι γιατροί και τελικά όλα ήταν καλά!!!

ηρέμησε, το πολύ πολύ να κάνεις άμνιο , για να σιγουρευτείς ότι όλα είναι καλά:D:D

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Δεν θα πω πως μου δίνουν ελπίδα, γιατί όλα αυτή τη στιγμή τα βλέπω μαύρα, αλλα τουλάχιστον μου δίνουν λίγο κουράγιο και το έχω ανάγκη.

Τον πρώτο υπέρηχο που έδειξε και την πιο υψηλή τιμή τον έκανα στο Λητώ. Στο Ιασώ έκανα τον δεύτερο και σήμερα θα κάνω στο Εμβρυο που είναι στο Κολωνάκι.

Τι να πω; Δεν ξέρω....Μόνο ένα τεράστιο "γιατί" με έχει παραλύσει...

 

Εχω ακούσει οτι ειναι πολύ καλό κέντρο οπότε θα εισαι σίγουρη για τις απαντήσεις.

 

Ευχομαι να πανε ολα καλα και καλά αποτελέσματα....ξέρω οτι ειναι άτοπο να σου λέμε να μην στεναχωριέσαι όμως το μωράκι σου χρειάζεται δύναμη και πίστη γι'αυτό κάνε ότι καλύτερο μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Ελινααααααααα ακριβως το ιδιο ειχα κι εγω!!! ....... τον πρωτο β' επιπεδου τον εκανα στη Θεσσαλονικη την 22η εβδομαδα και ενω ολα τα αλλα ηταν καλα μου ειπαν οτι ειχαμε οριακη διαταση στη δεξια κοιλια του εγκεφαλου και να παω γυρω στην 26η εβδομαδα για επαναληψη. Επειδη μενω μεν Σερρες ειμαι δε Πειραιωτισσα την 25η εβδομαδα που ημουν στην πολη μου και πηγα στον εκει γυναικολογο μου με εστειλε στο Εμβρυο στον Μπαλιγιαννη που λογικα εστειλαν κι εσενα λεγοντας μου οτι ειναι θεος και να κανω οτι μου πει..... Για δευτερη φορα λοιπον μου εβγαλε αυτη την διαταση Vp 11,2 (η πρωτη δεν ξερω ποσο ηταν ακριβως απλα μου το ειχαν πει) και μου ειπε να παω την 32η εβδομαδα στο Metropolitan σε ενα γιατρο που δε θυμαμαι το ονομα του να κανω μαγνητικη ......... Ημουν οχι απλως στα μαυρα μου τα χαλια , ακομα πιο κατω...... Να σημειωσω οτι ειχα κανει ομως αμνιοπαρακεντηση που ειχε βγει πεντακαθαρη...... Γυρνωντας στις Σερρες το συζητησα με τον εδω γιατρο μου που με παρακολουθει και θα με ξεγεννησει και η γνωμη του ηταν "Ναι τη βλεπω αυτη την οριακη διαταση, και λοιπον? Ξερεις ποσες φορες την εχω δει και δεν ειναι απολυτως τιποτα?" Αποφασισα λοιπον να μην κανω ουτε μαγνητικη ουτε τιποτα και να το παρακολουθω απλα υπερηχογραφικα στο γιατρο μου..... Χωρις να του αναφερω να το δει σε πληροφορω οτι προς το τελος του ογδοου μηνα γυρναει και μου λεει απο μονος του " Στη δεξια μερια δεν ειχαμε θεμα? Εεε εχει περασει τελειως........." Αυτη τη στιγμη ειμαι στην 40η εβδομαδα και περιμενω τη μπεμπα μου........ Απλα συμβουλευω να πας για αμνιοπαρακεντηση για να εισαι σιγουρη για το Down, απο κει και περα μην τρελλαινεσαι και αν θες να με ρωτησεις οτιδηποτε στειλε μου και pm

Πιστευω οτι πολλα τα κανουν για τα λεφτα, εγω πληρωσα 2 φορες β' επιπεδου και ηθελε να με στειλει για μαγνητικη στο Metropolitan για να σκασω κι εκει αλλα 500 ευρω ........

 

Χριστινα

Link to comment
Share on other sites

Μην καθεσε και σκας επειδη μπορει να υπαρχει ενας "ηληθιος" γιατρος και να θεωρησε "τελειωμενη υποθεση" :evil: το μωρακι σου.

Εγω θα εμπιστευομουνα τον γιατρο μου και ειδικα αν συμφωνουσε και αλλος ενας (βλ. Ιασω) θα εβριζα τον 1ο "γιατρό"

Το οτι θα πας στο εμβρυο ειναι πολυ θετικο και αν σε καθησυχασει και ο Μαλλιγιαννης μην δωσεις καμια σημασια στον 1ο.

Για να σε παρηγορησω η κουμπαρα μου εκανε τον τελευταιο υπερηχο σε εναν .... :evil: ο οποιος εβγαλε το κεφαλι του παιδιου μεγαλο και ελεγε διαφορα. Οπως αποδειχθηκε ο :evil: ειχε μετρησει λαθος (φαινοταν οτι ηταν εκτος γραμμης) . Ο γιατρος της την καθυσηχασε και εχει ενα υγιεστατο κοριτσακι στην αγκαλιτσα της.

Περιμενουμε νεα σου αν και ειμαι σιγουρη οτι θα ειναι καλα.

:D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι από καρδιάς να πάνε όλα καλά, οι γιατροί πολλές φορές κάνουν λάθος εκτιμήσεις και πέφτουν έξω, μακάρι να ναι μια τέτοια περίπτωση και αυτή!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι από καρδιάς να πάνε όλα καλά, οι γιατροί πολλές φορές κάνουν λάθος εκτιμήσεις και πέφτουν έξω, μακάρι να ναι μια τέτοια περίπτωση και αυτή!

 

Ο γιατρός που μου την έκανε βρήκε το Vp αυξημένο δηλαδή 11,1 και σαν σχόλιο έγραψε "κοιλιομεγαλία"

 

 

ξερω περίπτωση που είχαν πεί την κοπέλα τα ιδια ακριβώς , εκανε (2η φορά ) στην Αθηνα την β επιπέδου σε εξιδικευμένο κέντρο και τελικά όλα καλά , γεννησε μια υγιέστατη κόρη!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες! Τελικά τα πράγματα πήγαν όπως μου είπατε, ευτυχώς. Πήρα τα αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντησης πριν μία ώρα και το μωράκι μου είναι φυσιολογικότατο. :D

Στον υπέρηχο που έκανα με την εμβρυοκαρδιολόγο δεν βρήκε τίποτα κακό και στην καρδούλα του. Οπότε όλα μια χαρα.

Δεν συζητώ βέβαια τι πέρασα όλες αυτές τις μέρες. Δεν περιγράφεται αυτός ο εφιάλτης με καμία λεξη. Είναι καλά όμως το μωράκι μου και αυτό είναι που μετράει!

Αυτό που δεν μπορώ να χωνέψω με τίποτα είναι το ότι δεν μπορώ να εμπιστευτώ κανέναν γιατρό πια. Όχι για τα λάθος αποτελέσματα αλλα επειδή πια έχω βάσιμες υποψίες πως όλο αυτό έγινε για το χρήμα!!!

Ένα θα σας πω... Έδωσα για την αμνιοπαρακέντηση και για τον υπέρηχο 800ευρώ και μου έκοψαν αποδειξη για 10ευρώ!!!!!!! :shock: Μπορείτε να το διανοηθείτε; Ούτε 100 ούτε καν 50!!! 10 ευρώ απόδειξη κι έσκασα μετρητα 800!!!! :mad:

Το σίγουρο είναι πως όταν ηρεμήσουν λίγο τα πράγματα θα το ψάξω περισσότερο και δεν θα το αφήσω έτσι. Θα μπορούσα κι εγώ και το μωράκι μου να είχαμε πάθει χοντρή ζημια απο όλη αυτή την ψυχολογική κυρίως κατάσταση, μόνο και μόνο για να τσεπώσουν!

....και μόλις βγαίνω απο την αμνιοπαρακέντηση, πρίν ακόμα γίνει ο υπέρηχος, πριν βγουν αποτελέσματα, μόλις πληρώσαμε γυρνάει ο γιατρός και μας λέει "μια χαρά είναι το μωράκι σας μην ανησυχείτε"! Ήταν αυτός ο ίδιος γιατρός που μας είπε πως "κόβω το κεφάλι μου πως το μωρό έχει συνδρομο down, συστήνω αμνιοπαρακέντηση"!

Τι να πω;

Τέλος καλό όλα καλά!

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσα να σου απαντησω για τη καθε φαση σου ξεχωριστα......

 

αλλα βλεπω ότι οταν κατι ξεκιναει με το χρημα.................... :cry:

 

ΞΕΧΝΑ ΤΑ ΟΛΑ κ περιμενε με το καλο το υγιεστατο μωρακι σου!!!!!!

 

σου ευχομαι να πανε ολα καλα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :wink:

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου ο συγκεκριμένος γιατρός είναι αναξιόπιστος και δεν θα ήταν ό,τι καλύτερο να σε παρακολουθεί. Σχετικά με την απόδειξη, πώς σας το δικαιολόγησε; Πόσο θα είχε δηλαδή η εξέταση με απόδειξη; 1000 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

Ελίνα μπράβο ! πολύ ευχάριστα τα νέα σου !

καλό υπολοιπο της εγκυμοσύνης σου λοιπόν! :D

(λυπάμαι για τον γιατρό σου :mad: ....)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Ελινακι καταρχας μπραβο για τα αποτελεσματα, χαρηκαμε ολες παρα πολυ!!! Την αποδειξη των 10 ευρω την πηρες βεβαια απο το Εμβρυο, ελα να την ενωσεις με τη δικη μου να τις κανουμε 20 ευρω και ..... αντε να μην πω που να τις βαλουμε..... Εγω επειδη δεν εκανα αμνιο εκει (την ειχα ηδη κανει) ηθελε να με στειλει για μαγνητικη για να τα σκασω στο φιλο του στο Μετροπολιταν........ Οντως ολα γινονται για τα λεφτα..

 

Φιλια και καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου

Χριστινα

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι γιατροί είναι παλιοτόμαρα. Δεν νομίζω πως μπορώ να τους χαρακτηρίσω αλλιώς... ίσως και χειρότερα. Χαίρομαι πολύ που το μωράκι σου είναι καλά! Με το καλό να το δεχτείς!

Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά κορίτσια! :D

Το μόνο που μετράει αυτή τη στιγμή είναι πως το μωράκι μου είναι καλά. Απο εκεί και πέρα....κι απο μένα να μην το βρουν όλοι τους...δεν μπορεί...απο κάπου θα το βρουν!!! :roll:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Ελινάκι!!!! Τέλος καλό όλα καλά!!!!!! Κάτι ανάλογο είχα πάθει κι εγώ από μία λάθος μέτρηση ενός υπερηχογραφιστή που μου έβαλε "ψύλλους στα αυτιά" και έκανα τελικά άμνιο χωρίς λόγο, ενώ ο γιατρός μου μου έλεγε να μην κάνω... Δε βαριέσαι, τα μωράκια μας να είναι γερά και από εκεί και πέρα.... καθένας με τη συνείδησή του... πάντως αυτό το ψυχολογικό που λες, δεν είναι για κουβέντα... αν δεις κι εγώ είχα ανοίξει παλιότερα αντίστοιχο θέμα και τα συναισθήματα ήταν ίδια... μας δικαίωσε όμως το αποτέλεσμα, δόξα τω θεώ! :D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...