Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οδοντίατρος κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης


Recommended Posts

"Υπέροχα"! Από Νοέμβρη ως Φλεβάρη έτρεχα στην οδοντίατρό μου για κάτι σφραγίματα και μία θήκη (ναι, η οδοντίατρος μου είναι ιδιαίτερα αργή) και πριν λίγες μέρες παρουσιάστηκε πάλι πρόβλημα. Θα χρειαστεί απονεύρωση. Εχω κάνει άλλη μία φορά στη ζωή μου. Δεν ξέρω για την δική σας εμπειρία αλλά εγώ πόνεσα πολύ. (καλά, θα μου πείτε, εδώ θα γενήσεις και αγχώνεσαι για τον πονόδοντο;;;;) Τώρα μου λέει η οδοντίατρος πως θα μου κάνει τοπική αναισθησία αλλά δεν πρέπει να πονέσω ούτε μετά επειδή δεν επιτρέπονται τα παυσίπονα ούτε φυσικά και οι αντιβιώσεις. Ο γυναικολόγος μου επιτρέπει την απονεύρωση. Απλά εγώ για άλλη μια φορά αγχώνομαι αν η αναισθησία κάνει κακό στο εμβρυο... Εσείς είχατε κάποια ανάλογη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αριάδνη γειά σου, εγώ όχι μόνο έκανα απονεύρωση αλλά σε λίγες μέρες θα κάνω και εξαγωγή. Στην απονεύρωση δεν νομίζω να πονέσεις μετά, εγώ δύο έκανα και δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτε, οπότε δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς. Και εφόσον ο γιατρός σου επιτρέπει θα ξέρει και για την τοπική αναισθησία, λόγω επαγγέλματος σχετικού (του άντρα μου) ξέρω ότι είναι πολύ λίγη η ποσότητα του αναισθητικού οπότε δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ανυσηχείς εφόσον έχεις την άδεια του γιατρού σου!!

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Χρειάστηκε να κάνω κι εγώ απονέυρωση και φοβήθηκα και τώρα με το που βγήκα από το μαιευτήριο έχω κάνει ένα απόστημα ΝΑ !!!

Δεν φτάνουν όλα τα άλλα ζόρια, έχω και αυτό τώρα !!!

Πήγαινε και κάντην να ηρεμήσεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια, σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Κι εγώ αυτό σκέφτομαι, να πάω όσο είναι νωρίς, για να γλιτώσω τα χειρότερα.Απότι διάβαζα γενικά κατά την εγκυμοσύνη μπορεί να παρουσιαστούν διάφορα στα δόντια και καλό είναι να τα τσεκάρουμε κάπου κάπου. Marilena εύχομαι και σε σένα όλα να πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Με επιασε το δοντι μου τωρα βασικα εφαγα και γλυκα μετα απο καιρο ελπιζω να ναι απο αυτο γιατι δε θελω να παω οδοντιατρο τωρα.Ολα τα χε η Μαριορη ο φερετζες της ελειπε...

Link to comment
Share on other sites

μην αγχώνεσαι, πήγαινε όμως για ένα check- up. Παιδια,θα ξεφύγω λίγο απ΄το θέμα μας, αλλά.. αν δεν ρωτήσω θα σκάσω:πόσες επισκέψεις χρειάστηκαν για δικές σας απονευρώσεις (ενδοδοντικές θεραπείες); Έχω την εντύπωση πως η δικιά μου οδοντίατρος μας εκμεταλλεύεται λιγάκι. Ο άντρας μου είχε πάει 5-6 φορές για μία απονεύρωση!Εμένα τώρα, στο 2. ραντεβου (έχουμε όμως ήδη κλείσει τα επόμενα 2) μου λέει ότι θα δούμε, δεν μπορεί να πει ακόμα κ.τ.λ. Στο ίντερνετ διάβαζα για απονερώσεις 1 με 3 επισκέψεις είναι το συνηθισμένο. Δηλαδή εγώ είμαι τόσο φοβερή περίπτωση; Δεν συζητάω για το τί χρήμα έχει βγάλει από μένα κ τον άντρα μου. 1200 ο άντρας μου (3 σφραγίματα, 1 απονεύρωση, μία θήκη) και 700 εγώ (για θήκη και κάποια σφραγίματα). Νομίζω 250 ευρώ πήρε για την απονεύρωση του άντρα μου!Δεν ξέρω για τις τιμές σε Αθήνα - Θεσσαλονίκη αλλά ένα πράγμα θα πω.... έλεος! :x:x:x:evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η μαμα μου που χει απονευρωσει σχεδον ολα τα δοντια .Αντε να τις τελειωνε τη 1 απονευρωση σε 2 ραντεβου.Επισης μιλαμε για ΤΟ μυγιαγκιχτο ατομο η μαμα μου που κανει το γιατρο να φοβαται να την αγγιξει και παλι ομως σε 2 ραντεβου τα χε απονευρωσει .Ποτε δεν κρατησε παραπανω ακομα και μια φορα που τις ανεβηκε η πιεση και σταματησαν στη μεση την επομενη φορα την ειχε τελειωσει.Σαν να μου φενεται πως σε δουλευει η γιατρος.Ξερεις δεν εισαι η πρωτη εχω φαει κι εγω τετοια δουλεματα,αν μενεις Αθηνα να σε στειλω στη δικια μου που χρησιμοποιει και ομοιοπαθητικα φαρμακα και ειναι και τιμια.

Link to comment
Share on other sites

Ασε, Ελίνα, γιατί με αυτά που διαβάζω θα μου ανέβει κι εμένα η πίεση όπως της μαμάς σου. Δυστυχώς, Βόλο μένω, σέυχαριστώ πάντως. Έχω όμως νομίζω 2 επιλογές: είτε της λέω ευθέως ότι ο κόσμος απορεί με την περίπτωσή μου (μάλλιστα σκέφτομαι να έρθρω σε επικοινωνία και με κανένα άλλο οδοντίατρο για να επιβεβαιώσω τα όσα μου λες εσύ και άλλος κόσμος), είτε δεν λέω τίποτα και απλούστατα την αλλάζω. Καμία άλλη ιδέα κανείς;;; (σήμερα έχω εκνευριστεί απίστευτα και σκέφτομαι πως να την βάλω στη θέση της :x )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αμα θες να παρεις τηλ τη δικια μου να στο δωσω.Ειναι φιλες με τη μαμα μου οποτε δεν εχεις προβλημα θα της πεις πως μας ξερεις κτλ και τετοια οποτε μπορει να σε βοηθησει.Πες της το στα ισα αντε γιατι πολυ αερα εχουν παρει οι γιατροι.Και μενα τα ιδια μου καναν και σε μερικους δεν την ειπα απο ντροπη και φοβο αλλα τωρα εχω παρει φορα.Αν θες για τιμες να ρωτησω και τη δικια μας ποσο παιρνει να κανουμε μια ερευνα αγορας πριν την κραξεις τελοσπαντων!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, όπως σου είπα, δεν μένω Αθήνα. Έχεις πάντως δίκιο. Ορισμένοι γιατροί (και όχι μόνο) μας πουλάν φίκια για μεταξωτές κορδέλλες και ..είναι στο χέρι μας να τους δώσουμε να καταλάβουν πως έχουμε και άλλες επιλογές. Εντάξει, δεν θα την κράξω (ακόμα!) αλλά την έρευνα αγοράς θα την κάνω όπως και να'χει!

Link to comment
Share on other sites

all right!!! Eνθουσιάζομαι! Ισντίατρο στα ως συμμετέχουν κι άλλες κοπελιές! Πάντως πριν από λίγο πήρα τηλ. έναν οδοντίατρο στα περίχωρα του Βόλου τον οποίο και είχα επισκεφτει όταν έμενα εκεί πριν 4-5 χρόνια και τον ρώτησα ευθέως πόσες επισκέψεις απαιτεί μία απονεύρωση. Μου απαντά από 3- 13, εξαρτάται απ'τα μικρόβια κ.τ.λ.!!! Εκτός και αν όλοι είναι στο κόλπο πια..Ο πατέρας μου πάλι στη Γερμανία (εκεί μεγάλωσα) χρειαζόταν 1-2 επισκέψεις. Έχω καταμπερδευτεί! :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Θέλω να πάω στον οδοντίατρο και έχω ακούσει αρκετά μη...ωστόσο κάτι πρέπει να κάνω γιατί ο φρονιμίτης μου με εχει πεθάνει και αναγκάζομαι να παιρνώ τακτικά depon για τον πόνο.Εμενα η γυναικολόγος μου είναι πολύ διστακτική.Ωστόσο πρέπει να βγάλω τον παλιοφρονιμίτη.Είχατε καμιά αντιστοιχη εμπειρία;Κάνει τελικά ή δεν κάνει;

Link to comment
Share on other sites

παλι εγω :lol:

στην εγκυμοσυνη μου πηγα 3 φορες οδοντιατρο γιατι επαθα οξεια ουλιτιδα :!: εκανα 6 ενεσεις στα ουλα κ μου την αφαιρεσαν :!: κ μονο που το θυμαμαι ποναω ακομα :!: οδοντιατρος επιτρεπετε αρκει να μην παρεις ισχυρει αντιβιωση :!:ουτε απο τις ενεσεις παθαινεις τιποτα να φανταστεις 3 φορες πηγα κ βαλε απο 6 ενεσεις την καθε φορα κ δεν επαθα τιποτα

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 εβδομάδες έκανα δύο απονευρώσεις. ο οδοντίατρος μου είπε πως ότι κάνει είναι τελείως τοπικά και ότι το μόνο που δεν επιτρέπεται να κάνεις στην εγκυμοσύνη είναι ακτινογραφία.από κει και πέρα είναι το πόσο μπορεί να αντέξει η έγκυος ώστε να μην ταραχτεί.για εξαγωγη φρονιμίτη δεν ξέρω αλλά από το να παίρνεις συνέχεια depon μήπως θα ήταν καλύτερα να το βγάλεις?ρώτα πάντως και τον οδοντίατρο :D

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν... επειδή κι εγώ είχα πρόβλημα με ένα δόντι με το που έμεινα έγκυος έκανα κι εγώ απονεύρωση (και μετά και καθαρισμό :lol: ) κανονικότατα

 

ενημερώνεις τον οδοντίατρο σου ότι είσαι έγκυος, αν δεν φαίνεται η εγκυμοσύνη σου, ώστε να χρησιμοποιήσει πιο κατάλληλες ναρκώσεις και επιπλέον αυτό που είναι το επικίνδυνο είναι η ακτινογραφία

ΟΜΩΣ... υπάρχουν κάποιοι οδοντογιατροί που έχουν και σου βάζουν μια ειδική ποδιά που δεν περνάει η ακτινοβολία

Δεν θυμάμαι τώρα το υλικό αλλά υπάρχουν. Για παράδειγμα χτύπα ξύλο σπας το χέρι σου... δε θα βγάλεις ακτινογραφία :wink:

Απλά πρέπει να βρεις τον κατάλληλο οδοντογιατρό αν χρειάζεσαι ακτινογραφία. Αν όχι... μια χαρά όλα (Εκτός κι αν για οποιοδήποτε λόγο παίρνεις αντιπηκτικά του αίματος όπου εκεί χρειάζεται πάλι άλλη αντιμετώπιση)

Link to comment
Share on other sites

Οδοντίατρο μπορείς να πάς κανονικότατα(ξέρεις πόσες έγκυες μου ερχόντουσαν στο ιατρείο?)Αυτό που λέει η μαμά του Ωρίωνα ισχύει εν μέρει δηλαδή δεν υπάρχουν "ειδικά" αναισθητικά για εγκύους απλά θα ζητήσεις από τον οδοντίατρο σου να σου κάνει αναισθησία για καρδιακούς που δεν περιέχει αδρεναλίνη,όχι οτι και να σου κάνει με αγγιοσυσπαστικό θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα απλά υπάρχει μια πολύυυυυυυυυυυυ μικρή πιθανότητα(από το άνχος ποιό πολύ )να ανεβάσεις παλμούς.Ακτινογραφία μπορεί να σου κάνει ΜΟΝΟ αν σου βάλει την ειδική ποδιά αμιάντου.Είναι προτειμότερο αν ξεμπλέξεις με το δόντι παρά να λαμβάνεις για όλο το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου αναλγητικά,α!και μια ακόμα ανακρήβια αν έχεις κλείση τον 3ο μήνα μπορείς να πάρεις και το κλασικό αμοξίλ που δείνουν οι πλοιοψηφία των οδοντιάτρων!!Απορρώ πάντως με την γυναικολόγο σου γιατί η πλειοψηφία προτρέπει τις έγκυες να επισκέπτονται τον οδοντίατρό!!Μήπως η δικιά σου τους φοβάται γενικότερά :?: Ελπίζω να σε βοήθησα :wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα!

Πριν από ενάμιση μήνα περίπου είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με τον φρονιμήτη μου και ο γυναικολόγος μου, μου είπε ότι επιβάλεται :!: να πάω στον οδοντίατρο για να μου κάνει εξαγωγή και όχι να παίρνω συνέχεια αναλγητικά... Επίσης το καλύτερο είναι η εξαγωγή να γίνει στο δέυτερο τρίμηνο της εγκυμοσύνης.

Ειδοποίησε τον οδοντίατρό σου ότι είσαι έγγυος (αν δεν φαίνεται) και φυσικά αν κάνεις οποιαδήποτε άλλη αγωγή. (εγώ για παρδειγμα κάνω ενέσεις ηπαρίνης).

Πάντως ρώτησε και κάποιον άλλον γυναικολόγο για να φείγουν οι φόβοι και σου εύχομαι να πάνε όλα καλά :D:D:D !!!

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...