Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποτομη διαφορα τραχηλου στην 21+5 εβδομαδα.


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια ευχομαι να τυχει να διαβασει το θεμα μου καποια κ να εχει ακουσει κατι παρομοιο η να εχει αποψη γενικα.

Λοιπον μολις γυρισα απο το νοσοκομειο γιατι σε δημοσιο θα γεννησω και εγινε κατι που με ανυσηχησε. Περιμενα απλα να δει τις εξετασεις κ τα αποτελεσματα του β επιπεδου αλλα τη στιγμη που μπηκα μεσα(αφου περιμενα 3 1/2 ωρες) ειχα μια ενοχληση κ μολις ειδε την κοιλια μου μου ειπε {κανεις συσπαση. γιατι? το εχεις ξαναπαθει?} εγω δεν θυμομουν να εχω ξανανιωσει κατι τετοιο μονο αν εγινε στον υπνο μου κ δεν το καταλαβα. τελος παντων μου εκανε κολπικο υπερηχο για να δει να μετρησει τον τραχηλο κ τον εβγαλε 21mm ενω 7 μερες πριν που εκανα τον ανατομικο τον μετρησε 32mm τοτε ημουν 20+5 μερες.

Μου ειπε να μην ανυσηχω κ θα με δει σε ενα μηνα αλλα την ειδα οτι σκαλωσε με τη μετρηση κ μουρμουριζε "δεν μπορει" κ τον μετρησε κ δευτερη κ τριτη φορα. Μου κανει μεγαλη εντυπωση 10 μοναδες σε 7 μερες κ τοσο νωρις?

Πριν λιγες μερες εμαθα οτι η γιατρος μου θα αλλαξει νοσοκομειο πριν γεννησω και θα μετατεθουμε υπ ευθυνη της σε αλλο γιατρο συμφωνα με τις αναγκες της καθε κοπελας. Δεν θελω να σκεφτομαι αρνητικα αλλα στο μυαλο μου στριφογυρναει το ενδεχομενο να μην πολυδινει σημασια αφου θα φυγει ετσι κι αλλιως. Μηπως εχω γινει υπερβολικη? τι να κανω? Δεν γραφω αλλα αν καποιος μπορει να με βοηθησει εχοντας ζησει κατι τετοιο θα ηταν το ιδανικο..

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χωρις να θελω να σε αγχωσω ο τραχηλος ειναι αρκετα μικρος. Προφανως κανεις κι αλλες συσπασεις που δεν εχεις καταλαβει. Βεβαια για να μικρυνει υπαρχουν κι αλλοι λογοι. Μιλα και με αλλον γιατρο μπορεί να σου προτείνει ξεκουραση και προγεστερονη. Να εισαι παντα ηρεμη, πολλες ειχαμε μικρο τραχηλο και με προσοχη πηγαν ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως ο τραχυλος σου ειναι μικρος...ΣΥΝΤΟΜΑ κ ΣΙΓΟΥΡΑ η γνωμη μου θα ηταν να επισκευτεις κ καποιπον αλλον γιατρο να παρεις κ μια αλλη γνωμη. Ομως συντομα οχι να το αφησεις... Μονη σου λες πως σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα μικρεινε τοσο αποτομα.... Δεν ειναι κ κατι να αγχοθεις τωρα κ να στεναχωρεθεις..ειναι κατι που με τις σωστες οδηγιες του γιατρου θα πανε ολα καλα..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια ευχομαι να τυχει να διαβασει το θεμα μου καποια κ να εχει ακουσει κατι παρομοιο η να εχει αποψη γενικα.

Λοιπον μολις γυρισα απο το νοσοκομειο γιατι σε δημοσιο θα γεννησω και εγινε κατι που με ανυσηχησε. Περιμενα απλα να δει τις εξετασεις κ τα αποτελεσματα του β επιπεδου αλλα τη στιγμη που μπηκα μεσα(αφου περιμενα 3 1/2 ωρες) ειχα μια ενοχληση κ μολις ειδε την κοιλια μου μου ειπε {κανεις συσπαση. γιατι? το εχεις ξαναπαθει?} εγω δεν θυμομουν να εχω ξανανιωσει κατι τετοιο μονο αν εγινε στον υπνο μου κ δεν το καταλαβα. τελος παντων μου εκανε κολπικο υπερηχο για να δει να μετρησει τον τραχηλο κ τον εβγαλε 21mm ενω 7 μερες πριν που εκανα τον ανατομικο τον μετρησε 32mm τοτε ημουν 20+5 μερες.

Μου ειπε να μην ανυσηχω κ θα με δει σε ενα μηνα αλλα την ειδα οτι σκαλωσε με τη μετρηση κ μουρμουριζε "δεν μπορει" κ τον μετρησε κ δευτερη κ τριτη φορα. Μου κανει μεγαλη εντυπωση 10 μοναδες σε 7 μερες κ τοσο νωρις?

Πριν λιγες μερες εμαθα οτι η γιατρος μου θα αλλαξει νοσοκομειο πριν γεννησω και θα μετατεθουμε υπ ευθυνη της σε αλλο γιατρο συμφωνα με τις αναγκες της καθε κοπελας. Δεν θελω να σκεφτομαι αρνητικα αλλα στο μυαλο μου στριφογυρναει το ενδεχομενο να μην πολυδινει σημασια αφου θα φυγει ετσι κι αλλιως. Μηπως εχω γινει υπερβολικη? τι να κανω? Δεν γραφω αλλα αν καποιος μπορει να με βοηθησει εχοντας ζησει κατι τετοιο θα ηταν το ιδανικο..

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

 

Εγω απλά στη θέση σου θα πήγαινα για δεύτερη γνώμη εμένα ηταν 18μμ σε μια βδομάδα ξαπλα πήγε 12μμ και την επόμενη μπήκα για περιδεση. Κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική αλλα ειναι μικρός ια τη βδομάδα σου. :P

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε αγχωσω απλα καταθετω την εμπειρια μου.Ειμαι 38 χρονων και στη δευτερη εγκυμοσυνη μου στην 22η εβδομαδα ο τραχηλος μετρηθηκε απο την κοιλια 3,5 εκ τελειος δηλαδη.Παρασκευη 14 Ιουνη ενω διενυα την 23 εβδομαδα στη β επιπεδου μετρηθηκε με κολπικο υπερηχο 2,7 εκ το πρωτο καμπανακι.Με βαζει στο κρεβατι με προγεστερονη και ζητα να με ξαναδει 5 μερες μετα δηλαδη Τεταρτη 19 Ιουνη οπου πεφτει απο τα συννεφα μετρωντας τραχηλο 1,1 εκ και κατευθειαν κλινικη για περιδεση . Εκεινη την μερα ημουν 24 εβδομαδες ακριβως. Με απολυτη ακινησια με παπια δηλαδη εμεινα στην κλινικη 6 μερες και στο σπιτι στο κρεβατι αυστηρα μονο για τουαλετα μεχρι τις 38 εβδομαδες οπου και γεννησα.Ηταν δυσκολα τα χαπια απειρα οι συσπασεις απο την 28η εβδομαδα και μετα ασταματητες ιλιγγοι ζαλαδες ταχυκαρδιες εμετοι.....αλλα με υπομονη και στωικοτητα ολα περασαν και εχω στην αγκαλια μου το πιο γλυκο μωρο του πλανητη.Μην το αφηνεις λοιπον και παρε αμεσα δευτερη γνωμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω για την ανταποκριση.το προβλημα με την δευτερη γνωμη γιατι πηρα μια και τωρα σκεφτομαι την τριτη γνωμη, ειναι οτι ειμαι στην κρητη(ηρακλειο) ξερουν ολοι τη συγκεκριμενη γιατρο αλλα κ να μην την ηξεραν δεν παιρνουν την ευθυνη να παρουν θεση εφοσον με παρακολουθει αλλος. αυτη λεει δεν ειναι λογος ανυσηχιας αλλα για καποιο λογο εχω θορυβηθει πολυ. ουτε μαγνησιο παιρνω ουτε utrogestan πριν ενα μηνα τα εκοψα ουτε ξεκουραση μου συστησε. Την εμπιστευομαι γτ ειχα κι αλλο προβλημα στην αρχη που το διορθωσαμε αλλα τωρα κατι με τρωει.. ανθρωπος ειναι μπορει κατι να ξεφυγε. εχω μπερδευτει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι στη Β' επιπέδου είχα αντίστοιχη εμπειρία: διαπίστωσαν σχετικά κοντό τράχηλο (δεν έχω πρόχειρο το φάκελό μου για περισσότερες λεπτομέρειες) και μου συνέστησαν ανάπαυση και utrogestan... Φυσικά τα χρειάστηκα, πρώτη εγκυμοσύνη γαρ, γιατί ήταν και αργά για περίδεση, αλλά τελικά 2-3 εβδομάδες μετά που επανέλαβα τον υπέρηχο, ο τράχηλος είχε επανέλθει σε φυσιολογικό μήκος και μου είπαν ότι συμβαίνει καμία φορά ο τράχηλος να είναι "δυναμικός", δηλαδή να αυξομειώνεται...

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια... μπορει κ αυξομειωνεται? Εγω νομιζα οτι αφου κοντυνει δεν υπαρχει γυρισμος. Τουλαχιστον τωρα μπορω να περιμενω και κατι θετικο. σε ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...