Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επειγων πιθανή χρωμοσωμική ανωμαλία


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους τους γονεις..Ειμαι 29 χρονων και ειναι η πρωτη μου φορα που θα γινω μπαμπας..Αλλα προχθες στην β επιπεδου που εκανε η γυναικα μου μας ειπε οτι βλεπη μια πιθανη μικρη τριπουλα 0.1cm και αυτο ειναι μια χρομοσομιακη ανωμαλια αλλα κατα την γνωμη του δεν υπαρχη κανενα θεμα ανυσιχιας και κατα 90% ολα αυτα κλεινουν..Την επομενη μερα περνη την γυναικα μου τηλεφωνο και ειπε καλυτερα να παμε σε μια εμβριοκαρδιλογο που εκει θα μας πει στα σιγουρα..και αυτη μας ειπε τα ιδια αλλα δεν ειναι σιγουρη γιατι δεν φενετε καθαρα στον υπερυχο..Εκει που με εκανε και μου κοπηκαν τα ποδια ειναι πως η χρομοσομιακη ανομαλια μπορει να ειναι και το συνδρομο νταουν δηλαδη απο μια φισιολογικη εγκιμονιση εχουμε περισοτερες πιθανοτιτες..απο τοτε δεν ξερω τι να κανω το μιαλο μου παει στο κακο συνεχεια δεν μπορω να κοιμιθω γεκινα εχω χαση τον κοσμο ασχετα αν δεν το διχνω στην γυναικα μου για να της συμπαραστεκομε ψυχολογικα.καποιος πρεπει να το παιζει δυνατος εστω και επιφανιακα.ο γυναικολογος λεει να μην ανχονομαστε..το μονο που κανω σκευτομαι ολο το 24ωρο και καπνιζω..δεν ξερω τι να κανω τι να πω..καποια γυναικα που εχει περαση το ιδιο και της αναφεραν για το συνδρομο ας μου πει κατι.ευχαριστω και ευχομαι υγεια σε ολα τα παιδακια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα σε ολους τους γονεις..Ειμαι 29 χρονων και ειναι η πρωτη μου φορα που θα γινω μπαμπας..Αλλα προχθες στην β επιπεδου που εκανε η γυναικα μου μας ειπε οτι βλεπη μια πιθανη μικρη τριπουλα 0.1cm και αυτο ειναι μια χρομοσομιακη ανωμαλια αλλα κατα την γνωμη του δεν υπαρχη κανενα θεμα ανυσιχιας και κατα 90% ολα αυτα κλεινουν..Την επομενη μερα περνη την γυναικα μου τηλεφωνο και ειπε καλυτερα να παμε σε μια εμβριοκαρδιλογο που εκει θα μας πει στα σιγουρα..και αυτη μας ειπε τα ιδια αλλα δεν ειναι σιγουρη γιατι δεν φενετε καθαρα στον υπερυχο..Εκει που με εκανε και μου κοπηκαν τα ποδια ειναι πως η χρομοσομιακη ανομαλια μπορει να ειναι και το συνδρομο νταουν δηλαδη απο μια φισιολογικη εγκιμονιση εχουμε περισοτερες πιθανοτιτες..απο τοτε δεν ξερω τι να κανω το μιαλο μου παει στο κακο συνεχεια δεν μπορω να κοιμιθω γεκινα εχω χαση τον κοσμο ασχετα αν δεν το διχνω στην γυναικα μου για να της συμπαραστεκομε ψυχολογικα.καποιος πρεπει να το παιζει δυνατος εστω και επιφανιακα.ο γυναικολογος λεει να μην ανχονομαστε..το μονο που κανω σκευτομαι ολο το 24ωρο και καπνιζω..δεν ξερω τι να κανω τι να πω..καποια γυναικα που εχει περαση το ιδιο και της αναφεραν για το συνδρομο ας μου πει κατι.ευχαριστω και ευχομαι υγεια σε ολα τα παιδακια..

 

τα ίδια μου έλεγαν κι εμένα..τελικά δεν ήταν τίποτα!

μην αγχώνεσαι αν (χτύπα ξύλο) ήταν κάτι σοβαρό ο γιατρός θα σας ανησυχούσε δε θα σας άφηνε να πάτε σπίτι.Συνήθως αυτές οι τρυπούλες κλείνουν μετά τη γέννα και μες στο 6μηνο,μου είχε πει η εμβρυοκαρδιολόγος..

Το βασικό είναι να ηρεμήσετε γιατί το μωράκι αντιλαμβάνεται ΤΑ ΠΑΝΤΑ και θα είναι κι εκείνο ανήσυχο!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους τους γονεις..Ειμαι 29 χρονων και ειναι η πρωτη μου φορα που θα γινω μπαμπας..Αλλα προχθες στην β επιπεδου που εκανε η γυναικα μου μας ειπε οτι βλεπη μια πιθανη μικρη τριπουλα 0.1cm και αυτο ειναι μια χρομοσομιακη ανωμαλια αλλα κατα την γνωμη του δεν υπαρχη κανενα θεμα ανυσιχιας και κατα 90% ολα αυτα κλεινουν..Την επομενη μερα περνη την γυναικα μου τηλεφωνο και ειπε καλυτερα να παμε σε μια εμβριοκαρδιλογο που εκει θα μας πει στα σιγουρα..και αυτη μας ειπε τα ιδια αλλα δεν ειναι σιγουρη γιατι δεν φενετε καθαρα στον υπερυχο..Εκει που με εκανε και μου κοπηκαν τα ποδια ειναι πως η χρομοσομιακη ανομαλια μπορει να ειναι και το συνδρομο νταουν δηλαδη απο μια φισιολογικη εγκιμονιση εχουμε περισοτερες πιθανοτιτες..απο τοτε δεν ξερω τι να κανω το μιαλο μου παει στο κακο συνεχεια δεν μπορω να κοιμιθω γεκινα εχω χαση τον κοσμο ασχετα αν δεν το διχνω στην γυναικα μου για να της συμπαραστεκομε ψυχολογικα.καποιος πρεπει να το παιζει δυνατος εστω και επιφανιακα.ο γυναικολογος λεει να μην ανχονομαστε..το μονο που κανω σκευτομαι ολο το 24ωρο και καπνιζω..δεν ξερω τι να κανω τι να πω..καποια γυναικα που εχει περαση το ιδιο και της αναφεραν για το συνδρομο ας μου πει κατι.ευχαριστω και ευχομαι υγεια σε ολα τα παιδακια..

 

 

 

Τα ιδια ακριβως ειχαμε και εμεις....τωρα ειμαστε 9μηνων και ειμαστε απολυτα υγειης.....τρωμε πολυ, δεν λαχανιαζουμε, δεν ιδρωνουμε και η τρυπολυα εχει κλεισει απο μονη της....μην ανησυχεις ολα θα πανε καλα....

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.συμφωνω με τη ρινιω και να προσθεσω πως πρωτων θα κανετε και τη β επιπεδου που εκει φαινονται περισσοτερα πραγματα,αν ηταν κατι δεδομενο θα σας ελεγαν οτι πρεπει κατι αλλο να κανετε(διακοπη κυησης)....επισης οι υπερηχοι βλεπουν απλα ενα ποσοστο πιθανοτητων σε συναρτηση με την ηλικια της μαμας, για το αν θα εχει το παιδι συνδρομο νταουν...μην ανχωνεσαι τοσο πολυ..ευχομαι να πανε ολα καλα!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τα ίδια έχω να πω με τα υπόλοιπα κορίτσια συν ότι όταν υπάρχει κάτι ανησυχητικο προτείνουν αμνιοπαρακεντηση που εκεί φαίνονται όλα . Σε εσάς για να μηντο προτείνει μάλλον δεν το θεωρεί σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα και εύχομαι όλα να είναι καλά!! να σε ρωτήσω, μήπως αυτή την τρυπούλα σας τη διευκρίνησε ως φύσημα ή ως ηχογενή εστία (αν και από την περιγραφή δε μου μοιάζει για ηχογενή εστία.) Είναι πολύ λογικό να αγχώνεστε αλλά χαλαρώστε λίγο μέχρι την εξέταση, μην επηρεάζεται και το νινάκι! Αφού ο γιατρός είναι καθησυχαστικός να είστε και εσείς αισιόδοξοι. Κι εμάς στην β'επιπέδου μας είχαν πει και ηχογενείς εστίες στην καρδούλα και μέχρι την επόμενη εξέταση είχαν εξαφανιστεί!! Θα περιμένουμε νέα, υπομονή και πολλά πολλά χαδάκια στην κοιλίτσα της μανούλας!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!! Ξεχασα να σας πω οτι ολες οι εξετασεις (αιματολογικες) αυχενικη,β επιπεδου,μετρησεις που εκανε ο γιατρος στο ρινικο και γενικα στο μωρακι ηταν αψογες..το ρινικο φανικε πριν τιν αυχενικη και στην β επιπεδου 23 εβδομαδα ηταν 11.γενικα ο γιατρος που μιλησα μαζι του ηταν καθυσυχαστικος και μου ειπε να μην ανχονομαι και οτι θα μιλισουμε οταν εχουμε ραντεβου δεν ειπε κατι αλλο..Λογικα αν ηταν κατι το πολυ επιφοβο θα ελεγε αμεσα ραντεβου(ετσι πιστευω).ολες οι μετρισεις που εκανε ρινικο,κεφαλι,μοιριαιο,σε ολη την σπονδιλικη στυλη ηταν λεη παρα πολυ καλες.αααααα και το αλλο:ειμαστε ενα πολι ωραιο κοριτσακι με μακρια ποδια και στην 23 εδβδομαδα ειμαστε 640 γραμμαρια :-):smile::-):smile::-)!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!! Ξεχασα να σας πω οτι ολες οι εξετασεις (αιματολογικες) αυχενικη,β επιπεδου,μετρησεις που εκανε ο γιατρος στο ρινικο και γενικα στο μωρακι ηταν αψογες..το ρινικο φανικε πριν τιν αυχενικη και στην β επιπεδου 23 εβδομαδα ηταν 11.γενικα ο γιατρος που μιλησα μαζι του ηταν καθυσυχαστικος και μου ειπε να μην ανχονομαι και οτι θα μιλισουμε οταν εχουμε ραντεβου δεν ειπε κατι αλλο..Λογικα αν ηταν κατι το πολυ επιφοβο θα ελεγε αμεσα ραντεβου(ετσι πιστευω).ολες οι μετρισεις που εκανε ρινικο,κεφαλι,μοιριαιο,σε ολη την σπονδιλικη στυλη ηταν λεη παρα πολυ καλες.αααααα και το αλλο:ειμαστε ενα πολι ωραιο κοριτσακι με μακρια ποδια και στην 23 εδβδομαδα ειμαστε 640 γραμμαρια :-):smile::-):smile::-)!!!!

ειδες?ολα καλα ειναι!αντε τελικα οι χαζομπαμπαδες ανχωνονται περισσοτερο απο εμας!!!!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Καθομαι και τα σκευτομαι ποιο καθαρα και ηρεμα και ειμαι πολυ καλα..Εμενα με ανχοσαι πολυ η παιδοκαρδιολογος γιατι πολυ απλα οταν τι ρωταγα τι πιθανοτιτες τι βλεπει στον υπερυχο και σε γενικες γραμμες να μου πει τιν γνωμη της η απαντηση της ηταν πως αν δεν δει 100% κατι και να ειναι σιγουρι δεν λεη ποτε τιποτα απλα σου λεη ολες τις πυθανοτιτες οτι και αν ειναι αυτο..οποτε η μονη λυση για να μαθω 100% ειναι η αμνιοπαρακεντιση και τιποτα αλλο.αν ηταν ετσι ολοι επρεπε να τιν κανουν γιατι παντα υπαρχουν πιθανοτιτες..μηπως η γιατρος αυτη που μας τιν συστησαν σαν μια απο τις καλυτερες τις αθηνας ειναι λιγο περιεργη και εχει μερος της ευθυνης τπου εχω ανχος? γιατι την προηγουμρνη μερα στην β-επιπεδου που μας την εκανε ενας πολυ καλος γιατρος που εχει ειδικοτητα και εμβρυολογου μας ειπαι οτι 90% ολα κλεινουν και οτι αν ηταν δικο του δεν θα το εψαχνε περισοτερο και να μην το ψαξουμε και εμεις αλλα αν θελουμε να παμε σε μια καρδιολογο για να το δει.οπως και πηγαμε και μας ελεγε τιν καθε περιπτωση αλλα χωρις πιθανοτιτα..

Link to comment
Share on other sites

Καθομαι και τα σκευτομαι ποιο καθαρα και ηρεμα και ειμαι πολυ καλα..Εμενα με ανχοσαι πολυ η παιδοκαρδιολογος γιατι πολυ απλα οταν τι ρωταγα τι πιθανοτιτες τι βλεπει στον υπερυχο και σε γενικες γραμμες να μου πει τιν γνωμη της η απαντηση της ηταν πως αν δεν δει 100% κατι και να ειναι σιγουρι δεν λεη ποτε τιποτα απλα σου λεη ολες τις πυθανοτιτες οτι και αν ειναι αυτο..οποτε η μονη λυση για να μαθω 100% ειναι η αμνιοπαρακεντιση και τιποτα αλλο.αν ηταν ετσι ολοι επρεπε να τιν κανουν γιατι παντα υπαρχουν πιθανοτιτες..μηπως η γιατρος αυτη που μας τιν συστησαν σαν μια απο τις καλυτερες τις αθηνας ειναι λιγο περιεργη και εχει μερος της ευθυνης τπου εχω ανχος? γιατι την προηγουμρνη μερα στην β-επιπεδου που μας την εκανε ενας πολυ καλος γιατρος που εχει ειδικοτητα και εμβρυολογου μας ειπαι οτι 90% ολα κλεινουν και οτι αν ηταν δικο του δεν θα το εψαχνε περισοτερο και να μην το ψαξουμε και εμεις αλλα αν θελουμε να παμε σε μια καρδιολογο για να το δει.οπως και πηγαμε και μας ελεγε τιν καθε περιπτωση αλλα χωρις πιθανοτιτα..

έτσι είναι ακριβώς κύριε κοριτσοπατέρα!! πάντα μιλάνε με τις πιθανότητες. και συγγνώμη για την καχυποψία μου αλλά υπάρχουν και γιατροί που σε στέλνουν με το παραμικρό σε άλλους γιατρούς για να βγάλουν κι αυτοί κανένα χαρτζηλίκι! βέβαια ο δικός σας δε μου μοιάζει για τέτοιος αλλά γενικά ισχύει κ αυτό!!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έτσι είναι ακριβώς κύριε κοριτσοπατέρα!! πάντα μιλάνε με τις πιθανότητες. και συγγνώμη για την καχυποψία μου αλλά υπάρχουν και γιατροί που σε στέλνουν με το παραμικρό σε άλλους γιατρούς για να βγάλουν κι αυτοί κανένα χαρτζηλίκι! βέβαια ο δικός σας δε μου μοιάζει για τέτοιος αλλά γενικά ισχύει κ αυτό!!
το 2009 στην β επιπεδου μου ειπαν πως βρισκουν μια κυστη στον εγκεφαλο το μωρου που πιθανον να εξελιχθει σε υδροκεφαλιωση και πρεπει επειγοντος να κανω αμνιοπαρακεντιση κοπηκαν τα ποδια μου ηδη στο ιστορικο μου μετρουσα και 2 αποβολες μιλω με τον γυναικολογο μου με καθυσηχαζει λεγοντας πως τετοιες κυστες παρουσιαζονται στα αγορακια και απορροφουνται ...εγω μεσα στα κλαμματα να μην ξερω τι να κανω την επομενη μερα με παιρνουν τηλεφ απο την γραμματεια τον υπερυχων και μου λενε ψυχρα πως πρεπει να αποφασισω για την αμνιοπαρακεντηση γιατι νομικα δεν καλυπτονται για αμβλωση αν περνουσε και εκεινη η εβδομαδα και το μωρο εχει προβλημα...καλω τον γιατρο κλαιγοντας,την επομενη ημερα πηγαινω ξανα στο νοσοκομειο και κανω υπερυχο ...δεν υπηρχε τιποτα γεννησα ενα τελειομηνο και υγειες μωρο ,μεσα απο την δικη μου εμπειρια εμπιστεψου το γυναικολογο σου και οσο μπορεις ηρεμισε για να ειναι ηρεμη και η γυναικα σου και το μωρο που κουβαλα ευχομαι να το παρετε στην αγκαλια σας γερο και ολο τα αλλα να ειναι ενα κακο ονειρο που περασε!!
Link to comment
Share on other sites

..οποτε η μονη λυση για να μαθω 100% ειναι η αμνιοπαρακεντιση και τιποτα αλλο.

Δεν σου είπε ψέμματα η γιατρός. Ο μόνος τρόπος για να μάθεις είναι η αμνιοπαρακέντηση. Είναι πράγματι, πολύ πιθανόν να μην είναι τίποτα, αλλά αν τελικά φανεί ότι είναι κάτι, αντε βρες με εμένα και τον κάθε "εμένα" που σου λέω ότι δεν είναι τίποτα, και ρίξε μου ευθύνες!

Συγγνώμη κορίτσια, αλλά εδώ πρέπει να γίνει μια σοβαρή συζήτηση με τη μαμά του παιδιού και να ληφθεί μια απόφαση.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου είπε ψέμματα η γιατρός. Ο μόνος τρόπος για να μάθεις είναι η αμνιοπαρακέντηση. Είναι πράγματι, πολύ πιθανόν να μην είναι τίποτα, αλλά αν τελικά φανεί ότι είναι κάτι, αντε βρες με εμένα και τον κάθε "εμένα" που σου λέω ότι δεν είναι τίποτα, και ρίξε μου ευθύνες!

Συγγνώμη κορίτσια, αλλά εδώ πρέπει να γίνει μια σοβαρή συζήτηση με τη μαμά του παιδιού και να ληφθεί μια απόφαση.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Είνια απόφαση σας αν θέλετε να είστε 100% σιγουροι.

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω πως ειναι η μονη λυση για να μαθεις 100% ειναι η αμνιοπαρακεντιση.Αλλα αν ειναι ετσι το καθε ζευγαρι επρεπε να το κανει για να ειναι συγουρο και να μην αφησει καμια πιθανοτιτα..την επομενη μερα μετα απο την εμβριοκαρδιολογο που ηταν τελειως ωμη στα ελεγε ορθα κοφτα και χωρις πιθανοτιτες,που μιλισα με τον γυναικολογο μου ειπαι να μην ανυσηχο και το καλο ειναι πως δεν υπαρχει ανυσηχια για την καρδια του παιδιου και οτι απλα απο ενα μωρο που δεν εχει το παραμικρο εχουμε λιγες πιθανοτιτες παραπανω και να μην στεκομαι εκει και να μην ανχονομαι..Θα μιλισουμε απο κοντα που εχουμε ραντεβου την αλλη δευτερα.Αλλα και κατι να εβλεπε και να ηταν ανυσιχιτηκο χωρις να ηταν συγουρος δεν θα με καθησυχαζε και δεν θα ελεγε οταν εχουμε ραντεβου..

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω πως ειναι η μονη λυση για να μαθεις 100% ειναι η αμνιοπαρακεντιση.Αλλα αν ειναι ετσι το καθε ζευγαρι επρεπε να το κανει για να ειναι συγουρο και να μην αφησει καμια πιθανοτιτα..την επομενη μερα μετα απο την εμβριοκαρδιολογο που ηταν τελειως ωμη στα ελεγε ορθα κοφτα και χωρις πιθανοτιτες,που μιλισα με τον γυναικολογο μου ειπαι να μην ανυσηχο και το καλο ειναι πως δεν υπαρχει ανυσηχια για την καρδια του παιδιου και οτι απλα απο ενα μωρο που δεν εχει το παραμικρο εχουμε λιγες πιθανοτιτες παραπανω και να μην στεκομαι εκει και να μην ανχονομαι..Θα μιλισουμε απο κοντα που εχουμε ραντεβου την αλλη δευτερα.Αλλα και κατι να εβλεπε και να ηταν ανυσιχιτηκο χωρις να ηταν συγουρος δεν θα με καθησυχαζε και δεν θα ελεγε οταν εχουμε ραντεβου..

Aπό τη μια λες ότι γυναικολόγος και εμβρυοκαρδιολόγος είδαν κάτι σαν "τρυπούλα" που ενδεχομένως είναι ανησυχητική και ίσως παραπέμπει σε σύνδρομο, κι από την άλλη λες ότι δεν υπάρχει ανησυχία... Τότε γιατί άνοιξες το τόπικ?

 

Εν πάση περιπτώσει, εύχομαι στο ραντεβού να σου πει ότι όντως δεν υπάρχει κανένα θέμα και να είναι γερό το μωράκι σας. Με το καλό!;)

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν σου είπε ψέμματα η γιατρός. Ο μόνος τρόπος για να μάθεις είναι η αμνιοπαρακέντηση. Είναι πράγματι, πολύ πιθανόν να μην είναι τίποτα, αλλά αν τελικά φανεί ότι είναι κάτι, αντε βρες με εμένα και τον κάθε "εμένα" που σου λέω ότι δεν είναι τίποτα, και ρίξε μου ευθύνες!

Συγγνώμη κορίτσια, αλλά εδώ πρέπει να γίνει μια σοβαρή συζήτηση με τη μαμά του παιδιού και να ληφθεί μια απόφαση.

φυσικά και πρέπει η συζήτηση να γίνει πάνω απ'όλα με τη μαμά αλλά προφανώς για να άνοιξε εδώ το θέμα ο neosmpampas δεν περιμένει να του απαντήσει η γυναίκα του εδώ :lol: ήθελε να μοιραστεί την ανησυχία του και γνωρίζει ότι δεν είμαστε γιατροί και λέμε απλά την άποψή μας σύμφωνα με αυτά που μας περιγράφει και με την εμπειρία που πιθανόν έχει η καθεμια μας. αλοίμονο αν ο άνθρωπος περιμένει να αποφασίσει σύμφωνα με τα δικά μας λεγόμενα!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

αλοίμονο αν ο άνθρωπος περιμένει να αποφασίσει σύμφωνα με τα δικά μας λεγόμενα!

Ποτέ δεν ξέρεις πώς εισπράττει ένας άνθρωπος ένα σωρό απαντήσεις του τύπου "θα λές ήταν ένα κακό όνειρο" και "εμένα μου έτυχε αυτό και δεν ήταν τίποτα". Κι αν τον επηρεάζουν παραπάνω απ' όσο πρέπει? Νομίζω ότι πρέπει να σκεφτόμαστε πολύ τι απαντήσεις δίνουμε σε περιπτώσεις που ο γιατρός λέει "παίζει να μην είναι τίποτα, παίζει να είναι και σύνδρομο".

[Δεν τα λέω έξω από το χορό, όταν και σε μένα φάνηκε πιθανότητα συνδρόμου, έκανα αμνιοπαρακέντηση χωρίς να αμφισβητήσω στιγμή αν χρειάζεται ή όχι.]

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν ξέρεις πώς εισπράττει ένας άνθρωπος ένα σωρό απαντήσεις του τύπου "θα λές ήταν ένα κακό όνειρο" και "εμένα μου έτυχε αυτό και δεν ήταν τίποτα". Κι αν τον επηρεάζουν παραπάνω απ' όσο πρέπει? Νομίζω ότι πρέπει να σκεφτόμαστε πολύ τι απαντήσεις δίνουμε σε περιπτώσεις που ο γιατρός λέει "παίζει να μην είναι τίποτα, παίζει να είναι και σύνδρομο".

[Δεν τα λέω έξω από το χορό, όταν και σε μένα φάνηκε πιθανότητα συνδρόμου, έκανα αμνιοπαρακέντηση χωρίς να αμφισβητήσω στιγμή αν χρειάζεται ή όχι.]

βρε skybeam μου έχει λογική αυτό που λες αλλά πρώτον ο άνθρωπος αυτός είχε την ανάγκη για στήριξη και καλοπροέραιτα και ειλικρινά γράφτηκαν όλα και κατα δεύτερον αυτή δεν είναι η έννοια του forum???? :confused: αν προσπαθήσουμε να μπούμε στην ψυχοσύνθεση ο ένας του άλλου εδώ που είμαστε όλοι ανώνυμοι, εκφραζόμαστε μόνο με τον γραπτό λόγο και δεν ειμαστε και γιατροί τι θα κουβεντιάζουμε στο τέλος?? έχεις δίκιο κι εσύ σε αυτό που λες αλλά δεν μπορούμε να τα περνάμε και από κόσκινο :P ας μη του χαλάμε το τόπικ του neosmpampas με τέτοια θέματα, φιλιά και χρόνια πολλά για την ημέρα μανούλα!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με το που λεω εμβριοκαρδιολογος και γυναικολογος.ειπα οτι ο γυναικολογος που παρακολουθει την γυναικα μου ειδε στον 3D υπερηχο μια πιθανη μικρη τριπουλα 0,1cm και ειπαι οτι αυτα κλεινουν 90% και να για εκεινων να μην το ψαξουμε.σε ολες τις εξετασεις και σε ολες τις μετρησεις που εκανε στο εμβρυο ηταν αψογες μας ειπε..αλλα αν θελουμε να παμε σε εβριοκαρδιολογο να δει και αυτη να μας πει οπως και καναμε την ιδια μερα..Αλλα η εμβριοκαρδιολογος μας ελεγε οτι η πιθανη τριπα που δεν μπορει να πει με συγουρια οτι υπαρχει μπορει να ειναι συνδρομο μπορει το ενα μπορει το αλλο ολο μπορει ελεγε και οταν την ρωτησα γιατρε τι πιθανοτιτες εχουμε για ολα αυτα που λετε η απαντηση της ηταν "δεν μιλαω με πιθανοτιτες αν δεν ειμαι συγουρη" και η συγουρια ειναι η αμνιο..και δικαιολογιμενα παγωσα ολοκληρος και φοβηθηκα πολυ..Αλλα αν το παρουμε βαση τις δικιας τις λογικης τοτε να την κανουν ολοι την αμνιο γιατι μονο ετσι θα ειμαστε 100% οκ και δεν θα εχουμε ενδιασμους γιατι παντα πιθανοτητες υπαρχουν..σαν γιατρος δεν ξερω γιατι μπορει και ετσι οπως μιλαγε ο τροπος τις δεν μπορω οτι μου αρεσε αλλα το αντιθετο..αν ο γιατρος που πας δεν του εχεις εμπηστοσηνη και σου κανει την ψυχη χαλια τοτε αστα να πανε.τελικη απαντηση παντα υπαρχουν πιθανοτιτες για ολα ακομα οταν ολα ειναι τελεια..Τωρα οταν σου λεη αυτο αντε βγαλε συμπερασμα

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με το που λεω εμβριοκαρδιολογος και γυναικολογος.ειπα οτι ο γυναικολογος που παρακολουθει την γυναικα μου ειδε στον 3D υπερηχο μια πιθανη μικρη τριπουλα 0,1cm και ειπαι οτι αυτα κλεινουν 90% και να για εκεινων να μην το ψαξουμε.σε ολες τις εξετασεις και σε ολες τις μετρησεις που εκανε στο εμβρυο ηταν αψογες μας ειπε..αλλα αν θελουμε να παμε σε εβριοκαρδιολογο να δει και αυτη να μας πει οπως και καναμε την ιδια μερα..Αλλα η εμβριοκαρδιολογος μας ελεγε οτι η πιθανη τριπα που δεν μπορει να πει με συγουρια οτι υπαρχει μπορει να ειναι συνδρομο μπορει το ενα μπορει το αλλο ολο μπορει ελεγε και οταν την ρωτησα γιατρε τι πιθανοτιτες εχουμε για ολα αυτα που λετε η απαντηση της ηταν "δεν μιλαω με πιθανοτιτες αν δεν ειμαι συγουρη" και η συγουρια ειναι η αμνιο..και δικαιολογιμενα παγωσα ολοκληρος και φοβηθηκα πολυ..Αλλα αν το παρουμε βαση τις δικιας τις λογικης τοτε να την κανουν ολοι την αμνιο γιατι μονο ετσι θα ειμαστε 100% οκ και δεν θα εχουμε ενδιασμους γιατι παντα πιθανοτητες υπαρχουν..σαν γιατρος δεν ξερω γιατι μπορει και ετσι οπως μιλαγε ο τροπος τις δεν μπορω οτι μου αρεσε αλλα το αντιθετο..αν ο γιατρος που πας δεν του εχεις εμπηστοσηνη και σου κανει την ψυχη χαλια τοτε αστα να πανε.τελικη απαντηση παντα υπαρχουν πιθανοτιτες για ολα ακομα οταν ολα ειναι τελεια..Τωρα οταν σου λεη αυτο αντε βγαλε συμπερασμα

αν οντως υπηρχαν αμφιβολιες θα σας στελνανε αμεσως για αμνιο,δεν θα ητανε καθησυχαστικοι!μερικοι γιατροι το κανουν για τα λεφτα οντως..μια φιλη(που γεννησε πριν 1 μηνα) κανει τη β επιπεδου με πολυ καλα ποσοστα για το συνδρομο,και της βαζει ο γιατρος αμφιβολιες και μετα της λεει το θεικο.."αστο αν ειναι τωρα και κανουμε αμνιο στον 8ο και αν ειναι σταματαμε τη κυηση τοτε!!!!"παμε καλα?να εχει δηλαδη 3 μηνες αυτο το ανχος ...κοντεψε να τρελαθει!τες πα παιρνει τον γυναικολογο και μεσες ακρες της ειπε(οχι ανοιχτα γιατι ειναι συνεργατες) οτι ο συγκεκριμενος εχει αυτη τη τακτικη για να παιρνει λεφτα,γιατι εδω τουλαχιστον η αμνιο παει στα 1000ε.λες αν ειχσε θεμα να της εκλεινε ραντεβου 3 μηνες μετα?τα συμπερασματα δικα σου!!....εννοειται πως η φιλη μου δεν εκανε τιποτα και το αφησε πισω ολο αυτο,και ο μικρουλης της ειναι υγειεστατος!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

κανινα αυτο λεω και εγω και γιαυτο ειμαι ηρεμος τωρα..Φαντασου η εμβριοκαρδιολογος για το ραντεβου για 1 υπερυχο 150ευρω και με μικροτερη αποδειξη παρακαλω!!!η μονη γιατρος που μας τα εκανε τραγικα και μας αφησε να ειμαστε σε σκεψης ποιο ειναι το επομενο βημα ειναι αυτη και στο τελος ειπαι πως ποιο μετα να παμε να μας ξανα δει για να δει αν εκλεισε η πιθανη τριπουλα 0,1cm(αλλα 150 στην τσεπη).μεχρι την ημερα που πηγαμε σε αυτην ηταν ολα καλα δεν υπηρχε λογος ανυσηχιας..Μερικοι που το κανουν για τα χρηματα και οχι σαν λειτουργημα γιατι η ιατρικη λειτουργημα ειναι,και επειτηδες ανοισηχουν τους γονεις αυτοι θελουν φυλακη για εμενα..Και αυτο που λεω για την φυλακη δεν ειναι καθολου βαρυ..Ευχομαι και πυστευω πως δεν ειναι τιποτα!!!!! μακαρι ολα τα παιδακια να μην εχουν τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

κανινα αυτο λεω και εγω και γιαυτο ειμαι ηρεμος τωρα..Φαντασου η εμβριοκαρδιολογος για το ραντεβου για 1 υπερυχο 150ευρω και με μικροτερη αποδειξη παρακαλω!!!η μονη γιατρος που μας τα εκανε τραγικα και μας αφησε να ειμαστε σε σκεψης ποιο ειναι το επομενο βημα ειναι αυτη και στο τελος ειπαι πως ποιο μετα να παμε να μας ξανα δει για να δει αν εκλεισε η πιθανη τριπουλα 0,1cm(αλλα 150 στην τσεπη).μεχρι την ημερα που πηγαμε σε αυτην ηταν ολα καλα δεν υπηρχε λογος ανυσηχιας..Μερικοι που το κανουν για τα χρηματα και οχι σαν λειτουργημα γιατι η ιατρικη λειτουργημα ειναι,και επειτηδες ανοισηχουν τους γονεις αυτοι θελουν φυλακη για εμενα..Και αυτο που λεω για την φυλακη δεν ειναι καθολου βαρυ..Ευχομαι και πυστευω πως δεν ειναι τιποτα!!!!! μακαρι ολα τα παιδακια να μην εχουν τιποτα..

ναι, όπως τα λες είναι! όπως είπε και η κανινα αν ήταν κάτι το σνησυχητικό θα σας είχαν στείλει καρφί για αμνιο, μην αμφιβάλλεις καθόλου γι'αυτό δεν θα ντρέπονταν να σας το πουν :lol: χαχα! απλά αυτή η εμβρυοκαρδιολόγος δε το 'χει και πολύ το επικοινωνιακό με τους γονείς, θα είναι και φιλοχρήματη όσο να πεις, οπότε βράστα.Μια φίλη μου γιατρός μου έχει πει "εμείς οι γιατροί να ξέρεις είμαστε η πιο βρώμικη φάρα", καταλαβαίνεις υποθέτω τους λόγους... Όσο να 'ναι υπάρχουν και γιατροί που η δουλειά τους γίνεται ρουτίνα και δεν κάθονται να αναλύουν πολύ σε γονείς και λένε διάφορα ανησυχητικά εντελώς χύμα χωρίς να σκέφτονται το άγχος των γονιών και κυρίως ότι οι γονείς δεν είναι γιατροί για να αντιλαμβάνονται τι εννοεί κάθε φορά ο γιατρός αν δε τα κάνει "λιανά". (πολλές φορές και εμείς οι γονείς τα μεγαλοποιούμε αλλά τι να κάνουμε και εμείς!!)

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Χα!! Να σας πώ την δική μου εμπειρία περι αυτού. Εχοντας κάνει αμνιο, στην Β' επιπέδου, αφου τελείωσα και όλα πήγαν καλά, μου λέει ο γιατρός, καλύτερα για θέματα καρδιάς να πάτε σε καρδιολόγο. Η β' επιπέδου δεν καλύπτει. Τελοςπάντων..πάω στο Ωνάσειο. Σε μια πολύ καλή εμβρυοκαρδιολόγο. Το μωρό είχε μια μικρή τρυπούλα..Οκ πολλά μωρά έχουν. τον κοιτόυσε επι 1 ώρα αναλυτικά. Μου είπε θα κλείσει κατα 90%. Δεν ξανασχολήθηκα. Δεν υπήρχε λόγος μέχρι να γεννηθεί το μωρό. Μόλις γέννησα, τον βλέπει παιδιατρος. ΣΟΚ, το παιδί σας έχει ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ! Σοβαρά λέω εγώ..? (ΠΟΛΥ ΗΡΕΜΗ) τΟ ΠΑΙΔΊ ΛΈΩ ΤΟ ΕΊΔΕ ΕΜΒΡΥΟΚΑΡΔΙΟΛΌΓΟς ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΊΘΕΤΑΙ ΘΈΜΑ ΑΝΗΣΥΧΊΑΣ. ΤΕΛΟΣ! Φεύγει αυτή την επόμενη έρχεται άλλη....Ε..μεχρι να φύγω ακουγα το κοντό και το μακρύ του καθενός. Περίμενα να πάει 2 μηνών ο μικρός και τον πήγα σε έναν απο τους τοπ παιδοκαρδιολογους των Αθηνών. το μωρό μια χαρά!! Να μην ξανασχοληθώ μου είπε ο άνθρωπος...καντον και πρωταθλητη μου λέει αν θες. ΤΙ ΝΑ ΛΕΜΕ τωρα!!!!! Ενα έχω να πώ. Ψυχραιμία.

UJF8p2.png

aq8Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

σωστα τα λες αγοροmummy.και σε εμας ετσι η εμβριο καρδιολογος μου τα ελεγε με ιατρικους ορους και μολις τιν ρωταγα τι σημενουν μου ελεγε ολο τα αρνητικα οπως η τρυπουλα αν υπαρχει μπορει να κλειση με καθετηριασμο λες και ειμαι υποχρεωμενος να ξερω τι σημενη η με επεμβαση καρδιας μου λεη που ειναι χειρουργειο απλο ρουτινας..Την επεμβαση καρδιας τη θεωρη ρουτινας????? μπραβο απο τον αρη ηρθε αυτη????δεν ξερω αν πρεπει να αναφερω το ονομας της για να δουμε μηπως την ξερει κανεις απο εδω..ειναι απεναντη απο το πρεζιντεντ ξενοδοχειο στην λεωφ.κηφισιας 5 οροφος.παντος εδω και 4-5 μερες που μαθαμε υποτιθετε αυτα, πιεζω εμεσα τον γυναικολογο τις γυναικας μου με διαφορες ερωτησεις και για ν αμας κλειση ραντεβου αμεσα και οχι να περιμενουμε στις 20.05.2013(την αλλη δευτερα για να μιλησουμε) αλλα αυτος λεη οτι δεν χρειαζετε ανχος...

Link to comment
Share on other sites

σωστα τα λες αγοροmummy.και σε εμας ετσι η εμβριο καρδιολογος μου τα ελεγε με ιατρικους ορους και μολις τιν ρωταγα τι σημενουν μου ελεγε ολο τα αρνητικα οπως η τρυπουλα αν υπαρχει μπορει να κλειση με καθετηριασμο λες και ειμαι υποχρεωμενος να ξερω τι σημενη η με επεμβαση καρδιας μου λεη που ειναι χειρουργειο απλο ρουτινας..Την επεμβαση καρδιας τη θεωρη ρουτινας????? μπραβο απο τον αρη ηρθε αυτη????δεν ξερω αν πρεπει να αναφερω το ονομας της για να δουμε μηπως την ξερει κανεις απο εδω..ειναι απεναντη απο το πρεζιντεντ ξενοδοχειο στην λεωφ.κηφισιας 5 οροφος.παντος εδω και 4-5 μερες που μαθαμε υποτιθετε αυτα, πιεζω εμεσα τον γυναικολογο τις γυναικας μου με διαφορες ερωτησεις και για ν αμας κλειση ραντεβου αμεσα και οχι να περιμενουμε στις 20.05.2013(την αλλη δευτερα για να μιλησουμε) αλλα αυτος λεη οτι δεν χρειαζετε ανχος...

από τη στιγμή που ο γιατρός είναι καθησυχαστικός πιστεύω πως το θέμα δεν πρέπει να σας προκαλέι τόσο άγχος. Στη θέση σας θα περίμενα μέχρι το προγραμματισμένο ραντεβού. Βέβαια εσείς βιώνετε το θέμα οπότε κάντε όπως νομίζετε. απ'ότι γράφουν και άλλα μέλη εδώ είναι κάτι που συμβαίνει στα έμβρυα οπότε αν ήταν κάτι σοβαρό θα σας είχε καλέσει ο γιατρός.

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...