Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ψυχολογία εγκυμοσύνης(επηρεάζεται το μωρό?)


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω ειμαι μια χαρα απο την αρχη που αποφασισα να το κοψω απο την επομενη ημερα ηταν σαν να μην ειχα καπνισει ποτε στη ζωη μου και δεν θελω να το ξαναρχισω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι στην 28η εβδομαδα και δεν εχω ουτε ειχα καθολου νευρα σε ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης τουλαχιστον μεχρι τωρα(αυριο δεν ξερω τι γινεται!!!) παρολο που εκοψα το τσιγαρο μαχαιρι απο την αρχη που εμαθα οτι ειμαι εγκυος

 

Το ιδιο ακριβως και εγω και δεν ξερω τι να υποθεσω.Πριν ειχα αρκετα νευρα και δεν μπορουσα να ειμαι ψυχραιμη σε πολλα πραγματα στην καθημερινοτητα μου.Με το που εμεινα εγκυος εφυγαν ως δια μαγειας.Εχω πλεον περισσοτερη κατανοηση δεν στενοχωριεμαι και δεν αγχωνομαι ευκολα.Μονο για το παιδι λιγο και γενικα εχω μια ηρεμια αλλο πραγμα.Και μου κανει εντυπωση γιατι οι ορμονες κανουνε χορο.Εσυ τι λες?Ειχες νευρα πριν?

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό νήμα αλλά κάποιες φορές με πιάνει το παράπονο. ολόκληρη την εγκυμοσύνη μου την πέρασα έχοντας ελάχιστη βοήθεια ακόμη κι απ΄τη μητέρα μου και την πεθερά μου. το μόνο που ακούω απ' τους περισσότερους είναι πως με το που θα γεννηθεί το μωρό δεν θα το αφήνουν από την αγκαλιά τους. από τη μια μ' έχουν γραμμένη κι από την άλλη στεναχωριούνται όταν ακούνε για συσπάσεις ή δυσφορίες. σήμερα με πήραν τα κλάμματα αλλά συνήλθα γρήγορα γιατί σκέφτηκα πως μόνο για το παιδί μου αξίζει να κλαίω κι όχι γιατί κάποιοι με πικραίνουν. μπορεί ν' ακούγομαι υπερβολική, μπορεί να φταίνε οι ορμόνες αλλά στεναχωριέμαι ενώ το μόνο που θέλω είναι να είναι καλά το σπλάχνο μου. όλη την ημέρα ψόφισα στις δουλειές κι αυτή τη στιγμή είναι πολύ ανήσυχο, ελπίζω να μην είναι εξαιτίας της κούρασης μου ή της ψυχολογικής μου κατάστασης κι απλά να βρήκε την ευκαιρία να ξεμουδιάσει τώρα που ηρέμησα.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα κ από εμενα. Είμαι 15 εβδομάδων κι έχω κ εγώ ένα θέμα με τα νεύρα.. Ίσως να φταίνε και τα νεύρα του φίλου μου, δεν συγκρατούμαι εγώ αλλά ούτε κι εκείνος, με αποτέλεσμα να παθαίνω κυριολεκτικά υστερία. Δεν ξέρω αν το΄χει πάθει κάποια άλλη, σε δευτερόλεπτα αρπάζω με ασήμαντα πράγματα κι αν δεν κάνει πίσω, σε λίγα λεπτά καταλήγω σε κλάματα. Το κακό είναι πως μου πέρνει ώρα να ηρεμήσω παρόλο που σκέφτομαι ότι μπορεί να ταράζεται κι αυτό. Προσπαθώ να μην δίνω αφορμές αλλά.. Απορώ, φταίνε τόσο οι ορμόνες ή έχω πρόβλημα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπέρα, είμαι στην 17η εβδομάδα της εγκυμοσύνης, δεν έχω καθόλου ψυχολογία. Νομίζω οτι περνάω κάτι σαν κατάθλιψη. δεν έχω διάθεση να βγω έξω, δεν έχω διάθεση για τίποτα. Ούτε καν όρεξη για να φάω δεν έχω, αφού αντί να βάλω κιλά χάνω... Κάθομαι όλη μέρα σ ένα δωμάτιο και θέλω να κλαίω...Με τον σύζυγο αρπάζομαι συνέχεια, η αλήθεια είναι πως υπάρχουν κάποια προβλήματα μες στο σπίτι, αλλά με έχει πάρει πολύ απο κάτω... Δεν ξέρω τι να κάνω. Υπάρχει κάποια κοπέλα που μπορεί να με συμβουλέψει ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα! Μολις εκλεισα τον τεταρτο μηνα της εγκυμοσυης και η ψυχολογια μου ειναι αθλια.. Το σωμα μου εχει αλλαξει τελειως, οπως ειναι λογικο, εχω πρηστει παρα πολυ χωρια η κυτταριτιδα στο φουλ.. Και μεσα σε ολα αυτα ακουω και τα σχολια διαφορων οτι τρωω οτι εχω παχυνει κτλ..Ντρεπομαι να φορεσω σορτσακι για να μην με σχολιαζουν.. Ο συντροφος μου πολλες φορες με αστειευεται με την εμφανιση μου αλλα εγω δεν το βρισκω καθολου αστειο.. Νευρα και ορμονες εκτος ελεγχου.. Εσεις πως διαχειριστηκατε παρομοιες καταστασεις;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Μολις εκλεισα τον τεταρτο μηνα της εγκυμοσυης και η ψυχολογια μου ειναι αθλια.. Το σωμα μου εχει αλλαξει τελειως, οπως ειναι λογικο, εχω πρηστει παρα πολυ χωρια η κυτταριτιδα στο φουλ.. Και μεσα σε ολα αυτα ακουω και τα σχολια διαφορων οτι τρωω οτι εχω παχυνει κτλ..Ντρεπομαι να φορεσω σορτσακι για να μην με σχολιαζουν.. Ο συντροφος μου πολλες φορες με αστειευεται με την εμφανιση μου αλλα εγω δεν το βρισκω καθολου αστειο.. Νευρα και ορμονες εκτος ελεγχου.. Εσεις πως διαχειριστηκατε παρομοιες καταστασεις;;;

Μην σκας κοπέλα μου και μη δίνεις καμία σημασία στα λόγια των άλλων. Κακεντρεχείς άνθρωποι υπήρχαν και θα υπάρχουν. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα πάρει 17 κιλά και στην δεύτερη 20. Φοραγα ότι ήταν άνετο για μένα! Με αυτόν τον καύσωνα και το σορτσάκι θα φορέσεις και ότι σου αρέσει θα φορέσεις! Πες και στον άντρα σου με τρόπο ότι δεν θεωρείς αστεία τα σχόλιά του και αν δεν καταλάβει φερτου το τηγάνι στο κεφάλι :mrgreen::roll:στην εγκυμοσύνη όλα επιτρέπονται :D:D. Όσο για το σώμα λογικό είναι να αλλάξει...Η λεκάνη ανοίγει, το στήθος γίνεται τούμπανο και η κυτταρίτιδα χορεύει. Ε και λοιπόν? Σκέψου ότι θα γίνεις μανούλα και ότι το σώμα σε ένα χρόνο το μέγιστο μετά τη γέννα επανέρχεται!

Link to comment
Share on other sites

Μην σκας κοπέλα μου και μη δίνεις καμία σημασία στα λόγια των άλλων. Κακεντρεχείς άνθρωποι υπήρχαν και θα υπάρχουν. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα πάρει 17 κιλά και στην δεύτερη 20. Φοραγα ότι ήταν άνετο για μένα! Με αυτόν τον καύσωνα και το σορτσάκι θα φορέσεις και ότι σου αρέσει θα φορέσεις! Πες και στον άντρα σου με τρόπο ότι δεν θεωρείς αστεία τα σχόλιά του και αν δεν καταλάβει φερτου το τηγάνι στο κεφάλι :mrgreen::roll:στην εγκυμοσύνη όλα επιτρέπονται :D:D. Όσο για το σώμα λογικό είναι να αλλάξει...Η λεκάνη ανοίγει, το στήθος γίνεται τούμπανο και η κυτταρίτιδα χορεύει. Ε και λοιπόν? Σκέψου ότι θα γίνεις μανούλα και ότι το σώμα σε ένα χρόνο το μέγιστο μετά τη γέννα επανέρχεται!

 

:mrgreen::mrgreen:

Συμφωνώ. Τους άλλους γραψτους κανονικά.

 

Καταλαβαίνω πως οι ορμόνες κάνουν πάρτυ ομως παρτο αλλιώς.

Και εγώ πήρα 18 κιλά τα οποία μετά την γεννά εξαφανίστηκαν μέσα σε 3 μήνες.

Καλα η κυτταρίτιδα δεν το συζητώ αφου είχα αρχίσει τα γιατροσόφια και πασαλειβομουν με καφέδες και έλαια και ο άντρας μου το τι δούλεμα μου έριχνε δεν λέγεται. :lol: ευτυχώς και αυτή με χαιρέτισε μετά την γεννά.

 

Αν πιστεύεις οτι θα σε βοηθήσει ψυχολογικά δεν πας να κανεις λίγο γιόγκα, γυμναςτικη Για εγκύους, μπανάκι και κολύμπι στην θάλασσα η κανα περπάτημα; καλό θα σου κάνει και εσένα και το μωρό.

 

Να έχεις μια καλη υπόλοιπη εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...